Ca' Rezzonico Venice

Ca’Rezzonico, Venedik’te bulunan gotik bir yapı ve müzedir. 1667 yılında Baldassare Longhena tarafından Bon Ailesi için tasarlanmıştır. O dönemdeki zengin Venedik ailelerinin yaşayışını yansıtan bu yapı sonrasında Rezzonico Ailesi’ne satılmıştır. 1839 yılındaysa şari Robert Browning’in oğlu tarafından satın alınmıştır. Ca’Rezzonico 1936 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.

Bu görkemli yapı dört kattan oluşmaktadır. İlk katında avize, mobilya, kilim gibi değerli eşyalar ve Giambattista Tiepolo imzalı tavan resmi ve Giandomenico Tiepolo’nun duvar resimleri görülebilir. Bu kattaki en göz alıcı bölüm balo salonudur. Yapının ikinci katında ise 18. yüzyıl Venedik yaşamını tasvir eden Guardi ve Longhi’nin çalışmaları vardır. Son katında 18. yüzyıl eczacılığı ile ilgili bir sergi ve kukla tiyatrosu mevcuttur. Çatı katında ayrıca muhteşem bir Venedik manzarası izlenebilir.

Ca' Rezzonico Venice
Ca’ Rezzonico, Venedik

Ca’ Rezzonico Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Fondamenta Rezzonico 3136, Venezia
  • Ulaşım: Ca’Rezzonico’ya kanal otobüsüyle gidilebilir. 1, 2, 6 veya 14 numaralı deniz otobüsleri kullanılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Ekim Pazartesi – Çarşamba 10:00 – 18:00, Kasım – Mart Çarşamba – Pazartesi 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücreti: Tam bilet 8.5, indirimli bilet 6 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://carezzonico.visitmuve.it/en/home/
  • Notlar: Müze, Perşembe günleri ve 25 Aralık, 1 Ocak ve 1 Mayıs’ta kapalıdır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın