Ca' d'ORo, Altın Evi, Venedik

Ca’d’OroAltın Evi” olarak bilinen Venedik’teki bir müzedir. Büyük Kanal etrafında Venedik gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yapılardandır. Venedik’te gotik mimarinin en önemli örneklerinden olan Ca’d’Oro gotizmin yanı sıra mimari ve süslemelerde kullanılan Doğu etkisiyle de dikkat çeker.

Bu yapı, 15. yüzyılda Venedikli soylu Mariano Contarini’nin isteği üzerine yapılmıştır. “Altın Ev” adını binanın ön cephesinde kullanılan kızıl, parlak ve mavi altın varak süslemelerinden almaktadır. Zaman içerisinde bakımsız kalan ev, 19. yüzyılda Rus Prens Troubetzkoy tarafından alınmış ve ünlü balerin Maria Taglioni için restore edilmiştir. Bu yenileme çalışması sırasında orijinal birçok kısmı çıkarılan yapı son olarak Franchetti tarafından devralınmış ve kurtarılmıştır. Franchetti Ca’d’Oro’yu devlete bağışlamıştır ve 1984 yılından itibaren Giorgio Franchetti Koleksiyonu’nun sergilendiği yer olmuştur.

Altın Ev iki kattan oluşmaktadır. Birinci katta görülebilecek eserlerden bazıları şunlardır: Mantegna’nın “Aziz Sebastianus” resmi, Il Riccio’nun heykelleri, Tullio Lombardo’nun “Çifte Portre” heykeli, Vittore Carpaccio ve öğrencilerinin “Meryem’e Müjde ve Meryem’in Ölümü” resmi, Signorelli imzalı “Kırbaçlama” çalışması. İkinci katta ise daha çok Venedik ustalarına ait çalışmalar vardır. Tiziano’nun “Venüs” ve fresk çalışmaları, Guardi’nin Venedik manzarası çalışmaları bu katta görülebilecek eserlerdendir.

Ca' d'ORo, Altın Evi, Venedik
Ca’ d’ORo

Ca’ d’ORo Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Canal Grande, Calle Ca’d’Oro, Cannareggio, 3912, 30121, Venezia
  • Ulaşım: Altın Evin girişi Strada Nova’nın dar geçidindedir.  1, 2, 6 ,14 numaralı deniz otobüsleri ile Ca’d’Oro durağından buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi 08:15 – 14:00, Salı – Cumartesi 08:15 – 19:15 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücreti: Giriş ücreti 5 Euro’dur.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın