Bursa gezilecek yerler Karagöz Müzesi
Karagöz Müzesi

Bursa‘nın önemli müzelerinden olan Karagöz Müzesi; tarihi Karagöz Hacivat kültürünü yaşatmak adına 1997 yılında, eskiden içinde trafo bulunan bir binada açılmıştır. Türkiye’nin tek Karagöz Müzesi olma özelliğine sahip bu yapı, unutulmaya yüz tutmuş tarihi bir değeri yeni nesillere aktarmaktadır.

Bursa’yla özdeşleşmiş kişilikler olan Karagöz ve Hacivat’ın, Osmanlı hükümdarı Orhan Gazi döneminde yaşadıkları rivayet edilir. Yine bir rivayete göre Karagöz ve Hacivat’ın, Bursa’da bir caminin yapımı esnasında; cami yapımına yardımcı olmadıkları gibi çalışan işçileri de meşgul ederek caminin zamanında tamamlanmasına engel oldukları için başları kesilerek idam edilmişlerdir. Karagöz ve Hacivat’ın herkes tarafından tanınmasını sağlayan kişi ise Karagöz ve Hacivat’ı çok seven, ölümleri üzerine onların kuklalarını yapıp perde arkasından oynatmaya başlayan ve gölge oyununun kurucu kabul edilen Şeyh Küşteri’dir.

Karagöz Müzesi Bursa
Karagöz Müzesi, Bursa

Karagöz Hacivat gölge oyununun tüm özelliklerini yaşatabilmek adına kurulan Karagöz Müzesi’nde; gölge oyununun tarihçesini anlatan panolar, Karagöz Hacivat karakterlerinin kuklaları, ünlü sanatçıların koleksiyonlarından derlenen Karagöz Hacivat tasvirleri ve dünyanın çeşitli noktalarından getirilmiş kuklalar sergilenmektedir. Bünyesinde bir de kütüphane bulunan müzenin gösteri salonunda, Karagöz Hacivat oyununun ve kukla oyunlarının gösterimleri yapılmaktadır. Dış cephesi Karagöz Hacivat gölge oyununun figürleriyle süslü olan müzede ayrıca; yeni Karagöz ustaları yetiştirmek adına Karagöz yapım ve oynatım kursları verilmektedir.

Karagöz Müzesi Bursa
Karagöz Müzesi, Bursa

Şehrin bu ilginç müzesini Bursa gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın