Budva ulaşım rehberi hakkında bilgiler

Budva’ya Nasıl Gidilir? Budva Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Karadağ‘ın en tercih edilen noktalarından biri olan Budva, ılıman iklimi, temiz havası, 8’i mavi bayraklı 35 plajı ile aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok noktadan turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Renkli gündüz ve gece hayatı, sokak eğlenceleri, daracık gölgeli sokakları, güneşi, plajları ve hatta sonbaharı ve tarihi dokusu ile görülmeye değer şehir Budva’ya nasıl gidilir? derseniz, cevabı yazımızda..

Budva’ya nasıl gidilir?

Ülkemizden Budva’ya doğrudan ulaşmanız mümkün değil. Budva’da, şehrin coğrafi durumu ve nüfusu sebebiyle bir hava limanı da bulunmuyor. Ayrıca pek çok Avrupa ve Balkan şehrinde alıştığınızın aksine toplu taşıma da yaygın değil (tramvay ve şehir içi otobüs seferi bulunmuyor).

Hem yapısı, konumu hem de bu özelliği ile Bodrum‘a benzetilebilir bence. Havalimanı ve toplu taşıma olmaması nedeniyle, mutlaka belli noktalardan geçmeniz ya da belirli yolları izlemeniz gerekiyor. İşte Budva’ya ulaşabilmeniz için önerebileceğimiz rotalar:

1. Podgorica Üzerinden

Podgorica Budva ulaşım

Podgorica havaalanı, şehir merkezine 12 km, Budva’ya ise 70 km uzaklıkta bulunuyor. Yıllık yolcu kapasitesi 800.000 kişi ortalama. Podgorica Golubovci Uluslar Arası Hava Limanına, İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan Türk Hava Yollları ile haftanın 7 günü uçuş bulunuyor.

Pazartesi Çarşamba Cuma ve Cumartesi günleri saat 19:30’da, Salı, Perşembe ve Pazar günleri sabah 08:20’de gerçekleştirilen uçuşlar yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor. Türk Hava Yolları’nın Saraybosna aktarmalı Montenegro Airlines ile ortak uçuşu da bulunuyor, yaklaşık 5 saat 15 dakika sürüyor. Yine İstanbul Atatürk Hava Limanı’ndan kalkan diğer hava yolu şirketleri şöyle:

  • Atlas Global (1 aktarmalı – Belgrad ya da Zürih)
  • Air Serbia (1 aktarmalı – Belgrad)
  • Adria Airlines (1 aktarmalı – Ljubljana )
Budva ulaşım rehberi Budva otogarı

Podgorica’ya hava yoluyla ulaştıktan sonra Budva‘ya otobüsle geçeceksiniz. Ancak hava limanından ne şehir merkezine, ne de merkez otobüs terminaline toplu taşıma bulunmuyor.

Gitmeden önce internet üzerinden araç kiralayabilir ya da taksiye binebilirsiniz. Ancak, araç kiralama eğer Budva’ya kadar gidecekseniz avantajlı. Fakat kiralık araç Budva’da size ayak bağı olabilir. Özellikle Stari Grad ve civarında konaklayacaksanız, park sorunu mutlaka olacaktır. Bana sorarsanız taksiyi tercih edin ve binmeden önce mutlaka fiyat için pazarlık edip, mutabakata varın.

Otobüs terminaline ulaştıktan sonra Budva’ya giden otobüslere binebilirsiniz artık. Gün içerisinde 5 ile 15 dakika aralarla çok sayıda sefer düzenleniyor. Bu güzergâhta Doğrudan Budva’ya giden ya da arada başka şehirlere de uğrayan pek çok firma bulunuyor.

Elit Express, Adriatic Travel, Vujovic, Bozur, Vot Turist bu firmalardan bazıları. Yolculuk güzergaha ve varsa ara terminallerde bekleme süresine göre 1 saat 20 dakika ile 2 saat arasında değişiyor. Bilet fiyatları ise 6-8€ arasında. (Bavul için ekstra para ödemeniz gerekebilir, yanınızda mutlaka bozuk para yerel para bulundurun.)

2. Tivat Üzerinden

Tivat Budva ulaşım

Tivat Hava Limanı, Budva’ya 20 km uzaklıkta bulunuyor. Tivat esasen Balkan şehirleri ile Karadağ içi uçuşları için kullanılan bir hava limanıymış. Ancak son yıllardaki talep artışı Rusya ve Avrupa şehirlerinden de uçuşların başlamasına sebep olmuş.

Yıllık kapasitesi ortalama 900.000 kişi. İstanbul’dan aktarmasız uçuşun bulunmadığı Tivat Hava Limanı İstanbul hareketli TAROM ya da Montenegro Airlines ile tek ya da iki aktarma ile gelebilirsiniz.

Tivat Hava Limanı’na uçuşu bulunan firmalar şöyle:

  • Air Moldova
  • Air Serbia (Belgrad)
  • KrasAir, S7 Airlines, Transaero Airlines ve Moskovia Airlines (Moscova)
  • Montenegro Airlines (Belgrad, Kopenhag, Londra, Moskova, St. Petersburg, Paris, Priştine, Roma, Üsküp )
  • Rossiya (St Petersburg)
Budva ulaşım rehberi otobüs terminali

Tivat, Budva’ya oldukça yakın bir lokasyonda bulunuyor. Bu sayede merkez otobüs garından bineceğiniz otobüs ile Budva’ya kısa sürede ulaşabileceksiniz.

Tivat hava limanından da merkez otobüs terminaline ya da şehir merkezine toplu taşıma bulunmuyor maalesef. En pratik ulaşım şekli, hava limanından, pazarlık yaparak taksiye binerek otobüs terminaline gitmek.

Otobüs terminaline ulaştıkran sonra Budva’ya 30 bilemediniz 35 dakika yolunuz kaldı demektir. Terminalden, aralarında Autoprevoz Zaton, Bozur, Vot Turist, Krivokapic Turs gibi daha pek çok firmanın otobüslerinden binebilirsiniz. Bilet ücreti, firma ve güzergaha göre değişiyor, 1-3€ civarında.

3. Dubrovnik Üzerinden

Budva'da ulaşım Dubrovnik Budva

Budva’ya 80 km uzaklıkta bulunana Dubrovnik Hava Limanı da bir diğer seçeneğiniz. İstanbul’un her iki hava limanından da, Türk Hava Yolları ve Pegasus firmalarının, haftanın her günü, sezonda gün içerisinde birden fazla, Dubrovnik e doğrudan ya da Zagreb aktarmalı uçuşları bulunuyor. Tabi bu seçenek Schengen ya da Hırvat vizesi olanlara için geçerli.

Dubrovnik Havalimanı’ndan kalkan Autotrans, Atlas ya da Elite otobüsleri ile Merkez Otobüs Terminaline ulaşabilirsiniz. Buradan Globe Tour, Panaroma ya da Jadran Express firmaları ile 20€ ya Budva’ya ulaşabilirsiniz. Seyahat süresi ise 3 saat kadar.

Buraya kadar saydığım üç rota en kolay ve süresi kısa olan rotalar. Doğrudan geleceklere ya da en fazla Hırvatistan üzerinden geleceklere uygun. Ancak sizin seyahat planınız birkaç şehir ya da ülke içeriyorsa şu yolları da izleyebilirsiniz.

4. Belgrad Üzerinden

Budva ulaşım rehberi, Belgrad'dan trenle Budva

İstanbul’dan Türk Hava Yolları ya da Pegasus tarafından, haftanın hemen her günü düzenlenen seferlerle Belgrad‘a gelip. Merkez tren istasyonundan kalkan 431 numaralı hat ile Budva’ya ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğu yaklaşık 11 saat sürmekte.

5. Saraybosna ya da Mostar Üzerinden

Budva'da ulaşım şehirler arası otobüs

Eğer, Budva Balkan turunuzun bir ayağı ise, Saraybosna ya da Mostar’dan kalkan Globtour, Balkan Express ya da Jadran Express firmalarının araçları ile Budva‘ya ulaşabilirsiniz. Yolculuk süresi, Saraybosna’dan yaklaşık 9, Mostardan ise 6 saat kadar. Fiyatlar 35€ ve 27€.

Budva’da Şehir İçi Ulaşım

Budva ulaşım rehberi şehir içi

Budva, alışageldiğimiz manada bir toplu taşıma sistemine sahip değil. Koylara, plajlara gidip gelmek için minibüs, taksi ya da bot (deniz taksi diyelim) kullanmanız gerekiyor.

Araç kiralamak ulaşım tercihlerinden birisi ancak eğer sezonda giderseniz park yeri bulmanız neredeyse imkansız. Pek çok sahil şehrinin yaşadığı kış yaz nüfusu dengesizliği burada da söz konusu olduğundan, yaz mevsimim kalabalığı Budva’da hafif kaotik sonuçlar doğurabiliyor.

Yapılabilecek en iyi tercih, konaklayacağınız otel ya da daireyi, ya Stari Grad (Old Town) içinde ya da çok yakınında seçmek. Böylece zamanınızın büyük çoğunluğunun geçeceği pek çok yere yürüme mesafesinde olacaksınız.

Budva ulaşım rehberi taksi

Civar plajlara, Sveti Stefan adasına gitmek istiyorsanız tercihinizi taksiden yana kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta şu, her turistik şehirde olabileceği gibi ufak tefek tatsızlıklarla karşılaşabileceğinizi (taksimetreyi açmayı unutmak, uzun yoldan gitmek gibi) aklınızda bulundurmanız. Taksimetreyi takip edin ya da binmeden önce fiyat konusunda pazarlık yapın.

Sveti Nicola Adası‘na gitmek ya da civar koyları görmek isterseniz bot taksileri kullanacaksınız ya da günübirlik tekne turlarına da katılabilirsiniz. Günlük tekne turu 20€. Bu fiyata yiyecek içecek ve şezlong dahil değil. Bot taksiler ise gidiş dönüş 3€.

Bu arada bazı yerliler şahsi arabaları ile turistleri taksiler ile benzer rakamlara taşıyabiliyor aklınızda olsun. Tabi güvenlik ön planda olmalı.

Son olarak, Budva ile Karadağın diğer incisi Kotor arasında, farklı güzergâhlarda çalışan pek çok firma var. Autoprevoz Banja Luka, Prevoz Golub, Neobas, Lazaro bu firmalardan bazıları bilet fiyatı 3€, yolculuk süresi ile 25 ile 35 dakika arası.

Şehirde gezip görülecek yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Budva gezilecek yerler, otel tavsiyelerimizi ise Budva’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top