Grand Canal Venedik gezisi

Venedik‘teki en önemli turistik yerleri birbirine bağlamakla kalmayan, kendisi de başlı başına bir turistik nokta olan Grand Canal aslında şehrin ana trafiğinin aktığı en merkezi yol da diyebiliriz. Diğer şehirlerden farkı bu yolun karayolu değil, su yolu olması.

Venedikliler’in Canalazzo olarak isimlendirdiği bu büyük kanal eski bir nehir yatağını takip ederek şehri ortadan ikiye ayırıyor. Geçmişte ticaret gemilerinin ulaşımında kullanılan kanal bugün toplu taşıma araçları olan vaporettoların, gondollar ve deniz taksilerinin ulaşım yolu olmuş durumda.

Şehri Avrupa’nın ve hatta tüm dünyanın şehirlerinden farklı kılan, Venedik’i Venedik yapan, kentin romantik atmosferinin en önemli kaynağı Grand Canal hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz sırasıyla tarihi, burada görebilecekleriniz ve ardından konumu ve güncel bilgilerle yazıya devam edelim.

Venedik şehri hakkında konaklamadan, yeme içmeye kadar daha fazla bilgi edinmek için Venedik Gezi Rehberi isimli yazımızı, şehirdeki tüm gezilecek yerleri bir arada görmek ve incelemek için Venedik Gezilecek Yerler isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Grand Canal Hakkında Bilgiler

Büyük Kanal Venedik gezi rehberi

Yüzlerce ada ve bu adaların arasındaki yüzlerce kanaldan oluşan Venedik’teki en büyük kanal olan Grand Canal yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda.

Ters bir S harfi formunda olan kanalın kıyısında 170 kadar tarihi yapı yer alıyor ve tamamı 13. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış. Zamanında kentin önde gelen ailelerinin evleri olan bu yapıların bugün bir kısmı otel, bir kısmı müze bir kısmı da çeşitli başka amaçlarla kullanılıyor. Venedik şehir içi trafiğinin önemli bir kısmını çeken kanalın tarihçesi ise…

Grand Canal Tarihi

Grand Canal Venedik gezisi

Eski bir nehir yatağını (söylentilere göre Brenta Nehri’nin bir kolu) takip eden Grand Canal Bizans Dönemi’nden beri ticari gemilerin ulaşımı için kullanılmış. Haliyle kanal kıyısı şehrin en önemli alışveriş bölgesi olmuş yüzyıllar boyunca.

Aslında takip eden yıllarda da kanal ve çevresinin bu amaçla kullanımı hiç değişmemiş sadece daha da gelişmiş. Geç Gotik ve Erken Rönesans ile birlikte şehrin varlıklı ailelerinin saray ve konaklarının da yer almaya başladığı kanal kıyısı zamanla ticari bir merkez olmanın yanında büyüleyici turistik bir görünüme kavuşmuş.

Grand Canal Gezilecek Yerler

Venedik gezilecek yerler Büyük Kanal

Grand Canal yazısını yazarken burada görülmesi gerekenleri sizlere nasıl sunacağım konusunda çok düşündüm. Tek tek tarihi yapılardan mı bahsetsem, kanalı bölgelere ayırarak mı anlatsam, bambaşka bir format mı bulsam…

Ancak hangi formatı seçersem seçeyim hiçbiri bu kadar zengin bir bölgeyi eksiksiz anlatmaya yetmeyecek. O yüzden ben de önce kanal üzerindeki köprüler, ardından kanalı parçalara ayırarak her bir parça hakkında kısaca bilgiler  ve en sonunda da kanal kıyısındaki en önemli yapılardan bahsetmeye karar verdim. Umarım böylece eksik bir nokta kalmayacak.

Grand Canal Köprüleri

Venedik Büyük Kanal tarihi yapılar

Grand Canal üzerinde, her biri farklı bir dönemde yapılmış 4 büyük köprü mevcut.

Ponte della Costituzione, görselde A; en yakın tarihli olanı ve İspanyol Mimarı’nın adıyla Calatrava Bridge diye de biliniyor. 2008 yılında açılan köprü Tren İstasyonu ile Roma Meydanı’nı birbirine bağlıyor.

Ponte degli Scalzi, görselde B ise; hemen tren istasyonun önünde yer alıyor. Keşişler Köprüsü diye de çevirebileceğimiz Ponte degli Scalzi Eugenio Miozzi isimli mimar tarafından tasarlanarak 1934 yılında açılmış bir taş köprü.

Rialto Köprüsü, görselde C; Grand Canal üzerindeki köprüler içerisinde en önemlisi diyebilirim. San Marco ve San Polo Bölgeleri’ni birbirine bağlayan köprü aslında 12. YY’da yapılmış ama zamanla çeşitli restorasyonlar da geçirmiş. Hatta bu restorasyonlarla başlangıçta ahşap bir asma köprü olan Rialto bir taş köprüye dönüşmüş.

Accademia Köprüsü, görselde D ise; Dorsoduro ve Saint Marc Bölgeleri’ni birbirine bağlayan ahşap bir köprü.

Bölüm Bölüm Grand Canal

Venedik Büyük Kanal ve çevresinde görülmesi gereken yerler

1.Bölüm: Santa Lucia Tren İstasyonu’ndan Palazzo Flangini’ye kadar olan Grand Canal Bölümü bir kanal turunun da başlangıç noktası. Bu bölümde tren istasyonu ve yönetim binası dışında sağda; 18. YY sonunda Neo-klasik stilde inşa edilen Palazzo Diedo, 1738 yılında yapılan San Simone Kilisesi, 16. YY’da yapılan Casa Adaldo ve Palazzo Foscari-Contarini ve Palazzo Gritti‘yi, solda ise Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Palazzo Calbo Crotta ve 17. YY’da yapılan Palazzo Flangini‘yi görebilirsiniz.

2.Bölüm: Geçmişte Venedik aristokratlarının evleri olan Palazzoların en yoğun görüldüğü bu bölümde ise sağda; Palazzo Giovanelli, 17. YY’da yapılan Palazzo Dona Balbi, bugün doğa tarihi müzesi olarak hizmet veren Fondaco dei Turchi, Palazzo Belloni Battagia, Palazzo Tron ve San Stae‘yi, solda San Geremia Kilisesi‘ni, Palazzo Labia, Palazzo Querini, Ca’dei Cuori, Palazzo Vandremin Calergi, Palazzo Marcello, Palazzo Erizzo ve Palazzo Emo‘yu görebilirsiniz.

Grand Canal Venedik gezilecek yerler

3. Bölüm: Yine sağlı sollu Palazzolarla süslü bir bölüm burası da. Sağ tarafta 15. YY’da yapılan Ca Foscarini, Ca Pesaro, Casa Favretto, Palazzo Morosini Brandolin, Pescheria‘yı, sol tarafta ise; Palazzo Barbarigo, Palazzo Gussoni-Grimani, Palazzo Fontana Rezzonico, Ca’d Oro, Palazzo Sagredo, Palazzo Foscarini, Palazzo Michiel dalle Colonne, Palazzo Michiel del Bruso, Palazzo Mangili Valmarana ve Ca’d Mosto‘yu görebilirsiniz.

4. Bölüm: Grand Canal’ın en eski kısmını oluşturan bu bölüm (Rialto) ise hala bölgenin ticari merkezi. Burada sağ tarafta; Palazzo Papadopoli, CA’Corner-Martinengo-Rava ve Palazzo Barzizza‘yı, sol tarafta ise; Fondaco dei Tedeschi, Palazzo Camerlenghi, Riva del Ferro Rıhtımı, Palazzo Manin-Dolfin, Palazzo Bembo, Palazzo Fersetti, Palazzo Loredan ve Palazzo Grimani‘yi göreceksiniz.

Grand Canal Venedik hakkında bilgiler

5. Bölüm: Kanalın güneye doğru keskin bir şekilde döndüğü bu bölgeye La Volta deniliyor. Bu kısımda ise sağda; Palazzo Capello-Layard, Palazzo Barbarigo della Terrazza, Palazzo Persico, Palazzo Marcello, Palazzo Civran-Grimani, Palazzo Balbi, Ca-Foscari, Palazzo Giustinian ve Ca’ Rezzonico‘yu, solda ise; Palazzo Comer Spinelli, Palazzo Garzoni, Palazzo Mocenigo, Palazzo Moro Lin, Palazzo Grassi ve Palazzo Capello Malipiero‘yu görebilirsiniz.

6. Bölüm: Ca-Rezzonico ile Guggenheim arasında kalan kısımda ise sağda; Palazzo degli Scrigni, Palazzo Loredan, Academia, Palazzo Contarini del Zaffo, Peggy Guggenheim Müzesi, Palazzo Barbarigo ve Palazzo Dario‘yu, solda da; Palazzo del Duca, Palazzo Falier, Palazzo Franchetti Cavalli, Palazzo Barbaro, Casetta delle Rose ve Ca’Grande‘yi göreceksiniz.

7. Bölüm: Kanalın Aziz Markus Havası’na açıldığı son kısmında ise sağda; Palazzo Salviati, Ca’Genovese, Abbazia San Gregorio kalıntıları ve büyüleyici bir yapı olan Santa Maria della Salute Kilisesi‘ni, solda ise; Palazzo Gritti-Pisani, Palazzo Contarini Fasan, Palazzo Tiepolo, Palazzo Treves Bonfili, Palazzo Giustinian ve Dükler Sarayı‘nı görebilirsiniz.

En Önemli Yapılar

Büyük Kanal Venedik gezi rehberi

Aslında Grand Canal boyunca sıralanan yapılan her biri son derece estetik ve önemli ancak bu yazıda hepsinden bahsetmeye yetecek yer olmadığı için en dikkat çekenlerine dair kısaca birkaç cümle yazmak istiyorum.

Santa Maria di Nazareth, görselde No:1; Santa Lucia Tren İstasyonu’nun hemen yanında yer alan Barok stili kilise 1670 yılında Mimar Baldassare Longhena tarafından tasarlanmış. Ön cephesi ise Giuseppe Sardi imzasını taşıyor.

Palazzo Labia, görselde No:2; Katalan asıllı, dönemin en zengin ailelerinden Lasbias’ların evi olan Palazzo Labia 1750 yılında yapılmış. Aslında evin ön cephesi Cannaregio Kanalı’na bakıyor ama Grand Canal üzerinde de yan cephesini görmek mümkün.

Fondaco Dei Turchi, görselde No:3; Tarihi 13. YY’a uzanan yapı başlarda bir evmiş. 1600’lü yıllarda ise Türk tüccarlar tarafından kullanılmış. Bugün Doğa Tarihi Müzesi olarak hizmet veren yapı aslında başına gelen bir talihsizlikle ünlü. Binanın restorasyonu biraz abartılarak yapılmış ve sonuçta orijinaliyle alakası olmayan bir yapı çıkmış ortaya. Ancak yine de görmeye değer.

Grand Canal Venedik turu

Ca’d Oro, görselde No:4; 13. YY’dan kalma bir saray kalıntıları üzerine 1420 yılında yapılan Ca’d Oro adını ön cephesini kaplayan altın kaplamalı kabartmalardan almış. Gerçi bugün o altın kaplamaları görmek mümkün değil ancak Venedik tarzı Gotik stilin en güzel örneği olan bina eski ihtişamını hala koruyor. Yapı bugün müze olarak kullanılıyor.

Palazzo Grassi, görselde No:5; Yapımı 1772 yılında tamamlanan, Barok ve Klasik mimarinin eşsiz bir karışımı olan Palazzo Grassi bugün sanat koleksiyoncusu François Pinassi’ye ait ve burada çeşitli sergiler düzenleniyor.

Ca’Rezzonico, görselde No:6; Grand Canal üzerindeki en görkemli yapılardan bir diğeri de Ca’Rezzonico. Yapımı 1660 yılında önemli Barok mimarlardan Baldassero Longhena tarafından başlatılan ve yaklaşık 100 yıl sonra Giorgio Massari tarafından tamamlanan bina başlarda Bon Ailesi içinmiş ancak inşaat bitmeden Rezzonico Ailesi’ne satılmış. Yapı bugün 18. YY Venedik Müzesi olarak kullanılıyor.

Santa Maria della Salute Kilisesi, görselde No:7; Mimar Baldassare Longhena tarafından 1630 yılında yapılan kilise dışarıdan bakıldığında görkemli kubbesi ile dikkat çekiyor. İçerisi ise başta Tintoretto’nun Cana’da Evlilik tablosu olmak üzere son derece değerli resimlerle dolu.

Aslında Grand Canal üzerinde yer alan 170 yapının her biri birbirinden güzel ve değerli. Ancak yazıyı daha da fazla uzatmamak için bir kısmından bahsedebildim. Burada kendi ziyaretinizde, kendi keşiflerinizle sizler eminin çok daha etkileyici yapılar keşfedeceksinizdir.

Grand Canal Nerede ve Grand Canal Turu Nasıl Yapılmalı?

Grand Canal nerede ve nasıl gidilir

Öncelikle belirtmek istediğim bir başka detay var. Venedik şehrindeki konaklamaya uygun bölgelerin özellikleri ve her bütçeye uygun konaklama alternatifleri için Venedik’te Nerede Kalınır? yazımızı okumalısınız.

Grand Canal Venedik’i boydan boya ikiye bölen bir kanal olduğu için aslında şehrin merkezinde diyebilirim. Kanal üzerinde isterseniz gondol turu yapabilirsiniz ancak bu biraz masraflı olacaktır. Daha uygun fiyatlı bir seçenek ise vaporettolar (toplu taşıma) ile kanal turu yapmanız.

Santa Lucia Tren İstasyonu önünden kalkan vaporettoların herhangi birine binebilirsiniz. Ama Line 2 vaporettoları express olduğu için çok hızlı, yaptığınız turdan keyif alamayabilirsiniz. Line 1 ise çok daha yavaş ve keyifli bir kanal turu seçeneği.

Kanalın her iki yanındaki yapıları görebilmek içinse dışarıda, iki yöne de hakim bir yerde oturmanızı tavsiye ederim.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın