Budapeşte Buda Kalesi

Budin Kalesi Hakkında Bilgiler, Önemli Yapılar

Budapeşte, kiliseleri, sokak pazarları, eğlenceli meydanları ile turistleri kendine çekiyor ama şüphesiz kentin en önemli turistik noktası Castle Hill’deki Budapeşte’yi tepeden gören Budin Kalesi

Bizim Kızılhisar dediğimiz, yüzyıllar boyunca kraliyet sarayı ve kalesi olarak kullanılan Budin Kalesi bu şehri ziyaret eden milyonlarca turistin seyahatinin de en önemli amacı aslında.

Budapeşte Buda Kalesi fotoğrafları

Kentin tarihinde bu kadar önemli bir yer tutmuş kale bugün çoğunlukla çeşitli müzelere ev sahipliği yapıyor diyeceğim ama yapının kendisi bile başlı başına bir açık hava müzesi. O yüzden bu yazıda Budin Kalesi hakkında konuşalım. Tarihinden başlayalım ve kaleyi oluşturan, görmeye değer, ziyaret ettiğinizde sizleri de etkilemesi muhtemelen olan bölümlerinden, içindeki yapılardan bahsedelim.

Ayrıca yakınlarda bir Budapeşte seyahati planlıyorsanız şehirde bir turist olarak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri Budapeşte Gezi Rehberi yazısında okuyabilirsiniz.

Budin Kalesi Hakkında Bilgiler

Budapeşte Buda Kalesi gezisi

Castle Hill Tepeleri’nde, Budapeşte’yi yukarıdan seyreden Budin Kalesi‘ni aslında bir kompleks, veya bir çeşit tarihi mahalle gibi düşünebilirsiniz.

Eski Kraliyet Sarayı, Matthias Kilisesi, Fisherman’s Bastion (Balıkçı Tabyası) gibi tarihi yapılar arasındaki dar sokaklar, buralarda yer alan cafeler, mağazalar, hediyelik eşya dükkanları da Budin Kalesi’ni ve çevresini oluşturan detaylardan.

Ama elbette bunlar arasında en önemlisi Eski Kraliyet Sarayı. Bugün çeşitli müzelere ev sahipliği yapan işte bu Eski Kraliyet Sarayı Budin Kalesi yazısının asıl konusu.

Kale dışında şehirdeki görmeye değer diğer yerler hakkında bilgi edinmek isterseniz Budapeşte Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Budin Kalesi Tarihçesi

Budin Kalesi Budapeşte tarihi

Budin Kalesi de Avrupa’daki diğer kale, saray ve kiliseler gibi savaşlarla, yangınlarla, depremlerle dolu tarihte sayısız defa yeniden yapılmış veya restore edilmiş. Bu sırada kalenin mimari stili de Roman, Gotik ve Barok stillerinde değişikliğe uğramış ki son hali de Barok mimarinin zarif örneklerinden.

Artık kaleden önce burada yer alan yapılardan bahsetmeyeyim ama bugün gördüğümüz kalenin orijinali  Castle Hill Tepeleri’nde ilk defa 15.YY’da yükselmiş.

Dönemin Kralı Matthias Corvinus tarafından şehrin zenginliğini ve gücünü dünyaya göstermesi için hiçbir masraftan kaçınılmadan yaptırılan kale Kraliyet Sarayı olarak planlanmış zaten. 18. YY’da ise o dönemde art arda patlayan savaşlar sonucunda harap olan kale sonradan restore edilmiş ve bugünkü görünümünü almış.

Bugünkü Budin Kalesi ise eski ihtişamını koruyarak dünyanın her yerinden kendini görmeye gelen turistlere benzersiz bir görsel ve kültürel şölen yaşatıyor.

Budin Kalesi Bölümleri

Budapeşte gezilecek yerler Budin Kalesi

Söylediğim gibi Budapeşte’ye gittiğinizde Budin Kalesi ziyaretinde kalenin çevresindeki sokakları, kilise ve diğer tarihi yapıları da göreceksiniz. Ancak yazının ana konusu olduğu için ben özel olarak bu kale içerisinde görebileceklerinizden daha detaylı bahsetmek istiyorum. Ki bunlar da…

Budapeşte Tarih Müzesi

Budin Kalesi Budapeşte tarih müzesi

Fotoğraflardan mobilyalara, gündelik hayatta kullanılan eşyalarda giysiler, kitaplar ve diğer her şeye kadar Budapeşte’nin Buda ve Peşte diye iki ayrı şehir olduğu zamandan bugüne kadar geçen tarihine ışık tutan müze kalıcı ve geçici sergilere sahip. Ki kale içerisinde en çok ziyaret edilen müzelerden de biri.

Macaristan Ulusal Galerisi

Ulusal Galerisi Budin Kalesi

Budin Kalesi Kraliyet Sarayı’na yayılmış olan Macaristan Ulusal Galerisi ağırlıklı olarak Macar sanatçıların başyapıtlarına yer verse de uluslararası eserlere de sahip. 18. ve 19. YY tarihli resimlerin sergilendiği müze sanatseverlerin en çok hoşuna gidecek yerlerden biri.

Müzik Tarihi Müzesi

18. YY’dan bu yana Macaristan’da müzik alanındaki gelişmelerle ilgili ziyaretçilere bilgi veren müze Budin Kalesi içerisindeki en ilginç müzelerden biri. Burada yer alan orijinal nota kitapları, enstrümanlar, gramafon gibi müzik çalma cihazları, kısacası müziğe dair her şey ziyaretçilere hem görsel hem de işitsel bir keyif yaşatıyor.

Müzik Tarihi Müzesi’nde zaman zaman konserler de düzenlendiğini unutmayın, ki müze giriş bileti alarak bu konserlere katılabilirsiniz.

Askeri Tarih Müzesi

1830 yılında asker kışlası olarak yapılan binanın 1920 yılında müzeye çevrilmesi sayesinde turistler Macaristan ve dünyanın diğer orduları ile ilgili bilgi edinebiliyor. Müze 1848 yılındaki Bağımsızlık Savaşı’na ağırlık verse de burada ülkenin yaşadığı hemen hemen her savaşa dair eserler, antika objeler görmek mümkün.

Muhafızların Nöbet Değişimi Töreni

Budapeşte Buda Kalesi nöbet değişimi

Budin Kalesi içerisinde bir bölüm değil ama böyle bir turda dikkat çekici bir etkinlik olduğu için burada yer vermek istedim. İlginç koreografisi ile muhafızların nöbet değişimi töreni her gün 08:30 – 17:00 arasında, her saat başı tekrarlanıyor.

Golden Eagle Kimya Müzesi (Alchemy’s Lab)

Budapeşte Buda Kalesi Golden Eagle Kimya Müzesi

Budin Kalesi Kraliyet Sarayı içerisindeki kimya müzesi koleksiyonunda yer alan ve tarihi 1600’lü yıllara uzanan şişeler, beherler ve o dönemde var olduğuna şaşıracağınız kimya gereçleri ile ziyaretçileri etkiliyor. Müzenin dekorasyonu da orijinal haliyle korunuyor.

Budin Kalesi hakkında bilgiler

Tabii bu yazıda eskiden Kraliyet Sarayı olan yapıdan bahsedeceğimi söyledim ancak çevresindeki tarihi yapılardan da bir cümleyle de olsa bahsetmek isterim. Zira Castle Hill Tepesi’ne çıktığınızda kalenin içine girip geri dönmeyeceksinizdir.

Barok stili mimarisi ile küçük ama etkileyici bir yapı olan Evanjelik Kilisesi, yapımı 1905 yılında tamamlanan ve kendisi de bir kale kadar görkemli olan Balıkçı Tabyası, hem dışı hem de içi insanı şaşkınlığa sürükleyecek kadar görkemli ve etkileyici olan Matthias Kilisesi, bu kilisenin yakınındaki Kutsal Üçlü (Holy Trinity) Heykeli, 170 basamak tırmanarak çıkılmasının sonucunda nefes kesici bir Budapeşte manzarası sunan 13. YY’dan kalma Magdalena Kulesi, bugün sihirbazlık müzesi olan dünyanın en ünlü sihirbazı Houdini’nin evi House of Houdini de kale çevresindeki en önemli turistik yapılardan.

Budin Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Budapeşte Buda Kalesi nerede

Budin Kalesi Budapeşte’nin hemen her yerinden görebileceğiniz bir noktada. Kentin en önemli turistik noktası olduğu için ulaşım da son derece kolay.

Otobüs ile Peşte tarafından kaleye gidecekseniz Deak Ferenc Meydanı‘ndan binebileceğiniz 16 numaralı otobüs, Buda tarafından gidecekseniz Szell Kalman Meydanı‘ndan binebileceğiniz 16 ve 116 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.

Bunun dışında tepeye tırmanmak biraz yorucu olacağı için Clark Adam Meydanı‘ndaki tünelden hareket ederek Kraliyet Sarayı’na direkt ulaşan füniküleri de tercih edebilirsiniz. Dikkat edin, çok sıra var burada.

Kale civarında ya da Budapeşte’nin herhangi bir bölgesindeki konaklama alternatiflerini, bu bölgelerin özelliklerini, lokasyon avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek için Budapeşte’de Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Budin Kalesi Güncel Giriş Ücretleri

Budapeşte Buda Kalesi ziyareti

Yazının çeşitli yerlerinde de bahsettiğim gibi Budin Kalesi aslında içerisindeki çeşitli yapılar bulunan bir kale kompleksi. Dolayısıyla buradaki her bir yapının giriş ücretleri farklı. Seyahat programına kale turunu da almak isteyenler için kısaca ücretleri de listelemek istiyorum ki planlama yapabilmenize yardımcı olayım. Yetişkin bilet fiyatları:

Budapeşte Tarih Müzesi için 2.400 HUF, Macaristan Ulusal Müzesi için 3.200 HUF, Alchemy’s Lab için 800 HUF, Matthias Kilisesi için 1.800 HUF ve Magdalena Kilisesi Kulesi için 1.500 HUF.

Budin Kalesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Budin Kalesi sokakları, bahçeleri ve avlularına 7 gün 24 saat boyunca girilebiliyor. Ancak burada yer alan yapıların ve müzelerin ziyaret saatleri farklı. Onu da aşağıdaki şekilde listelemiş olayım.

Budapeşte Buda Kalesi ziyaret saat ve günleri

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top