Büyük Kanal Venedik

Büyük Kanal, Venedik’te su trafiğinin aktığı ana hattır. Kanal “S” şeklindedir, 3800 metre uzunluğunda ve yaklaşık 5 metre derinliğindedir. Saint Mark Basin – Santa Lucia tren istasyonu arasındaki bu su hattının genişliği ise ortalama 90 metredir.

Venedik’te ulaşım sağlarken mutlaka geçeceğiniz Büyük Kanal’ın etrafında 13. – 18. yüzyıllar arasında inşa edilen 170 kadar yapı bulunmaktadır. Genellikle zengin ailelere ait olan bu yapılar muhteşem Venedik manzarasına sahiptir. Kanal su hattı üstünde gondol, deniz otobüsü, özel bot, su taksisi gibi ulaşım araçları ile seyahat edilmektedir.

  • Venedik otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.
  • Venedik'te hangi bölgede, hangi otelde kalmalı? Detaylı rehber için tıklayın.
  • 3 güzel otel tavsiyesi: 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli
  • Venedik'teki popüler aktivitelerin biletlerini netten alın, rahat edin. Tıklayın.

Büyük Kanal üzerinde Ponte Delgi Scalzi, Rialto ve Ponte dell’Accademia tarihi köprüleri yer almaktadır. Calatrava Köprüsü ise sonradan eklenen bir yapıdır. Kanal etrafındaki evler yapıldığı dönem ve yaşayış tarzlarının etkilerini göstermektedir. 10. yüzyılda ulaşım ve güvenliğin kolay olması nedeniyle kanal etrafındaki evler genelde tüccarlar tarafından kullanılmaktaydı. 12. – 13. yüzyıllarda bu yapıların mimarisinde Bizans etkileri görülmeye başlandı. 15. yüzyıl ile gotik etkileri baş göstermeye başladı ve gotik tarzın en önemli eseri “Altın Ev” olarak bilinen Ca d’Oro’dur. 16. ve 17. yüzyıllar barok etkilerinin hakim olduğu bir dönemdir. Santa Maria di Nazareth Kilisesi ve Santa Maria della Salute Bazilikası barok tarzda bu dönemde yapılan eserlerdendir. 18. yüzyıldan sonra bina yapımı bitmiş, daha çok yenileme çalışmalarına ağırlık verilmiştir.

Venedik’in görkemli geçmişinin izleri her yıl kanal etrafında düzenlenen gösteriler ile canlı tutulmaktadır. Bu organizasyonlardan en önemlisi Eylül ayında düzenlenen Regata Storica’dır ve Büyük Kanal boyunca kürek yarışları yapılır.

Büyük Kanal Venedik
Rialto Köprüsü, Büyük Kanal, Venedik

Büyük Kanal’da Görülebilecek Yerler

Büyük Kanal’da Santa Lucia – Palazzo Flangini arasında Santa Maria di Nazareth Kilisesi, Santa Lucia Tren İstasyonu, La Direzione Compartimentale demiryolları yönetim binası, Palazzo Calbo Crotta Oteli, Palazzo Fiangini, Palazzo Gritti, San Simeone Piccolo Kilisesi görülebilir.

San Geremia – San Stae arasında ise Palazzo Labia, Palazzo Giovanelli, Palazzo Dona Balbi, Fondaco dei Turchi (Doğa ve Tarih Müzesi), Palazzo Belloni yapıları dikkat çeker.

Fondaco dei Turchi Venedik
Fondaco dei Turchi, Venedik

Palazzo Barbarigo – Pazar Yerlerinde Palazzo Barbarigo, Palazzo Gussoni – Grimani, Palazzo Fontana Rezzonico, Palazzo Sagredo, Ca D’Oro, Ca’Foscarini, Ca’Corner della Regina görülebilir.

Altın Evi
Ca’ d’ORo, Venedik

Büyük Kanal’da Rialto ve çevresinde ise Palazzo Papadoli, dinlenebileceğiniz Riva del Vin, Ca’Corner – Martinengo – Rava Oteli, Riva del Ferro rıhtımı, Casetta Dandolo görülebilecek yerlerdendir.

Regata Storica kürek yarışlarının bitiş noktası olan La Volta del Canal bölgesinde Palazzo Marcello, Palazzo Balbi, Palazzo Civran, Palazzo Garzoni, Venedik Üniversitesi’ne ait Ca’Foscari, şair Robert Browning’in bir dönemler oğlu ile yaşadığı Ca’Rezzonico ziyaret edilebilecek noktalardandır.

Ca' Rezzonico Venice
Ca’ Rezzonico, Venedik

Accademia’dan sonra başlayan Ca’Rezzonico – Guggenheim arası bölgede Palazzo del Duca, Ca’Grande, Dük Marin Failer’in evi Palazzo Failer, kanalın en küçük evlerinden Casetta della Rose, eski bir manastır ve kilise olan Accademia, Palazzo Dario bulunur.

Accademia (Accademia Galerisi)
Accademia, Venedik

La Salute ve San Marco arasında görülebilecek yerler arasında dünyanın ilk Harry barı Harry’s Bar, Dükler Sarayı Dogana, Santa Maria della Salute, Punta della Dogana heykeli, Palazzo Salviati, Palazzo Gritti – Pisani vardır.

Santa Maria Della Salute Bazilikası Venedik 2
Santa Maria Della Salute, Venedik

Büyük Kanal’ı gezmenin en keyifli yolu kanal üzerinde çalışan vaporettolara binmek. Eğer Venedik’te gondol turu yapmak istiyorsanız bazı turlar Büyük Kanal üzerinden de yapılıyor ama bana göre dar kanallar arasında yapılacak bir gondol turu çok daha etkileyici.

PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın