Budapeşte Nasıl Gezilir? Ulaşım Seçenekleri

Doğal güzelliklerin tarihi yapılarla iç içe geçtiği bir kent olan Budapeşte nasıl gezilir? Kültürel anlamda da göz ardı edilemeyecek büyüklükte bir birikime sahip Macaristan’ın başkentinde gezilecek yerler fazla olunca ulaşım, ilk defa gidecek çoğu gezginin tatil planlarında üzerine kafa yorulması gereken öncelikli konulardan biri haline geliyor.

Eğer sizin de kafanızı bu konu kurcalıyorsa Budapeşte tatiliniz sırasında aşağıda sıraladığım seçenekler arasından ihtiyacınız doğrultusunda seçim yapabilirsiniz.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Kentin toplu taşıma sisteminin büyük bölümünü oluşturan ve BKV tarafından yönetilen; otobüs, troleybüs, tramvay, metro araçları her gün 04.30-23.00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor. Bu saatlerin dışındaysa otobüsler aracılığıyla gerçekleştirilen gece seferleri devrede oluyor.

1. Yürüme

Budapeşte'de şehir içi ulaşım yürüme

Geniş yüzölçümünde dolayı Budapeşte şehir içi ulaşım araçlarının hem yerel halk hem de gezginler tarafından yoğun olarak kullanıldığı bir şehir.

Ancak Buda’daki Kale Tepesi gibi gezilecek yerler anlamında zengin bölgeleri yürüyerek keşfetmek, kentin tarihi zenginliğini anlamayı oldukça kolaylaştırıyor.

Üstelik yürüyerek yapacağınız gezinti sırasında Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan tarihi köprüleri de rotanıza dâhil ederseniz, bol bol fotoğraf çekebileceğiniz enfes manzaralar yakalama fırsatına sahip olabilirsiniz.

Yürürken dikkat etmeniz gereken konuların başında bisikletler geliyor. Kent genelinde bisikletçiler ile yayalar çoğunlukla aynı yolu paylaşıyor. Ayrıca Kale Tepesi gibi tarihi alanların büyük kısmında yollar Arnavut kaldırımı ile kaplı olduğundan, yürüyüşe uyun ayakkabı modellerini tercih etmeniz gerekiyor.

2. Metro

Budapeşte nasıl gezilir? metro

Budapeşte nasıl gezilir yazısında sizlere en hızlı seçenek olarak metroyu öneririm. Kent merkezinde zamandan tasarruf etmek için tercih edebileceğiniz metronun tren ve otobüs ağları ile bağlantısı da bulunuyor.

Metro ağı, 4 hattan oluşuyor. 1, 2 ve 3 numaralı hatlar Deák tér İstasyonu’nda kesişirken, 2 ve 4 numaralar arasında geçiş Keleti Pályaudvar’da yapılabiliyor. Ayrıca Kálvin tér’deki istasyon, 3 ve 4 numaralı hatlar arasındaki bağlantı noktası konumunda.

Her istasyonda hatlarla ilgili detaylı bilgi içeren haritalar bulunuyor. Metro araçları, yoğunluğun arttığı saatlerde duraklara 2 ila 5 dakika arasında değişen sıklıkla uğruyor.

Sarı renk ile belirtilen 1 numaralı hat, Kıta Avrupası’nda inşa edilmiş ilk metro hattı olma özelliğini taşıyor. Yapım yılı 1896 olan hat, Andrássy út boyunca ilerleyerek Peşte’deki Városliget’te sonlanıyor.

Metro araçları bu iki nokta arasında sefer yaparken, gezginlerin Budapeşte gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden Opera’ya ve Kahramanlar Meydanı’na yakın istasyonlarda duruyor.

Kırmızı renkli 2. hat, güneydeki tren istasyonu Déli pályaudvar ile Peşte’nin doğusu arasında bağlantı sağlıyor. 3 numaralı mavi hat, otobüs bağlantısı sayesinde havalimanına gidecekler tarafından tercih ediliyor.

Haritalarda yeşil renkle belirtilen 4. hat ise Peşte’deki uluslararası tren garı Keleti pályaudvar ile Buda’daki Kelenföld İstasyonu arasında uzanıyor. Bu hat aracılığıyla Gellért Kaplıcaları’na ve Merkez Pazar’a kolayca ulaşılabiliyor.

3. Otobüs

Budapeşte nasıl gezilir? belediye otobüsü

Otobüsler, kentte metronun ardından en sık kullanılan toplu taşıma araçları konumundalar. Üstelik metro, tren istasyonları ile direkt bağlantılı oldukları için banliyölere ve kırsal kesime de ulaşımı bir hayli kolay hale getiriyorlar.

Kentte otobüs hatlarının daha rahat anlaşılabilmesi için numara sistemi kullanılıyor. Bu sistem dâhilinde ilk 299’a kadar olan numaralar gündüz düzenlenen seferlere ayrılıyor.

Eğer sayının arkasında “E” harfi varsa bu o taşıtın ekspres olduğu anlamına geliyor. “A” harfi ise otobüsün kısa mesafede faaliyet gösterdiğine işaret ediyor.

BKV tarafından düzenlenen gece seferlerinde numaralandırma 900’den başlıyor. 300-899 arası ise Volánbusz tarafından banliyöye yapılan seferlere ayrılmış.

4. Tramvay

Budapeşte nasıl gezilir? tramvay

Budapeşte nasıl gezilir yazısında sizlere bahsetmek istediğim bir diğer raylı ulaşım ise tramvay.

Budapeşte’nin sahip olduğu zengin kent dokusu eşliğinde keyifli bir yolculuk yapmak isterseniz, tramvayları tercih edebilirsiniz. Kentin farklı noktalarına uzanan 35 hat üzerinde faaliyet gösteren araçlar, otobüs ve metroya göre çok daha yavaş olsalar da konuklarına fotoğraf veya video çekebilecekleri ilginç açılar yakalayabilme olanağı sunuyor.

Özellikle 2, 4, 6, 19 ve 41 numaralı hatlarda yolculuk yaparsanız, ne demek istediğimi kolayca anlayabilirsiniz.

Budapeşte şehir içi ulaşım ihtiyacınızı tramvaylar vasıtasıyla çözmek isterseniz, kapılara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Çünkü duraklar, hat üzerine sağlı sollu dizilmiş.

5. Troleybüs

Troleybüs Budapeşte nasıl gezilir?

Doğa dostu ulaşım çözümleri size daha cazip geliyorsa nostaljik görünümleri ile gezginlerin ilgisini çeken troleybüslere binebilirsiniz.

13 hattan çoğu yerel halk ve gezginler tarafından pek fazla tercih edilmeseler bile Városliget ile Andrássy út’ten geçen birkaç tanesi, tıpkı tramvaylarda olduğu gibi konuklarına hoş manzaralar sunuyor.

Troleybüse binerek farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, önceliği Kossuth tér-Városliget arasında çalışan 70 numaralı araca vermenizi öneririm. Araç, Budapeşte’nin Broadway’i unvanına sahip Nagymezö utca’dan geçiyor.

6. Tren

Budapeşte'de ulaşım tren

Gezi listenizde kent merkezinin dışında kalan noktalar varsa ulaşım için yeşil renkli HÉV trenlerini kullanabilirsiniz. Özellikle Tuna Nehri’nin sağında kalan Szentendre Kasabası’na giden hat üzerinde yolculuk yaparken, ilgi çekici çok sayıda manzara ile karşılaşabilirsiniz. Kasaba içerisinde de gezilecek birkaç mekân bulunuyor.

10 ila 30 dakika arasında değişen aralıklarla sefere çıkan trenlerde standart biletler, kent merkezi sınırları içerisindeki noktalarda yolculuk yapabilmenize olanak veriyor. Daha uzak mesafeler için ekstra bilet almak gerekiyor.

7. Taksi

Budapeşte'de ulaşım taksi

Budapeşte nasıl gezilir sorusuna konforlu bir çözüm arayanlar için taksi her zaman olduğu gibi en doğru seçenek.

Taksi, her tatil destinasyonunda olduğu gibi Budapeşte’de de hızlı ve konforlu yolculuk için öne çıkan seçenek konumunda. Tabi önünüze çıkan her araca binmemek koşuluyla. Çünkü kentte çoğu taksi şoförü yabancı dil bilmiyor.

Ayrıca bazıları yürürlükteki tarifenin açıklarından yararlanıp, müşterilerinden fahiş fiyatlar isteyebiliyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak için mutlaka sarı renkli, lisanslı araçları tercih edin.

Lisanslı araçlarda, taksimetre açılış ücreti 450 HUF olarak belirlenmiş. Kilometre başına 280, bekleme yapılan her dakika için 70 HUF açılış ücretine dâhil ediliyor. Ödeme, hem nakit hem de kredi kartı ile yapılabiliyor.

8. Hop On Hop Off Otobüs

Budapeşte'de şehir içi ulaşım op on hop off

Budapeşte şehir içi ulaşım ihtiyacınıza ekonomik bir çözüm arıyorsanız, kapsamlı hop on hop off otobüs turlarından birini tercih edebilirsiniz. Gezginlere pratik bir şekilde kentin sahip olduğu doğal güzelliklerin ve tarihi dokunun tadını çıkarma olanağı sunan Budapeşte hop on hop off otobüs turlarının süreleri 24 ila 72 saat arasında değişiyor.

Kenti her yönü ile tanımanıza olanak veren turlar arasından kapsamlı rotaları ile öne çıkan Big Bus. Üstelik bu turlar esnasında sesli rehberlik hizmeti Türkçe de dâhil olmak üzere pek çok dilde veriliyor.

Viyana duraklamalı turunun premium paketini alan gezginlere 24 saatlik Budapeşte biletinin ücretsiz verildiği Big Bus hop on hop off otobüs gezintisinin fiyatları 18 Euro’dan başlıyor. Firmanın otobüsleri, tur sırasında kentin iki yakasındaki 20 durağı dolaşıyor. Sadece Budapeşte için hop on hop off turu satın alırsanız Big Bus firmasının fiyatları 33 Euro’dan başlıyor.

İsterseniz hop on hop off otobüs turunun biletini önceden de alabilirsiniz. Bu şekilde planlama detaylarıyla uğraşmanıza gerek kalmaz ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Üstelik, planlarınız değişirse, son 24 saate kadar ücretiz iptal hakkı da mevcut.

Bu arada şehirde hangi bölgede konaklama yapacağınıza henüz karar vermediyseniz Budapeşte’de nerede kalınır? yazısına göz atabilirsiniz.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Fiyatları

Budapeşte nasıl gezilir? bilet fiyatları

MÁV trenleri ve Volán otobüsleri dışında tüm şehir içi toplu taşıma araçlarında geçerli tek seferlik biletler, gişelerde ve otomatlarda 350 HUF fiyatla satılıyor. 10 kullanımlık bilet almanız halinde ise toplamda 3000 HUF ödeyerek, seyahat başına maliyeti 300 HUF yapabilirsiniz.

Metro hatları dışında aktarma özelliği bulunmayan bu biletleri eğer bindiğiniz aracın şoföründen almak isterseniz, 100 HUF ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Otobüs ve tramvaylarda aktarma yapabilmenize olanak veren bilet içinse (Transfer Ticket) 530 HUF fiyat belirlenmiş. Tek kullanımlık ve transfer bileti dışında günlük ulaşım kartı seçenekleri de toplu taşımayı sık kullanmayı planlayan bireylere sunuluyor.

Budapest Card

Eğer toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmak isterseniz, Budapest Card satın alabilirsiniz. Kart, gezginlere 24, 48, 72, 96 ve 120 saat geçerliliğe sahip seçenekler halinde sunuluyor.

80’in üzerinde cazibe noktasında indirimli fiyatlardan yararlanma hakkı içeren kartın 24 saatlik versiyonu hariç diğer seçenekleri satın aldığınızda ulaşım dışında ücretsiz olarak 13 müzeyi ziyaret edebilir, 2 rehberli tura katılabilir ve bir defaya mahsus olmak kaydıyla Lukasc Kaplıcaları’nın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Kartın fiyatları, yetişkinler için  21,99 Euro’dan başlıyor.

İsterseniz Budapest Card kent kartını önceden satın alabilir, ilk kullanımınızda aktive edebilirsiniz. Ki son 24 saate kadar, eğer planlarınız değişirse, iptal etme hakkı da mevcut.

Budapeşte nasıl gezilir yazısında paylaştığım bilgiler umarım keyifli bir gezi yapmanıza yardımcı olacaktır. Biraz ön araştırma biraz da titiz bir planlamayla keyifli bir tatil geçirmemeniz için hiçbir sebep yok.

Budapeşte gezi rehberi, Budapeşte’den ne alınır?, Budapeşte’de ne yenir?, Budapeşte’de ne yapılır? ve Budapeşte havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazılarımızı okuyarak daha eğlenceli ve verimli bir Budapeşte seyahati gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın