2 günlük budapeşte turu gezi planı

Macaristan‘ın başkenti ve Orta Avrupa’nın en güzel ve en romantik kentlerinden Budapeşte gezginlere nefes kesici manzaralar, zengin bir Hun, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarihi, romantik gün batımları, bizim Boğaz keyfimizi aratmayacak Tuna Nehri keyfi ve sevenlerine hareketli bir gece hayatı sunuyor. Üstelik tüm bunları Avrupa ortalamasının altında bir fiyata gerçekleştirebileceğiniz bir kent.

2 Günde Budapeşte Turu yazısında sizlere bu büyüleyici şehirde görebileceklerinizden de bahsedeceğim biraz ancak asıl amacım Budapeşte’teki aktiviteler arasından her zevke uygun olanlarla zamanı kısıtlı olan gezginlere doyurucu bir seyahat olanı yapmalarında yardımcı olmak.

2 Günde Budapeşte Turu Öncesi

budapeşte gezisi gezi planı hazırlıkları
Parlemento Binası’ndan Budin Kalesi görünümü

Bir şehri veya ülkeyi ziyaret etmeden önce oranın tarihi ve kültürü hakkında önceden bilgi edinmek isteyenlerdenseniz 2 Günde Budapeşte Turu yazısının sizin için en önemli kısımlarından biri burası.

Ben de kendi seyahatlerimde zamanım olursa mutlaka ülkenin tarihine ışık tutan bir kitap okumaya, zamanım yoksa da en azından o ülkenin tarihini de anlatan ya da orada çekilmiş bir veya birkaç film izlemeye çalışıyorum.

Bu şekilde o kenti ziyaret ettiğimde hem bir rehbere ihtiyaç duymayacak kadar bilgi edinmiş hem de kısıtlı zamanımı en verimli şekilde kullanabileceğim programı yapmış oluyorum. Sizlere de daha önceden denemediyseniz bu yöntemi mutlaka tavsiye ederim.

Budapeşte turu öncesinde okuduğum ve sizlere de tavsiye etmek istediğim kitap Imre Kertesz‘in kendi hayatından kesitler sunan Kadersizlik.

Kitap Kertesz’in Nazi Toplama Kampı’ndan kurtulduktan sonra artık tamamen değişmiş olan memleketi Budapeşte’ye dönmesi ve geçmişi ile bugünü arasındaki bağ kurması üzerine yazılmış.

Aslında Budapeşte’de geçen veya Budapeşte hakkında yazılmış başka kitaplar da mevcut ancak çoğu Türkçe’ye çevrilmemiş olduğu için 2 Günde Budapeşte yazısında bahsetmeyeceğim. Bu açıdan film seçenekleri biraz daha zengin

Macaristan’ın 20. Yüzyılına da ışık tutan Istvan Szabo yönetmenliğinde çekilmiş Sunshine filmi öyküsünü Sonnenschein isimli bir Macar ailesinin 3 jenerasyonu üzerinden anlatıyor.

An American Rhapsody ise ailesi Macaristan’ın komünizmle yönetilmesinin hemen öncesinde Amerika’ya kaçan ancak kendisini ülkede bırakan Suzanne’nin hikayesini anlatıyor. Film Zincir Köprü, Kahramanlar Meydanı gibi Budapeşte’nin turistik ve en güzel yerlerini de içeren bir görsel şölen diyebilirim.

Budapeşte Gezilecek Yerler Listesi

budapeşte turu boyunca gezilecek görülecek yerler listesi
Parlemento Binası

Budapeşte zamanı sınırlı olmayanlar için doya doya gezmek istediklerinde, ki kentin dışında yer alan Szentendre gibi nefes kesici kasabalar da dahil olmak üzere, yaklaşık 3-4 günde gezip görülebilecek bir destinasyon. Ancak bir hafta sonunu Budapeşte’de geçirmek isterseniz bazı noktaları elemek zorunda kalabilirsiniz.

Şehirdeki görmeye değer yerlerle ilgili detaylı bilgi edinmek isterseniz Budapeşte Gezilecek Yerler yazısı oldukça faydalı.

2 Günde Budapeşte Turu yazısında da bir özet yapmam gerekirse bir Budapeşte ziyaretinde;

 • Kahramanlar Meydanı
 • Vaci Utca Caddesi
 • Andressy Ut Caddesi
 • Budin Kalesi
 • Parlemento Binası
 • St Stephan Katedrali
 • Szechenyi Termal Hamamı
 • Zincir Köprü
 • St Matthew Katedrali
 • Balıkçı Tabyası
 • Dohany Street Sinagogu
 • Vajdahunyad Kalesi ve
 • Büyük pazar yeri

birbirine –görece- yakın mesafedeki turistik noktalar diyebilirim.

zincir köprü budapeşte gezisi
Zincir Köprü ve Peşte tarafı

Aslında Budapeşte çok büyük bir şehir değil, ancak yukarıda bahsettiğim noktalar birbirine her ne kadar yakın olsa da biraz yürüme gerektiriyor. Örneğin Kahramanlar Meydanı‘ndan Vaci Utca Caddesi‘ne gitmek için yaklaşık 40 – 45 dakikalık yürümeyi göze almalısınız.

İşte tam da bu yüzden zamanı kısıtlı olanlar, 2 günde Budapeşte’de mümkün olduğunca çok yeri görmek hem de çok yorulmamak isteyenler sıkı bir program yapmalı.

Ben 2 Günde Budapeşte Turu yazısının devamında Mart 2019’da yaptığım turu referans alarak her türden beklentiye uygun bir program vermeye çalışacağım. Ancak isterseniz detayları kendi zevkinize göre değiştirebilirsiniz de.

Budapeşte’de Ne Yapılır?

budapeşte turu boyunca yapılacak şeyler

Budapeşte tarihi ve turistik noktalar açısından fazlasıyla zengin. Ancak bir de bu kentte yapılabilecek aktiviteleri de düşünmenizi öneririm.

Örneğin nasıl ki bir yabancı ilk defa İstanbul’u ziyaret ettiğinde mutlaka Boğaz Turu yapmalıysa, ilk defa Budapeşte’yi ziyaret edenler de Tuna Nehri’nde tekneyle bir nehir turu yapmalı. Ki bu turu akşam yapmak, nehir kıyısındaki tarihi yapıların son derece estetik bir şekilde yapılmış olan ışıklandırmasından dolayı bir görsel şölen diyebilirim.

budapeşte gezi rehberi ne yapılır

Yeşil alanlarda çimlere uzanıp keyif yapmak ya da bisiklet sürmek gibi aktivitelerden hoşlananlar içinse nehirdeki Margaret Adası veya Budin Kalesi‘nin yanında yükselen Gellert Tepesi de benzersiz birer alternatif.

Budapeşte aynı zamanda termal hamam cenneti. Széchenyi bunlar arasında en ünlüsü ve turistik açıdan da en popüleri. Ki isterseniz bu hamamı ve içerisinde yer aldığı tarihi yapıları sadece bir turist gibi gezebilirsiniz. Ancak sevenler için sıcak su havuzlarında biraz zaman geçirmek, şifalı sularının keyfini çıkarmak da en önemli Budapeşte aktivitelerinden biri.

2 Günde Budapeşte Turu

2 günlük budapeşte turu
Parelemento Binası

2 günde Budapeşte Turu yazısının önceki bölümlerinde de belirttiğim gibi hakkını vererek gezmek isterseniz kente 3 – 4 gün ayırmalısınız. Ancak zamanım kısıtlı diyenler için de ben kendi programımdan yola çıkarak hem fazla yorucu olmayan hem de şehrin en önemli yerlerini görebileceğiniz bir tur önerisinde bulunmak istiyorum.

Budapeşte Turu 1. Gün

Parlemento Binası budapeşte turu
Parlemento Binası, Budapeşte

Gerek Türk Hava Yolları gerek Pegasus veya diğer hava yolları Budapeşte’ye günde birden fazla sefer düzenliyor. Dolayısıyla bir Cuma akşamı şehre ulaştığınızı düşünerek Cumartesi sabahından itibaren hafta sonunuzu son derece keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

Kentteki gezilecek yerlerin genelde birbirine yakın olduğunu söylemiştim ancak bazıları arasında uzun yürüme mesafeleri var. O yüzden lokasyonun önemli olduğu bir program yapmanızda fayda var.

İlk gün için Tuna Kıyısı’ndaki görülecek yerleri ziyaret edebilirsiniz. Bu da zaman kaybınızı en aza indirir. Ki böyle bir turun en güzel başlangıç noktası da Parlemento Binası.

Parlemento Binası Budapeşte’deki en güzel mimari eserlerden biri. Eğer yapının içini de görmek isterseniz buraya 2 saat kadar bir süre ayırabilirsiniz. Sadece bahçesinde dolaşıp bu görkemli yapıyı dışından takdir edecekseniz yarım saat yeterli olacaktır.

budapeşte tatili gezilecek yerler listesi

Ardından nehir kenarında 5 dakika kadar yürüyerek Tuna Nehri Kıyısı’nda Nazi Askerleri tarafından öldürülen Yahudiler’in ayakkabılarının heykellerine ulaşabilirsiniz.

Yürümeye buradan güneye doğru devam ettiğinizde kentin ünlü köprüsü Zincir Köprü‘ye ulaşıyorsunuz. Ve köprüden geçtiğinizde Budin Kalesi karşınızda. Kaleye isterseniz tramvayla isterseniz otobüslerle çıkabilirsiniz, ki otobüsle çıkmak da 3-4 dakika sürüyor.

İşte günün en uzun zaman alan kısmı da burası. Budin Kalesi (içerisinde hangi yapıları daha yakından görmek istediğinize bağlı), St Matthew’s Kilisesi ve Balıkçı Tabyası için tüm öğleden sonranızı ayırmanızı tavsiye ederim.

balıkçı tabyası budapeşte turu
Balıkçı Tabyası

Budin Kalesi ve çevresindeki yapıları dolaştıktan sonra artık akşam oldu, gün batımı da yaklaşıyor veya başladı. Tekneyle nehir turu yapmanın tam sırası. Bunun için nehrin Peşte tarafına geçip limandaki teknelerden herhangi birine bilet alabilirsiniz.

Buda Kalesi Budin Kalesi budapeşte turu
Budin Kalesi

Planlı, programlı gezmek isteyenler ise getyourguide ile önceden rezervasyon yapabilir. Fiyatları 9 Euro’dan başlayan 1 saatlik tekne turları ve farklı alternatifler için şu linke göz atabilirsiniz.

Tekne turu sonrası içinse Vaci Utca Caddesi‘nde keyifli bir yürüyüş ve buradaki restoranların birinde akşam yemeği güzel geçen bir günü sonlandırmak için ideal.

Budapeşte Turu 2. Gün

Aziz Stefan Bazilikası budapeşte turu
Aziz Stefan Bazilikası, Budapeşte

Aslında Budapeşte’nin Tuna Nehri kıyısındaki gezilecek yerleri bitmedi. Sabah yine aynı bölgeye giderek gezmeye St. Stephen’s Katedrali ile başlamanızı öneririm. Katedrali sadece dışarıdan da görmek isteseniz, içine de girmek isteseniz en fazla 30 – 40 dakikanızı ayırmak yeterli olacaktır.

Ardından Avrupa’nın en büyük, dünyadaki ikinci en büyük sinagog olan Dohany Street Sinagogu‘na yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Dohany Street Sinagogu hem görkemli iç dekorasyonu, hem büyüklüğünden kaynaklanan önemiyle bir ziyareti mutlaka hak eden yapılardan. Ki burayı gezmek de yaklaşık 1 saatinizi alacaktır.

budapeşte gezisi görülmesi gereken yerler büyük sinagog
Dohany Street Sinagogu

Sinagog’dan çıktığınızda mutlaka Büyük Market‘i de ziyaret etmenizi tavsiye ederim ki bu ikisi arasında yaklaşık yürüme mesafesi 15 dakika. Ve burada ne kadar zaman geçireceğiniz bir pazar yeri gezmesinden ne kadar keyif aldığınıza bağlı. Ancak ben bir turist olarak hiç değilse 1 saatinizi buraya ayırmanızı tavsiye ederim.

budapeşte tatili kapalı pazar central market
Büyük Pazar

Eğer bu bahsettiğim yerleri saat 14:00 civarı bitirdiyseniz Kahramanlar Meydanı‘na geçebilirsiniz. Ancak yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık 45 dakikanızı alacaktır. Bu yüzden metro veya taksi en hızlıca seçeneğiniz olur. M1 veya M4 numaralı metro hatları ile bu yolu 10 dakikada alabilirsiniz.

budapeşte gezisi kahramanlar meydanı
Karamanlar Meydanı

Kahramanlar Meydanı zaten başlı başına görmeye değer bir yapı. Ancak meydanda fazla oyalanmazsanız eğer, hemen arkasındaki Varosliget Parkı‘ndaki gölün kıyısında yer alan, bir masaldan fırlamış gibi duran Vajdahunyad Kalesi‘ni mutlaka ama mutlaka görmelisiniz. Ki Vajdahunyad Kalesi kişisel olarak benim Budapeşte’de en beğendiğim yapı idi.

budapeşte turu gezilecek yerler Vajdahunyad Kalesi
Vajdahunyad Kalesi

Tüm bunlardan sonra hala zamanınız kaldıysa, ya da en azından gece Budapeşte’de konaklayacaksanız parkın diğer ucunda yer alan Szchenyi Hamamı‘na gitmenizi öneririm. Burada da zamanınızın ne kadar olduğuna bağlı olarak isterseniz yapıyı gezebilir, isterseniz şifalı su havuzlarında son iki günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Budapeşte Turu Sırasında Ulaşım

budapeşte turu boyunca şehir içi ulaşım

Budapeşte küçük bir şehir olmasına rağmen bazı durumlarda turistik yerler arasındaki yürüme mesafesi yarım saati bulabiliyor. Ben 2 Günde Budapeşte Turu yazısında verdiğim programda yürümeyi en aza indirecek şekilde bir program verdim. Ancak yürüyüş yapmayı sevmeyenler veya yanında yaşlı, çocuk gibi uzun süre yürüyemeyenler için yine de zorlu bir program olabilir.

Bu durumda sizlere ilk önerim kentin turistik noktalarının hemen hepsine ulaşımınızı sağlayabilecek olan metro.

Ancak şehirde gezerken sadece 1 veya 2 sefer için toplu ulaşıma ihtiyaç duyacaksanız taksiler de çok masraflı olmayacaktır. Taksimetreler 700 HUF’dan açılıyor ve her kilometre için 700 HUF yazıyor.

Budapeşte Turu Sırasında Konaklama

budapeşte gezisi boyunca konaklama yapılacak bölgeler

2 Günde Budapeşte Turu yazısının bir diğer önemli kısmı ise konaklama. Madem şehirde çok uzun zaman geçirmeyeceksiniz, bu durumda konaklamayı öyle bir noktada yapmalısınız ki bir yerden bir yere giderken boşuna zaman harcamayın. Bu konuda kendimin de konakladığı otelden başlayarak birkaç tavsiye vermem gerekirse:

Zrinyi 9 Basilica Apartment: St Stephen Kilisesi’ne 4-5 dakikalık yürüme mesafesindeki otelin en beğendiğim yanı; kentteki turistik yerlerin merkezinde olması, dairenin genişliği ve ferahlığı, temizliği idi. Zaten iki gün kalacağınız bir yerde başka ne ararsınız?

Yalnız klasik bir otel değil, günlük kiralanan bir ev olduğu için restoran, cafe, kahvaltı gibi hizmetleri yok, onu belirtmek isterim. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Urban Stable Luxury Rooms: Yine aynı bölgede, dolayısıyla konum açısından son derece merkezi bir seçenek. Fiyatı Zrinyi Basicila Apartment’a kıyasla bir tık daha yüksek ancak daha konforlu bir seçenek. Oteli incelemek ve rezervasyon için tıklayın.

Bunlar dışında aynı bölgeden diğer otel tavsiyelerim ise Basilica Apartments, 7 Seasons Apartments Budapest diyebilirim.

Verdiğim tüm önerilerin yer aldığı bölge çok merkezi olduğu için fiyatlar şehrin diğer bölgelerine kıyasla biraz yüksek. Ancak bu bölgede konaklamanız halinde metro, taksi gibi ulaşım araçlarına ödeme yapmanız gerekmeyeceğinden aradaki farka değecektir.

Ancak yine de bu seçenekleri pahalı bulanlar için belki konfor açısından biraz daha düşük, fakat daha uygun fiyatlı önerilerim ise Opera Loft Apartments, Rumbach Lux Apartments veya Hollo Apartment şeklinde.

Budapeşte’de konaklama konusunda çok detaylı bilgileri ve her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın