büyükada gezilecek yerler

Bizans İmparatorluğu zamanında sürgün yeri olarak kullanılan Büyükada, günümüzde hem hafta sonu kaçamağı hem de uzun süreli tatil için tercih edilen bir tatil destinasyonu olarak anılıyor. Eşsiz kültürel birikimi ve muhteşem plajlarıyla gezginlere keyifli anlar yaşatan İstanbul’un dibindeki cennette tatil günlerinizi dolu dolu geçirmenizi sağlayacak tüm mekânları, Büyükada gezilecek yerler listesinde sizler için sıraladım.

Büyükada Gezilecek Yerler Listesi

Konaklama seçeneklerinin bol olduğu Büyükada’ya Kabataş, Bostancı, Kadıköy sahillerindeki iskelelerden veya Yalova ve İzmit gibi çevre illerden kalkan vapurlar, deniz otobüsleri ile kısa süre içerisinde seyahat edebilirsiniz.

Keyifli bir deniz yolculuğunun ardından ulaşacağınız adada motorlu taşıt yasak olduğundan, ulaşım için faytonları veya bisikletleri kullanabilirsiniz.

Büyükada’da tatilinizi geçirirken canınız tatlı çekerse iskele ile Saat Kulesi arasındaki dükkânlarda satılan dondurmaların tadına bakmanızı öneririm. Ayrıca karnınız acıktığında kıyı şeridindeki restoranları tercih edebilirsiniz.

Bu arada Büyükada’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Büyükada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

büyükada gezilecek yerler Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı
Foto kaynak: otelkurdu.com

Bulunduğu konum sayesinde ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı’nı, yerleşim yerinin en önemli simgelerinden biri olduğu için Büyükada gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Manastır olarak kullanılan bölümü 1751’de tamamlanan kilisenin kesme taştan yapılmış yeni binası 1905’te inşa edilmiş ve 1909 yılında kullanıma açılmış.

Üzerinde dinlenme alanlarının bulunduğu, ağaçlarla çevrili bir yokuştan tırmanarak ulaşacağınız dini yapıyı özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde pek çok kişi dilekte bulunmak için ziyaret ediyor.

2. Rum Yetimhanesi

büyükada Rum Yetimhanesi

Adanın en güzel yerlerinden birisi olan, çam ağaçlarıyla çevrili Hristos Tepesi’nde bulunan Rum Yetimhanesi, 1898-1899 yılları arasında Mimar Alexandre Vallaury gözetiminde otel olarak inşa edilmiş; ancak II. Abdülhamit’in gerekli izinleri vermemesi nedeniyle satışa çıkarılmış.

Bunun üzerine tarihi bina, Elini Zarifi tarafından satın alınmış ve Rum Patrikhanesi’ne bağışlanmış. 1. Dünya Savaşı sırasında Kuleli askeri Lisesi’nin yerleştiği tarihi binanın en önemli özelliği dünyanın en eski ve en büyük ahşap monoblok yapılarından birisi olması.

3. Adalar Müzesi

büyükada Adalar Müzesi
Foto kaynak: Wikipedia

İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olarak 2010 yılında ziyarete açılan Adalar Müzesi, bölgenin en eski yerleşim alanı olan Aya Nikola’da yer alıyor.

Sürekli sergilerin gösterimde olduğu bu mekân dışında, açık hava organizasyonları Çınar Müze Alanı’nda düzenleniyor. Yerel halkın bağışları sayesinde ada kültürünü ve tarihini oldukça iyi bir şekilde ziyaretçilerine aktaran müzenin koleksiyonunda 20 bine yakın belge ve 6 bin fotoğraf ile çok sayıda obje bulunuyor.

4. Meryem Ana Kilisesi

büyükada gezilecek yerler Meryem Ana Kilisesi
Foto kaynak: istanbulermenivakiflari.org

Adadaki Müslüman halkın “Arabacılar”, Ortodokslar’ın ise “Panayia” adını verdiği Meryem Ana Kilisesi, Balıkçıl Caddesi ile Arabacılar Meydanı arasında bulunuyor. Adanın en eski mezarlık alanının içerisindeki dini yapı, Meryem Ana’nın ölümüne adanmış.

Bahçesine girdiğinizde eskiden bu bölgede bulunan tapınaklara ait kalıntıları görebileceğiniz tarihi kilisenin iç kısmı ve çan kulesi mimari açıdan görenlerde hayranlık uyandıracak güzelliğe sahip.

5. Müslüman Mezarlığı

Tepeköy’deki Müslüman Mezarlığı’nı, sizleri bölgenin geçmişine götürecek etkileyici atmosferi nedeniyle Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ada tarihinde önemli yerleri olan pek çok Müslüman şahsiyetin mezarları burada yer alıyor. Ahmed Refik Altınay, Aliye Berger, Şakir Paşa, İbrahim Necmi Dilmen, Tahsin Nahid, Abdullah Paşa, Ahmed Fehim, Mahmut Emin Koral ve Doğan Avcıoğlu bu şahsiyetlerden bazıları.

6. Hamidiye Camii

büyükada gezilecek yerler Hamidiye Camii
Foto kaynak: istanbuldakicamiler.com

Abdülhamit’in emriyle inşa edilen Hamidiye Camii, 1895 yılında ibadete açılmış. Mimari açıdan oldukça estetik bir görünüme sahip olan dini yapının yapımında kesme küfeki taşlar tercih edilmiş.

Dış mimarisi Osmanlı döneminde inşa edilmiş pek çok türdeşinden farklı olan caminin iç kısmının görselliği kalem işi ve çinilerle artırılmış. Minaresi tek şerefeli olan tarihi yapının son cemaat yerinin tavanında ise yanlarında hilal motiflerinin olduğu sekiz köşeli yıldıza yer verilmiş.

7. Adakule

büyükada Adakule
Foto kaynak: mapio.net

Adanın deniz seviyesinden en yüksek noktasını oluşturan Hızır İlyas Tepesi üzerindeki Adakule, etkileyici manzarası nedeniyle deneyimli gezginlerin uğrak noktası.

Yangın kulesi olarak inşa edilmiş 202 metre yüksekliğindeki yapı, 2006 yılında Orman Genel Müdürlüğü tarafından restore edilerek, toplantı ve düğün organizasyonlarında kullanılabilecek hale getirilmiş.

Önce faytonla Lunapark Gazinosu’na çıkıp, ardından 700 metre kadar yürüyerek ulaşabileceğiniz kulenin sakin ortamı fotoğraf çekmek için ideal.

8. Reşat Nuri Güntekin Evi

büyükada'da gezilecek yerler Reşat Nuri Güntekin Evi

Ada Müzesi’ne komşu olan Reşat Nuri Güntekin Evi, kültürel öneminin yanı sıra ada mimarisinin önemli örneklerinden sayıldığı için yoğun bir şekilde ziyaret ediliyor.

3 katlı evdeki odalar, ünlü roman yazarının ölümünün ardından, yapı müzeye dönüştürülmediği halde, aslına uygun olarak korunmuş. Yazarın kullandığı pek çok eşyayı görebileceğiniz tarihi yapıdan ayrılmadan önce hoş bir görünüm oluşturan pembe pervazlı dış cephesinde fotoğraf çektirebilirsiniz.

9. Rum Ortodoks Mezarlığı

İçerisinde Ermeniler’e ait bir bölümün de bulunduğu Rum Ortodoks Mezarlığı, Aya Nikola Manastırı’nın bulunduğu yolun üst kesiminde yer alıyor.

Rum asıllı ünlü Türk futbolcular Lefter Küçükandonyadis ve Kostas Kasapoğlu’nun yanı sıra İmparatoriçe İrene ile Patrik Hrisantos’un gömülü olduğu mezarlık, bölgede yaşamış Rumlar’ın kültürleri hakkında bilgi edinebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Mezarlığı ziyaretiniz sırasında 1878’de ahşap malzeme kullanılarak yapılmış Profitis İlias Kilisesi’ne de zaman ayırabilirsiniz.

10. Ada Sokakları

büyükada gezilecek yerler Ada Sokakları

Birbirinden değerli yapıları görmek için oluşturduğunuz Büyükada gezilecek yerler listenize, muhteşem güzellikteki atmosferleriyle sizlerde hayranlık uyandıracağına inandığım Ada Sokakları’nı da dâhil etmenizi öneririm.

Adanın, pek çoğu gösterişli bahçelere sahip tarihi evlerinin arasından uzanan bu sokakları fayton veya bisiklete binerek, yürüyerek rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Özellikle hem doğanın tüm güzelliğini sergilediği hem de ilginin daha az olduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında bu sokaklarda zaman geçirirseniz, fotoğraf çekebileceğiniz eşsiz kareler yakalayabilirsiniz.

11. Tarihi Köşkler

büyükada'da görülecek yerler Tarihi Köşkler

Bir kısmı otele dönüştürülerek, ziyaretçilerine eşsiz bir konaklama deneyimi yaşatan Tarihi Köşkler, Büyükada’yı gezginlerin gözünde cazip kılan bir başka değer.

Çoğu 19. yüzyılın son çeyreği ile 1900’lü yılların başında inşa edilmiş olan köşkler, sahip oldukları zarif mimari özellikler sayesinde görülmeye değer hale geliyor.

Grek tarzındaki Sabuncakis Köşkü, Toskana estetiği taşıyan ve günümüzde Kültür Evi olarak kullanılan Fabiato Köşkü, Hükümet Konağı’na ev sahipliği yapan Hacopoulos Köşkü ile değişik üslupların sentezlendiği Con Paşa Köşkü adanın sahip olduğu zenginliklerden sadece bir kaçı.

12. Dilburnu Piknik Alanı

büyükada Dilburnu Piknik Alanı
Foto kaynak: panoramio.com

Tabiat parkı statüsündeki Dilburnu Piknik Alanı, konuklarına adanın doğal güzellikleri içerisinde rahatlama ve keyifli vakit geçirme fırsatı veriyor.

Kuzeyinde Değirmen Koyu’nun, güneyinde ise Yörük Ali Koyu’nun yer aldığı piknik alanı, tamamen çam ormanlarıyla kaplanmış; 500 metre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde araziye sahip.

Çocuklara ayrılmış oyun alanları sayesinde ailelerin de tercih edebileceği bir yer haline getirilmiş olan tesiste dilerseniz işletmecinin sunduğu hazır mangal setlerini satın alabilir veya sadece giriş ücretini ödeyip, piknik masalarında kendi hazırlamış olduğunuz sağlıklı öğünleri tüketebilirsiniz.

13. Aya Dimitri Kilisesi

Eklektik tarzdaki Aya Dimitri Kilisesi, 1856 yılında Fistikas tarafından inşa edilmiş. Bazilikal planlı olarak tasarlanan ve bir avlu içerisinde yer alan dini yapı, adını adanın koruyucusu sayılan Aziz Dimitrios’tan almış.

1924 yılından bu yana Adalar Metropolitliği olarak kullanılan tarihi yapı, 1999’da meydana gelen Gölcük Depremi’nde büyük zarar görmüş. 2010 yılında restore edilerek yeniden kullanıma açılan kilise, birbirlerine kemerle bağlanmış sütunların bulunduğu 3 neften oluşuyor. Yapıda en çok ilgiyi özel ibadet odalarında yer alan ve bir tanesi 17. yüzyıldan beri ayakta olan ikonalar çekiyor.

14. Prenses Plajı

Yürümek isterseniz Âşıklar Yolu üzerinden ulaşabileceğiniz Prenses Plajı, Büyükada’nın nadide koyları arasında en çok rağbet göreni. Güneşin ve denizin tadını doyasıya yaşayabileceğiniz plajın bulunduğu koya ayrıca işletmenin sunmuş olduğu ve iskeleden kalkan tekne servis hizmetinden yararlanarak da ulaşabilirsiniz.

Hafta içi ve hafta sonu giriş için farklı fiyat tarifesinin uygulandığı plajda yeme içmenin yanı sıra konaklama olanakları da bulunuyor.

15. Nakibey Plajı

Büyükada gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz diğer denize girilebilecek alan ise 1984 yılından beri özenli hizmet politikası ile bir aile tarafından işletilen Nakibey Plajı.

Ailelerin rahat edebilmesi için her tür güvenlik önleminin düşünülmüş olduğu plajın denizi sığ ve derinliği ortalama bir insanın boyuna ulaşana kadar kumlu. 6 adet bungalovun bulunduğu tesisin restoran ve büfesinin menüleri her damak tadına hitap edecek şekilde tasarlanmış.

Büyükada’da Nerede Kalınır?

Eğer Büyükada gezinizde en azından 1 geceyi adada geçirmek isterseniz adada konaklama için çok güzel seçenekler var. Bölgede oldukça fazla butik otel yer alıyor.

Eğer adayı doyasıya yaşamak isterseniz özellikle hafta sonları cuma ve cumartesi geceleri adada konaklayarak İstanbul’un kargaşaşından bir süreliğine de olsa uzaklaşabilirsiniz.

Büyükada'da nerede kalınır Guesthouse
More Guesthouse, Büyükada’da konaklama yapabileceğiniz güzel bir butik otel.

Büyükada Çankaya Hotel, Ascot Hotel Büyükada, Marine House Boutique Hotel, Nizam Butik Otel, Lale Köşk, Serguzest Hotel, Ada Palas Hotel Büyükada, As Hotel Büyükada, More Guesthouse, Masal Hotel, Cenar Konak Butik Hotel, Büyükada Cumbalı Konak Hotel, Eskibağ Butik Hotel, Büyükada Comfort ve Kumsal Hotel adada konaklama yapabileceğiniz güzel seçeneklerden. Adada konaklama konusunda tüm bilgileri ve otel tavsiyelerimiz hakkında detayları Büyükada’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Büyükada gezilecek yerler yazısı boyunca İstanbul’un en güzel kaçış noktalarından Büyükada ve çevresinde gezip görebileceğiniz en önemli yerler hakkında bilgiler paylaştım. Büyükada’da keyifli vakit geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın