Bursa'da gezilecek yerler rehberi

Marmara Bölgesi’nin en kalabalık 2. şehri, ülkemizin ise en kalabalık 4. şehri olan Bursa yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı arasında. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış medeniyetler beşiği ve Osmanlı başkenti Bursa, dönemden izler taşıyan görkemli yapıları ile dikkat çeken bir şehrimiz olarak ön plana çıkıyor. Camileri, külliyeleri ve türbeleri ile adeta tarihin içinde yolculuk hissi uyandıran Bursa’da gezilecek yerler bizlere oldukça zengin seçenekler sunuyor.

İstanbul’a olan yakınlığı sayesinde günübirlik ya da hafta sonu kaçamağı için de güzel bir alternatif oluşturan Bursa’ya gitmeden önce Bursa’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilir ve kendinize düzenli bir rota oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu tarihi dokuyu sindirmek ve köşe bucak gezmek isterseniz minimum 2-3 gün içeren bir gezi planı yapabilir, vaktiniz kalırsa Cumalıkızık, Mudanya, Trilye, Gölyazı gibi çevre bölgeleri de Bursa’da gezilecek yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi

1. Bursa Ulu Camii

Bursa'da görülmesi gereken yerler bursa ulu camii

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde bulunan Ulu Camii, dönemin Osmanlı padişahı Yıldırım Bayezid tarafından 1399 yılında yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin Bursa’nın Ayasofya’sı olarak tabir ettiği Ulu Cami, şehrin merkezinde konumlanmış olup şehrin bir sembolü haline gelmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk destinasyonlardan biri olan Ulu Camii, Türk-İslam tarihinin en eski yapılarından biri olması nedeniyle de büyük önem taşır. 20 kubbesi olan ve 5 ayrı bölümden oluşan Ulu Camii içerisinde bir şadırvan ve Allah’ın birliğini sembolize eden “Vav” harfinin yazılı olduğu çeşitli levhalar ve duvar yazıları bulunmaktadır.

Bursa Ulu Camii içerisinde barındırdığı rivayetlerden ötürü de benim fazlasıyla ilgimi çeken yapılardan biri oldu. Rivayetlerden biri Mevlid adlı eserin yazarı Süleyman Çelebi’nin uzun yıllar boyunca burada imamlık yaptığı yönünde. Bir başka rivayete göre ise Hızır Peygamber Ulu Cami’de namaz kıldığı için burada namaz kılanların tüm dileklerinin kabul olacağına inanılıyor.

Sonuncu belki de en ilgi çekici rivayet ise caminin yapım aşamasında yaşanmış ve gerçek olmamasını temenni ettiğimiz bir olaya dayanmakta. Rivayete göre caminin yapımında çalışan demirci ustası Kambur Bali (bizim bildiğimiz adıyla Karagöz) ile duvarcı ustası Hacivat aralarında sürekli atışıp çalışan diğer işçileri de güldürerek caminin yapımının aksamasına neden oldukları için Yıldırım Bayezid tarafından idam ettirilmiş. Eğer siz de bu ihtişamlı yapıyı görmek isterseniz. Bursa’da gezilecek yerler listenize ekleyip ziyaret edebilirsiniz.

2. Bursa Koza Han

Bursa'da gezilecek yerler Koza Han

Bursa’nın sembollerinden Koza Han, 1491 yılında dönemin Osmanlı Sultanı 2. Beyazıt tarafından yaptırılmış. Dikdörtgen bir avlusu bulunan Koza Han, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan ve yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağı haline gelmiş alanlardan.

Ülkemizin en önemli tekstil üretim merkezlerinden Bursa’da ipeğin tüm çeşitlerini nerede bulabiliriz diye sorarsanız cevap kesinlikle Koza Han. Koza Han’a gelmişken çevresindeki dükkanlardan ipekten yapılmış birçok ürün ile karşılaşabilir ve hediyelik eşyalardan alarak sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapabilirsiniz. Alışverişinizi yaptıktan sonra çay-simit molası vermek için de mükemmel bir seçim olacak. Asırlık çınar ağacının altında bir yandan Ulu Camii’nin ihtişamı, bir yandan tatlı tatlı esen rüzgar ve bahçesinden hiç eksik olmayan kedileri ile Koza Han, Bursa’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken önemli bir destinasyon.

3. Yeşil Cami & Yeşil Türbe

Bursa'da görülmesi gereken yerler bursa yeşil camii

Bursa’da gezilecek yerler listenize eklemeniz gerek bir diğer yapı ise tepede yer almasından dolayı şehrin her yerinden görülebilen Yeşil Cami ile bahçesinde bulunan Yeşil Türbe’dir.

Yeşil Cami mermer ve ahşap işçiliğinin yanı sıra çinileri ile de Osmanlı mimarisinde önemli bir yere sahip bir camimiz olarak ön plana çıkmaktadır. 1419 yılında yapılmış olan Yeşil Cami’nin karşısında ise Yeşil Türbe yer almaktadır. Yeşil Türbe, 1421 yılında 1. Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Şehrin önemli sembollerinden Yeşil Cami ve Yeşil Türbe’yi Bursa’da gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

4. Bursa Tophane Parkı

Bursa'da görülmesi gereken yerler Bursa Tophane Parkı

Şehrin tam ortasında bulunan Tophane Parkı, Bursa’yı tepeden izlemek isteyenlerin en uğrak noktası durumunda. Burayı ziyaretim sırasında Pierre Loti tepesi görünümünde bir yer hayal ederken açıkçası hayal kırıklığı yaşadım. Çünkü güzelim manzara gökdelenlerle, çarpık yapılarla kaplı ve tek izleyebileceğiniz şey maalesef ki binalar…

Park içerisinde manzarayı izlemek isteyenler için ufak bir kafeterya yer almakta. Tophane Parkı’na gelmişken içerisinde bulunan Osman Gazi – Orhan Gazi Türbelerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

5.Osman Gazi & Orhan Gazi Türbesi

Bursa'da gezilecek yerler osman gazi türbesi
Osman Gazi Türbesi, Bursa

Tophane’de yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi Bursa’da gezilecek yerler listemizde yer alması gereken önemli bir yapı. Osman Gazi’nin oğlu Orhan Bey, Bursa’yı fethettikten sonra babasının vasiyeti üzerine onu Gümüşlü Kubbe denilen yapının içine defnetmiştir. Türbedeki 17 sanduka arasında Osman Gazi’nin oğlu Alaaddin Bey Orhan Bey’in eşi Asporça  Hatun ve oğlu İbrahim Bey’e ait sandukalar bulunmaktadır.

Bursa'da görülmesi gereken yerler orhan gazi türbesi
Orhan Gazi Türbesi, Bursa

1326 yılında Bursa’yı fetheden Osmanlı Sultanı Orhan Gazi’nin (1281-1362) mezarının bulunduğu yapı 1855 depreminde tamamen yıkılmış, 1863 yılında Sultan Abdülaziz’in emriyle yeniden yaptırılmıştır. Türbede 21 sanduka bulunmakta olup Orhan Gazi’nin sandukası türbenin ortasında bulunmaktadır. Ayrıca türbede Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun, oğlu Şehzade Kasım, Yıldırım Beyazıt’ın kızı Fatma Sultan, Cem Sultan’ın oğlu Abdullah ve 2. Beyazıt’ın oğlu Şehzade Korkut’a ait sandukalar yer almaktadır.

6. Bursa Irgandı Köprüsü

Bursa'da gezilecek yerler ırgandı köprüsü

Hacı Muslihiddin tarafından 1442 yılında yaptırılan köprü, alışveriş yapmak isteyenlerin Bursa’da gezilecek yerler listesine muhakkak eklemeleri gereken bir mekan. Yunan işgali ve geçirdiği depremler nedeniyle 1949 yılında yeniden inşa edilen yapı, Türk el sanatlarına dair ilginç örnekler de sunuyor. Dükkanların içinde kaybolup el işçiliğine hayran kalmadan, rengarenk dükkanlarını fotoğraflamadan Bursa’dan dönmek yok 🙂

7. Bursa Balibey Han

bursa balibey han

Tarihi 15.yy’a dayanan han, Bursa’ya ticaret edenlerin konakladığı yermiş. Günümüzde geleneksel sanat atölyelerini barındıran hanı Bursa’da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

8. Bursa Kapalı Çarşı

Bursa'da görülmesi gereken yerler

İstanbul’daki Kapalıçarşı‘yı andıran Bursa Kapalı Çarşı, Koza Han’dan sonra Bursa’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen önemli alışveriş noktalarından biri. Düğün hazırlıkları yapan çiftlere tavsiye edeceğim Bursa Kapalı Çarşı’da çoğunlukla da kuyumcular faaliyet göstermekte.

9. Bursa Kalesi (Saltanat Kapısı)

Bursa'da görülmesi gereken yerler bursa kalesi

M.Ö 1.yüzyılda Bithynialılar tarafından inşa edildiği düşünülen Saltanat Kapısı bu tarihi kentte mutlaka görülmesi gereken bir yapı. Roma dönemine ait pek çok kalıntının görülebildiği yapı geçmişte 5 kapılı olmasına rağmen günümüze ulaşmış şekli yuvarlak kemer ve mazgallardan ibaret. Saltanat Kapısı’ndan geçerken kendimi prensesler gibi de hissetmedim değil 🙂

10. Bursa Kent Müzesi

bursa gezilecek yerler kent müzesi

1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yaptırılan müzede 6 Osmanlı padişahının balmumu heykelleri ve el sanatlarına dair örnekler bulunmaktadır.

11. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

tofaş anadolu arabaları müzesi bursa

Koç Vakfı’nın desteği ile 2002 yılında açılan müzede, geçmişten günümüze ulaşmış araba modellerini görüp nostaljik bir gün geçirmek mümkün.

12.  Suuçtu Şelalesi

Bursa'da gezilecek yerler Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan Suuçtu Şelalesi, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin Bursa gezileri esnasındaki zorunlu istikametleri diyebiliriz. Yaklaşık 38 metre yükseklikten dökülen şelale, yaz aylarında debinin düşük olması nedeniyle çok şiddetli akmasa da kış aylarında ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunuyor. Piknik yapma ve dinlenme alanı da sunan Suuçtu, yukarısında bir de alabalık tesisi barındırıyor.

13. Uludağ

Bursa'da gezilecek yerler uludağ

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Keşiş Dağı olarak anılan dağ 1925 yılında Uludağ olarak anılmaya başlanmış. Marmara Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Uludağ kış sporlarının da vazgeçilmesi olarak her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrayan en popüler turizm bölgelerimizden. Aralık-Mart ayları arasında kış sporları için uygun ortam sunan Uludağ’da kayak dışında, snowboard, kar motorsikleti ya da dağcılık, trekking gibi aktiviteleri yapmanız da mümkün. Bursa geziniz sırasında konaklama planınız varsa Uludağ çevresinde tercihlerinize göre pek çok otel seçeneği bulabilirsiniz.

14. Oylat Vadisi

Bursa'da gezilecek yerler oylat vadisi

İnegöl’de bulunan Oylat Vadisi ziyaretçileri için adeta saklı bir cennet. İnegöl’ün oksijen deposu olarak bilinen Oylat Vadisi aynı zamanda kaplıcaları ile de ünlü bir yer. Çam, meşe, gürgen ve ıhlamur ağaçlarıyla kaplı bu orman, dinginlik ve bol huzur vaadiyle benim gönlümü fazlasıyla fethetti. Trekking tutkunları için de biçilmiş bir kaftan olan Oylat Vadisi, Bursa’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken doğal güzelliklerden. Vadideki yürüyüşünüz esnasında gürül gürül akan şelaleleri görmeden, oksijenin baş döndürücü etkisini yaşamadan Bursa gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. Benden söylemesi 🙂

15. Karacabey Longoz Ormanları

Bursa'da gezilecek yerler Karacabey Longoz Ormanları

Bursa’nın Karacabey ilçesine 25 km mesafede bulunan longoz görenleri adeta büyülüyor. Göl, kış mevsiminde aldığı yağışlarla su seviyesi yükselerek taşkınlara yol açtığı için açarak longoza dönüşüyor. Mayıs aylarından itibaren ise nilüfer çiçeklerinin coşkusu sarıyor dört bir yanı. Bize de bu güzellikleri seyretmek ve fotoğraflamak kalıyor. Bu arada “su basar ormanları” olarak bilinen longozlar ülkemizde yalnızca 4 yerde bulunuyor. (İğneada-Tekirdağ, Acarlar-Sakarya, Sarıkum-Sinop ve Karacabey-Bursa) Türkiye’de nadir bulunan bu doğa harikasını ziyaret etmeden Bursa’da gezilecek yerler listenizi tamamlamamanızı öneriyorum.

Bursa’ya nasıl gidilir?

bursa'ya nasıl gidilir rehber

Bursa ulaşım seçenekleri açısından oldukça zengin seçenekler sunuyor. Özel aracıyla gelmek isteyenler için Osmangazi Köprüsü biçilmiş kaftan. Köprünün yapımından sonra İstanbul-Bursa arası yolculuklar 1,5 saate kadar düşmüş durumda.

Otobüs ile ulaşımı tercih ederseniz de Bursa merkezi terminale 10 km mesafede bulunuyor. Terminalde indikten sonra otobüs ya da taksi seçenekleri ile merkeze ulaşmanız mümkün.

Deniz yoluyla ulaşımı tercih edenler ederseniz BUDO ve İDO ile Mudanya’ya her gün seferler bulunuyor. Mudanya’ya ulaştıktan sonra şehir merkezine yarım saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabiliyorsunuz.

Uçak ile ulaşımı sağmayı düşünüyorsanız da Yenişehir’de bulunan havalimanına geldikten sonra yaklaşık 1 saatlik yolculukla şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehirde konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Bursa’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

İstanbul doğumlu.Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Haftaiçi finansçı, tam zamanlı gezgin. Gördüğü güzellikleri etrafındakilerle paylaşan, keşfedilmemiş bir günü ömürden saymayan amatör yazar-çizer, fotoğraf çeker bir keşifperest.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın