Bursa Kent Müzesi hakkında bilgiler

Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden ve şehirleşmenin de öncülerinden Bursa 7000 yılı aşan tarihinde geçirdiği dönüşümleri Bursa Kent Müzesi ile ziyaretçilere sergiliyor. Kentin çevresinde oluşan ilk uygarlıklardan beylikler dönemine, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet Dönemi’ne kadar tarihçesinin çeşitli görsel ögelerle belgelenip sergilendiği müze aslında bundan çok daha fazlası.

Bursa’nın sadece tarihi değil, coğrafi, sosyal, kültürel ve ticari hayatının da zengin bir koleksiyonla sunulduğu müze 2006 yılında Lizbon’da düzenlenen Avrupa Müze Forumu ödüllerinde de üçüncülüğe layık görülmüş. Bu yüzden gelin ülkemizin ilk kent müzesi olan Bursa Kent Müzesi hakkında başka neler söyleyebiliriz ona bakalım.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Bursa Kent Müzesi Hakkında Bilgiler

Bursa Kent Müzesi sergiler

Aslında sizlere Bursa Kent Müzesi içerisinde sergilenen eserler hakkında da bilgi vermek istiyorum ama öncesinde müzenin nasıl kurulduğundan da bahsedelim.

1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılan müze binasının mimarının Kemalettin Bey olduğu düşünülse de bu konuda net bir veri yok. İnşa edildikten sonra yaklaşık 75 yıl boyunca Bursa Adliye Binası olarak kullanılan yapı sonrasında Bursa Belediyesi’ne devredilmiş ve dönemin belediye başkanının çabalarıyla 2004 yılında burada Bursa Kent Müzesi açılmış.

Üç katlı müzede kentin tarihi, kültürel, coğrafi ve ticari hayatına ışık tutan eserler sergilendiği gibi farklı zamanlarda geçici sergilerin düzenlendiği 3 Geçici Sergi Salonu, konferans ve film gösterileri için kullanılan bir Etkinlik Salonu ve çeşitli amaçlarla eğitimlerin düzenlendiği Eğitim Salonu da mevcut.

Elbette bu kadar keyifli bir müzesi gezisi sonrasında dinlenmek ve bir şeyler içmek için küçük bir cafe ve hediyelik eşya mağazası da Bursa Kent Müzesi içerisinde bulabileceklerinizden.

Bursa Kent Müzesi İçerisinde Görebilecekleriniz

Bursa Kent Müzesi turu

Bursa Kent Müzesi koleksiyonunun kentin tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel yönlerine ışık tuttuğunu belirtmiştim. Bunu da tematik veya kronolojik sıralamaya göre düzenlenmiş 3 katta gerçekleştiriyor. O yüzden müzedeki kalıcı sergide görebileceklerinizi de bu şekilde anlatmak isterim.

Bodrum Kat

Bursa Kent Müzesi'nde görülmesi gereken yerler

Tematik bir şekilde düzenlenmiş El Sanatları Galerisi Bursa’nın tarih boyunca yerleşmiş el sanatları ve ticaret hayatının görsel bir sunumu aslında.

Buradaki sergide daha çok Avrupalı seyyahların çektikleri fotoğraflar referans alınarak günümüzde neredeyse yok olmaya yüz tutmuş el sanatları canlandırılmış.

Bursa Kent Müzesi bilet fiyalatları

Koridorda sergilenen el sanatları atölyeleri arasında marangoz, semerci, bakırcı, çinici, kebapçı, havlucu, tekstilci, keçeci ve tenekeci atölyeleri yer alıyor.

Ziyaretçilere tarihi bir esnaf çarşısında dolaşıyormuş hissini yaşatan El Sanatları Galerisi eski Bursa ruhunu deneyimlemek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Zemin Kat

Bursa Kent Müzesi sergi alanları

Bursa Kent Müzesi zemin katında aslında iki galeri mevcut. “Uygarlıklar Kenti Bursa” Galerisi’nde Bursa ve çevresindeki ilk uygarlıklardan Kurtuluş Savaşı’nın sonuna kadar olan döneme dair çeşitli görseller, objeler, belgeler ve animasyonlar yer alıyor. Ziyaretçileri kentin uzak tarihine doğru bir yolculuğa çıkartan galeri tarih severler ve Bursa’nın geçmişini merak edenler için ideal bir sergi.

Zemin kattaki ikinci galeri ise “Çağdaş Bursa” adını taşıyor ve bir öncekine benzer bir sistemle kentin Kurtuluş Savaşı sonrasında, Cumhuriyet Dönemi’ne ait tarihçesini gözler önüne seriyor.

Bu galeride yer alan sergide Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli ancak unutulmuş kentlerinden Bursa’nın çağdaş bir büyükşehire dönüşümüne tanıklık edebilirsiniz.

1.Kat

Bursa Kent Müzesi fotoğraflar

Bursa Kent Müzesi içerisindeki son galeri ise Yaşam ve Kültürüyle Bursa Galerisi. Kentin kültürel geçmişine dair objeler, görseller ve belgelerin yer aldığı bu galerideki kalıcı sergi Bursa’nın tarihinde önemli rol almış isimler, tarihten bugüne yemek ve eğlence kültürü, komşuluk ilişkileri, giyim, eğitim, spor ve Bursa ve çevresinin gelenek, göreneklerine odaklanıyor.

Bursa Kent Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Kent Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde yer alan Bursa Kent Müzesi açık adresi Hocaalizade Mh. Atatürk Caddesi, No:8 16020 Heykel Osmangazi / Bursa şeklinde.

Toplu taşıma kullanmak isteyenler metroya binerek Osmangazi İstasyonu‘nda inebilir. Sonrasında Atatürk Caddesi’nde güney yönünde 10 dakika kadar yürümek gerekiyor.

Bursa Kent Müzesi Giriş Ücretleri

Resmi web sitesinden daha detaylı bilgiler edinebileceğiniz Bursa Kent Müzesi ziyaretleri ücretsizdir.

Bursa Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri hariç haftanın her günü açık olan Bursa Kent Müzesi ziyaret saatleri 09:30 – 17:30 arasındadır.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın