Budapeşte konaklama tavsiyesi

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte yanı başımızda, zengin bir tarihe sahip ve diğer Avrupa şehirlerine göre nispeten daha ucuz bir cazibe merkezi.

Şehrin turistlere tarihi eserleriyle “görsel“, klasik müziğin en güzel performanslarıyla “işitsel” ve zengin mutfağıyla da “tatsal” vaatleri var ve her biri birbirinden değerli.

Bu her duyuya hitap eden kentte konaklama konusu ise başta biraz karışık görünse de aslında biraz araştırmayla kolaylıkla altından kalkabileceğiniz bir konu. Şehrin hangi bölgesinde neler var, bunlar arasından sizin beklentilerine en uygunu hangisi nedir bilmeniz yeterli.

Budapeşte Konaklama Rehberi yazısı da işte bunun için var. Kentteki turistik konaklama açısından en uygun bölgelerle ilgili kısa kısa bilgiler verip sonrasında bu bölgelerden birkaç da otel önerisinde bulunacağım rehber başlasın o zaman.

Budapeşte konaklama rehberi yazı içeriği:

Budapeşte Konaklama Rehberi: Genel Bilgiler

Budapeşte konaklama tavsiyesi

Budapeşte temelde Tuna Nehri tarafından birbirinden ayrılan ve nehir üzerindeki köprülerle de birbirine bağlanan Buda ve Peşte adında iki şehirden oluşuyor. Buraya kadar zaten malumunuzdu muhtemelen.

Daha mikro seviyede incelediğinizde ise şehrin 23 küçük bölgeden oluştuğunu göreceksiniz ki her bölgenin bir adı da olmakla birlikte genelde günlük konuşma dilinde bölgeler numaralarıyla biliniyor.

En küçük numaralar merkeze en yakın, büyükler ise gittikçe merkezden uzaklaşan sırada diye düşünebilirsiniz. Tabii ki bu bölgelerin hepsi birkaç günlük turistik bir konaklama için uygun değil.

Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında ben sizlere en önemlilerden ve kenti gezmeye gittiğinizde kalmanıza uygun olan 6 bölgeden bahsedeceğim.

Elbette bütçeniz de konaklama seçeneklerinizi incelerken önemli bir etken. Tam rakamı kişiden kişiye değişir ancak gezginler temelde 3 farklı bütçeye sahip olabiliyor.

Sırt çantasıyla ve çoğunlukla yalnız gezen gezginler, çift olarak veya arkadaşlarıyla gezen bütçesi biraz daha yüksek turistler ve bir de bütçesi olabildiğince yüksek, lüks sevenler…

Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında ben de bu şekilde bir sınıflandırma yaparak bölgeleri anlatacağım ancak bir kenara not edebilirsiniz: 5. Bölge lüks seven gezginlere uygun dedim diye sırt çantalı bir gezgin o bölgede otel bulamaz anlamı çıkmasın. Tavsiye ettiğim bölgeler bu tarz otellerin yoğunluğuna göre ve elbette şehrin her yerinde bütçenize uygun bir otel seçeneği bulabilirsiniz.

Şehir aslında yürüyerek keşfedilecek kadar küçük. Tabii ki şehrin tamamı değil, sizin görmeyi isteyeceğiniz turistik yerlerin bulunduğu bölgeler ve çevresi.

Ancak şehrin daha dış bölgelerine gitmek veya merkezde olsanız da yürümek yerine toplu ulaşımı kullanmak isterseniz de Budapeşte’de yaygın bir toplu taşıma ağı mevcut ki bununla ilgili daha detaylı bilgiyi Budapeşte Ulaşım Rehberi yazısında okuyabilirsiniz.

Burada söyleyebileceğim tek şey, size Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında bahsettiğim bölgelerde kalırsanız ve biraz yürümeye de itirazınız yoksa toplu taşımaya ihtiyaç bile duymayacağınız.

Sırt Çantalı Gezginler İçin Budapeşte Konaklama Rehberi

Budapeşte konaklama tavsiyesi ucuz oteller

Sırt çantanızı aldınız ve kendinizi yollara vurdunuz. “Temiz bir otel olsun, varsın konfor olmasın, odayı ve otelin sosyal olanaklarını da diğer gezginlerle tanışmak için kullanırım” diyorsanız Budapeşte’de gecelik kişi başı yatak fiyatları 7–10 Euro’dan başlıyor.

Hemen her yer bu tarz bir konaklama için uygun ancak özellikle 7. ve 8. Bölgeler sizinle benzer beklentilere sahip gezginlerle tanışabileceğiniz, bu tarz hostelların fazlaca olduğu yerler.

7. Bölge Erzsebetvaros (Jewesh Quarter)

Bol genç nüfus içeren, biraz hippi ve hareketli bir bölge Erzsebetvaros.

Hem Dohany Street Sinagog’u, hem de Rumbach Street ve Kazinczy Street Sinagoglar’ı gibi tarihi ve dini yapıları hem de hareketli bir gece hayatı ve kültürel hayatı  bulabileceğiniz bölge kartpostal güzelliğinde. Şehrin tarihi ve kültürel hayatının sıradışı bir kombinasyonunu arıyorsanız 7. Bölge tam size göre.

8. Bölge Josefvaros (The Palace Bölgesi)

Budapeşte konaklama tavsiyesi Josefvaros

Aslında 8. Bölge özellikle geceleri pek tekin olmadığı için tavsiye edilmez ki ben de her yerini tavsiye etmiyorum zaten. Ancak bölgenin Tuna Nehri kıyısında yer alan kısımları hem güvenli, hem ucuz hem de şehrin bir zamanlar en zenginlerinin yaşadığı ve bugüne bıraktıkları tarihi yapılarla son derece de şık cadde ve sokaklara sahip.

Özellikle The Palace Bölgesi’ni bu açıdan tavsiye ederim. Sükunet ve hareketin ideal kombinasyonuna sahip olan bölge turistik yerlere de çok kolay ulaşım mesafesinde.

Gelelim bu bölgelerde önerebileceğim otel ve hostel alternatiflerine:

Penthouse Privates Hostel

Budapeşte konaklama rehberi Penthouse Privates Hostel

Oktogon Metro İstasyonu’na 300 metre mesafede yer alan Penthouse Privates Hostel modern ve aydınlık bir şekilde dekore edilmiş odalarıyla hizmet veren, daha çok genç müşterilerin tercih ettiği ve hatta 9 puanla ödüllendirdikleri butik bir otel.

Burada hostel tipi yatakhaneler yok ancak bazı odalar paylaşımlı veya ortak banyolu olduğu için fiyatlar çok düşük dolayısıyla yalnız gezen gezginler için de makul fiyatlı bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Maverick Hostel & Ensuites

Budapeşte konaklama rehberi Maverick Hostel Ensuites

Ferenciek Tere Metro  İstasyonu’na 100 metre mesafede bulunan Maverick Hostel hem çift kişilik özel odalar hem de yatakhane odaları sunan, restore edilmiş tarihi bir binada hizmet veren modern ve ferah bir otel.

İşletmede bir restoran yok ancak mutfakta sürekli ücretsiz çay ve kahve bulunduruluyor. Konumu sebebiyle restoran, cafe ve barlarla ilgilenen turistler için ideal. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Ortalama Bütçesi Olan Turistler İçin Budapeşte Konaklama Rehberi

Budapeşte konaklama rehberi genle bilgiler

İş yerinden 2-3 gün izin alıp, bol aktiviteli bir Budapeşte tatili geçirmek isteyen çiftler, arkadaş grupları ve aileler temiz, konforlu, merkezi bir lokasyonda ama aynı zamanda fiyatları da uzaya fırlamayan otel seçenekleri arıyor.

Bu tarz bir konaklama için Budapeşte’de başlangıç seviyesi 20–25 Euro civarında ancak ortalama kalitede yerler için gecelik 50-80 Euro arası bir bütçe yapmanızı öneririm.

Şehrin her yerinde size uygun oteller bulabilirsiniz ancak Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında benim tavsiyelerim 6. ve 9. Bölgeler ile Tuna Nehri’nin Buda tarafı.

6. Bölge Terezvaros

Hem biraz turistik hem de Budapeşteliler’in ikamet ettiği 6. Bölge size turistik ortamdan uzaklaşmadan Budapeşte şehir hayatının tadını verecek.

Bu bölgenin bir diğer avantajı ise hem Andrassy Bulvarı’na hem de 5. Bölge’deki tüm o turistik atraksiyonlara çok yakın olmak diyebilirim. Ki maliyet açısından 5. Bölge’nin dezavantajlarına sahip olmadan. Dolayısıyla konum, fiyat, hareket ve sakinliğin ideal karması 6. Bölge’de yer alıyor.

Buda (The Castle Bölgesi)

Budapeşte konaklama rehberi

Şehrin tarihi kalbi, geçmişte ve bugün Kraliyet Ailesi’nin ikametgahı olan Royal Palace’ın yer aldığı ve tarihte onlarca savaşa tanıklık etmiş olan Buda ve bu bölgenin The Castle kısmı da turistik ve lokal olanı aynı potada eritebileceğiniz bir yer.

Kraliyet Sarayı, Ulusal Müze, Matthias Kilisesi ve büyüleyici seyir terası The Fisherman’s Bastion hemen yanı başınızda, ayrıca şehrin Peşt tarafındaki turistik yerlere de toplu taşıma ile çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Daha ne istersiniz?

Ancak adil olmak için negatif taraflarından da bahsedeyim. Öncelikle fiyatlar şehrin diğer bölgelerine göre yüksek ve gece hayatı seviyorsanız kentin Peşt kısmındaki bölgeler daha zengin seçeneklere sahip.

9. Bölge Ferencvaros

Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında 9. Bölge’den bahsetmemin sebebi turistik işletmelerin tam merkezinde yer almayı sevmeyen gezginlere de bir seçenek sunmak. Daha çok Budapeşteliler’in ikamet ettiği bölge olmasından dolayı daha az sayıda otel seçeneği var ancak bölge çok daha sakin ve huzurlu.

Ayrıca şehrin en önemli turistik yapılarının yer aldığı 5. Bölge’ye ulaşım da kolay ve hızlı. “Cool” diye tarif edebileceğim 9. Bölgeyi “farklı” bir seçenek arayanlara öneririm.

Bu bölgelerde önerebileceğim otel alternatifleri ise;

4★ Opera Garden Hotel & Apartments

Budapeşte konaklama rehberi Opera Garden Hotel Apartments

6. Bölge’de yer alan Opera Garden Hotel tarihi bir binada yer alıyor. Andrassy Bulvarı’na yürüme mesafesinde olmasının yanı sıra otelde sauna ve fitness salonu da mevcut ki tüm odalarda birer mutfak da var.

St Stephan’s Katedrali, Budapeşte Opera Binası, Liszt Müzik Akademisi ise otele en yakın turistik yerlerden. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

3★ 12 Revay Hotel

Budapeşte konaklama rehberi 12 Revay Hotel

Yine 6. Bölge’de yer alan daha uygun fiyatlı bir başka seçenek de 12 Revay Hotel. Deak Ferenc Meydanı Metro İstasyonu’na 500 metre mesafede bulunan otelde açık büfe kahvaltı da servis edilen bir restoran mevcut.

Odaları modern bir şekilde dekore edilmiş ancak otelin en önemli avantajı St Stephan Bazilikası manzaralı odaları diyebilirim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Boutique Hotel Victoria Budapest

Budapeşte konaklama rehberi Boutique Hotel Victoria

Şehrin Buda tarafında yer alan Boutique Hotel Victoria’nın sanırım en önemli güzelliği büyüleyici bir Budapeşte manzarasına sahip olan odaları. Buda Kalesi eteklerindeki otelden 250 metre mesafede Chain Köprüsü yer alıyor ve şehrin Peşt kısmına kolayca geçebiliyorsunuz. Ayrıca 500 metre mesafede Batthyanyi Metro İstasyonu da mevcut.

Şık, modern ve kaliteli bir otelde konaklamak istiyorsanız Budapeşte Konaklama Rehberi yazısında önerebileceğim benim de favorim olan seçenek diyebilirim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Lüks Seçenekleri Tercih Edenler İçin Budapeşte Konaklama Rehberi

Budapeşte konaklama tavsiyesi

Her şeyin en kalitelisini arayan ve bunun için bütçesini de olabildiğince yüksek tutan gezginler gecelik 150–200 Euro arası bir harcamayla Budapeşte’nin hemen her bölgesinde son derece iyi konaklama seçenekleri bulabilirler. Ancak merkezde de olmak istiyorsanız en ideal seçeneğiniz 5. Bölge diyebilirim.

5. Bölge Budapeşte Şehir Merkezi

Tuna Nehri’nin Peşt tarafındaki şehir merkezi 5. Bölge ülkenin ekonomik ve ticari anlamda da kalbinin attığı yer. Parlemento Binası, bankaların genel müdürlükleri, high-end mağaza, restoran, cafe ve otel seçeneklerinin yer aldığı bölgede ayrıca ünlü Vaci Caddesi, St Stephan Bazilikası, Vörösmarty Meydanı gibi turistik yerler de yer alıyor.

Modern Budapeşte’nin merkezi olmasından dolayı şehrin her yerine yayılmış metro, otobüs ve tramvay hatları da buradan mutlaka geçiyor. 5. Bölge’de her bütçeye uygun seçenekler var elbette ancak lüks arıyorsanız buradan şaşmamalısınız.

Bu bölge ve çevresinden otel önerilerim ise;

5★ Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection

Budapeşte konaklama rehberi Aria Hotel Budapest by library Hotel Collection

Modern Budapeşte’nin merkezi 5. Bölge’de yer alan son derece kaliteli ve lüks bir seçenek olan Aria Hotel Budapest müzikten ilham alan konsept bir otel.

Büyüleyici bir manzaraya sahip olan teras barı, ücretsiz açık büfe kahvaltısı, havuzu, SPA merkezi ile konforlu bir otel olan Aria Hotel Budapest daha önceki konukların verdiği 9,6 Booking.com puanı ile müşteri memnuniyetinin de çok yüksek olduğu bir seçenek. Bütçeniz yetiyorsa eğer başka bir yer aramanıza gerek yok. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Budapeşte gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

2 Yorum

  1. merhaba, iki hafta sonra arkadaslarla budapeste’ye gidecegiz, neresinde kalinir diye arastirirkenbu yaziyi okudum. bolgelerle ilgili cok faydali bilgiler vermissiniz elinize saglik.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın