Budapeşte’den Ne Alınır? En Güzel 11 Hediye

“Budapeşte’den ne alınır?” Hediyelik eşyalar yaptığımız harika tatilleri ve gördüğümüz nefes kesici yerleri bizlere hatırlatan, o ülkeye, o bölgeye özgü, kimi zaman ucuz kimi zaman pahalı ancak her daim özel ürünler. Macaristan’ın başkenti Budapeşte ise bu anlamda hiç de fakir sayılmayacak destinasyonlardan biri.

Ülkenin ve şehrin yüzyıllara damgasını vuran kültürü, zengin mutfağı ve el sanatlarındaki başarısı turistlere çok zengin bir seçenek skalası sunuyor. Budapeşte’den ne alınır? yazısında sade bir liste halinde bu çok kültürlü şehre özgü, hem sevdiklerinize hediye olarak hem de kendinize yıllarca Budapeşte’yı hatırlatması için alabileceğiniz ürünlerden bahsedeceğim. Siz kendinize ufak ya da büyük bir bütçe ayırın ve en sevdiğiniz ürünlere odaklanın yeter.

Az ya da çok bir bütçe ayırdınız ve Budapeşte seyahatinizde sevdiklerinizi de unutmadan bir alışveriş yapmak istiyorsunuz. Haklı olarak alacaklarınız hem özgün olsun, hem Budapeşte’ye özgü olsun, hem şık hem de kolay taşınabilir olsun istiyorsunuz. Ve elbette mümkünse çok pahalı da olmasın.

İşte bu açıdan baktığınızda Budapeşte’den ne alınır sorusunun cevapları….

Budapeşte’den Ne Alınır?

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den kendinize ve sevdiklerinize satın alabileceğiniz en popüler hediyelikler:

Porselen

Budapeşte'den ne alınır? porselen

Geleneksel Macaristan el sanatları arasında hem maddi hem de manevi olarak en değerlisi sanırım porselen işçiliği.

Quartz, kaolin veya feldspat kullanılarak pişirilen ve sonrasında el işçiliği ile boyanan ve renklendirilen porselenler yüzyıllardır Avusturya – Macaristan başta olmak üzere tüm dünyada aristokrat evlerinde ve saraylarında kullanılıyor. Hatta eski olanlarının antika değeri var.

Elbette çok uygun fiyatlı olduğunu söyleyemem. En basit parçaların bile fiyatı 50 – 60 Euro seviyesinden başlıyor. Ancak yıllarca sahip olacağınız, torunlarınıza bile bırakmak istediğiniz bir Budapeşte hatırası arıyorsanız Macar porselenleri tam size göre.

Ülkenin en önemli, ürünleri sanat eseri niteliğinde olan porselen üreticileri arasında Zsolnay ve Herend Porcelain yer alıyor. Hatta Herend Porcelain yüzyıllar boyunca Habsburg Hanedanlığı’na da porselen ürünler vermiş.

Ajka Kristalleri

Budapeşte'den ne alınır? Ajka

1897 yılında kurulan Ajka Kristal Fabrikası ve ürettikleri kristal vazo, avize, biblo, mutfak eşyası gibi ürünler de Budapeşte’den alabileceğiniz, sanat eseri niteliğindeki eşyalar arasında yer alıyor.

Tamamen el işçiliğiyle üretilmesinden dolayı Ajka Kristalleri’nin hiçbiri birbirinin aynısı değil, hepsi kendine özgü. Ve evet, yine biraz pahalı bir seçenek.

Ancak sıra dışı, kalıcı ve dikkat çeken bir hediye veya hatıra ürünü arıyorsanız Budapeşte’den ne alınır sorusunun cevabı olacak nitelikte.

İsterseniz fabrikaya, kristal işçiliğini görmek için küçük turistik bir tur da düzenleyebilirsiniz ancak buna gerek görmezseniz şehirde pek çok noktada Ajka Kristalleri satılıyor.

Renkli Yumurtalar

Budapeşte'de hediyelik eşya renkli yumurta

Aslında Paskalya ile ilişkilendirilse de boyanmış, renkli yumurtalar Budapeşte’de her zaman bulabileceğiniz, uygun fiyatlı, eğlenceli ve şık hediyeliklerden.

Geleneğe göre Macaristan’da sevgilisi olan erkekler Paskalya Bayramı’nda sevgililerini ziyarete giderek onların üzerine su serperlermiş ve karşılığında sevgilileri de onlara bu boyanmış yumurtalardan hediye edermiş.

Bugün her renkte, çiçek, hayvan, dini simgelerle süslenmiş yumurtalar Budapeşte’nin her yerinde turistlerin göz zevkini okşuyor ve satılıyor. Özellikle bir adres vermiyorum ancak Vaci Sokağı veya Castle Hill’de her gün kurulan pazarlarda yüzlerce değişik desene sahip yumurtaları bulabilirsiniz.

Nakışlı Geleneksel Macar Giysileri

Budapeşte'den ne alınır? Macar Giysileri

Genellikle beyaz zemin üzerine renkli desenlerin nakış yoluyla işlenmesiyle elde edilen geleneksel Macar giysilerinin modern günlük hayatta yeri olmasa da Budapeşte’de festivallerde ve kutlamalarda hala giyilebiliyor.

Bu geleneksel kıyafetlerin birebir aynısını almak belki bir işinize yaramaz ama hatıra olarak saklayabilirsiniz. Ancak zaman zaman giymek de istiyorsanız belki günümüze biraz daha uyarlanmış, baştan aşağı bir kıyafet değil de nakışlı gömlek, bluz tarzı ürünler tercih edebilirsiniz. Böylece hem her giydiğinizde Budapeşte tatilini hatırlar hem de kullanışlı bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Yöresel kıyafetler başta olmak üzere Budapeşte’de alışveriş yapabileceğiniz tüm önemli cadde, sokak pazarı ve avm’ler hakkında bilgileri Budapeşte’de nerede alışveriş yapılır? yazımızda okuyabilirsiniz.

İşmeleli Masa Örtüleri

Budapeşte'den ne alınır? masa örtüsü

Nakış Macaristan’a özgü el sanatları arasında en yaygınlarından ki geleneksel kıyafetlerinde etkisini bolca görebilirsiniz. Ancak Budapeşte’den ne alınır yazısında bahsetmek istediğim bir diğer nakışlı seçenek de masa örtüleri.

Genellikle beyaz zemin üzerine ve genellikle çiçek desenleri işlenen renkli masa örtüleri de sevdiklerinize veya kendi evinize taşıyabileceğiniz Budapeşte anılarından biri.

El işçiliği olması ve Macar kadınlarının bu konuda çok yetenekli olmasından dolayı fiyatı belki biraz yüksek kalabilir, çünkü masa örtüsünün boyutuna göre değişmekle beraber gerçekten “Made in Hungary” olan ürünler 25 – 30 Euro fiyatlarından başlıyor. Ancak özgün ve şık bir seçim olduğu ve bu rakamlara değeceğini de söyleyebilirim.

Nakışlı masa örtülerinin en güzel örneklerini Büyük Pazar’daki (Nagy Csarnok) standlarda görebilirsiniz. Hatta burada pazarlık da edebilirsiniz. (Adres: Vámház krt. 1-3, 1093 Budapeşte. Ziyaret gün ve saatlerine dikkat edin.)

Kutular

Budapeşte'de alışveriş kutu alışveriş

İlk bakışta size süslü püslü ama sıradan kutularmış gibi gelebilir. Ancak dükkan sahibinin veya satıcının size kutuyu detaylı olarak göstermesine izin verin.

Kutu içerisindeki varlığını fark bile edemediğiniz gizli bölmeler, bunların nasıl açılacağı, yine kutunun içerisinde saklanabilen anahtarlar kesinlikle ilginizi çekecektir.

El yapımı bu kutuları hem çok şık ve dekoratif hem de insanın içindeki merakı ve puzzle yapma isteğini tatmin eden bir hediye ve hatıra seçeneği olarak Budapeşte’den ne alınır yazısında önermek istedim.

Şehrin her yerindeki hediyelik eşya mağazalarında bu gizli bölmeli kutuları görebilirsiniz ancak yüzlerce değişik model ve desen için Nagy Csarnok (Büyük Pazar) en doğru adres.

Paprika (Kırmızı Biber)

Budapeşte hediyelik eşya Paprika

Macar Mutfağı’nın en önemli malzemesi, hemen hemen her yemeğe giren kırmızı biberler. Her ne kadar bu bitkiyi Osmanlılar sayesinde tanımış olsalar da bugün Macaristan son derece yaygın kırmızı biber üretimine sahip.

Acı, hafif acı ve tatlı gibi onlarca çeşidi olan Paprika şık ambalajları ile ucuz ve özgün bir hediye. Üstelik kullanmak üzere kendinize de alabilirsiniz. Hediyelik olarak şık ambalajlarda satılan Paprika fiyatları ise -elbette miktarına göre değişiyor- 5 – 10 Euro seviyesinde.

Bu arada eğer Budapeşe’deki yöresel yemekler konusunda bilgi almak isterseniz Budapeşte’de ne yenir? başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Palinka

Budapeşte'den ne almalı? Palinka

Macaristan’ın milli içkisi ve bir çeşit meyveli brandy olan Palinka Budapeşte’den ne alınır diye düşünenler için bir başka özgün, uygun fiyatlı, kolay taşınabilir ve lezzetli seçenek, tabi alkol kullanıyorsanız.

Belki başka yerlerde de Palinka bulabilirsiniz ancak orijinal Palinka likörlerinin sadece Macaristan’da distile edilenler olduğunu unutmayın.

Şeftali, armut, kayısı gibi meyvelerle yapılan ve %37’den %86’ya kadar alkol içerebilen Palinka 10 – 30 Euro aralığında fiyatlarla satılıyor.

Budapeşte’nin hemen her yerindeki çeşitli mağazalarda Palinka bulabilirsiniz.

Tokaji Şarapları

Budapeşte'den ne alınır? Tokaji

İmparator Franz Josef kraliçesi Victoria’ya her yıl doğum gününde Kraliçe’nin yaşadığı her ay için bir şişe Tokaji Şarabı gönderirmiş. Ki Kraliçe’nin 81. doğum gününde toplamda gönderilen şarap sayısı 972 şişeyi bulmuş.

Budapeşte’den ne alınır diye düşünürken size de İmparator Franz Josef’in yolunda gidebilirsiniz. Elbette 972 şişe almanıza gerek yok. Macaristan’ın ulusal marşının içinde de geçtiğine göre Tokaji Şarapları yüzyıllar boyunca ülkenin milli değerlerinden biri olmuş.

Sadece Kuzeydoğu Macaristan’da üretilen üzümlerden yapılan şarapların farklı aromalarda seçenekleri de mevcut ve üstelik 5 – 30 Euro aralığındaki fiyatlarıyla son derece de ucuz bir seçenek.

İsterseniz kendinize isterseniz sevdiklerinize alabileceğiniz Budapeşte’ye özgü son derece kaliteli bir hediye. Tokaji Şaraplarını şehirdeki süpermarketlerde de bulabileceğiniz gibi Wine Storelar da şaraplar hakkında bilgi de alabileceğiniz ideal birer adres.

Unicum

Budapeşe'den satın alabileceğiniz ürünler Unicum

Koyu, siyaha yakın renkli Unicum 40’dan fazla baharat içeren bitkisel bir likör. Bu içeceği henüz tanımıyorsanız bile Budapeşte’ye vardığınızda her yerde yeşil şişelerini görmeye alışacaksınız. Hatta şehirde Zwack Unicum Heritage Visitors Center adında Unicum’a adanmış bir müze de mevcut.

Burada hem kentin tarihi ve kültürüne hem de Unicum’a dair çekilmiş kısa bir film izledikten sonra bir kadeh Unicum deneyebilirsiniz.

Zaten denedikten sonra bir şişe almadan duramayacaksınız. Küçük, hediyelik boylarda satılanları da mevcut olan ve sindirime de yardımcı olması sebebiyle Macaristan’da ilaç gibi de tüketilen Unicum Budapeşte’den alabileceğiniz en özgün hediyeliklerden.

Unicum’u şehrin her yerindeki hediyelik eşya veya içecek mağazalarında görebilirsiniz ancak müzeden almak isterseniz; Adres: 26 Soroksari utca, Budapeşte

Küçük Hediyelikler

Budapeşte'den ne alınır?

Budapeşte’den ne alınır yazısı boyunca sizlere şehre özgü hediyelik ve hatıralık seçeneklerinden bahsettim ancak bir kısmı 50 Euro’yu aşan fiyatlarıyla çok pahalı ve bir kısmı da 20 – 30 Euro civarındaki fiyatlarıyla orta seviyede.

Bütçesinin önemli kısmını şehri gezmeye, yeme içmeye ve konaklamaya ayıran gezginler için Budapeşte’den alınabilecek seçenekler ise hemen her hediyelik eşya dükkanında bulunan magnetler başta olmak üzere Macar Kültürü’ne özgü porselen küpe ve kolyeler, Tuna Nehri resimleri, Macar oyun kartları, küçük Folqa (geleneksel Macar insanı) karakterleri bibloları diyebilirim.

Bu tarz hediyelik eşyaların fiyatları 2- 3 Euro seviyesinden başlıyor ve hiçbir zaman çok yüksek değerlere ulaşmıyor.

Özetle Budapeşte’den ne alınır? yazısı boyunca Macaristan’ın güzel başkentinden kendinize ve sevdiklerinize satın alabilecekleriniz hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer sizin de Budapeşte’den ne alınır? yazısında olması gerektiğini düşündüğünüz şeyler varsa yorum yazarak bizimle paylaşın lütfen.

Son olarak, Budapeşte seyahatiniz öncesinde Budapeşte gezilecek yerler ve Budapeşte’de nerede kalınır? başlıklı yazılarımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Yorum yapın