Bükreş gezilecek yerler

Romanya’nın başkenti Bükreş eğitime, sanata ve mimariye önem veren Avrupa kentleri arasında sayılıyor. Çavuşesku’nun başında olduğu dikta rejimi sırasında büyük zarar gören Bükreş gezilecek yerler açısından eski görkemini devrim sonrası yapılan yenileme çalışmalarıyla geri kazanmış.

Tarihi öneme sahip binalarına bir de doğal güzellikleri eklenince kent, Doğu Avrupa’nın en önemli kültür turizmi destinasyonlarından birisi haline geliyor.

Bükreş Gezilecek Yerler Listesi

Endüstriyel anlamda gelişmiş bir şehir olan Bükreş’te toplu ulaşım ağı oldukça gelişmiş seviyede. Buna rağmen günübirlik gezi planlaması yaparken iş çıkış saatlerinde otobüs ve metro seferlerinde oluşan yoğunluğu hesaba katmak gerekiyor.

1. Bükreş Parlamento Sarayı

Bükreş gezilecek yerler Parlamento Sarayı

İnşası için onlarca dini yapının ve binlerce evin yıkıldığı Bükreş Parlamento Sarayı (Palace of Parliament), diktatör Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmış.

Tasarımında ve 1983-1989 yılları arasındaki inşa sürecinde 700 mimarın çalıştığı bina dünyanın en büyük, en pahalı ve en ağır sivil yönetim binası olarak kayıtlara geçmiş.

Otobüsle Parlamento Meydanı’na gittikten sonra kısa bir yürüyüş yaparak ulaşabileceğiniz binayı 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2. Lipscani

Bükreş gezilecek yerler Lipscani

Tarihi atmosferi ve sosyal özellikleri nedeniyle tatilcilerin Bükreş gezilecek yerler listelerinde ilk sıralara yazdıkları Lipscani (Tarihi Şehir, Old Town) Prens Vlad, namı-ı diğer Kont Drakula, öncülüğünde 15. yüzyılda kurulmuş.

Dambovita Nehri kıyısında yer alan şehrin tarihi kısmı Barok, Neo-Klasik, Art Nouveau tarzındaki yapılarıyla üne kavuşmuş. 19. yüzyılın başlarına kadar Bükreş’in ticari merkezi olarak kullanılan bölgede çok sayıda eğlence yeri, restoran, alışveriş merkezi ve sanat galerisi bulunuyor.

3. Ateneum Romanian

Bükreş görülecek yerler Ateneum Romanian

Günümüz Romanya’sını oluşturmak için 1919 yılında düzenlenen tarihi konferansa ev sahipliği yapan konser salonu Ateneum Romanian, 1888 yılında açılmış. Zafer Caddesi’ndeki George Enescu Meydanı’nda bulunan salonun tasarımında Neo-Klasik mimari unsurları romantik dokunuşlarla zenginleştirilmiş.

Tavan işlemeleriyle göz kamaştıran, 600 kişi kapasiteli salonda sergilenen performansı izlemeden önce bina önündeki parkta zaman geçirebilir, Romen şair Mihai Eminescu’nun heykelini ziyaret edebilirsiniz.

4. Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Bükreş gezilecek yerler Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Herăstrău Parkı içerisindeki 10 hektarlık alanda bulunan Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi (Dimitrie Gusti National Village Museum), ziyaretçilerine Romen kırsal yaşantısını göstermeyi amaçlıyor. 17. ile 20. yüzyıllar arasında inşa edilen ve bulundukları yerden taşınan köy evi, kilise, değirmen gibi yapılardan oluşan müze ilk olarak 1936 yılında açılmış.

Bukovina göçmenlerinin yerleştirilmesiyle işlevini yitiren tesis, 1978’de halk sanatı müzesiyle birleşmesinin ardından 90’lı yıllarda orijinal işlevine geri dönmüş. Müzeyi ziyaretiniz sırasında yöresel kıyafetlerin ve el sanatları ürünlerinin satıldığı mağazaya göz atabilirsiniz.

5. The National Museum of Art of Romania

Bükreş The National Museum of Art of Romania

1837 yılında inşa edilmesinin ardından uzun süre kraliyet sarayı olarak kullanılan yapı içerisinde hizmet veren The National Museum of Art of Romania (Ulusal Sanat Müzesi), Devrim Meydanı’nda bulunuyor.

Orta çağa ve modern döneme ait Romen sanat eserlerinin sergilendiği müze 1948 yılında açılmış. Çavuşesku İdaresi’ne son veren 1989 Devrimi sırasında zarar görmesinin ardından 2000’li yılların başında tekrar kamuya açılan müzenin koleksiyonuna, diktatör döneminde tahrip edilen manastırlardan kurtarılan sanat eserleri dâhil edilmiş.

6. Stavropoleos Kilisesi

Bükreş gezilecek yerler Stavropoleos Kilisesi

Yunanca’da “hacın kenti” anlamına gelen kelimeden adını alan Stavropoleos Kilisesi (Stavropoleos Church), Romanya Tarih Müzesi yakınında yer alıyor.

Bizans müziği, teoloji, sanat ve tarih alanlarında yazılmış 8.000 kitaplık bir kütüphaneye sahip olan manastır, 1724 yılında Arşimandrit Ioanichie Stratonikeas tarafından inşa ettirilmiş.

20. yüzyılda doğal felaketler sonucu yıkılan binasından geriye sadece kilise kısmı kalmış. Bizans müziği konusunda Avrupa’nın en geniş arşivlerinden birisine sahip olan yapıda yıl içerisinde konser organizasyonlarının düzenleniyor.

7. Herăstrău Parkı

Bükreş Herăstrău Parkı

Doğal güzellikleri nedeniyle gezginlerin Bükreş gezilecek yerler listelerine ekledikleri Herăstrău Parkı, kentin kuzeyindeki aynı adlı gölün çevresine 1936 yılında kurulmuş.

Yerel halkın dinlenmek ve huzur bulmak için sık sık ziyaret ettiği park içerisinde yürüyüş yapabileceğiniz parkurların yanı sıra restoranlar, spor alanları bulunuyor.

Bu imkânlarının yanında Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi’ne ev sahipliği yapan açık alanın ortasındaki gölde küçük teknelerle dolaşabilir, eşsiz doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Ayrıca parkta Michael Jackson anısına yapılmış bir yer bulunuyor.

8. Grigore Antipa National Museum of Natural History

Bükreş Grigore Antipa National Museum of Natural History

Kont Mihalache Ghica’nın Antik Yunan, Roma ve Bizans paralarından; kaya, mineral örneklerinden; hayvan fosillerinden ve sanat eserlerinden oluşan büyük koleksiyonunu bağışladığı Grigore Antipa National Museum of Natural History (Doğal Tarih Müzesi), 1834 yılında kurulmuş.

Başlangıçta Ulusal Doğa Tarihi Müzesi olarak adlandırılan kültürel tesis, 1933 yılından itibaren büyük çalışmalara imza atmış yöneticisinin adıyla anılmaya başlanmış.

Toplu ulaşımı kullanarak kolayca gidebileceğiniz müzenin binasıysa 1908 yılında mühendis Mihail Rocco’nun gözetiminde inşa edilmiş.

9. Devrim Meydanı

Bükreş Devrim Meydanı

Zafer Yolu üzerinde bulunan Devrim Meydanı (Revolution Square), eski adı Saray Meydanı, adını 1989 Devrimi’nden almış.

Günümüzde Ulusal Sanat Müzesi olarak kullanılan kraliyet sarayının, konser salonunun ve Bükreş Üniversitesi Kütüphanesi’nin bulunduğu alan, rejim değişikliğine neden olan olaylara ev sahipliği yapmış.

Alanın ortasında 1866’dan 1914 yılına kadar Romanya’ya hükmetmiş Kral 1. Carol’un heykeli bulunuyor.

10. Museum of Romanian Peasant

Bükreş Museum of Romanian Peasant

Zafer Meydanı’nda bulunan Romanya Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’ne yakın konumdaki Museum of Romanian Peasant 100.000 parçalık koleksiyonu köy kıyafetleri, seramik eşyalar gibi Romen köy yaşamına ait materyallerden oluşuyor.

İnşa sürecindeki kesintilerin ardından 1941 yılında tamamlanabilen tarihi binasında ziyaretçilerini ağırlayan müzenin geniş koleksiyonunun daha iyi sergilenebilmesi için 2002 yılında eskisinin hemen arkasına yeni bina eklenmiş.

Alanında öncülerden birisi olarak kabul edilen müzeyi pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz.

11. Zafer Takı

Brükreş gezilecek yerler Zafer Takı

Bükreş gezilecek yerler listesinde sırada Paris’tekine benzerliğiyle dikkat çeken tarihi bir yapı var, adı Zafer Takı (Arcul de Triumf). Şehrin kuzey tarafındaki Kiseleff Caddesi üzerinde bulunan tak, ilk olarak Romanya’nın 1878’de bağımsızlığını kazanmasının ardından yapılan törende askerlerin altından geçmesi için ahşaptan yapılmış.

Kente gelen gezginlerin fotoğrafını çekebilmek için yoğun ilgi gösterdiği yapı günümüzdeki şekline mimar Petre Antonescu’nun tasarımı kullanılarak getirilmiş.

12. Calea Victoriei

Bükreş Calea Victoriei

Kentin ana caddesi olarak kullanılan Calea Victoriei (Zafer Yolu) Bağımsızlık Caddesi’ni, Zafer Meydanı’na bağlıyor. Kentin gezilecek yerlerinin büyük kısmının üzerinde olduğu caddede konaklama tesisleri, mağazalar ve eğlence mekânları hizmet veriyor.

Günümüzde kentin en önemli cazibe merkezi sayılan yol üzerinde ayrıca sizi hoş bir sürpriz bekliyor. Cadde üzerinde faaliyet gösteren Ramada Majestic Oteli’nin hemen yanında tesisin Türk işletmeci tarafından yaptırılan Atatürk Büstü bulunuyor.

Büstün kaidesinde yerel dilde ve Türkçe olarak “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu” ve “Yurtta Barış, Cihanda Barış” yazıyor.

13. Çeşmeci Parkı

Bükreş Çeşmeci Parkı

Adını kentin çeşmelerini yöneten Siulgi Dumitru-Basa’nın lakabından alan Çeşmeci Parkı (Cismigiu Park), Regina Elisabeta ve Schitu Magureanu bulvarları arasında yer alıyor.

Resmi açılışı 1854 yılında yapılan yeşil alanın içerisinde 12 büyük Romen yazarın heykelleri ile 1. Dünya Savaşı’na katılan askerlere anılmış anıt bulunuyor.

Ortasında kuğuların yüzdüğü bir göletin yer aldığı parkı huzurlu ortamda yürüyüş yapmak veya şehir gezinizde soluklanmak için kullanabilirsiniz.

14. Romanian Patriarchal Cathedral

Bükreş Romanian Patriarchal Cathedral

Patriklik Sarayı’nın hemen yanında bulunan Romanian Patriarchal Cathedral, Metropolitan Tepesi üzerindeki yerine Prens Serban Basard’ın emriyle 1654-1658 yılında inşa edilmiş.

Başarılı performansları ile bilinen dini müzik grubu sayesinde popüler hale gelen katedralin tüm orijinal fresk ve heykelleri zaman içerinde yok edilmiş.

Tarihsel anıt statüsünde koruma altına alınan dini yapıya yapacağınız ziyaret sırasında göreceğiniz tüm fresklerse 1923 yılında Dimitrie Belizarie tarafından yapılmış. Katedralde korunan eserler arasında Aziz Demetrius’un emanetleri bulunuyor.

15. Cantacuzino Sarayı

Bükreş gezilecek yerler Cantacuzino Sarayı

Bükreş gezilecek yerler listesinin son sırasındaki Cantacuzino Sarayı (Cantacuzino Palace), kentin belediye başkanlığını yapmasının ardından başbakanlığa kadar yükselen Gheorghe Grigore Cantacuzino için 1901-1903 yılları arasında inşa edilmiş.

Ölümünün ardından önce oğluna, sonra da eşine miras kalan bina günümüzde George Enescu Ulusal Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Mimari özellikleri açısından kentin en güzel binaları arasında sayılan yapıda faaliyet gösteren müzede ünlü müzisyenin çalışmaları ve hayatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bükreş’te Gezilecek Diğer Yerler

Bükreş gezilecek yerler listenize ilk planda eklemeniz gereken yazılardan bahsettik. Bunlar dışında vakti olan gezginler Bükreş gezilecek yerler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

 • Unrii Meydanı (Unirii Square)
 • National Museum of Romanian History
 • Yahudi Tarihi Müzesi (Bucharest Jewish Museum)
 • Antim Monastery
 • Bükreş Türk Şehitliği
 • Bükreş Üniversitesi
 • Carol Park
 • Cotroceni Palace
 • Kretzulescu Church
 • Eski Mahkeme Kilisesi
 • Jeoloji Müzesi

Brükteş’te Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Eğer Bükreş’te konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız internetin en güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com‘u kullanabilirsiniz. Bükreş’te 1000’e yakın otel var, şehirdeki tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

bukres-otel-tavsiye-novotel
4 yıldızlı Novotel Bucharest City Centre, Bükreş’te konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden bir tanesi.

Bükreş gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. İyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın