Budapeşte Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte, 2-3 günlük bir tatil döneminde sınırsız eğlence olanakları bulabilmenize, tarih ve kültürel birikiminizi eşsiz bilgilerle artırabilmenize, Orta Avrupa’nın doğal güzelliklerini yakından tanıyabilmenize olanak verecek potansiyele sahip bir kent.

Hazırladığım Budapeşte gezi rehberi ile birçok uygarlığa kucak açmış bu güzel kentin barındırdığı özellikleri enine boyuna öğrenebilir ve dört dörtlük bir tatil programını kolayca hazırlayabilirsiniz.

Budapeşte Nerede?

Budapeşte konumu, İstanbul Budapeşte ulaşım

Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri konumundaki Budapeşte, Karpat Havzası’nın ve dolayısıyla Macaristan’ın orta kesiminde yer alıyor.

Ülkenin en büyük ve kalabalık şehri konumundaki başkent, Tuna Nehri’nin iki yakasına yayılan 525 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Kentin kuzey-güney doğrultusunda ikiye bölen nehir üzerinde Óbuda, Margaret ve Csepel isimli 3 ada bulunuyor.

Kentin tarihi daha eskiye dayanan kısmı Buda, 1361’den itibaren Macaristan’ın başkenti olarak anılmaya başlanmış. Peşte’de ise 1367 yılında ilk Macar üniversitesi kurulmuş.

Uzun yıllar birbirinden bağımsız iki şehir olarak varlıklarını sürdüren Buda ve Peşte 1873 yılında Zincirli Köprü’nün tamamlanmasının ardından birleşmiş.

Budapeşte o dönemden beri 23 farklı ilçeye ayrılmış durumda. Kentin Buda kısmı barındırdığı tarihi mekânlar ve manzaralı tepeleri nedeniyle ziyaretçi akınına uğrarken, Peşte modern olanakları ile ilgiyi üzerine çekiyor.

Budapeşte Nasıl Bir Yer? Tarihi, Nüfusu…

Budapeşte gezisi hakkında bilgiler
Budapeşte gezi rehberi blog – Budapeşte’nin simge yapılarından, Parlamento Binası…

Budapeşte Tarihi

Budapeşte gezi rehberi yazımıza şehrin köklü geçmişi hakkında bilgiler vererek başlayalım. Budapeşte’nin bulunduğu alandaki ilk yerleşim, M.Ö. 1. yüzyıldan önce Keltler tarafından kurulmuş.

Sonrasında bu yerleşimi Romalılar ele geçirmiş ve Aquincum adını vererek Pannonia Inferior’un yönetim merkezi haline getirmiş. Bu yerleşime ait kalıntıları Eski Buda’daki açık hava müzesini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

9. yüzyılda Çar Simeon’un zorlaması ile Árpád önderliğindeki Macar kabileleri ile Buda ve Peşte’de yaşayan Bulgar halk yer değiştirmek durumunda kalmış. Bu olaydan 1 yüzyıl sonraysa Macar Krallığı kurulmuş.

13. yüzyılda krallığın Tatar istilasına maruz kalması sonucunda Kral IV. Béla kentin çevresinin taş duvarlarla çevrelenmesini ve Buda Kalesi’nin inşa edilmesini emretmiş. 1361’de başkent ilan edilen kentin kültürel gücü ise Matthias Corvinus’un yönetimi zamanında, İtalyan Rönesansı’nın etkisiyle artmış.

Kentte 150 yıl süren Osmanlı hâkimiyeti 1526’da başlamış. Bu dönemde kentte, bir kısmı günümüzde de kullanılan, hamamlar açılmış. Ayrıca kentin Hristiyan nüfusunda kayda değer bir azalma olmuş.

Kentteki Osmanlı hâkimiyetini sonlandırmaya yönelik girişim 1686’da yapılmış. 1718’de krallıktaki Osmanlı etkisi tamamen son bulmuş.

Kent, ikinci büyük gelişim sürecini 19. yüzyılda yaşamış. Avusturya ve Macaristan’ın birleşimi sonrasında siyasi anlamda daha da güçlenen başkentin adı Zincir Köprü’nün açılması ile Budapeşte olarak anılmaya başlanmış.

İkinci gelişim süreci, I. Dünya Savaşı’nın ardından imparatorluğun yıkılması ile son bulmuş. II. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Nazi işgaliyse kente kültürel anlamda değer katan Yahudi nüfusun kayda değer oranda azalmasına yol açmış. Kızıl Ordu’nun kenti Naziler’den kurtarması ise 1991 yılına kadar sürecek Komünist rejimin başlamasını sağlamış.

Nüfus & Toplum

Bir dönem “Yahudi Mekkesi” adıyla da anılan Budapeşte’nin günümüzdeki nüfusu 2 milyona yaklaşmış durumda.

Nüfusun %40’ı Hıristiyan olan kentte resmi dilin dışında İngilizce yaygın kullanılan ikinci lisan konumunda.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Budapeşte'ye nasıl gidilir

Konumu ve turistik açıdan popülerliği sayesinde Budapeşte Orta Avrupa’nın ulaşımı en rahat kentlerinden birisi haline geliyor. Eğer tatil günlerinizin bir kısmını yollarda harcamak istemezseniz, hava yolu ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Tren ve otobüs yolculuğu ise ekonomik oldukları kadar gezginlere bölgenin doğal güzelliklerini görme avantajı sağlıyor.

Uçak İle Ulaşım

Budapeşte’nin sivil havacılık ihtiyacını karşılayan Franz Liszt Uluslararası Havalimanı, kent merkezinin 16 kilometre kadar güneydoğusunda faaliyet gösteriyor.

Kente düzenlenen tüm tarifeli uçak seferleri için havalimanındaki 2 numaralı terminal binasının A ve B bölümleri kullanılıyor. 2A Schengen Bölgesi, 2B ise Schengen harici ülkeler ile kıtalararası seferler için kalkış ve varış noktası konumunda.

Ülkemizden Budapeşte’ye, Türk Hava Yolları ve Pegasus seferlerinden yararlanarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Eğer aktarmalı yolculuk yapmak size daha cazip gelirse Lufthansa, Air France, British Airways, KLM tarafından gerçekleştirilen seferleri de inceleyebilirsiniz.

Tren İle Ulaşım

Orta ve Doğu Avrupa’daki hemen hemen her ülkeden Macaristan’ın başkentine düzenli tren seferleri yapılıyor.

Bu seferlerin büyük çoğunluğu, kentin ana tren garı konumundaki Keletipályaudvar’da sonlanıyor. Doğu İstasyonu dışında ayrıca demir yolu seferlerinin düzenlendiği iki gar daha bulunuyor.

Kente her iki saate bir Viyana ve Prag’dan yüksek hızlı tren seferleri düzenleniyor. Viyana’dan kalkan trenlerde 20-30 Euro arası fiyatlarla bilet bulabilmek mümkünken Çek Demir Yolları’nın Prag çıkışlı trenleri için bilet ücretleri 19 Euro’dan başlıyor.

Bu kentler dışında Budapeşte’ye Berlin, Bükreş, Zagreb, Belgrad, Saraybosna, Sofya, Kiev ve Moskova’dan da demir yolu aracılığıyla konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yalnız bu destinasyonlardan günde ya 1 ya da 2 tren hareket ediyor ve genelde gece yolculuğuna razı olmak gerekiyor.

Otobüs İle Ulaşım

Otobüs seferleri, Budapeşte nerede rehberinin bu bölümünde sizlere sunacağım son ulaşım yöntemi. Tamamı kent merkezi dışında olan terminallerden Népliget, yurt dışından ve ülkenin batısından gelen otobüsleri ağırlıyor.

Yer altına inşa edilen ve kısmen modern olanaklara sahip Stadion, Macaristan’ın doğusundaki şehirlerden başkente düzenlenen seferler için varış noktası olarak kullanılıyor. Árpád Bridge ise ülkenin kuzeyinden gelen yolcuları ağırlıyor.

Orta Avrupa’daki diğer tatil destinasyonlarından Budapeşte’ye otobüs ile ulaşmayı tercih ederseniz, bilet araştırması yapmaya Eurolines’tan başlayabilirsiniz.

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

Budapeşte'ye ne zaman gitmeli
Şehrin bir diğer popüler yapısı Zincir Köprü.

Tarihinden, nüfusundan ve ulaşım seçeneklerinden bahsettikten sonra Budapeşte gezi rehberi dâhilinde sıra kente gitmek için en uygun dönemleri anlatmaya geldi.

Macaristan’ın en büyük ve kalabalık kenti olan Budapeşte’de nemli karasal iklimin etkisi ile yılın büyük bölümü soğuk geçiyor. Ancak kentin termal kaynaklara sahip olması, yoğun kar yağışının yaşanabildiği Aralık-Şubat arasındaki dönemde bile kente ilginin yüksek olmasını sağlıyor.

Sıcaklıkların yükselmeye başladığı Mart ayının gelmesi ile şehir doğal güzelliklerini sergilemeye başlıyor. Nisan’da üç haftalık Bahar Festivali sayesinde Budapeşte’deki hareketlilik bir hayli artıyor. Zira kentteki 40’tan fazla mekânda 50’nin üzerinde kültürel etkinlik düzenleniyor.

Zaman zaman yağan yağmur dışında günlerin genelde açık ve bol güneşli geçtiği yaz mevsimi, pek çok yerde olduğu gibi Budapeşte’de de turizm sezonu olarak kabul ediliyor. Bu dönemde kentin kültürel yönünü tanımaya niyetli bireylere bir de eğlenmeyi amaçlayan gezginler eklenince kent en yoğun günlerini yaşamaya başlıyor.

Özellikle Ağustos ayında kente giderseniz, Sziget Festivali kapsamında düzenlenen konserleri izleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Pek çoklarına göre bu organizasyon Avrupa’da düzenlenen en iyi 5 festival arasında yer alıyor.

Gastronomi tutkunlarının ilgisini çekebilecek aktivitelerse Budapeşte Uluslararası Şarap Günleri kapsamında gerçekleştiriliyor. Konser ve atölye çalışmaları ile renklenen festivalde şarap tadımlarının yanı sıra usta şeflerin özel tariflerini konuklara sundukları etkinlikler yapılıyor.

Budapeşte’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Budapeşte gezi rehberi otel tavsiyeleri

Budapeşte gezi rehberi yazımızda en önemli konulardan bir diğeri konaklama konusu. Budapeşte kent merkezi, her bütçeye hitap eden otel seçenekleri ile dolu.

Örneğin tek başına seyahat etmekten hoşlanan sırt çantalı bir gezginseniz, 7. Bölge (Jewish Quarter) sınırları içerisindeki hostel ve otel seçeneklerine öncelik verebilirsiniz.

Hareketli yapısı ile popüler hale gelen yerleşim bölgesinden ziyade biraz daha tarihle iç içe olmak isterseniz, 8. Bölge’deki (Palace Quarter) olanakları inceleyebilirsiniz. Bölgenin Tuna Nehri’ne bakan kısmında güvenli ve konforlu Maverick Hostel gibi seçenekleri bulunuyor.

Ortalama bir bütçeye sahip olanlar için 3 bölgeyi tavsiye edebilirim. Eğer kentin popüler turistik mekânlarına yakın olmak isterseniz, otel seçiminizi Eski Buda’nın merkezini oluşturan Kale Bölgesi’ndeki tesisler arasından yapabilirsiniz.

Gezilecek yerlere yakınlık kadar yerel halkla iç içe olmak da sizin için önemliyse 6. Bölge (Terezvaros) daha ideal olabilir.

Kalabalıktan uzak, sakin bir ortam arıyorsanız, 9. Bölge’de (Ferencvaros) konaklayabilirsiniz. 4 yıldızlı Opera Garden Hotel & Apartments, 4 yıldızlı Boutique Hotel Victoria Budapest, 3 yıldızlı 12 Revay Hotel bu bölgelerde hizmet kalitesi ve konumları ile dikkatimi çeken oteller oldu.

Kentin modern yüzünü temsil eden Peşte’de ise lüksü konforla buluşturan oteller faaliyet gösteriyor. 5 yıldızlı Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection gibi tesisleri barındırdıkları özellikler dışında cazip kılan diğer etkense alışveriş ve eğlence olanaklarına yakın olmaları.

Otel Rezervasyonu

Ben kendi seyahatlerimde otel rezervasyonumu internetin en ünlü ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapıyorum.

Rezervasyon seçeneğinize göre ödemenizi otelde yapabilir, yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta ise rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal edebilirsiniz. Booking.com’da yer alan tüm Budapeşte otellerine göz atmak için tıklayın.

Budapeşte gezi rehberi dâhilinde bahsettiğim konaklama bölgeleri ve tesisler hakkındaki ayrıntıları aşağıda başlıklarını sıraladığım içeriklerde bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler

Budapeşte'de gezilecek yerler
Budapeşte gezi rehberi, Vajdahunyad Kalesi

Budapeşte gezi rehberi yazımızın başında da belirttiğim gibi Macaristan’ın başkenti hareketli geçmişi sayesinde günümüzde kültürel anlamda Prag ve Viyana ile birlikte Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin başında geliyor.

Buda kentin tarihi kısmı olarak anılırken, Peşte daha modern yapısıyla konuklarına farklı bir atmosfer sunuyor. Birçok ziyaretçi gibi siz de kentin iki yakasını gezmeden önce planlarınızı bu özelliklerini göz önünde bulundurarak yapabilirsiniz.

Sadece geçmişleri ve barındırdıkları eserlerle değil, aynı zamanda mimarileriyle de sizleri kendisine hayran bıraktıracak yapıların başında görkemli Buda Kalesi geliyor.

Geçmişte kraliyet ailesinin ikametgâhı, kent savunmasının en önemli parçası konumundaki kalede günümüzde Ulusal Galeri ile Macar Askeri Tarih ve Müzik müzeleri faaliyet gösteriyor. Kaleyi dolaştıktan sonraysa hemen yakınındaki Trinity Meydanı’nı, Matthias Kilisesi’ni ve Balıkçı Tabyası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Tarihleri kentin ilk dönemlerine kadar uzanan mekânların dışında gezginlerin ilgisini çeken diğer yapılar ağırlıklı olarak Macarlar’ın Avrupa’ya gelişlerinin 1000. yılı kutlamaları kapsamında inşa edilmiş. Milenyum Anıtı’nın bulunduğu Kahramanlar Meydanı, bu yapıların en önemlilerinden.

İçerisinde tarım temalı bir müzenin bulunduğu, her yıl Yaz Müzik Festivali’ne ve Noel pazarına ev sahipliği yapan Vajdahunyad Kalesi ise mimari açıdan eşine az rastlanır özellikleri bünyesinde taşıyor.

Azınlıkların kente kattıkları değerleri Dohany Sokağı Sinagogu’nu ziyarete ederek anlayabileceğiniz şehirde manzaranın tadını çıkarmak isterseniz, Gellért Tepesi’ne çıkabilir veya Zincir Köprü’ye gidebilirsiniz.

Huzurlu ve sakin bir ortamda dinlenmek isteyenlerin büyük bölümü, kentte geçirdikleri tatil sırasında vakitlerinin bir kısmını Margaret Adası’na ayırıyor.

Kent üzerinde derin izler bırakan Nazi ve Sovyet yönetimlerinin geride bıraktıklarını Memento Park ve Terör Evi Müzesi ziyareti sırasında öğrenme fırsatı bulabilirsiniz. Tuna Kıyısındaki Ayakkabılar, Budapeşte halkının II. Dünya Savaşı sırasında çektiği acıyı anlatan en önemli eser konumunda.

Yukarıda saydığım mekânlar hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar “Budapeşte Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda sizleri bekliyor.

Budapeşte’de Ne Yapılır?

Budapeşte'de ne yapılır

Kültürel ve sosyal zenginliği nedeniyle Budapeşte konuklarına bir an için bile sıkılma fırsatı vermiyor.  Sosyal açıdan canlı birçok caddenin olduğu, bir yakası tamamen tarihi yapılarla dolu kentte şu aktiviteleri yaparak keyifli bir tatil dönemi geçirebilirsiniz:

  • İmparatorluk tarihini öğrenmek için Buda Kalesi’ni ziyaret edin.
  • Mimari zenginliğini anlamak için tarihi yapıları keşfedin.
  • Ulusal Opera’da veya Liszt Müzik Akademisi’nde düzenlenen etkinliklere katılın.
  • Rahatlamak için kaplıcalara gidin.
  • Balıkçı Tabyası veya Gellért Tepesi’nde manzaranın tadını çıkartın.
  • Faust Şarap Mahzenleri’nde düzenlenen tadım turlarına katılın.
  • Tuna Nehri’nde tekne gezintisine çıkıp kentin güzelliklerini farklı açılardan fotoğraflayın.
  • Huzur bulmak için Şehir Parkı’nın sakin ortamında yürüyüşe çıkın.
  • Macar mutfağının eşsiz lezzetlerini deneyin.
  • Peşte’deki eğlence mekânlarında müziğin ritmine kendinizi kaptırın.

Budapeşte gezi rehberi yazımızın bu bölümünde sizlere önerdiğim aktiviteler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Budapeşte’de ne yapılır?” adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Tur Rezervasyonları

Budapeşte çok turistik ve popüler bir kent. Şehirde yapılacak aktivitelerin biletleri bazen günler öncesinden tükenebiliyor. Bu nedenle önemli yerlerin giriş biletlerini geziniz öncesinde internetten almanızı, ilgili turlara kayıt olmanızı tavsiye ederim.

Ben kendi seyahatlerimde Getyourguide sitesini kullanıyorum. Budapeşte’de yer alan en popüler turları incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Budapeşte’de Ulaşım

Budapeşte gezi notları ulaşım

Budapeşte gezi rehberi hazırlarken en rahat olduğum konuların başında ulaşım geliyordu. Çünkü hem havalimanı transfer hizmetleri hem de şehir içi toplu taşıma açısından kentte gezginlerin yaralanabilecekleri çok sayıda seçenek bulunuyor.

Havaalanından 16 kilometre uzaklıktaki kent merkezine ulaşım için ekonomik bir çözüme ihtiyaç duyarsanız, 05.00-00.30 saatleri arasında 100E ve 200E numaralı belediye otobüslerine binebilirsiniz.

100E direkt kent merkezine giderken 200E önce havalimanı yakındaki metro istasyonuna ardında tren garına uğruyor. Gece ise 900 hat numaralı araç Peşte’nin güneyindeki terminale yolcu taşıyor. Burada aktarma yapıp kent merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havalimanından kent merkezine gitmek konusunda daha konforlu ve kişiye özel hizmetleri resmi izne sahip Fötaxi ve MiniBUD veriyor. Ayrıca rezervasyon yaptırdığınız otelin varsa servis hizmetinden yararlanarak zaman kayıplarının ve ekstra yorgunluğun önüne geçebilirsiniz.

Dilerseniz havaalanı – şehir merkezi arası ulaşımınızı özel transferler ile de sağlayabilirsiniz. En popüler turlardan bazıları:

Eğer otelinizi merkezi konuma sahip tesisler arasından seçtiyseniz, yürüyerek pek çok yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yürüyerek efor sarf etmek size göre değilse taksi, metro ve otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Kentin merkezinde keyifli bir yolculuk içinse troleybüse veya tramvaya binebilirsiniz.

Gezi programı hazırlamaya üşenirseniz, Big Bus ve Giraffe Hop On Hop Off tarafından düzenlenen duraklamalı otobüs turlarına katılabilirsiniz. Şehir içi ulaşım masraflarınızın kayda değer oranda azalmasını sağlayacak turların süreleri 24 ila 72 saat arasında değişiyor. Big Bus’a ait otobüsler 20 noktada duraklarken, Giraffe’de bu sayı 53.

Budapeşte’nin ulaşım olanakları hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını şu içeriklerimizde bulabilirsiniz:

NOT: Ben yine de Big Bus otobüslerinden bilet almak istiyorum diyorsanız biletinizi internetten de satın alabilirsiniz, tıklayın: Budapeşte: Klasik, Premium, Deluxe İndi-Bindi Otobüs Turu (Big Bug, kişi başı başlangı fiyatı 19,80 Euro)

Budapeşte’de Alışveriş

Budapeşte'de alışveriş, hediyelik eşya seçenekleri

Budapeşte gezi rehberi yazımızda, özellikle bayan gezginlerin en çok önem verecekleri bölümlerin başında alışveriş geliyor. Macaristan’ın başkenti Budapeşte, alışveriş tutkunu konuklarına satın alabilecekleri çok sayıda yerel lezzet ve usta ellerde şekillenmiş çeşitli ürünler sunuyor.

Şarap ve likör çeşitlerinden kristallere, giysilerden işlemeli masa örtülerine kadar ilginizi çekebilecek birçok objeyi caddelerdeki ve AVM’lerdeki dükkânlarda, pazarlardaki stantlarda uygun fiyatlarla bulabilir hatta mağaza alışverişlerinizi vergi iadesinden yaralanıp çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Kentte alışveriş bakımından en zengin içeriği caddeler barındırıyor. Araç trafiğine kapalı olduğu için rahatça dolaşabileceğiniz Vaci Utca, bu caddelerin en popüleri. Yalnız buradaki pek çok dükkân gezginlerden daha fazla para koparabilmek için adeta fırsat kolluyor. Yine de birkaç mağazada kente özel ürünleri cazip fiyatlarla satın alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Andrassy Bulvarı ise elit ve güvenebileceğiniz markalara ait mağazalara ev sahipliği yapıyor. Bulvar üzerindeki alışveriş mekânları yüksek bütçeli gezginlere hitap ederken ara sokaklardakiler uygun fiyatlı seçenekler sunuyor.

Bulvardaki içeriğin bir benzerini 2007 yılında açılan Moda Caddesi’nde bulabilirsiniz. Büyük Bulvar ise klasik tipte hediyelikler almak için kentteki en ideal yerlerden.

Budapeşte, AVM açısından kısıtlı seçeneklere sahip bir şehir. Yine de kent merkezine yakın konumda birkaç mekân, zengin içerikleri ile alışverişe meraklı bireyleri kendilerine çekmeyi başarıyor. Bu mekânlar WestEnd City Center, Corvin Plaza ve Arena Plaza.

Sokak pazarlarında ise antikadan taze çiftlik ürünlerine kadar geniş bir ürün yelpazesi sizleri bekliyor. Özgün atmosferleri ile farklı bir alışveriş deneyimi yaşamanıza olanak verecek bu pazarların en bilineni The Great Market Hall içerisinde kuruluyor.

Mimarisiyle ilgi toplayan 3 katlı yapının içerisindeki tezgâhlarda ilginizi çekecek bir şey bulamama ihtimaliniz gerçekten çok çok az. Büyük Pazar dışında özgün ürünler arayanların ziyaret ettikleri diğer yerlerse Ecseri ve Pecsa.

Budapeşte gezi rehberi dâhilinde sizlere anlatmış olduğum alışveriş mekânları hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntıları aşağıda linklerini paylaştığım yazılarımızda bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Yeme İçme Genel Bilgiler

Budapeşte gezi rehberi Budapeşte'de yemek

Ülkenin komşu ülkelerin mutfağından fazlaca etkilendiği aşikar ancak yeme içme kültürleri de bu etkileşimden nasibini almış durumda. Ki tarih boyunca en çok etkileşime geçtiği ülkelerin başında da Osmanlı geldiği için bize ait, bizden pek çok geleneğin Budapeşte’de de yaşadığını görmek sizi şaşırtmasın.

Örneğin her yemekte kırmızı biber kullanılması, veya soğanın yağda terbiye edilmesi, hemen herkesin hemen her yemeğin yanında ekmek tüketmesi…

Budapeşte gezi rehberi yazısının bu bölümünde sizlere kısaca şehirde tadabileceğiniz lezzetlerden de bahsedeceğim ancak asıl amacım şehirdeki yeme içme kültürü hakkında derli toplu bir bilgi vermek.

2000’den fazla cafe, restoran ve bistronun bulunduğu şehrin hem kendine özgü yeme içme kültürü hem de bir turist olarak diğer seçeneklerinizin hepsini bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeme İçme Hakkında

Budapeşte, daha doğrusu Macar Mutfağı, çevre ülkelerden fazlasıyla etkilenmiş bir mutfak.

Türkler’den kırmızı biber, soğan, domates, lahana ve her türlü lahana yemeği, kahve, İtalyanlar’dan peynir, hindi, sarımsak, Fransızlar’dan ördek, Avusturyalılar’dan Schnitzel ve kek türevi tatlılar gibi lezzetleri ithal eden Macar Mutfağı bu lezzetleri kendi kültürü doğrultusunda uyarlayarak sıra dışı bir gastronomi merkezi olmuş.

Hatta tencere yemeği de dediğimiz sulu yemeklerin bolca bulunması da bir başka Türk etkisi diyebilirim. Yemek seçeneği olarak bu kadar karışık bir kültüre sahip olan Budapeşte’de yeme içme alışkanları da biz Türklere çok uygun diyebilirim.

Kahvaltı; Budapeşte’de süt veya çay eşliğinde reçel ve hamur işi yiyeceklerden oluşurken öğle yemekleri çorba ve ana yemek, akşam yemekleri de çorba, ana yemek ve tatlı şeklinde devam ediyor.

Ve evet, çorba Budapeşte’de son derece önemli bir yemek. Etli, etsiz, sebzeli her türlü varyasyonu bulunan çorba, belki de soğuk iklimin etkisiyle, öğünlerde önemli yer kaplıyor.

Elbette evlerde, günümüzdeki yoğun hayat temposundan dolayı her gün başlangıcı, ana yemeği ve tatlısıyla uzun uzadıya yemek yemek Budapeşte’de de kalmayan bir adet. Ancak şehirdeki herhangi bir restoranda karşınıza çıkabilecek sıralama da bu ve gayet de tanıdığımız bir düzen.

Budapeşte gezi rehberi yazısında kentin geleneksel yeme içme adetlerinden bahsettikten sonra isterseniz biraz da bir turist olarak sizleri neler bekliyor ona bakalım.

Saatler

Budapeşte Yemek Rehberi yazısında vermek istediğim bir diğer bilgi restoran, cafe ve bistroların açılış saatleri. Kahvaltı servisi olan yerlerin sabah 09:00 civarında, olmayanların ise 12:00 civarında açıldığı şehirde restoran ve cafeler gece 23:00–00:00 civarına kadar açık.

Bazıları (genellikle turistik bölgelerin dışında olanlar) öğleden sonraları 14:00–18:00 arasında kapalı olabilirken çoğunluğunun tüm gün açık olduğunu söyleyebilirim.

Restoran ve cafelerin Pazar günleri kapalı olması da yine turistik yerde olup olmamalarıyla alakalı bir durum. Turistik yerlerde yer alan işletmelerin haftanın her günü açık olduğunu not edebilirsiniz.

Rezervasyon

Michelin yıldızlı veya herhangi bir sebepten dolayı çok özel bir restorana gitmeyecekseniz Budapeşte’de rezervasyon yaptırmadan da yer bulabileceğinizi bilmelisiniz.

İlkbahar ve yaz dönemlerinde yoğun turist popülasyonundan dolayı bazı işletmeler kalabalık olabilir ancak herhangi bir restoranda yer bulamamanız biraz zor.

İçecekler

Yemekler gibi içecek kültürü de Budapeşte’de çok zengin ve komşu ülkelerle uyum içerisinde. Alkollü ve alkolsüz içecekler olarak ayırmak gerekirse şehirde en çok tüketilen alkolsüz içeceğin kahve olduğunu söyleyebilirim.

Aslında kahve Türkler tarafından tanıştırılmış bir içecek olmakla birlikte bugün Budapeşte’de herhangi bir cafede açıklama yapmadan sadece “kahve” diyerek sipariş verdiğinizde masanıza espresso gelmesi çok muhtemel.

Çay ise genellikle kahvaltıda tüketilen bir içecek ancak son 15–20 yılda şehirde çay tüketiminin artmasıyla birlikte cafeler de çeşit çeşit çay servis edebiliyor.

Alkollü içecekler açısından ise en şaşırtıcı olan yakın ülkeler olan Avusturya, Çek Cumhuriyeti’nden farklı olarak belirgin bir bira kültürlerinin olmaması. Elbette Budapeşte’de bira mevcut hatta kendi yerel markaları da var ancak çok özel bir içecek olduğunu söyleyemem.

Şarap Budapeşte’de çok daha fazla tercih edilen bir alkollü içecek ve kırmızı şarap olarak Egri Bikaver, beyaz şarap olarak da Somlo Bölgesi üzümlerinden yapılan herhangi bir markayı tercih ederseniz yerel bir lezzet deneyimlemiş olursunuz, ki pişman olmazsınız.

Macaristan’a özgü, en yerel içki ise Palinka. Meyveli bir brandy olan Palinka –markasına göre- %37 – 86 arası alkol içeriyor ve fazlasıyla kuvvetli bir içki. Her ne kadar Macarlar bu meyveli brandy’yi çok sevse ve bazen sabahları da tüketse bile siz içerken dikkatli olun.

Genellikle kayısı, erik, kiraz veya armut ile yapılan Palinka shot olarak tüketiliyor ve sindirim düzenleyici bir etkisi olmasından dolayı Macar kültüründe ilaç olarak da kabul ediliyor.

Fiyatlar

Diğer Avrupa kentlerine kıyasla daha uygun fiyatlı yemek yiyebileceğiniz bir şehir Budapeşte. Elbette gideceğiniz restoranın kalitesi ve popülaritesi de önemli bir etken ancak fiyatların Avrupa ortalamasının hemen altında olduğunu söyleyebilirim.

Kahvaltı Budapeşte’de yiyebileceğiniz en ucuz öğünlerden ve fiyatı içeriğine göre değişmekle birlikte 4–8 Euro civarında.

Öğle yemeklerini atıştırmalık yiyeceklerle geçiştirmek isterseniz 5–10 Euro arası, bir restoranda oturarak yemek isterseniz içecekler hariç 12–15 Euro arası bir bütçe ayırabilirsiniz.

Akşam yemekleri içinse atıştırmalıklar yine aynı seviyede, bir restoranda oturarak birkaç çeşitten oluşan bir menü aldığınızda 15–20 Euro arası harcarsınız.

Elbette benim verdiklerim ortalama rakamlar. Bundan biraz daha uygun seçenekler bulabileceğiniz gibi bütçeniz doğrultusunda çok daha pahalı yemekler yemeniz de mümkün.

Ancak özetle, günlük yemek giderleriniz için (eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse) 20–25 Euro civarı bir bütçe ayırabilirsiniz.

Bahşiş

Budapeşte’de bazı restoranlar servis ücretini faturaya yansıttığı gibi bazıları yansıtmıyor. Dolayısıyla bahşiş vermek ne bir zorunluluk ne de “sakın ha” diyeceğim bir durum. Genellikle %10 civarında olan servis ücreti toplam faturaya yansıtılmışsa bahşiş vermenize gerek yok, yansıtılmamışsa %5-10 civarı bir bahşiş bırakabilirsiniz.

Budapeşte’da Ne Yenir?

Budapeşte yemek rehberi Macar yemekleri

Kendine özgü ve son derece zengin bir mutfak kültürü olan Budapeşte özellikle et yemeyi sevenler için bir cennet. Üstelik hemen her yemekte kullanılan kırmızı biber veya kırmızı biber sosları da damak tadı olarak yabancılık çekmeyeceğiniz bir alışkanlık.

Atıştırmalıklar

Şehre özgü atıştırmalıklar arasında şüphesiz en tanıdık olanı bizim poğaça dediğimiz Pogácsa. Tatlı bir atıştırmalık olan Kürtőskalács ve çeşitli malzemelerle lezzeti arttırılan kızarmış ekmek Lángos ise şehirde tadabileceğiniz diğer hızlı yemek seçeneklerinden.

Ana Yemekler

Budapeşte’nin lezzetli ve belki biraz da ağır yemeklerden oluşan bir mutfak kültürü var. Ülkenin milli yemeği Gulyas bunun en önemli örneklerinden.

Etli lahana sarması Töltött Káposzta, sulu sebze yemeği Fözelek, tavuk yemeği Chicken Paprikash, sıradışı bir iştah açıcı olan soğuk meyve çorbası Gyümölcsleves, balık çorbası Halaszle ve Macar usulü peynirli makarna Turos Csusza da Budapeşte’de yiyebileceğiniz geleneksel lezzetlerden.

Tatlılar

Tatlı Macar Mutfağı’ndan son derece önemli bir yere sahip olsa da tatlı kültürünün kek üzerine şekillendiğini söyleyebilirim.

Budapeşte’ye özgü en önemli tatlılar ise çikolata ve karamelli kek Dobos Torta ile yine çikolatalı ancak çok daha fazla malzeme içeren Samloi Galuska.

Evet, sizin de fark ettiğiniz gibi şehrin tatlı kültürü de yemekleri gibi, biraz ağır seçenekler içeriyor.

Kente özgü yemekler üzerine daha detaylı bilgi için Budapeşte’de Ne Yenir? yazımı okuyabilirsiniz.

Dilerseniz şehirdeki en popüler yeme içme turlarına internetten de kaydolabilirsiniz. Yeme içme konusundaki en popüler Budapeşte turlarından bazıları:

Budapeşte Gece Hayatı

Budapeşte gezi notları gece hayatı

Komünist rejim yıkılıp yerine kişisel özgürlükleri öne çıkaran bir yönetim anlayışı geldikten sonra Budapeşte genç nüfusunun da etkisiyle son derece hareketli bir gece hayatına sahip olmuş. Hatta yerel halk eğlenmeyi o kadar seviyor ki hamamlarda bile havuz partileri düzenleniyor. Bu tarz partiler ilginiz çekerse Lukazs Kaplıcaları’nı veya konserlerin yanı sıra sergilere ve özel dans etkinliklerine ev sahipliği yapan Akvarium’u gezi listenize dâhil edebilirsiniz.

Müziğin ritmine kendilerini kaptırmayı sevenler için TÜTÜ Budapest, Corvinteto, Ötkert ve Szimpla cazip fırsatlar sunuyor. Yalnız Ötkert’e girmek için biraz kuyrukta beklemek gerekebiliyor. Lezzetli yemeklerle dolu menüsü ve sıcak atmosferi ile konuklarını memnun eden Fröccsterasz ise genç neslin ilgi gösterdiği bir diğer eğlence mekânı.

Budapeşte’de eğlenmek için dilerseniz makul ücretler karşılığında Tuna üzerinde düzenlenen tekne partilerine de katılabilirsiniz. Üstelik bu turlar sırasında dans edip eğlenirken hem Buda’nın hem de Peşte’nin birbirinden güzel manzaralarını izleyebilirsiniz.

Budapeşte’ye Yakın Yerler: Viyana & Prag

Budapeşte Viyana gezisi
Viyana, Avusturya

Budapeşte tatili için gezginlerin bazıları Orta Avrupa kültür turlarına katılırken, bir kısmı da bireysel olarak kente seyahat ediyor.

Tek başına Budapeşte’ye seyahat etmenin en avantajlı yanı, tatilin bir kısmını bölgenin kültürel ve tarihi birikimleri ile öne çıkan diğer şehirleri olan Viyana ve Prag’a ayırabilme özgürlüğüne sahip olunabilmesi. Gezi programına bu esnekliği sağlayan en büyük etkense yüksek hızlı tren ulaşımının gelişmiş olması.

Avusturya Demir Yolları’nın yüksek hızlı trenleri, Viyana’dan Macaristan’ın başkentine gitmek için en cazip seçenek konumundalar. 2 saat 40 dakikada tamamlanan seferler için yolculuk bedeli 2. sınıfta 19, 1. sınıfta 29 Euro’dan başlıyor.

Prag’dan Budapeşte’ye ise 6 saate yakın sürede ulaşabilmek mümkün. Çekya, Slovakya ve Macaristan demir yollarının ortaklaşa düzenledikleri tren seferlerinde 21 Euro’ya bilet bulunabiliyor.

Budapeşte gezi rehberi kapsamındaki tüm aktiviteleri tamamladıktan sonra Orta Avrupa’nın bu iki gözde tatil destinasyonuna gitmeye karar verirseniz, programınızı kolayca yapabilmek için şu yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Budapeşte gezi rehberi yazısı boyunca Orta Avrupa’nın en güzel ve turistik şehirlerinden, Macaristan’ın başkenti Budapeşte hakkında çok detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Eğer sizin de şu bilgi de mutlaka Budapeşte gezi rehberi yazısında olmalı dediğiniz bir şey varsa mutlaka yorum yazın, tüm gezginler faydalansın.

Yorum yapın