budapeşte gezi rehberi

Osmanlı ve Gotik tarzı mimarisiyle büyülü bir görünüme kavuşan kentin renkli sosyal hayatı eğlence, tarihi yerleri kültür, hamamları ise sağlık turizmi açısından Budapeşte’yi deneyimli gezginlerin gözünde Orta Avrupa’nın en iyi destinasyonu kılıyor. Bu güzel şehre ilk defa gidecekseniz, sizler için hazırladığım Budapeşte gezi rehberi ile kenti yerel halktan biri gibi gezebilirsiniz.

Budapeşte Gezi Rehberi

Konaklama bölgeleri, yeme-içme kültürü, ulaşım sistemi, gezilecek yerleri ve alışveriş olanakları gibi detayların öncesinde kent hakkında temel bilgiler vererek Budapeşte gezi rehberi yazıma başlamak istiyorum.

 • Nüfus: Başkent Budapeşte’nin nüfusu 1,7 milyon.
 • Din: Şehirde yaşayan halkın büyük çoğunluğu Katolik.
 • Resmi Dil: İngilizce bilen kişi sayısının az olduğu kentte resmi dil Macarca.
 • İklim: Geçiş ikliminin etkisi altındaki Budapeşte’de yazın en yüksek sıcaklık 22, kışın en düşük sıcaklık ise-1 derece civarında. Yumuşak iklim Budapeşte’yi 4 mevsim seyahat edilebilecek bir kent haline getiriyor.
 • Yüzölçümü: Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük şehri olan Budapeşte, 525 km²’lik alanı kaplıyor.
 • Coğrafya: Tuna Nehri’nin Macaristan Dağları’nı aşıp ovaya ulaştığı alanda kurulan kentin tarihi bölümü engebeli bir arazi üzerinde yer alıyor. İdare merkezi ve yeni yerleşim ise ovaya doğru genişliyor.
 • Ekonomi: Budapeşte temel ve tüketim sanayisi alanlarında ülkenin lideri konumunda. Kent nüfusunun yarısı hizmet sektöründe çalışıyor.
 • Para Birimi: Budapeşte’dekullanılan resmi para birimi, uluslar arası kodu HUF olan Forint.
 • Saat Farkı: Budapeşte, Türkiye’ye göre 1 saat geride.
 • Vize: Yeşil, gri ve siyah pasaportlar için vize zorunluluğu bulunmazken, normal pasaportlar için Schengen vizesi isteniyor.
 • Gezi Süresi: Orta büyüklükteki Budapeşte’de keyifli bir tatil için minimum 3 gün geçirmenizi öneriyorum.
 • Tarih: Bilinen tarihi Roma İmparatorluğu döneminde başlayan Budapeşte, 1241’deki Moğol istilasına maruz kalmış. Kral IV. Bela döneminde başkent haline gelen kentin önce Peşte Bölgesi, ardından Buda kısmı Osmanlı egemenliğine geçmiş. 1686’da Macarlar’ın geri kazandığı şehir, 2. Dünya Savaşı’ndaki yıkımın izlerini yakın tarihte sildi ve günümüzde önemli bir turizm kenti haline geldi.

Budapeşte’de Ulaşım

budapeşte gezi rehberi ulaşım


Budapeşte'de konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Budapeşte'de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 3★ Gozsdu Court Aparthotel, 4★ Eurostars Budapest Center, 5★ Corinthia Hotel Budapest

Kentin gezilecek yerlerinin neredeyse tamamının birbirlerine yürüme mesafesi uzaklığında olduğu Budapeşte, ulaşımı oldukça kolay hale getiren bir toplu taşıma sistemine sahip. Üstelik gelişmiş bir metro ağından, tramvay ve otobüs hatlarından oluşan bu sistemde her taşıta aynı bileti kullanarak binebilirsiniz.

Tek yön biletin 350 HUF olduğu kentte, 1650 HUF fiyata sahip günlük sınırsız bilet satın alınarak avantajlı bir şekilde yolculuk yapılabiliyor. Büfelerden veya otomatlardan satın alabileceğiniz bu biletlerin dışında farklı bilet seçenekleri arasından ihtiyacınıza uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Avrupa’nın çoğu yerinde olduğu gibi, bindiğiniz taşıtın şoföründen satın alacağınız biletin daha yüksek fiyatlı olacağını unutmayın. Ayrıca taksi şoförüne ücretin %20’si oranında bahşiş verme âdeti var.

Budapeşte Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım: İstanbul’dan kalkan uçak seferleriyle 2 saate yakın bir süre içerisinde ulaşacağınız Ferenc Liszt Havaalanı’ndan kent merkezine gitmek için otobüs seferlerini, taksileri veya servisleri kullanabilirsiniz.

Otobüs seferleri 350 HUF gibi cüzi bir miktara, 50 dakikalık bir süre içerisinde kent merkezine ulaşımı sağlıyor. Konforlu bir yolculuk için taksileri tercih ederseniz, dolandırılmamak için korsan çalışanlara binmemeye çalışın. Bu sorunu yaşamamak için önce gideceğiniz yeri ve ücretini yazan bileti satış ofislerinden alın, sonrasında size belirtilen yerden taksiye binin. Kent merkezine gitmek için son önereceğim seçenek olan servislerse kişi başına 4.500 HUF gibi yüksek bir ücret alıyor.

Budapeşte’de Yeme İçme

budapeşte gezi rehberi yeme içme

Budapeşte gezi rehberi hazırlayıp, zengin yerel mutfak kültürüne değinmemek olmaz. Yağ kullanımı nedeniyle ağır olarak bilinen Macar mutfağında et ve etten hazırlanan ürünlerin kullanımı yaygın. Hayvansal malzemelerin dışında soğan, sarımsak, patates, domates, lahana gibi tarım ürünleri de Macar yemeklerinin sık kullanılan malzemeleri.

Ekmek kullanımı ve hamur işleri açısından bizim kültürümüze oldukça yakın olan Budapeşte halkının tükettiği geleneksel yemeklerin birçoğu sulu. Mutlaka ekmekle tüketilen bu yemekler arasında en meşhur olanı Gulâş Çorbası. Küçük dükkânlardan satın alabileceğiniz ve kumpir gibi üzerine istediğiniz malzemeyi ekletebileceğiniz Langos ve Macar sosisi denemenizi önereceğim diğer lezzetler.

Tatlılarda benim favorim kakaolu krema dolgulu ve karamel soslu bir pasta olan Dobos Torta ve sokaklarda satılan Kürtoskalacs.

Fast food ürünlerine publar ve zincir restoranlar aracılığıyla rahatça ulaşabileceğiniz Budapeşte’de Türk yemekleri yapan lokantalar da bulunuyor.

Budapeşte’de yemek yiyebileceğiniz restoran önerilerimizi Budapeşte’te de nerede yemek yenir? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Budapeşte Gezilecek Yerler

budapeşte gezi rehberi gezilecek yerler
Parlamento Binası

Mimari açıdan Avrupa’nın önde gelen şehirlerinden birisi olan Budapeşte’de ziyaret edebileceğiniz yerler arasında şifalı kaynak sularıyla ünlenen Osmanlı hamamları, askeri ve dini amaçlı inşa edilmiş yapılar ve kahramanlara adanmış meydanlar bulunuyor. Bu turistik alanlara kentin güvenli sokaklarında yürüyerek veya gelişmiş toplu taşıma sayesinde zaman kaybı yaşamadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Budapeşte’ye gelen gezginlerin ilk gittikleri mekânlar mimarisi ve manzarası ile insanı büyüleyen Buda Kalesi, Macarlar’ın yurt edinmesinin 1000. yılında inşa edilmiş Kahramanlar Meydanı ve ihtişamlı Aziz Stefan Bazilikası.

Termal kaynaklar açısından zengin şehirlerden birisi olan kentte Széchenyi Termal Hamamı’nın sakinleştirici ve tedavi edici özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Etkileyici performansları izlemek için Opera Binası’na, kentin karmaşasından uzaklaşmak için Margaret Adası’na gidebilirsiniz.

Budapeşte’nin tatilciler tarafından ziyaret edilen başlıca yerleri hakkında daha fazla bilgiyi “Budapeşte Gezilecek Yerler” yazımızda bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Alışveriş

budapeşte gezi rehberi alışveriş

Budapeşte gezi rehberi boyunca sizlere aktardığım bilgiler içerisinde seçenek açısından zirve yapan konu alışveriş. Çünkü kentte yerel kültüre özgü eşyaları satan küçük dükkânlardan, markalı ürünlerin satıldığı büyük alışveriş merkezlerine kadar çok sayıda mekân bulunuyor.

Şehirde satın almaya değer hediyelikler kilitli kutu, magnet gibi el yapımı ahşap ürünlerden oluşuyor. Bu eşyalar dışında şehrin sembolü olan tokai şaraplarını, Macar porselenlerini, geleneksel mavi gömlek ve etekleri de satın alabilirsiniz.

Kentin önde gelen alışveriş caddeleri Vaci Utca ve Andrassy. Kentin en hareketli bölgeleri olan bu iki cadde, alışveriş dışında kent yaşamını tanımak için uygun noktalar. Geleneksel alışveriş kültüründen vazgeçmemiş olan Budapeşte halkının ihtiyaçlarını karşıladıkları pazar yerleri Great Market Hall, Hunyadi Ter ve Rakoczi Ter.

Peşte’nin gözde turizm bölgesi Szentendre ise mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir hediyelik eşya cenneti.

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte'de nerede kalınır
4 yıldızlı Ibis Styles Budapest City, konaklama için güzel bir alternatif.

Kültürel etkinlikleri, renkli gece hayatı, tarihi ve termal kaynakları sayesinde turizm açısından önemli bir destinasyon olan Budapeşte’te konaklama seçenekleri oldukça fazla. Peşte otelleri gezilecek yerlere yakın konumları ve uygun fiyatlarıyla avantaj sağlarken, Buda otelleri konforlu ve lüks tesislerden oluşuyor. Ancak bu keskin çizgilerle hatları belirlenmiş bir durum değil ve kısa bir araştırmayla Buda Bölgesi’nde de uygun fiyatlı seçenekler bulabilirsiniz.

Daha spesifik bir şekilde bölgeleri ele almak gerekirse Kale Tepesi lüks ve orta seviye, Tuna Nehri kıyısı ekonomik, Andrassy ve Terez bulvarlarıysa 4 ve 5 yıldızlı şık konaklama seçeneklerini barındırıyor. Bu bölgelerde konum, hizmet kalitesi gibi özelliklerle öne çıkan oteller Eurostars Budapest Center, Ibis Styles Budapest City, Gozsdu Court Aparthotel ve Corinthia Hotel Budapest.

Konaklama bölgeleri ve oteller hakkında ayrıntılı bilgiyi “Budapeşte’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Budapeşte gezi rehberi boyunca kentin tüm özelliklerini sizlere aktarmayı amaçladım. Umarım bu yazı, Macaristan’ın başkentine yapacağınız gezi öncesinde faydalı bir kaynak olmuştur.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Yurt içi & yurt dışı birbirinden güzel seyahat destinasyonları hakkında pratik ve eğlenceli bilgiler...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın