dubai burj al arab giriş ücretleri, ziyaret saatleri

Körfez’in bir anlamda zenginliğinin simgesi olmuş Dubai turistlere geniş bir seçenek yelpazesi sunarken bu zenginlik ve lüksten haberdar olanları bile şaşırtabiliyor. Ülkenin, kentin simgesi olan Burj Al Arab Oteli de bunlardan biri. Tabii otel dediğime bakmayın, konaklama yapmasanız bile burayı herhangi bir turistik lokasyon gibi birkaç saatlik turlarla gezebiliyorsunuz.

Dubai kıyılarında yapay bir ada üzerinde kurulmuş olan, 321 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek üçüncü oteli Burj Al Arab, şeklinden dolayı “Yelken Otel” olarak da biliniyor.

Burj Al Arab otelinde gecelik konaklama fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın…

İçerisinde ödüllü aşçıların yemeklerini tadabileceğiniz restoranların, barların bulunduğu, spor salonlarının, yüzme havuzlarının, dubleks bir daire gibi planlanan ve en kaliteli mobilyalarla dekore edilen odaların yer aldığı ve sunduğu tüm hizmetlerde 5 yıldız konforunu da aşan Burj Al Arab konaklamasanız da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Yeri gelmişken belirteyim. Burj Al Arab Oteli için “dünyanın 7 yıldızlı tek oteli” deniliyor ancak bu pazarlama stratejisi midir bilinmez, biraz abartı bir tanım. Fiilen Burj Al Arab da dahil olmak üzere 7 yıldızlı bir otel yok. Aslında otel sınıflandırmalarında 5 yıldızın üzeri yok. Öte yandan bu 7 yıldız tabirinin –eğer gerçekte böyle bir şey olsaydı- gerçeği yansıtmadığını da söyleyemeyiz.

burj al arab ziyareti dubai

Banyolarında kullanılan nemlendirici, şampuan, sabun gibi malzemelerin Hermes markalı olduğu, odalarında gerçek altın veya altın kaplama malzemelerin kullanıldığı, sunulan servisin de birinci sınıf servisten daha iyi olduğu düşünülürse, olsaydı 7 yıldızı alırdı diyebilirim Burj Al Arab Oteli için.

Peki, diyelim ki Jumeriah Oteller Zinciri tarafından işletilen Burj Al Arab Oteli’inde konaklama yapmayacaksınız, o durumda burada görebilecekleriniz neler? Burayı neden ziyaret etmelisiniz? Otelinin ve yapının önemi, ilginçliği neresinde? İşte tüm bu soruların cevabı, hatta giriş ücretleri gibi bilgiler de yazının devamında…

Burj Al Arab Tarihçesi

dubai burj al arab fotoğraflar

Yapımına 1994 yılında başlanan Burj Al Arab Oteli’nin hikayesi de baştan sona zenginlik kokuyor. Dubai Ortadoğu’da önemli bir hub olmadan önce sıradan bir balıkçı kasabasıymış.

Burada petrol bulunmasının ardından şaşırtan bir hızla zenginleşmiş ve dünyaya açılmış. Ancak bölgede yer alan petrol rezervi sınırlı olunca ve bu rezervlerin çok da uzun olmayan bir sürede bitmesi ön görülünce ülkenin vizyoner prensi Dubai’yi bir turizm merkezi haline dönüştürmeyi düşünmüş.

Peki dünya üzerinde herhangi bir yeri bir turizm merkezine dönüştürmek için neye ihtiyacınız var? Paris’in Eiffel Kulesi, Sidney’in Opera Binası gibi bir simge yapıya tabii ki.

Ki bu gerçeği yapının mimarı Tom Wright da dile getiriyor. Dolayısıyla Prens Dubai’de, adı Dubai ile birlikte anılacak, fotoğrafı veya çeşitli görselleri her görüldüğünde akla Dubai’yi getirecek bir simge yapı inşa edilmesini istiyor.

Projenin tasarımı için seçtiği ekip ise daha çok okul, hastane projeleri üzerinde çalışmış, böyle büyük bir proje veya gökdelen tecrübesi hiç olmayan ancak cesur ve sınır tanımayan mimarlık firması WS Atkins firması olmuş. Binanın yapımında az önce bahsettiğim mimar Tom Wright ile birlikte mühendis olarak Rick Gregory görev almış.

Şeklinin yelken gibi olması sebebiyle otelin denizde bir ada üzerinde yer almasını düşünmüşler ancak Dubai kıyılarında ada yok. Dolayısıyla adayı da yapmak gerekmiş. İşte takip eden üç yılda kıyıdan 280 metre uzaklıktaki suni ada inşa edilmiş, sonraki üç yılda da dünyanın en görkemli otellerinden biri olan Burj Al Arab inşa edilerek 1 Aralık 1999’da kapılarını açmış…

Burj Al Arab Hakkındaki İlginç Gerçekler

dubai burj al arab turu

Aslında Burj Al Arab hakkındaki ilginç gerçeklerin çoğu yapının zenginliğine ve lüksüne atıf yapan cinsten. Zaten burayı turistik bir cazibe merkezi haline getiren de bu özelliği değil mi? Peki nedir bunlar derseniz…

 • Otelin ve üzerinde yer aldığı suni adanın yapımında irili ufaklı 3000 şirket görev almış. Bu şirketlerde ise İngiltere, ABD ve Dubai’den 250 kadar tasarımcı ve mimar, 3500 kadar da işçi çalışmış.
 • Dekorasyonunda Güney Afrika ve Hindistan’dan getirtilen el yapımı halılar, Brezilya ve İtalya’dan getirtilen mermer (ki bu mermerin ünlü ressam ve heykeltraş Michelangelo’nun kullandığı mermer kalitesi olduğu söyleniyor), İngiltere’den getirtilen avizeler ve Dubai yapımı ahşap kapılar kullanılmış.
 • Gelelim altına… Burj Al Arab dekorasyonunda toplamda 1790 metrekarelik 24 ayar altın kullanılmış (kaplama olarak).
 • 28 katlı (aslında 28×2 katlı demek lazım, çünkü burada her bir kat dubleks) otelde toplamda 202 suit var. Ve elbette en görkemlisi kral dairesi.
 • 780 metrekarelik Kral Dairesi’nin içerisinde kütüphane ve bir sinema salonu da bulunuyor.
 • Dünyadaki en pahalı otellerden biri olan Burj Al Arab Oteli’nin konaklama ücretleri gecelik 1.000 ila 28.000 USD arasında değişiyor. (Nadiren konaklama ücretlerinin gecelik 700 USD civarında olduğu indirim dönemleri olabiliyor. İlgilenenleriniz varsa…)
 • Otelin atriumu (üstü kapalı avlu da diyebiliriz) 180 metrelik boyu ile dünyanın en yüksekleri arasında.
 • Otelde üç adet da akvaryum bulunuyor. Lobinin sağında ve solunda yer alanlar dışında, otelin en ünlü restoranlarından olan Al Mahara üçüncü akvaryumun içinde yer alıyor.
 • Junsui Barı’nda Samanyolu Galaksisi’ni tasvir eden 29.000 adet Swarowski taş kullanılmış.
 • Otel, konukların kullanımına tahsis edilmiş olan dünyanın en büyük Rolls Royce filosuna sahip.
 • Otelin çatısında bir de helikopter pisti mevcut.
 • Burj Al Arab Oteli’nde ayrıca bir de deniz kaplumbağaları için bir merkez var. Hasta deniz kaplumbağalarını tedavi ederek tekrar denize bırakan merkez 2004 yılında açılmış.

Burj Al Arab İçerisinde Neler Var?

burj al arab giriş ücretleri

Aslında yazının başında otelin özelliklerinden, ilginçliklerinden ve tarihçesinden bahsederken Burj Al Arab Oteli’nde neler yer aldığından da bahsettim. Ancak hepsi bu kadar değil. İsterseniz restoranlarından başlayarak otelde görebileceğiniz ilginç yerleri de bir sıralayalım.

Ulaşımı bir deniz altı ile sağlanan ve 990 bin litrelik deniz suyu kapasiteli bir akvaryum içerisinde yer alan Al Mahara Restaurant sanırım Burj Al Arab Oteli’nin en ilginç restoranlarından biri. Üstelik bu restoranı ilginç yapan sadece mekanı değil, İngiltere’nin en ünlü aşçısı Nathan Outlaw tarafından işletilmesi ve dünyanın en iyi 10 restoranından biri olması.

Oteldeki ikinci en önemli restoran ise çatı katında yer alan Al Muntaha. Fransız mutfağının en lezzetli örneklerinin sunulduğu restoran büyüleyici bir Dubai manzarası da vaat ediyor.

Burj Al Arab Oteli’nde ayrıca Ortadoğu Mutfağı’nın yemeklerini tadabileceğiniz Bab Al Yam, Samanyolu Galaksisi altında Uzakdoğu lezzetlerini sunan Junsui, Latin Amerika ve Akdeniz mutfağından lezzetli yemekler tadabileceğiniz otelin terasında yer alan Scape Restaurant & Lounge, Japon Füzyon Mutfağı’nı deneyimlemek isteyenler için Umi Shio At Summersalt, Arap mutfağı odaklı Al Iwan isimli restoranlar da mevcut.

Bunun dışında otelde bir akşam üstü çayı için Sahn Eddar Lounge, çatı katında yer alan ve tabandan tavana camlarıyla nefis bir Dubai manzarası sunan Skyview Bar ve Gold On 27 Bar yer alıyor.

Burj Al Arab Oteli’nin ilginç yerlerinden biri de şüphesiz terası. 2 yüzme havuzu, ve restoranı da bulunan bu platform tamamen Finlandiya’da yapılmış ve bitmiş bir halde Dubai’ye gemi ile getirilmiş. Deniz ve havuz keyfi yapmak için ideal bir mekan.

Otelin atriumu ise görkemi ve şaşaası sebebiyle mutlaka görmeniz gereken yerlerinden.

Burj Al Arab Giriş Ücretleri

Yazının başında Burj Al Arab Oteli’ni görmek için ille de konaklama yapmak zorunda olmadığınızı belirtmiştim. Buraya bir turist olarak oteli görmeye de gidebilirsiniz. Bunun için oteldeki restoran veya barların birinde rezervasyon yapmanız ve girişte rezervasyon kodunuzu belirtmeniz yeterli.

Bunun sebebi ise, dünyanın en lüks otellerinden biri olarak Burj Al Arab konuklarının mahremiyetini ve rahatını fazlaca önemsiyor. Dolayısıyla yoldan geçen herhangi birinin otele girmesi mümkün değil. O yüzden Burj Al Arab Oteli’ni görmek için bir restoran veya barında rezervasyonunuz olmalı.

Rezervasyon sırasında belirli bir ücret kredi kartınızda bloke ediliyor ancak bunu gittiğiniz restoran veya bardaki yedikleriniz veya içtiklerinizi ödemede kullanabiliyorsunuz.

Zaten bu tarz ziyaretler çok olduğu için artık Burj Al Arab Oteli, oteli görmeye gelenler için paket rezervasyonlu ziyaretler de kabul ediyor. Örneğin Shan Eddar Lounge’da ikindi çayı paketi gibi. Çeşitli alternatiflerden örnek vermem gerekirse:

 • Shan Eddar Lounge’da ikindi çayı kişi başı 550 AED, rezervasyon için link; jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/burj-al-arab/restaurant-at-burj-al-arab/sahn-eddar/
 • Skyview Bar’da akşam içkisi 200 AED, rezervasyon için link: jumeirah.com/en/hotels-resorts/dubai/burj-al-arab/restaurant-at-burj-al-arab/skyview-bar/

Yukarıda verdiklerim Burj AL Arab Oteli’nin resmi linki idi. Tur paketleriyle gitmek isteyenler için de aşağıda birkaç alternatif vereyim.

 • Skyview Bar’da içecek paketi için link;
 • Al Muntaha Restaurant’da Öğle Yemeği için link;
 • Al Mahara Restaurant’da Öğle Yemeği için link;
 • Shan Eddar’da İkindi Çayı için link.

Burj Al Arab otelinde gecelik konaklama fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın…

Burj Al Arab Oteli’nde Giyim Kuralları

burj al arab ziyaret saatleri

Yeri gelmişken oteldeki giyim kurallarından da bahsedeyim. Otelde “smart casual” denilen giyim yönetmeliği uygulanıyor. Elbette çok sıkı değil.

Otelin müşterileri havuzu da kullandığı için lobide şortla dolaşan kişileri görmek mümkün ancak kısa süreliğine bir restoranına veya barına gidecekseniz erkekler için pantolon, gömlek, kadınlar için de elbise, etek, bluz gibi yarı-resmi giyim tarzı bekleniyor.

Burj Al Arab Nerede, Nasıl Gidilir?

dubai burj al arab nerede ve nasıl gidili

Dubai kıyılarındaki yapay bir adada yer alan otelin kıyı ile bir köprü bağlantısı var. Dolayısıyla otele ulaşmak için bu köprüden geçmelisiniz. Buraya ulaşımı ise taksi veya Red Line metro hattı ile sağlayabilirsiniz.

Dubai geziniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın