Budapeşte Parlamento Binası hakkında bilgiler

Budapeşte Parlamento Binası Hakkında Bilgiler

Budapeşte tarihi sarayları, katedralleri ve sokakları ile ünlü. Ki bu şehirde en az Budin Kalesi kadar popüler olan ve her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği bir diğer yapı da Budapeşte Parlamento Binası.

Aslında Rönesans ve Barok stillerinden de etkilenen yapı temelde Geç-Gotik mimarisinin en güzel örneklerinden. Ki Gotik dönemden yüzyıllarca sonra yapılmış olması ilginç olmakla birlikte Budapeşte şehrinin dokusuna çok uygun düşüyor.

Budapeşte Parlamento Binası‘na her yıl milyonlarca turisti çeken özelliklerinden ve detaylarından yazının devamında bahsedeceğim. Şimdilik bu yapının yaklaşık 120 yaşında olduğunu, dünyadaki en büyük üçüncü parlamento binası, Budapeşte’deki en büyük ve en yüksek yapı olduğunu söylemekle yetineyim.

Budapeşte hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Budapeşte Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

 

Budapeşte Parlamento Binası Hakkında Bilgiler

Budapeşte Parlamento Binası hakkında bilgiler

Danube Nehri kıyısında, Lajos Kossuth Meydanı‘nda yer alan Budapeşte Parlamento Binası dekorasyonunda 40 kilogram altın kullanılması, 240 heykel ve renkli camlarla süslenmesi, estetik açıdan mükemmel taş işçilikleri gibi mimari özellikleri, tarihi önemi ve halen resmi Parlamento Binası olmasının yanı sıra 18 bin metrekareye yayılan büyüklüğü ile de dikkat çekiyor.

691 odalı saray (sanırım saray diyebiliriz) simetrik bir yapıya sahip ve 2 büyük salonu var. Bunlardan birisi Parlamento toplantıları için kullanılıyor, ki bu kısım turistik ziyaretlere açık değil. Diğeri ise  turistik ziyaretlere açık. 10 avlusu ve 27 girişi bulunan Parlamento Sarayı, ziyaret ederseniz göreceksiniz ki, Rönesans, Gotik ve Barok mimarinin son derece zevkli bir karışımı.

Sadece Budapeşte Parlamento Binası değil, Budapeşte’deki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Budapeşte Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Budapeşte Parlamento Binası Tarihçesi

Budapeşte Parlamento Binası ne zaman yapıldı

Budapeşte Parlamento Binası’nın –görece- yakın ama zengin bir tarihçesi var. Ki bu tarihçeyi bilmeden gezmek çok anlamlı olmayacağı için kısaca bahsetmek istiyorum.

1867 yılında Avusturya ve Macaristan‘ın birleşmesiyle ikili bir monarşi oluşmuş ve bu anlaşma ile Macaristan eskiye nazaran daha fazla özgürlükler elde etmiş. Tabii ayrıca yeni bir anayasa oluşturmanın yanı sıra yepyeni de bir yönetim/hükumet binası yapılmak istenmiş.

Budapeşte Parlamento Binası için 1880 yılında Ulusal Bağımsızlık temalı bir mimari proje yarışması başlatılmış ve bu yarışmayı Macar Mimar Imre Steindl’ın projesi kazanmış. İnşaat 1885 yılında başlamış ve açılışı da Macaristan’ın 100. Kuruluş yıl dönümü olan 1896 yılında yapılmış. Ama her şeyin tamamlanarak Parlamento’nun bu binada faaliyete geçmesi 1902 yılını bulmuş.

Mimarı yapının tamamlandığı göremeden ölmüş ama bugün bizlere Danube Nehri kıyısında geceleri ışıl ışıl parlayan, gündüzleri mükemmel simetrisi ile görenleri hayrete düşüren görkemli binayı onun yerine de seyretmek ve hatta gezmek kalmış.

Budapeşte Parlamento Binası İçerisinde Görmeniz Gerekenler

Budapeşte Parlamento Binası'nda görülmesi gereken yerler

Budapeşte Parlamento Binası’nın içi de en az dışı kadar etkileyici. Burada da aynı binanın dışında olduğu gibi Geç-Gotik dönem mimarisi, Rönesans dönemine ait detaylarla harmanlanmış.

Burada turistik geziler rehberli turlar eşliğinde yapıldığı için Parlamento Binası detaylarıyla ilgili tur sırasında çok şey öğreneceksiniz. Ancak ben gitmeden önce fikir edinebilmeniz açısından, veya burayı ziyaret edip etmemeye karar vermenize yardımcı olması için içeride görebileceklerinizden de bahsedeyim.

Dış Cephe

Budapeşte Parlamento Binası eski Macar hükümdarlar ve askeri dehaların heykelleri ve figürleri ile süslü mükemmel bir simetriye sahip. Pencereler ise eski kraliyet armaları ile dekore edilmiş.

Merdivenler

Budapeşte Parlamento Binası içerisindeki 28 merdivenden biri olan 17. Merdivenler turun başlangıç noktası. Varak detaylarla süslenmiş çatısı, sağlı sollu freskler ve heykellerle yaratılan ambiansını mutlaka beğenirsiniz.

Old Upper House Salonu ve Lobby

Budapeşte Parlamento Binası fotoğrafları

Paneller ve çeşitli toplantıların düzenlendiği Old Upper House Salonu at nalı biçiminde, ahşap sıralar içeriyor. Salonun podyumu Macar Kraliyet Aileleri’nin armaları ile süslü.

Old Upper Lobby ise Avrupa’nın en büyük el dokuması halısını görebileceğiniz, sağlı sollu granit heykellerle süslü bir salon.

Ana Salon – Copula Salonu

Budapeşte Parlamento Binası altıgen şeklindeki ana salonu binanın tam merkezinde yer alıyor. Macar Kraliyet Ailesi üyelerinin heykelleri ile süslü salonun katedrallerin kubbelerine benzeyen kubbesi de dikkat çekici bir detay. Ki burada Macar Kraliyet Mücevherleri de sergileniyor. Bu mücevherler birkaç defa çalınmış ve geri getirilmiş. Burada sergilenen mücevherler arasında 1000 yılında Kral Stephen tarafından kullanılan orijinal Kraliyet Tacı da var.

Vitray Pencereler, Varak Süslemeler

Budapeşte Parlamento Binası iç görünüm

Budapeşte Parlamento Binası içerisinde ayrı bir bölüm olmamakla birlikte, içeride gezerken dikkatinizi mutlaka çekecek detaylar ise varak süslemeler ve renkli vitray pencereler. Hatta yapımında 40 kilogram altının kullanıldığı varak duvar ve tavan süslemeleri görkemiyle sizi hayrete düşürecek.

Büyük Merdivenler

Budapeşte Parlamento Binası içi

Granit sütunlar, yaldızlı süslemeler ve Karoly Lotz tarafından yapılan devasa tavan resmi ile süslenen büyük merdiven belki de Parlamento Binasının en etkileyici yeri. Kırmızı halı serilmiş bu merdivenler ayrıca binanın mimarı Imre Steindl, Arpad ve I. Stephen gibi Macar kahramanlarının heykelleri ile de görmeye değer.

Budapeşte Parlamento Binası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Budapeşte Parlamento Binası harita konumu

Lajos Kossuth Meydanı‘nda yer alan Budapeşte Parlamento Binası hem tramvay hem de metro ile gayet kolay ulaşılabilecek bir konumda.

  • Metro ile gitmeyi tercih ederseniz; M2 hattına binerek Kossuth Tér İstasyonu‘nda,
  • Tramvay ile gitmek isterseniz, 2 no‘lu tramvaya binerek yine Kossuth Tér İstasyonu‘nda inebilirsiniz.

Budapeşte’deki konaklama alternatiflerini, turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Budapeşte’de Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Budapeşte Parlamento Binası Güncel Giriş Ücretleri

Budapeşte Parlamento Binası ziyaret saatleri

Budapeşte Parlamento Binası giriş ücretleri ise;

  • Yetişkinler için; 6400 HUF
  • 6–24 yaş arası, öğrenciler için 3200 HUF
  • Ve 6 yaşından küçükler için de ücretsiz.

Biletleri isterseniz gişeden, isterseniz de önceden online olarak satın alabilirsiniz. Yalnız gişeden sadece aynı gün için bilet alabileceğinizi söylemem lazım. Yani gişeye giderek 2 gün sonrası için bilet alamıyorsunuz. Bu neden önemli? Çünkü bilet gişesinde uzun kuyruklar olabiliyor.

Ayrıca Budapeşte Parlamento Binası turu sadece rehberli tur şeklinde yapılabildiği için (Türkçe rehberlik yok, ancak İngilizce, Almanca, Fransızca, İbranice, İtalyanca, Macarca gibi birkaç dil seçeneği var) biletler de önceden belirlenmiş tur saatlerine göre satılıyor.

 

Budapeşte Parlamento Binası Ziyaret Gün ve Saatleri

Budapeşte Parlamento Binası ziyaret ücretleri

Budapeşte Parlamento Binası’nın turistik ziyaretlere açık olan kısımları “Visitor Center” olarak adlandırılıyor. Ziyaret saatleri ise;

  • 1 Nisan – 31 Ekim arasında; her gün 08:00 – 18:00 arası,
  • 1 Kasım – 31 Mart arasında; her gün 08:00 – 16:00 arası.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top