Budapeşte ulaşım rehberi blog

Zengin kültürel ve tarihi birikimi ile Kıta Avrupası’nın önde gelen tatil destinasyonları arasında sayılan Budapeşte ulaşım açısından konuklarına birçok seçenek sunuyor. Sunulan seçeneklerin birbiriyle bağlantılı olması zaman kayıplarının önüne geçerken her ağda bilgilendirmenin kusursuza yakın yapılması özellikle kenti ilk defa ziyaret eden gezginlerin işlerini bir hayli kolaylaştırıyor.

Budapeşte Ulaşım Rehberi: Genel Bilgiler

Budapeşte'de ulaşım nerede ve nasıl gidilir

Bir buçuk asıra yakın süre boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Budapeşte, Macaristan‘ın orta kesimindeki Karpat Havzası içerisinde yer alıyor.

Kapladığı alan bakımından Berlin’in ardından Orta Avrupa’nın en büyük ikinci kenti konumundaki Budapeşte’nin 525 kilometrekarelik alanının tam ortasından Tuna Nehri geçiyor. Macaristan’ın başkentinin kapladığı bu geniş alan 23 ilçeye bölünmüş.

Türkiye’den Budapeşte’ye ulaşım için en ideal seçenek uçak seferleri. Hem Türk Hava Yolları hem de Pegasus, kente yıl boyunca seferler düzenliyor.

THY kendisinden bilet almak isteyenlere direkt ve aktarmalı yolculuk imkânı sunarken Pegasus sadece aktarmalı seyahat imkânı veriyor. Budapeşte’ye Avrupa’nın farklı yerlerinden uçak yolculuğuna ek olarak tren veya otobüsle de gidebilirsiniz.

Kentin konumu, ne zaman ve nasıl gidilebileceği hakkında daha fazla detay öğrenmek isterseniz, “Budapeşte Nerede? Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Budapeşte'de ulaşım havaalanı şehir merkezi ulaşım

Budapeşte’nin sivil hava taşımacılığı ihtiyacını, kent merkezine 16 kilometre uzaklıktaki Franz Liszt Uluslararası Havalimanı tek başına karşılıyor.

2017 yılında 13 milyondan fazla konuğu ağırlayan havalimanında transfer hizmetlerinin çeşitliliğine ve hizmet kalitesine bir hayli dikkat ediliyor. Hatta bu doğrultuda taksi şirketleri de dâhil olmak üzere özel firmaların yolcu taşıyabilmeleri için öncelikle lisans almaları gerekiyor.

Transfer hizmetleri içerisinde en fazla tercih edilenler, direkt kent merkezine sefer yapan 100E ve Ferigehy Tren Garı’na bağlantı sağlayan 200E numaralı havalimanı otobüsleri.

Gün doğumundan gece yarısına kadar sefer yapan bu otobüsler hizmet dışıyken yolcu taşıma görevini 900 hat numaralı araç üstleniyor. Eğer 200E ile gara gidip banliyö trenlerine binerseniz, kentteki ana tren istasyonlarından biri olan Nyugati’ye ulaşabilirsiniz.

Konforlu ve zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak bir ulaşım seçeneği size daha cazip gelirse Fötaxi‘nin her iki terminal binasının önünde bekleyen araçları için sıraya girebilir veya varsa rezervasyon yaptırdığınız otelin havaalanı servis hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Bu iki seçeneğe alternatif olarak bütçeniz doğrultusunda MiniBUD tarafından sunulan kişiye özel veya paylaşımlı taşıma tekliflerini değerlendirebilirsiniz.

Otobüs, taksi ve özel servis hizmetlerinin fiyatlarını, bu hizmetler arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını öğrenmek için “Budapeşte Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım” adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Budapeşte Tren Ulaşımı

Budapeşte ulaşım rehberi tren seferleri

Eğer tatilinizi Viyana, Prag, Berlin, Bratislava veya Macaristan’ın bir başka kentinde geçiriyorsanız, tren seferlerinden yararlanarak Budapeşte’ye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu kentlerden gerçekleştirilen çoğu tren seferi Budapeşte’nin demir yolu ağının merkezi konumundaki Keleti İstasyonu‘nda sonlanıyor. Keleti dışında bazı seferler için Nyugati de kullanılıyor.

En popüler rotalardan biri olan Prag-Budapeşte arasında Çekya Demir Yolları her iki saatte bir sefer düzenliyor. 21 Euro’dan başlayan fiyatlarla bilet bulabileceğiniz seferler sırasında yüksek hızlı trenler Slovakya’nın başkenti Bratislava‘ya da uğruyor.

Gezginler arasında popüler bir diğer rota olan Viyana-Budapeşte arasında ise Avusturya Demir Yolları’nın yüksek hızlı trenlerinde erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak 20 Euro’ya ikinci, 29 Euro’ya birinci sınıfta bilet bulunabiliyor.

Macaristan’ın herhangi bir şehrinden Budapeşte’ye trenle ulaşmak isterseniz, ulusal demir yolu şirketinin düzenlediği seferlere öncelik verebilirsiniz.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Budapeşte ulaşım rehberi şehir içi araçlar

Tıpkı Viyana ve Prag’da olduğu gibi Budapeşte’de de gayet kapsamlı bir toplu taşıma sistemi sizleri bekliyor. Avrupa’nın en eski metro hatlarından birini de bünyesinde barındıran bu sistem sayesinde kentin en uzak noktalarına bile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1. Yürüme

Otel seçiminizi tarihi yapıların yoğunlukta olduğu Buda’daki tesislerden yana kullanırsanız, birbirine yürüme mesafesindeki turistik mekânları herhangi bir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan gezebilirsiniz.

Hatta isterseniz yürüyüş rotanıza Peşte’ye bağlantı sağlayan köprüleri de ekleyip kent manzarasının tadını çıkarma fırsatı yakalayabilirsiniz. Yalnız Kale Tepesi gibi yerlere gidecekseniz, rahat ayakkabı giymeyi ve sizinle aynı yolu paylaşan bisikletlilere dikkat etmeyi sakın unutmayın.

Merkezi konumları ile konuklarına ulaşım kolaylığı sunan otel seçeneklerini öğrenmek için “Budapeşte’de Nerede Kalınır?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Metro

Kent merkezinde fazla zaman harcamadan bir yerden başka bir yere gitmenin en pratik yolu, metroyu kullanmaktan geçiyor. 4 hattan oluşan metro ağının sunduğu bir diğer avantajsa Budapeşte gezilecek yerler listesine alınmaya değer birçok mekâna yakın mesafede durağının olması.

Yapım yılı itibariyle Kıta Avrupası’nın en eski metro hattı olan 1 numarayı kullanırsanız, bu konuda ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz.

3. Otobüs

Otobüsler, metronun ardından Budapeşte ulaşım ağının en önemli parçası konumundalar. Üstelik kentin birçok noktasında tren ve metro istasyonları ile otobüs duraklarının bağlantılı olması banliyölere ya da daha dış kesimlere ulaşımı oldukça kolay hale getiriyor.

Gündüz faaliyet gösteren hatlarda araçların bir kısmı kısa mesafede veya ekspres olarak yolcu taşıyor. BKV ayrıca gece hatları ile toplu ulaşım hizmetini kesintisiz hale getiriyor. Eğer banliyölere gidecekseniz, Volánbusz gözetiminde çalışan otobüsleri de tercih edebilirsiniz.

4. Tramvay

Zaman probleminiz yoksa keyifli bir yolculuk için tramvaya binebilirsiniz. 2, 4, 6, 19 ve 41 numaralı güzergâhlar, konuklarına kentin eşsiz özelliklerini görme fırsatı verdiklerinden gezginler tarafından tramvay ağındaki diğer 30 hatta nazaran daha sık tercih ediliyor.

Tramvay yolculuğu sırasında tek dikkat etmeniz gereken konu durakların konumu. Çünkü kimisi aracın sağında kimisi de solunda olduğu için hazırlıksız yakalanan yolcular rahatlıkla inecekleri durağı kaçırabiliyor.

5. Troleybüs

Doğa dostu troleybüsler, 13 farklı hat üzerinden kenti keşfetme fırsatı sunuyor. Özellikle Városliget ile Andrássy út’ten geçen araçlara binerseniz, Budapeşte’nin simge yapılarından birkaçını yakından görebilirsiniz.

Budapeşte ulaşım ihtiyacınızı giderirken farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, Kossuth tér-Városliget arasında çalışan ve kendine özgü yapısı ile Budapeşte’nin Broadway’i lakabını alan Nagymezö utca’dan geçen 70 numaralı araca binebilirsiniz.

6. Tren

Tuna Nehri kıyısındaki Szentendre Kasabası gibi kent merkezinin dışında kalan popüler yerleşimleri gezi listenize eklediyseniz, yolculuk için sefer sıklıkları 10 ila 30 dakika arasında değişen HÉV trenlerini tercih edebilirsiniz.

Yeşil renkli trenlerde kent merkezi içerisindeki alanlara standart biletlerle yolculuk yapabilmek mümkün. Daha uzak mesafeler içinse ekstra bilet almak gerekiyor.

7. Taksi

Budapeşte ulaşım ihtiyacınıza konforlu ve aynı zamanda size özel bir hizmet alarak gidermek isterseniz, telefonla arayarak bulunduğunuz yere lisanslı taksi çağırabilirsiniz.

Şoförle iletişim problemi yaşama ihtimalinizin az olduğu bu taksiler, kent meclisinin onayladığı tarifeye göre fiyatlandırma yapıyor. Ayrıca ödeme hem kredi kartı hem de nakit olarak yapılabiliyor.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazımızı okuyarak, bu bölümde sıralamış olduğum seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Budapeşte Hop On Hop Off Otobüs Turları

Budapeşte ulaşım rehberi hop on hop off otobüsler

Çeşitli firmaların düzenlediği duraklamalı otobüs gezintilerine katılmak, Budapeşte ulaşım ihtiyacını gidermenin en ideal yollarından bir tanesi.

Üstelik bu sayede kayda değer miktarda ulaşım masrafından kurtulup, tatil bütçenizin daha büyük bir kısmını eğlence ve alışveriş gibi keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak aktivitelere ayırabilirsiniz.

Sesli rehberlik hizmeti verdikleri diller arasında Türkçe’nin de bulunması, kapsamlı rotaları, uygun fiyatları nedeni ile sizlere önereceğim firmalar Big Bus ve Giraffe Hop On Hop Off.

Viyana’da premium paket alan konuklarına 24 saatlik Budapeşte turunu ücretsiz sunan Big Bus’ın otobüsleri 20 noktada duraklıyor. Yerel firma Giraffe Hop On Hop Off’un otobüsleri ise 7 farklı rotadaki toplam 53 durağa uğruyor.

Budapeşte Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Budapest Card

Budapeşte'de ulaşım bilet fiyatları

BKV gözetiminde tüm ulaşım araçlarında, 350 HUF fiyatla satılan tek kullanımlık biletlerle yolculuk yapılabiliyor. Yalnız bu biletlerin metro ağı dışında aktarma özelliği bulunmuyor.

Ayrıca gişe veya anlaşmalı satış noktaları yerine araca bindikten sonra bilet almak isterseniz, standart ücretin üzerine 100 HUF daha ödeme yapmanız gerekiyor. Aktarma özelliği olan biletlerin satış fiyatları ise 530 HUF olarak belirlenmiş.

Eğer toplu taşımayı çok az kullanacaksanız, tek kullanımlık biletlerle ulaşım ihtiyacınızı gidermek bütçenizi çok fazla sarsmayacaktır. Ancak gezi listeniz yoğunsa Budapest Card edinip toplu ulaşım başta olmak üzere kentte yapacağınız tüm aktiviteler için harcamalarınızı kayda değer oranda azaltabilirsiniz.

İndirim kartı 24 ila 120 saat arasında değişen geçerlilik süreleriyle gezginlere sunuluyor. 24 saatlik versiyon dışındaki tüm seçeneklerde toplu taşımaya ek olarak herhangi bir ücret ödemeden belirli sayıda müze ziyareti ve turlara katılım gerçekleştirilebiliyor. Budapeşte’nin tadını doyasıya çıkarmanıza olanak verecek kartın fiyatları 19 Euro’dan başlıyor.

Budapeşte gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın