Budapeşte Zincir Köprü efsanesi fotoğrafları

Budapeşte’nin Simgesi Zincir Köprü Hakkında Bilgiler

Artık Budapeşte‘nin simgesi haline gelmiş Zincir Köprü şehri ziyaret eden her turistin hem üzerinden geçerek kentin güzelliğini seyrettiği, hem de eğer mevsimlerden yazsa köprüye karşı oturarak bir kahve veya bira eşliğinde o güzelliği seyrettiği seyrettiği bir yapı.

Macarca adı “Lánchíd” olan ama aynı zamanda köprünün yapılması için öncülük eden Kont István Széchenyi adıyla da, yani “Szécheny Köprüsü” olarak da bilinen, bizimse bazen “Aslanlı Köprü“, bazen de “Zincir Köprü” dediğimiz bu tarihi eser şehrin Buda ve Peşte kısımlarını birbirine bağlıyor.

Hatta Budapeşte’nin iki yakasını birbirine bağlayan ikinci sabit köprü ve ilk taş köprü de diyebiliriz. Peki Buda ve Peşte’yi birbirine bağlayan, Danube Nehri üzerinde daha başka köprüler de olmasına rağmen neden ille de Zincir Köprü? İşte bundan da yazının devamında bahsedeceğim.

Bir de, yakınlarda bir seyahat planlıyorsanız Budapeşte ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Budapeşte gezi rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Zincir Köprü Tarihçesi

Budapeşte gezilecek yerler Zincir Köprü ne zaman yapıldı

Budapeşte Şehri’nin Peşte yakasındaki Szécheny Meydanı‘ndan Buda yakasındaki Clark Adam Meydanı‘na uzanan Zincir Köprü tarihçesi 1800’lü yıllarda başlıyor.

O dönemlerde Budapeşte’nin iki yakasını birbirine bağlayan, sağlam bir köprünün eksikliği sık sık hissediliyormuş. Dönemin önemli kişilerinden Kont István Széchenyi bu eksiği tamamlayabilmek için bir tür vakıf kurulmasına önayak olmuş. Ki bu şekilde de Zincir Köprü finanse edilmiş.

Ancak buna rağmen köprünün yapımının büyük oranda Kont Széchenyi’nin kişisel desteği sayesinde yapıldığı söyleniyor. Bu arada köprünün bir diğer önemli finansörü de Baron György Sina.

Zincir Köprü yapımı 1842 yılında başlamış ve baş mühendisi İngiliz William Clark, ve inşaatın lideri de İskoç Mühendis Adam Clark olmuş. Yeri gelmişken söyleyeyim bu iki Clark’ın bir akrabalığı yok, tamamen tesadüf. Ki sonrasında Adam Clack bir Macar kızı ile evlenerek buraya yerleşmiş ve toplum hayatında önemli bir yer edinerek, Zincir Köprü’nün Buda tarafında kalan meydana adını vermiş. William Clark’a ne olduğundan da biraz sonra bahsedeyim.

Budapeşte Zincir Köprü fotoğrafları

1849 yılında köprü açıldığında üzerinden ilk geçenler ise Macar Bağımsızlık Ordusu Askerleri olmuş. Ancak maalesef, II. Dünya Savaşı sırasında, 18 Ocak 1945 tarihinde Zincir Köprü Almanlar tarafından bombalanmış ve ayakları dışında tamamen yıkılmış. 1947 yılında yeniden inşasına karar verilen köprü bu sefer 1949 yılında tamamlanmış ve kullanıma açılmış.

Bu yazıda sizlere özetle Zincir Köprü hakkında bilgi vermeye çalışıyorum ancak tüm şehirde görülmesi gereken yerleri Budapeşte Gezilecek Yerler yazısında bulabilirsiniz.

Zincir Köprü Detayları

Budapeşte gezilecek yerler Zincir Köprü gezisi

Zincir Köprü’nün detaylarındaki güzelliğe geçmeden önce şehrin simgesi olmasına sebep olan güzelliğinden bahsetmeliyim belki de.

Köprü gündüz ayrı güzel, gece ışıklandırıldığında ayrı. İşte bu yüzden biz nasıl İstanbul’da, boğaz kenarında oturarak ışıklandırılmış asma köprülerimizi seyrediyorsak Budapeşteliler ve oldukça fazla sayıda turist de yüksekçe bir yerde, çoğunlukla bir restoranda ışıklandırılmış Zincir Köprü manzarası eşliğinde demleniyor.

Bunun dışında köprünün en dikkat çekici yerlerinden birisi her iki girişinde ikişer adet bulunan aslan heykelleri. Heykeltraş János Marschalkó tarafından yapılan heykeller köprüye 1852 yılında eklenmiş.

Köprünün Buda tarafındaki girişinde ayrıca Zincir Köprü finansörlerinden Széchenyi ve Sina’nın aile armaları görülebilir. Ki bu armalar Adras Gal tarafından işlenmiş ve 2. Dünya Savaşı’ndan sağ kurtulabilmişler.

Zincir Köprü Hakkındaki Efsaneler ve Gerçekler

Budapeşte Zincir Köprü efsaneleri

Zincir Köprü Budapeşte’nin en önemli simgesel yapılarından biri olduğu için haliyle hakkında söylenenler de çok fazla. Ki arasında bazı efsaneler de var. Sırasıyla hepsinden bahsedeyim.

Zincir Köprü ile ilgili, hemen her yerde anlatılan efsane köprüyü yapan mühendis William Clark’ın aşırı özgüveni ile ilgili olan. Rivayete göre Clark köprü tamamlandığında “yapının kusursuz olduğu ve bir kusur bulabilen olursa kendini köprüden atacağı” ile ilgili fazlaca iddialı bir söz sarf etmiş.

Açılıştan sonra köprüyü gezen yüzlerce insan herhangi bir kusur bulamazken, küçük bir kız çocuğu köprü başındaki aslanların ağzında dil olmadığını dile getirmiş. Bunun üzerine William Clark da sözünü çiğneyememiş ve kendini Danube sularına bırakmış.

Efsanenin buradan sonrasının da iki farklı versiyonu var. Bir rivayet Clark’ın bu şekilde öldüğünü söylerken, diğeri de o kadar kısa bir mesafeden düşmekle ölünmeyeceğini, Clark’ın hayatta kaldığını söylüyor. Mühendisin 1859 yılında İngiltere’de vefat ettiğini göz önüne alırsanız, efsanenin en azından final kısmından emin olabilirsiniz.

Efsanenin ilk kısmıyla ilgili de şunu söyleyebilirim ki; aslında aslanların dilleri var, sadece insanların durduğu noktada görülmüyormuş.

Yapıldığı dönemde, iki ayağı arasındaki 202 metrelik açıklık ile Zincir Köprü dünyanın en geniş ikinci asma köprüsü imiş.

Köprüye adını veren ve demirden yapılan zincirler 48 metre yüksekliğe çıkıyor. Ve zincirler arasındaki eklem yerleri köprüye esneklik kabiliyeti kazandırıyor. Köprü 16 metre genişliğinde ve 375 metre uzunluğunda.

Araç geçişi olan köprünün iki yanında yayalar için ayrıca yürüyüş yolu da var. Ki işte Budapeşte manzarasının tadını çıkarabileceğiniz noktalar da burada.

Zincir Köprü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Zincir Köprü Budapeşte harita konumu

Clark Adam Meydanı ve Szécheny Meydanı arasında yer alan köprüye her iki yakadan da tramvayla ulaşabilirsiniz.

Buda tarafında 19 numaralı tramvaya binerek Clark Adam Meydanı’nda inmeniz, Petşe tarafında ise 2 numaralı tramvaya binerek Szécheny Meydanı’nda inmeniz yeterli. Hop on hop off otobüs firmalarının yine bu köprü çevresinde durakları mevcut.

Budapeşte’nin turistik açıdan konaklamaya en uygun bölgeleri, bu bölgelerin özellikleri ve bazı konaklama alternatiflerini Budapeşte’de Nerede Kalınır yazısında bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top