burgazada gezilecek yerler

Sait Faik Abasıyanık’ın ikinci evi olarak da bilinen, Prens Adaları’nın en resmedilmeye layık olanı Burgazada; unutulmaz bir ada deneyimi yaşamak isteyenleri dokusu ve ambiyansı ile sürüklemeye davet ediyor. Burgazada gezilecek yerler yazımıza geçelim…

Yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan doğası, çarşaf gibi denizi, sahil kıyısında yer alan balık restoranları, martı seslerine karışan şerefeler, daracık sokaklarda dolaşan bisikletli çocuklar ve kendine has daha birçok özelliğiyle bir adadan çok daha fazlasını ifade eden Burgazada, üç büyük Prens Adaları’ndan yalnızca biri ve sıkıcı şehir hayatından kolayca uzaklaşabileceğiniz kadar yakınınızda bulunuyor.

Çoğu İstanbullunun günübirlik uzaklaşma rotası olarak bilinen Burgazada gezilecek yerler açısından sunduğu zenginlikle, aslında bir günden daha fazla bir süre ayrılması gereken bir durak ve hem tarihi, hem kültürel, hem de naturel bir zenginlik taşıyor.

Burgazada Gezilecek Yerler Listesi

Bir yanda deniz, bir yanda balıkçılar, diğer yanda martılar ve uçsuz bucaksız ağaçlar ile daha iskeleye yanaşırken bile pitoresk görüntüsüyle insanı sarhoş eden Burgazada’yı keşfe çıkıyoruz.

1. Burgazada Kalpazankaya

burgazada'da gezilecek yerler Burgazada Kalpazankaya

Adaya ayak bastığınız iskeleden yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunan Kalpazankaya, Burgazada’nın en meşhur destinasyonlarından yalnızca biri ve eşsiz ada manzarasını seyre dalabileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Restoranıyla hizmet veren Kalpazankaya, ada kültürünü tam anlamıyla yaşayabileceğiniz, sevdiklerinizle gün batımına karşı kadeh kaldırabileceğiniz özel bir yer ve aynı zamanda bu bölge, kendine as kumsalıyla da hizmet veriyor.

2. Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi burgazada
Foto kaynak: saitfaikmuzesi.org

Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Sait Faik Abasıyanık’ın ailesiyle beraber yaşamını sürdürdüğü, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müze-evleri arasında bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, 1959 senesinden bu yana sanat tutkunları için kapılarını aralıyor.

Yazarın da talebi üzerine, annesi Makbule Abasıyanık tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanan bu müzede, fotoğraflardan kartpostallara, mektuplardan kişisel eşyalara kadar, Sait Faik’e dair birçok anı sergileniyor. Burgazada gezilecek yerler arasında başı çeken müze-evi gezmek sizler için müthiş bir deneyim olabilir.

3. Hristos Manastırı

burgazada gezilecek yerler Hristos Manastırı
Foto kaynak: 4.bp.blogspot.com

Aynı adlı tepede, namıdiğer İsa Tepesi’nde konumlanan Hristos Manastırı, eski bir rivayete göre Antik Yunan dönemine ait bir tapınağın arkeolojik kalıntıları üzerine kurulmuş ve bu sayede bugün oldukça dikkat çekiyor. Ancak dikkat çekmesinin tek sebebi tarihe tanıklık etmiş olması değil; tüm Adalar manzarasından masmavi denize kadar olağanüstü bir manzaraya da sahne oluyor.

865 senesinde bu tepeye inşa edilen Hristos Manastırı 18. yüzyılda terk edilmiş olsa da, geçirdiği restorasyon çalışmaları sonucunda, biz ziyaretçilerine sunacak köklü bir mirasa da ev sahipliği yapıyor.

4. Aya Yani (Ayios İoannes Prodromos) Kilisesi

Aya Yani (Ayios İoannes Prodromos) Kilisesi burgazada
Foto kaynak: istanbulkesfi.com

Sait Faik’in bugün müze olarak kullanılan evinin çalışma odasına bakan Aya Yani Kilisesi, 842 senesinde kurulmasıyla Burgazada’nın en eski mimarileri arasında bulunuyor. Bir zamanlar Rum Ortadoks patriği Metodios’a kodes olduğu iddia edilen bu kilisenin içinde bir de zindan bulunuyor.

Yüksek kubbesi ile denizden dahi dikkat çeken bir görkeme sahip olan Aya Yani Kilisesi, depremde hasar gördükten sonra yeniden inşa edildiği 1899 senesinden bu yana ziyaretçilerini ağırlayarak göz alıcı ikonları ve mimarisi ile büyülüyor.

5. Madam Marta Koyu

burgazada gezilecek yerler Madam Marta Koyu
Foto kaynak: erkmensenan.blogspot.com.tr

Eşsiz bir manzaranın esrarengiz bir hikaye ile buluştuğu yer; dik merdivenlerden aşağı indiğinizde sizi karşılayan kumsuz bir plaj Madam Marta Koyu. Namidiğer Halikya Plajı, çarşaf gibi bir denizin üzerinde batan güneşe tanıklık edebilmenize olanak tanıyor.

Rivayete göre Madam Marta adında bir kadının, bu koyda kendini denize bırakışıyla son buluyor hikaye; o gün bugündür birçok insan tarafından ziyaret ediliyor.

Gençlerin sıklıkla tepe kısmında kamp yaptığı koyun etrafı ise yeşillik; adeta doğaya eşlik ediyor. Eğer Burgazada gezilecek yerler arasına hikayesi olan bir destinasyon eklemek istiyorsanız, Madam Marta Koyu kesinlikle görülmeye değer…

6. Bayrak Tepe

Kimileri geçerken manzaraya bakar, kimileriyse tasını tarağını toplayıp manzara seyretmeye gider ya hani; işte Bayrak Tepe, manzara seyrini bir yaşam felsefesi haline getirenler için paha biçilemez bir durak ve Burgazada’nın tek tepesi olma özelliği taşıyor. Hem diğer adaların, hem de üzerinde bulunduğunuz adanın tadını çıkarabileceğiniz bu muhteşem tepeye çıkıp manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

7. Süt Koyu

Burgazada’nın en bakir noktalarından biri olan Süt Koyu, daha çok ada halkının denize girmek için tercih ettiği bir plaj ve kalabalıktan uzaklaşmak için ideal bir alternatif sunuyor.

Kışın lodos dalgalarına, yazın ise ada yerlilerine ve turistlere ev sahipliği yapan Süt Koyu’nda hem çok uzaklara gitmeye gerek kalmadan kısa bir deniz tatilli yapabilir, hem de doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz.

8. Burgazada Camii

Mimar Burhan Ongun tarafından tasarlanarak 1954 senesinde inşası tamamlanan Burgazada Camii, sekizgen yapısı ve kubbesi ile öne çıkıyor. İstanbul’un fethinin 500. yılı anısına inşa edildiği kimi kaynaklarca belirtilen bu cami, aynı zamanda adanın tek camisi olma özelliği taşıyor.

Tüm ihtişamını ve görkemini siz henüz vapurla adaya yaklaşırken yansıtan Burgazada Camii, Burgazada gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Burgazada’dan Bunları Yapmadan Dönmeyin

Burgazada’ya iner inmez hemen iskelenin karşısında konumlanan ve şansınız varsa boş bir masa bulabileceğiniz Ergün Pastanesi, adanın en ünlü, en cıvıl cıvıl duraklarından biri ve resmen simgesi haline gelmiş.

Kendinize bir sandalye bulamasanız dahi Ergün Pastanesi’ne uğramadan ve buranın meşhur milföy pastalarından yemeden dönmeyin derim!

Büyükada, Heybeliada ya da Burgazada… Hangisine giderseniz gidin  kısa bir tur yapmak gerek.

Adaya günübirlik bir gezi için gitmiş olsanız dahi, Burgazada ile özdeşleşen; bu eşsiz adanın sokaklarından taşına toprağına kadar anılar biriktiren Sait Faik Abasıyanık’ın müze-evini mutlaka gezmelisiniz.

İskeleden indiğinizde hemen sağ tarafta konumlanan Barba Yani, köklü bir sahil lokantası, bir Rum meyhanesi oluşuyla kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Rum müzikleri eşliğinde, ada mezelerinden deniz mahsullerine geniş bir menü sunan bu restoranda gerçek bir keyif yaşayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın!

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın