Yeşil Türbe hakkında bilgiler

Osmanlı Devleti‘nin ilk payitahtı Bursa tarihi yapılar açısından son derece zengin. Ki bunların en önemlilerinden biri de Yeşil Külliyesi’nin bölümlerinden Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe.

Erken Dönem Osmanlı Mimari sanatının en güzel örneklerinden biri olan Yeşil Camii ve Yeşil Türbe bir Bursa seyahatinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken duraklardan.

İster camide namaz kılarak ibadet etmenin huzuruna varmak, ister benzersiz çinilerini, taç kapısını, kubbelerini görmek… Sebebiniz ne olursa olsun Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe ziyaretinden memnun kalacaksınız.

Not: Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerleri Bursa gezilecek yerler, Bursa çevresinde gezip görülmesi gereken önemli yerleri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Konaklama ve otel tavsiyeleri konusunda detaylı bilgiler ise Bursa’da nerede kalınır? yazımızda yer alıyor…

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Hakkında Bilgiler

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Bursa
Bursa Yeşil Camii

Çelebi Mehmet Han‘ın isteğiyle Mimar Hacı İvaz Paşa tarafından yapılan Bursa Yeşil Camii inşasına 1414 yılında başlanmış ve 1919 yılında da tamamlanmış. Ki cami mimarın en önemli eserlerinden biri sayılıyor.

Ters bir T harfi biçiminde tasarlanan, iki büyük kubbeli cami adını da minarelerinde kullanılan yeşil çinilerden almış. (Minarelerdeki çiniler bugün artık mevcut değil). 2000 kişi kapasiteli caminin nakkaşı ise Nakkaş Ali olup tüm bu ince süslemeler 1424 yılında tamamlanmış.

Bursa Yeşil Camii’nin hemen karşısındaki tepede yer alan Yeşil Türbe de aynı mimarın, Hacı İvaz Paşa’nın bir başka eseri. Burada mimara süslemeler konusunda Nakkaş Ali ve Nakkaş Mehmed el Mecnun destek olmuşlar.

Zaman içerisinde çeşitli tadilatlardan geçen türbenin son onarımı ise 1945 yılında Mimar Macit Rüştü Kural tarafından yapılmış.

Bursa Yeşil Camii iç görünümü
Bursa Yeşil Camii

Zemin kattaki sanduka oda ve bodrumdaki tonozlu mezar odası olmak üzere iki kattan oluşan türbede Çelebi Mehmet Sultan’ın kızları Selçuk Hatun, Ayşe Hatun, Hafsa Hatun ve Sitti Hatun’un, oğulları Mahmut ve Yusuf’un mezarları yer alıyor.

Bursa Yeşil Camii hakkında bir diğer ilginç detay ise caminin aynı zamanda bir devlet dairesi olarak yapılması. Cami içerisindeki ibadet alanının iki yanında yer alan odalar sancaklardan gelen görevlilerin devlet meselelerini tartıştığı salonlar olarak planlanmış.

Uzun bir süre boyunca da doğudaki salon Anadolu Beylerbeyliği’nden, batıdaki oda da Rumeli Beylerbeyliği’nden gelenler tarafından kullanılmış. Ki bu salonlar sonradan mahkeme salonu olarak da kullanılmış.

Bursa Yeşil Camii ikinci katında ise hünkar dairesi ve saray daireleri yer alıyor.

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe İçerisinde Görebilecekleriniz

Bursa Yeşil Türbe hakkında bilgiler
Bursa Yeşil Türbe

Büyük bölümü Nakkaş Ali’nin eseri çinilerle kaplı olan Bursa Yeşil Camii sahip olduğu her detayıyla bir tarihi eser aslında. Ki Yeşil Türbe de aynı şekilde.

Ancak tüm bu çini işlemeler arasındaki en değerli kısım 10 metre yüksekliğindeki mihrabın çinileri diyebiliriz. Mihrap caminin güney cephesinin orta kısımlarında yer alıyor ve Erken Dönem Osmanlı mimarisinin ilk çini süslemeli mihrabı olması sebebiyle de benzerlerinden ayrılıyor.

Tarihçiler minare ve kubbelerin de çinilerle süslü olduğunu yazsa da, bugün caminin dış cephesinde herhangi bir çini süsleme göremiyoruz.

Yapımında Bizans Dönemi’nden kalma yapı malzemelerinin de kullanıldığı Bursa Yeşil Camii giriş kapısı da Türk taş oymacılığının en ince ve en estetik eserlerinden biri kabul ediliyor.

Caminin Marmara Adası’ndan özel olarak getirtilen mermerlerle bezeli Kuzey Cephesi dört pencere, iki küçük mihrap ve 4 nişe sahip. Ki bu enfes bu mermer işçiliğinin diğer örnekleri de caminin pencerelerinde, kitabelerinde ve kapı tavanında da görülüyor.

Bursa Yeşil Türbe görünümü
Bursa Yeşil Türbe

Bursa Ulu Camii minarelerinin tarihçilerin notlarında çinilerle süslü olduğunu söyleniyor ancak bu çinileri artık göremiyoruz demiştim. Bunun sebebi ise caminin kuzeybatı ve güneybatı köşelerinde bulunan bu minarelerin 19. yüzyılın sonlarında yapılmış olması. Orijinal minarelerin (muhtemelen çini süslemeleri olanlar) 1855 yılındaki depremde yıkıldığı biliniyor.

Sekiz köşeli bir yapı olan Yeşil Türbe ise 15 metre çapında, 6,6 metre yüksekliğinde bir kubbeye sahip. Ki bu kubbe de her yüzünde küçük birer pencere bulunan bir kasnağa oturtulmuş.

Türbenin dış duvarları Yeşil Camii’de de kullanılan yeşil ve firuze renkli çinilerle süslenmiş ancak bu çinilerden sadece girişin solunda olanlar orijinal çiniler. Diğerlerinin çeşitli tadilatlar sırasında yenilenmiş olduğu düşünülüyor.

İç duvarları da çinilerle süslü olan türbenin (hatta Yeşil Türbe tüm iç cephesi baştan başa çinilerle süslenmiş tek türbedir) en büyüleyici güzellikte olan kısmı ise sarı, yeşil, siyah, beyaz, turkuaz renklerde çinilerle kaplanmış olan mihrabı.

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe nerede ve nasıl gidilir

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe bulunduğu semte de adını vermiş. Yeşil Caddesi, 16360 Yıldırım, Bursa adresinde yer alan cami ve türbeye şehrin her yerinden otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Şehreküstü Meydanı‘ndan 35C veya 35B numaralı otobüslere binmeniz yeterli.

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Giriş Ücretleri

Bursa Yeşil Camii ziyareti ücretsiz olup Yeşil Türbe giriş ücreti 10 TL’dir. Geçerli Müze Kartınız varsa Yeşil Türbe girişi ziyaretinde de herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor.

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe Ziyaret Saatleri

Bursa Yeşil Camii ve Yeşil Türbe ziyaret saatleri Nisan – Ekim ayları arasında 09:00 – 19:00, Kasım – Mart ayları arasında 09:00 – 17:00 şeklindedir.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın