Bursa gezilecek yerler Bursa Arkeoloji Müzesi

Bursa Arkeoloji Müzesi, Türkiye’nin ilk arkeoloji müzelerinden biridir. Bursa’nın arkeolojik eserleri; 1904 yılından 1972 yılına kadar Bursa Erkek Lisesi ve Yeşil Medrese bünyesinde muhafaza edilmiş olup 1972 yılından itibaren Reşat Oyal Kültürparkı içerisine yaptırılan yeni bir binaya taşınarak burada sergilenmeye başlanmıştır. 3500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Müzede; Milattan önce 15 milyon yıl öncesi fosil kalıntıları, Bizans’ın son dönemlerine ait Bithynia ve Mysia bölgelerinde bulunmuş eserler ve Anadolu’nun diğer kültürlerine ait birçok eser bulunmaktadır.

Bursa Arkeoloji Müzesi Bölümleri

Salon 1: Bursa Arkeoloji Müzesi’nin bu bölümünde Neolitik ve Kalkolitik dönemlere ait, milattan önce 8000-3000 yılları arasını kapsayan tarihi eserler yer almaktadır. Ilıpınar’da bulunan prehistorik eserler, İznik Gölü’nün batısında yer alan Ilıpınar Höyüğü, Yortan kültürüne ait pişmiş toprak mezar kalıntıları ve Eski Tunç Dönemi’ne ait bazı kalıntılar, müzenin bu bölümünde sergilenmektedir. Ayrıca Erzurum’un Karaz Köyü’nde bulunan, milattan önce 3000’li yıllara ait Karaz çanak çömleği bu bölümde yer alır.

Bursa Arkeoloji Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi

Salon 2: Bursa Arkeoloji Müzesi’nin bu bölümünde; halkın yarattığı mitolojik tanrılardan Zeus’un tasvirleri, tanrıça Kybele heykelleri, gücün temsilcisi Herakles’in Nemea Aslanı’nı boğduktan sonraki duruşunun tasviri, sağlık tanrıçası Asklepios’a adanmış sunakların yanı sıra Roma dönemine ait taş eserler bulunur. Ayrıca senatör ve komutan heykelleri, Attis kabartması, İmparator Tiberius büstü ve filozof heykelleri bu bölümde sergilenir.

Salon 3: Müzenin bu bölümünde, milattan önce 8.yüzyıldan Bizans devrinin sonlarına kadar olan dönemin eserleri bulunmaktadır. Farklı dönemlerin, değişik biçimlerdeki keramik kaplarının kronolojik bir sırayla sergilendiği bu bölümün asma katında ise birçok farklı uygarlığa ve çağa ait sikkeler yer alır.

Salon 4: Bursa Arkeoloji Müzesi’nin bu bölümünde ise Balıkesir’de bulunan tümülüsün bir benzeri, Akhamenid dönemine ait at arabası kalıntıları ve bu kalıntılardan yola çıkılarak yapılan araba örneği sergilenmektedir. Müzenin bu bölümündeki buluntular; 1988 yılında Bursa ve Balıkesir müzeleri tarafından Balıkesir’in Üçpınar Köyü’nde yapılan kurtarma kazısında ortaya çıkarılmıştır.

Açık Teşhir: Müzenin bir de bahçesinde taş eserlerin yer aldığı açık teşhir bölümü bulunmaktadır. Müzenin bu bölümünde; zengin stel koleksiyonu, lahit mezar örnekleri, farklı mimari parçalar, aslan heykelleri ve Zeus ile Herakles büstü yer almaktadır.

Şehrin bu önemli müzesini Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Bursa Arkeoloji Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kültür Parkı Osmangazi Merkez/Bursa Türkiye
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze Pazartesi günleri hariç her gün; 08.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzenin giriş ücreti ise 5 TL olup müzeyi 18 yaş altı ve 65 yaş üstü Türk vatandaşları ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedirler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın