Budapeşte'de yeme içme rehberi blog

Macaristan’ın başkenti Budapeşte zengin kültürü ve tarihi yapılarıyla dünyanın her yerinden turist ağırlarken lezzetli mutfağını da yabancılara tanıtıyor.

Ülkenin komşu ülkelerin mutfağından fazlaca etkilendiği aşikar ancak yeme içme kültürleri de bu etkileşimden nasibini almış durumda. Ki tarih boyunca en çok etkileşime geçtiği ülkelerin başında da Osmanlı geldiği için bize ait, bizden pek çok geleneğin Budapeşte’de de yaşadığını görmek sizi şaşırtmasın.

Örneğin her yemekte kırmızı biber kullanılması, veya soğanın yağda terbiye edilmesi, hemen herkesin hemen her yemeğin yanında ekmek tüketmesi…

Budapeşte Yemek Rehberi yazısında sizlere kısaca şehirde tadabileceğiniz lezzetlerden de bahsedeceğim ancak asıl amacım şehirdeki yeme içme kültürü hakkında derli toplu bir bilgi vermek.

2000’den fazla cafe, restoran ve bistronun bulunduğu şehrin hem kendine özgü yeme içme kültürü hem de bir turist olarak diğer seçeneklerinizin hepsini bu yazıda bulabilirsiniz.

Budapeşte’de Yeme İçme Hakkında

Budapeşte yemek bilgileri

Budapeşte, daha doğrusu Macar Mutfağı, çevre ülkelerden fazlasıyla etkilenmiş bir mutfak. Türkler’den kırmızı biber, soğan, domates, lahana ve her türlü lahana yemeği, kahve, İtalyanlar’dan peynir, hindi, sarımsak, Fransızlar’dan ördek, Avusturyalılar’dan Schnitzel ve kek türevi tatlılar gibi lezzetleri ithal eden Macar Mutfağı bu lezzetleri kendi kültürü doğrultusunda uyarlayarak sıra dışı bir gastronomi merkezi olmuş.

Hatta tencere yemeği de dediğimiz sulu yemeklerin bolca bulunması da bir başka Türk etkisi diyebilirim. Yemek seçeneği olarak bu kadar karışık bir kültüre sahip olan Budapeşte’de yeme içme alışkanları da biz Türklere çok uygun diyebilirim.

Kahvaltı; Budapeşte’de süt veya çay eşliğinde reçel ve hamur işi yiyeceklerden oluşurken öğle yemekleri çorba ve ana yemek, akşam yemekleri de çorba, ana yemek ve tatlı şeklinde devam ediyor.

Ve evet, çorba Budapeşte’de son derece önemli bir yemek. Etli, etsiz, sebzeli her türlü varyasyonu bulunan çorba, belki de soğuk iklimin etkisiyle, öğünlerde önemli yer kaplıyor.

Elbette evlerde, günümüzdeki yoğun hayat temposundan dolayı her gün başlangıcı, ana yemeği ve tatlısıyla uzun uzadıya yemek yemek Budapeşte’de de kalmayan bir adet. Ancak şehirdeki herhangi bir restoranda karşınıza çıkabilecek sıralama da bu ve gayet de tanıdığımız bir düzen.

Budapeşte Yemek Rehberi yazısında kentin geleneksel yeme içme adetlerinden bahsettikten sonra isterseniz biraz da bir turist olarak sizleri neler bekliyor ona bakalım.

Açılış Saatleri

Budapeşte yemek rehberi saatler

Budapeşte Yemek Rehberi yazısında vermek istediğim bir diğer bilgi restoran, cafe ve bistroların açılış saatleri. Kahvaltı servisi olan yerlerin sabah 09:00 civarında, olmayanların ise 12:00 civarında açıldığı şehirde restoran ve cafeler gece 23:00–00:00 civarına kadar açık.

Bazıları (genellikle turistik bölgelerin dışında olanlar) öğleden sonraları 14:00–18:00 arasında kapalı olabilirken çoğunluğunun tüm gün açık olduğunu söyleyebilirim.

Restoran ve cafelerin Pazar günleri kapalı olması da yine turistik yerde olup olmamalarıyla alakalı bir durum. Turistik yerlerde yer alan işletmelerin haftanın her günü açık olduğunu not edebilirsiniz.

Rezervasyon

Michelin yıldızlı veya herhangi bir sebepten dolayı çok özel bir restorana gitmeyecekseniz Budapeşte’de rezervasyon yaptırmadan da yer bulabileceğinizi bilmelisiniz.

İlkbahar ve yaz dönemlerinde yoğun turist popülasyonundan dolayı bazı işletmeler kalabalık olabilir ancak herhangi bir restoranda yer bulamamanız biraz zor.

İçecekler

Budapeşte yemek rehberi içecekler

Yemekler gibi içecek kültürü de Budapeşte’de çok zengin ve komşu ülkelerle uyum içerisinde. Alkollü ve alkolsüz içecekler olarak ayırmak gerekirse şehirde en çok tüketilen alkolsüz içeceğin kahve olduğunu söyleyebilirim.

Aslında kahve Türkler tarafından tanıştırılmış bir içecek olmakla birlikte bugün Budapeşte’de herhangi bir cafede açıklama yapmadan sadece “kahve” diyerek sipariş verdiğinizde masanıza espresso gelmesi çok muhtemel.

Çay ise genellikle kahvaltıda tüketilen bir içecek ancak son 15–20 yılda şehirde çay tüketiminin artmasıyla birlikte cafeler de çeşit çeşit çay servis edebiliyor.

Alkollü içecekler açısından ise en şaşırtıcı olan yakın ülkeler olan Avusturya, Çek Cumhuriyeti’nden farklı olarak belirgin bir bira kültürlerinin olmaması. Elbette Budapeşte’de bira mevcut hatta kendi yerel markaları da var ancak çok özel bir içecek olduğunu söyleyemem.

Şarap Budapeşte’de çok daha fazla tercih edilen bir alkollü içecek ve kırmızı şarap olarak Egri Bikaver, beyaz şarap olarak da Somlo Bölgesi üzümlerinden yapılan herhangi bir markayı tercih ederseniz yerel bir lezzet deneyimlemiş olursunuz, ki pişman olmazsınız.

Macaristan’a özgü, en yerel içki ise Palinka. Meyveli bir brandy olan Palinka –markasına göre- %37 – 86 arası alkol içeriyor ve fazlasıyla kuvvetli bir içki. Her ne kadar Macarlar bu meyveli brandy’yi çok sevse ve bazen sabahları da tüketse bile siz içerken dikkatli olun.

Genellikle kayısı, erik, kiraz veya armut ile yapılan Palinka shot olarak tüketiliyor ve sindirim düzenleyici bir etkisi olmasından dolayı Macar kültüründe ilaç olarak da kabul ediliyor.

Budapeşte Yemek Fiyatları

Budapeşte yemek rehberi fiyatlar

Diğer Avurupa kentlerine kıyasla daha uygun fiyatlı yemek yiyebileceğiniz bir şehir Budapeşte. Elbette gideceğiniz restoranın kalitesi ve popülaritesi de önemli bir etken ancak fiyatların Avrupa ortalamasının hemen altında olduğunu söyleyebilirim.

Öğün Fiyatları

Kahvaltı Budapeşte’de yiyebileceğiniz en ucuz öğünlerden ve fiyatı içeriğine göre değişmekle birlikte 4–8 Euro civarında.

Öğle yemeklerini atıştırmalık yiyeceklerle geçiştirmek isterseniz 5–10 Euro arası, bir restoranda oturarak yemek isterseniz içecekler hariç 12–15 Euro arası bir bütçe ayırabilirsiniz.

Akşam yemekleri içinse atıştırmalıklar yine aynı seviyede, bir restoranda oturarak birkaç çeşitten oluşan bir menü aldığınızda 15–20 Euro arası harcarsınız.

Elbette benim verdiklerim ortalama rakamlar. Bundan biraz daha uygun seçenekler bulabileceğiniz gibi bütçeniz doğrultusunda çok daha pahalı yemekler yemeniz de mümkün. Ancak özetle, günlük yemek giderleriniz için (eğer konaklamanıza kahvaltı dahil değilse) 20–25 Euro civarı bir bütçe ayırabilirsiniz.

Bahşiş

Budapeşte’de bazı restoranlar servis ücretini faturaya yansıttığı gibi bazıları yansıtmıyor. Dolayısıyla bahşiş vermek ne bir zorunluluk ne de “sakın ha” diyeceğim bir durum. Genellikle %10 civarında olan servis ücreti toplam faturaya yansıtılmışsa bahşiş vermenize gerek yok, yansıtılmamışsa %5-10 civarı bir bahşiş bırakabilirsiniz.

Budapeşte’da Ne Yenir?

Kendine özgü ve son derece zengin bir mutfak kültürü olan Budapeşte özellikle et yemeyi sevenler için bir cennet. Üstelik hemen her yemekte kullanılan kırmızı biber veya kırmızı biber sosları da damak tadı olarak yabancılık çekmeyeceğiniz bir alışkanlık.

Kente özgü yemekler üzerine daha detaylı bilgi için Budapeşte’de Ne Yenir? yazımı okuyabilirsiniz. En önemli seçeneklerden özetle burada da bahsetmek istediğim için Budapeşte Yemek Rehberi yazısının bir kısmını da bu konuya ayırmak istiyorum.

Atıştırmalıklar

Budapeşte'de yeme içme atıştırmalıklar

Şehre özgü atıştırmalıklar arasında şüphesiz en tanıdık olanı bizim poğaça dediğimiz Pogácsa. Tatlı bir atıştırmalık olan Kürtőskalács ve çeşitli malzemelerle lezzeti arttırılan kızarmış ekmek Lángos ise şehirde tadabileceğiniz diğer hızlı yemek seçeneklerinden.

Yemekler

Budapeşte yemek rehberi Macar yemekleri

Budapeşte’nin lezzetli ve belki biraz da ağır yemeklerden oluşan bir mutfak kültürü var. Ülkenin milli yemeği Gulyas bunun en önemli örneklerinden.

Etli lahana sarması Töltött Káposzta, sulu sebze yemeği Fözelek, tavuk yemeği Chicken Paprikash, sıradışı bir iştah açıcı olan soğuk meyve çorbası Gyümölcsleves, balık çorbası Halaszle ve Macar usulü peynirli makarna Turos Csusza da Budapeşte’de yiyebileceğiniz geleneksel lezzetlerden.

Tatlılar

Tatlı Macar Mutfağı’ndan son derece önemli bir yere sahip olsa da tatlı kültürünün kek üzerine şekillendiğini söyleyebilirim. Budapeşte’ye özgü en önemli tatlılar ise çikolata ve karamelli kek Dobos Torta ile yine çikolatalı ancak çok daha fazla malzeme içeren Samloi Galuska.

Evet, sizin de fark ettiğiniz gibi şehrin tatlı kültürü de yemekleri gibi, biraz ağır seçenekler içeriyor.

Budapeşte’da Helal Yemek ve Türk Restoranları

Budapeşte'de yeme içme Türk restoranı

Budapeşte çok kültürlü bir yapıya sahip. Macar Mutfağı’nın kendisi bile komşu ve yakın ülkelerden etkilenmişken şehirde Ortadoğu, Türk, Çin, İtalyan, Hint Restoranı seçenekleri de çok fazla.

Mutfak kültürünün bol bol et içermesinden dolayı helal gıda arayışında olanların endişelenmesi normal ancak hem İslami usüllere göre kesilmiş helal gıda servis eden restoranların varlığı, hem de vejeteryan lokantaları helal gıda arayışında olan turistlere zengin bir seçenek sunuyor.

Böyle bir arayışı olanlar için dünyaya yayılmış fast food zincirleri de bir başka çözüm. Bu Subway, KFC, McDonald’s gibi bu tarz restoranların avantajı menülerinde mutlaka et içermeyen seçeneklerin olması ve bu menülerin de dünyanın her yerinde aynı olması diyebilirim.

O yüzden Budapeşte Yemek Rehberi yazısının bu son kısmında sizlere eğer helal gıda veya özel bir tür yemek arıyorsanız birkaç Türk Restoranı, vejeteryan lokantası ve fast food zinciri önerisinde bulunacağım.

Titiz: Kebaplar, zeytinyağlılar ve zengin salata büfesi ile alıştığınız Türk lezzetlerini ortalama fiyatlarla bulabileceğiniz Titiz Budapeşte’de ideal bir helal gıda adresi.

 • Adres: Bajcsy-Zsilinszky ut 60, 1054 Budapeşte
 • Açık: Her gün 12:00 – 00:00

Istanbul Kebab & Grill: Her türlü kebap, Türk usulü tatlı, çorba ve zeytinyağlı yemekler için yine orta seviyede fiyatlara sahip bir diğer seçenek de Istanbul Kebab and Grill.

 • Adres: Oktober 6. utca 22., 1051 Buapeşte
 • Açık: Pazar hariç her gün 10:00 – 04:00

Edeni Vegan Restaurant: Budapeşte’de sayıca çok fazla vejeteryan restoranı olduğunu söyleyemem ancak Edeni Vegan Restraurant hem et sevmeyenler hem de Budapeşte’de yiyeceği etin helal olup olmadığı konusunda şüphe duyanlar için bu az seçenek arasından en iyilerinden biri.

 • Adres: Iskola u.31, Budapeşte
 • Açık: Her gün 08:00 – 20:00

Hummus Bar: Yine isterseniz vejeteryan olun isterseniz sadece seyahatlerde et yememeyi tercih ediyor olun, Hummus Bar hem et içermeyen hem de humus, falafel gibi Ortadoğu Mutfağı’nın alışık olduğumuz lezetleriyle tanıdık, uygun fiyatlı ve güvenilir bir adres.

 • Adres: Oktober 6 u.19, Budapeşte
 • Açık: Her gün 11:00 – 23:00

KFC

 • Adres: WestEnd, Váci út 1-3, 1062, Budapeşte. Açık:Her gün 08:00 – 23:00
 • Adres: Deák tér 3., a metró Sütő utcai kijáratától pár lépésre, 1052, Budapeşte. Açık:Her gün 07:00 – 23:00
 • Adres: Erzsébet körút 53., 1073, Budapeşte. Açık: 24 saat
 • Adres: 2. emelet, ételudvar / 2nd floor, foodcourt, Futó u. 37-45, 1083, Budapeşte. Açık:Her gün 09:00 – 22:00

Subway

 • Adres: Zrínyi u. 18, 1051, Budapeşte. Açık: Her gün 07:30 – 18:00
 • Adres: East West Center, Rákóczi út 1, 1088, Budapeşte. Açık: 24 saat
 • Adres: Corvin Plaza 2. emelet, Futó u. 37, 1082, Budapeşte. Açık: Her gün 09:00 – 22:00

Budapeşte gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın