Bursa gezilecek yerler Çakırağa Hamamı
Çakırağa Hamamı

Çakırağa Hamamı; Osmanlı hükümdarı Sultan 2.Murad döneminde, İstanbul ve Bursa Subaşısı Çakır Ağa tarafından Bursa’da yaptırılmıştır. Oldukça büyük bir çifte hamam olan Çakırağa Hamamı’nın kadınlar ve erkekler bölümlerinin sıcaklığı genişletilip bu bölümlere iki adet de halvet hücresi eklenmiştir. Soyunma odaları kare planlı tasarlanan, üzeri kubbe ile örtülü olan hamamın kubbe kasnağı, ilave bir kasnakla yükseltilmiştir. Sıcaklığın ortasında ise geniş bir göbek taşı bulunur.

Hamamın erkekler bölümü, kadınlar bölümünden daha geniş bir alanı kaplamakta olup hamam duvarları kesme taş ve tuğla ile örülüdür. Çakırağa Hamamı’nın suyu ise dağ eteklerinden, pınarbaşı su kaynağından gelmekte olup aynı su, özel bir hat ile Ulu Camii’ne de gitmektedir.

Hamam, 1962 yılında orijinal haline sadık kalınmak şartıyla kapsamlı bir onarımdan geçirilip yenilenmiştir. Sonraki yıllarda hamama gelir sağlamak ve hamamın tanıtımını yapmak amacıyla Çakırağa Hamamı’nın kuzey ve batı cephesine bitişik vaziyette dükkanlar yapılmıştır. Şehrin yerli halkı kadar turistlerin de ilgi gösterdiği hamam; halk arasında Çakır Hamam şeklinde de anılmakta olup günümüzde işlevini faal olarak sürdürmeye devam etmektedir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın