Budapeşte nerede, nasıl gidilir

Budapeşte nerede? Budapeşte’ye nasıl gidilir? 150 yıl kadar Osmanlı hâkimiyetinde kalan Budapeşte, kültürel ve tarihi birikimi sayesinde Orta Avrupa’nın en fazla ziyaret edilen kentlerinden birisi olarak anılıyor.

Bu özelliklerine bir de hareketli gece hayatı, konforlu kaplıcaları ve zengin mutfak kültürü eklenince kent pek çok gezginin tatil planlarında ilk sıraya yükseliyor.

Konuklarına keyifli vakit geçirebilecekleri sayısız fırsat sunan Macaristan’ın başkentine yönelik siz de tatil planları kuruyor; ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Budapeşte nerede rehberindeki bilgilerden yararlanarak seyahat hedefinize yönelik ilk somut adımları atmaya başlayabilirsiniz.

Budapeşte Nerede?

Budapeşte konumu, İstanbul Budapeşte ulaşım

Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri konumundaki Budapeşte, Karpat Havzası’nın ve dolayısıyla Macaristan’ın orta kesiminde yer alıyor.

Ülkenin en büyük ve kalabalık şehri konumundaki başkent, Tuna Nehri’nin iki yakasına yayılan 525 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Kentin kuzey-güney doğrultusunda ikiye bölen nehir üzerinde Óbuda, Margaret ve Csepel isimli 3 ada bulunuyor.

Kentin tarihi daha eskiye dayanan kısmı Buda, 1361’den itibaren Macaristan’ın başkenti olarak anılmaya başlanmış. Peşte’de ise 1367 yılında ilk Macar üniversitesi kurulmuş.

Uzun yıllar birbirinden bağımsız iki şehir olarak varlıklarını sürdüren Buda ve Peşte 1873 yılında Zincirli Köprü’nün tamamlanmasının ardından birleşmiş.

Budapeşte o dönemden beri 23 farklı ilçeye ayrılmış durumda. Kentin Buda kısmı barındırdığı tarihi mekânlar ve manzaralı tepeleri nedeniyle ziyaretçi akınına uğrarken, Peşte modern olanakları ile ilgiyi üzerine çekiyor.

Kentin her iki yakasında bulunan ziyaret edilmeye değer mekânlar hakkında detaylı bilgiyi “Budapeşte Gezilecek Yerler“, konaklama önerilerini “Budapeşte’de Nerede Kalınır” başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

Budapeşte gezisi için en ideal aylar

Nemli karasal iklimin etkisi altında olan Budapeşte’de, kasımdan mart ayının başına kadarki dönemde günler soğuk ve kapalı geçiyor. Hatta şehirde aralık ortası ile şubatın ikinci haftası arasında yoğun kar yağışı görülüyor. Gezginlerin bir bölümü Macaristan’ın başkentini bu dönemde kaplıcaları ve sakinliği nedeniyle tercih ediyor.

Martta sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte şehir yavaş yavaş hareketlenmeye başlıyor. Nisan ayının üç haftasını kapsayan Bahar Festivali’nin başlaması ile hareketlilik birkaç kat daha artıyor.

Eğer bu dönemde kente gitmeyi tercih ederseniz, Budapeşte’nin çeşitli yerlerindeki 40’tan fazla mekânda düzenlenen 50’nin üzerinde kültürel etkinliğe katılma fırsatı yakalayabilirsiniz. Haziran, temmuz ve ağustosta ise kentteki turist yoğunluğu doruk noktasına çıkıyor.

Bu aylarda zaman zaman yağmur geçişleri yaşansa da günler genelde bol güneşli geçiyor. Ağustosta düzenlenen Sziget Festivali kapsamında dünyaca ünlü pek çok müzisyen, canlı performanslarını sergilemek için kente geliyor.

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Konumu ve turistik açıdan popülerliği sayesinde Budapeşte Orta Avrupa’nın ulaşımı en rahat kentlerinden birisi haline geliyor. Eğer tatil günlerinizin bir kısmını yollarda harcamak istemezseniz, hava yolu ulaşımını tercih edebilirsiniz.

Tren ve otobüs yolculuğu ise ekonomik oldukları kadar gezginlere bölgenin doğal güzelliklerini görme avantajı sağlıyor.

Budapeşte’ye Hava Yolu ile Ulaşım

İstanbul'dan Budapeşte'ye nasıl gidilir

Budapeşte’nin sivil havacılık ihtiyacını karşılayan Franz Liszt Uluslararası Havalimanı, kent merkezinin 16 kilometre kadar güneydoğusunda faaliyet gösteriyor.

Kente düzenlenen tüm tarifeli uçak seferleri için havalimanındaki 2 numaralı terminal binasının A ve B bölümleri kullanılıyor. 2A Schengen Bölgesi, 2B ise Schengen harici ülkeler ile kıtalararası seferler için kalkış ve varış noktası konumunda.

Ülkemizden Budapeşte’ye, Türk Hava Yolları ve Pegasus seferlerinden yararlanarak hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı olarak hem direkt hem de aktarmalı seferler düzenlerken Pegasus kente gitmek isteyenlere aktarmalı seçenekler sunuyor.

Eğer aktarmalı yolculuk yapmak size daha cazip gelirse Lufthansa, Air France, British Airways, KLM tarafından gerçekleştirilen seferleri de inceleyebilirsiniz.

Budapeşte’ye Tren ile Ulaşım

Budapeşte nerede, tren ulaşımı

Orta ve Doğu Avrupa’daki hemen hemen her ülkeden Macaristan’ın başkentine düzenli tren seferleri yapılıyor. Bu seferlerin büyük çoğunluğu, kentin ana tren garı konumundaki Keletipályaudvar’da sonlanıyor. Doğu İstasyonu dışında ayrıca demir yolu seferlerinin düzenlendiği iki gar daha bulunuyor.

Kente her iki saate bir Viyana ve Prag’dan yüksek hızlı tren seferleri düzenleniyor. Viyana’dan kalkan trenlerde 20-30 Euro arası fiyatlarla bilet bulabilmek mümkünken Çek Demir Yolları’nın Prag çıkışlı trenleri için bilet ücretleri 19 Euro’dan başlıyor.

Bu kentler dışında Budapeşte’ye Berlin, Bükreş, Zagreb, Belgrad, Saraybosna, Sofya, Kiev ve Moskova’dan da demir yolu aracılığıyla konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yalnız bu destinasyonlardan günde ya 1 ya da 2 tren hareket ediyor ve genelde gece yolculuğuna razı olmak gerekiyor.

Budapeşte’ye Orta Avrupa İçinden Otobüs ile Ulaşım

Otobüs seferleri, Budapeşte nerede rehberinin bu bölümünde sizlere sunacağım son ulaşım yöntemi. Tamamı kent merkezi dışında olan terminallerden Népliget, yurt dışından ve ülkenin batısından gelen otobüsleri ağırlıyor.

Yer altına inşa edilen ve kısmen modern olanaklara sahip Stadion, Macaristan’ın doğusundaki şehirlerden başkente düzenlenen seferler için varış noktası olarak kullanılıyor. Árpád Bridge ise ülkenin kuzeyinden gelen yolcuları ağırlıyor.

Orta Avrupa’daki diğer tatil destinasyonlarından Budapeşte’ye otobüs ile ulaşmayı tercih ederseniz, bilet araştırması yapmaya Eurolines’tan başlayabilirsiniz.

Firma Avusturya ve Slovakya’dan her gün, diğer lokasyonlardan ise haftada 2-3 kez Budapeşte’ye yolcu taşıyor. Hırvatistan, Almanya Çek Cumhuriyeti, Polonya veya Hollanda’dan kente seyahat etmeyi planlıyorsanız Orangeways aracılığyla uygun fiyatlı biletler bulabilirsiniz.

Budapeşte’de kalacağınız yere yurt dışından direkt ulaşmak size daha cazip gelirse Eurobusways’in paylaşımlı ve özel servis hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Budapeşte gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın