Bursa Hayvanat Bahçesi

Bursa Hayvanat Bahçesi 1998 yılında, Avrupa standartlarında bir hayvanat bahçesi olarak ziyarete açılmıştır. 206.600 metrekarelik bir alan üzerine kurulan hayvanat bahçesinin, hayvan barınakları doğal yaşama uygun olarak düzenlenmiştir. Hayvanat bahçesi aynı zamanda müthiş bir yeşil alana sahip olup bahçenin içerisinde 2 bin ağaç, 50 bin çalı, 150 bin yer bitkisi ve 11 adet gölet bulunmaktadır. Bursa Hayvanat Bahçesi’nin hayvan barınaklarında ise 95 türden yaklaşık 700 adet hayvan bulunmaktadır.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri Birliği üyesi olan Bursa Hayvanat Bahçesi’ndeki aslan barınağı, Afrika savanası ve su kuşları kafesi Avrupa’nın en iyi örnekleri arasında gösterilmektedir. Bahçenin Afrika savanası bölümünde zebralar ve devekuşları, su kuşları kafesinde çeşitli kuşlar ve diğer bölümlerde de aslan, leopar, kurt, ayı, maymun, deve, lama gibi birçok hayvan yer almaktadır.

Doğa ve hayvanlarla ilgili oldukça faydalı çalışmalar yürüten Bursa Hayvanat Bahçesi’nde nesli tükenmekte olan hayvanlar korunmakta, yaralı hayvanlar tedavi edilmekte, bilimsel araştırmalar adına üniversitelerle bilgi alışverişinde bulunulmaktadır. Ayrıca bahçenin bünyesinde yer alan gösteri merkezinde ve eğitim sınıflarında öğrencilere yönelik çeşitli eğitim faaliyetleri düzenlenmekte, genç nesillere doğa ve hayvan sevgisi aşılanmaktadır. Bu kapsamda, hayvanat bahçesinin Türkiye’deki ilk deniz temalı eğitim alanı olan Denizin Sırları bölümünde sualtı yaşamı anlatılmaktadır. Hayvanat bahçesinin bir diğer ilgi çekici güzelliği; çocuk hayvanat bahçesi bölümünde yer alan Bursa’nın meşhur Cumalıkazık Köyü evleridir. Bu bölümde ayrıca; çocukların eğlenip çiftlik hayvanlarına yem verebildiği çocuk oyun parkı yer almaktadır. Her yıl 100-150 bin kişinin ziyaret ettiği hayvanat bahçesinde, ziyaretçilerin güzel zaman geçirmesi ve dinlenmesi için kafeteryalar da bulunmaktadır.

Özellikle çocuklu aileler hayvanat bahçesini Bursa gezilecek yerler listesine ekleyebilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın