Budva Plajları

Karadağ‘ın en ünlü turistik kentlerinden olan Budva, sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri kadar denizi ve plajları ile de ünlü olan bir şehir. Başta Rusya olmak üzere birçok milletten ziyaretçileri ağırlayan Budva’da denize girebileceğiniz birbirinden güzel plajlar var.

Adriyatik kıyısında yer alan Budva Plajları toplam 12,5 kilometrelik bir alanı kaplıyor. Yaklaşık 18 adet plajın olduğu Budva’da her plaj kendine has özelliklere sahip. Plajların birçoğunda giriş ücreti olmasa da kimi Budva plajları girişinde kişi başı 5-10 Euro gibi ücretler talep edilebilir. Bu fiyatlara genellikle şemsiye ve şezlong dahil olsa da plaj girişlerinde fiyatlandırmalara göz atmakta fayda var.

Budva Plajları

Alttaki görselde Budva ve çevresinde yer alan en önemli plajları görebilirsiniz.

Budva'da denize girilecek yerler
Budva plajları haritası

Jaz: Budva plajlarından en büyüklerinden biridir. 1200 metre uzunluğundaki Jaz Plajı, Budva’nın 2500 metre kuzeyinde yer alıyor. Plajın kumsal kısmı da deniz de kumludur. 2000 tane yer seçeneği ile kampçılara da uygundur.

Mogren: Mogren plajı toplamda 350 metre uzunluğu ile iki küçük plajdan oluşmaktadır. Bu plaja Avala Hotel’in yanındaki patikadan ulaşılabilir. Bu özelliği ile şehir merkezinde olmasına rağmen ilgi çeken bir nokta haline gelmiştir. Mogren Plajı 2004 yılından beri mavi bayrağa sahiptir.

Slovenska Plaza: Yaklaşık 25.000 metre karelik bir alan kaplayan Slovenska Plaza’ya ismi 1935 yılında burada tatil yapan bir grup Çekli tarafından verilmiştir. Kumlu bir kumsala sahip olan Slovensla Plaza’da bir de otel bulunmaktadır. Plajda birkaç tane de spor alanı mevcuttur.

Saint Nikola: Saint Nikola 2700 metre karelik bir alan kaplayan Budva plajlarındandır. Budva’ya yaklaşık 1 kilometre mesafededir. 3 tane plajın birleşimidir. Akdeniz bitki örtüsünün de görülebileceği Saint Nikola yerliler tarafından Hawaii olarak nitelendirilmektedir.

Guvance: Guvance 950 metre karelik bir alan kaplamaktadır. “Küçük Plaj” olarak da bilinen Guvance’de sahilde bir kafe bulunmaktadır. Batıya bakan bu plajda gün batımını izlemek yarı bir tecrübedir.

Becici: Becici 99.000 metre karelik bir alanla oldukça büyük bir plajdır. En güzel Akdeniz plajı ödülüne sahiptir. Popüler bir yer olması ve güzellikleri ile ünlü olması nedeniyle burada kalma ve diğer faaliyetlerden yararlanmanın bedeli normal standartlara göre biraz daha pahalıdır.

Kamenovo: Kamenovo Budva plajları arasında turkuaz su rengi ile ünlü olanıdır. 10.500 metre karelik bir alan üzerinde 330 metre uzunluğunda bir yer tutar. Çok popüler bir plaj olmayan Kamenovo’ya Rafailovici’den bir tünel aracılığıyla yürüyerek ulaşılabilir.

Przno: Przno, Kamenovo ve Milocer arasında uzanan 4300 metre karelik bir alan kaplayan plajdır. 260 metre uzunluğundaki plajın üst tarafında tipik bir Akdeniz köyü bulunmaktadır. Yakınında dört yıldızlı bir otel ve bir casino bulunmaktadır.

Queen’s Beach: Sveti Stefan’a sadece 500 metre mesafede olan bu plaj, 1950 metrelik bir alan kaplamaktadır ve 200 metre uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Kral Alexander Karadjordjevic’in eşinin en sevdiği plaj olması nedeniyle bu ismi almıştır. Hala üst düzey insanların popüler yerlerinden olması nedeniyle kimi zaman halka kapatılmaktadır.

Milocer: Milocer “Kralın Plajı” olarak bilinmektedir. Queen’s Beach’ın hemen yanında bulunan bu plaj 7400 metre karelik bir alanı kaplamaktadır ve 280 metre uzunluğundadır. Budva plajlarının en güzellerinden olan Milocer, bazı yaz aylarında kraliyet ailesi üyelerinin ikametgahı olarak kullanılmıştır.

Sveti Stefan: Adriyatik kıyısındaki en görkemli yerlerden biridir. 14.600 metre karelik bir alanı kaplayan Sveti Stefan 1170 metre uzunluğunda bir kumsala sahiptir. Eğer bu bölgeyi temsil edecek bir yer seçilecek olsa burası kesinlikle Sveti Stefan’dır.

Sveti Stefan
Sveti Stefan Adası, Budva, Karadağ

Drobni Pijesak: Drobni Pijesak 5000 metre karelik bir alanı kaplamaktadır. 250 metrelik bir kumsala sahip olan bu plaj özellikle Budva yerlilerinin sevdiği ve sık sık geldikleri bir yerdir.

Perazica do: Perazica do 40 metrelik kumsalı ile küçük bir plajdır. Plajın yanında AS hotel bulunmaktadır. 540 metre karelik bir alanda yer almaktadır.

Petrovac Beach: Petrovac Beach 9525 metre karelik bir alan üzerinde 600 metrelik bir kumsala sahip olan Budva plajıdır. Bu plajı özel kılan yakınında yer alan iki tane adadır. Yakınında Palas, Riviera ve 4 July isimli oteller bulunmaktadır.

Lucice: Lucice küçük bir körfeze ve 220 metrelik bir kumsala sahiptir. Özellikle bozulmamış doğası ile dikkat çekmektedir. Plaj çam ağaçları ile çevrilidir ve etrafında birkaç tane bar vardır.

Buljarica: 72850 metre karelik bir alan üzerinde bulunan Buljarica 2250 metrelik bir kumsala sahiptir. Budva plajlarının en büyük ve popüler olanlarından biridir. Arka kısmında kamp yapılacak yerler ve resort tarzı kalınacak yerler bulunmaktadır.

Budva’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Deniz turizminin önemli olduğu Budva ve çevresinde birçok otel yer alıyor. Eğer Budva’ya kültür turu yapıyorsanız Old Town yani Eski Şehir olarak adlandırılan yere yürüme mesafesinde yer alan otellerden birini tercih edin. Böylece hem gezi boyunca zaman kaybetmezsiniz hem de toplu taşıma ile çok uğraşmanız gerekmez. Eğer Budva’ya deniz tatili için de gidiyorsanız çevredeki plajlara yakın konumda yer alan otellere göz atabilirsiniz. Biz Budva gezimizde Stanivukovic Plajı’na 150 metre mesafede yer alan 3 yıldızlı Apartments Stanivuković adlı tesiste kalmıştık. Burası aile tarafından işletilen bir pansiyon tarzı yer olsa da hem 3 yıldız standartlarına sahip bir tesis hem de Booking.com’da 10 üzerinden 8,6 gibi yüksek bir ziyaretçi puanına sahip. Otelden Old Town’a yürüyerek 15-20 dakikada ulaşmak mümkün. Biz kaldığımız dönemde tesise 2 gecelik çift kişilik oda fiyatı için 76 Euro gibi bir rakam ödemiştik. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Budva’da yer alan tüm otellere göz atmak içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Budva Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın