Bursa gezilecek yerler Kültürpark

Bursa Kültürpark, 1955 yılında, dönemin Bursa Belediye Başkanı Reşat Oyal tarafından hizmete açılmış olup şehrin düzenlenmiş ilk büyük yeşil alanı olma özelliğine sahiptir. Kurulduğu günden bu yana düzenli aralıklarla bakım, onarım ve geliştirme çalışmalarıyla günümüzde tam 393 bin metrekarelik bir alana ulaşan parkta; 60 değişik türde 5000’den fazla ağaç, 44 çalı türü ve çeşitli sarmaşık türleri bulunmaktadır.

Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Bursa Kültürpark; yeşil dokusu, bünyesinde barındırdığı birçok ziyaret alanı ve etkinlikleriyle şehrin çekim merkezi haline gelmiştir. Park içerisinde; sandalla gezilen bir göl alanı, lokantalar, çay bahçeleri, barlar, konservatuar binası, Bursa Arkeoloji Müzesi, açık hava tiyatrosu, dinlenme alanları, nikah salonu ve lunapark yer almaktadır.

Parkın adı; Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 5 Kasım 1999 tarihinde aldığı bir kararla, Reşat Oyal’ın Bursa’ya yaptığı büyük hizmetlerden ve kültürparkı şehre kazandırmasından ötürü Reşat Oyal Kültürparkı olarak değiştirilmiştir. Parkta ayrıca, 1963 yılından beri Uluslararası Bursa Festivali düzenlenmektedir. 1 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalde tüm müzik dalları, sahne sanatları ve plastik sanatlar alanında etkinlikler yapılmaktadır.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın