Cambridge gezilecek yerler

125 bin nüfuslu Cambridge Birleşik Krallık’daki önemli merkezlerden de biri. Cambridge gezilecek yerler yazısında bu kentte görülebilecek önemli yerler ve hatta yapılabilecek aktivitelerden de bahsedeceğim ancak şehrin bugünkü ününe sahip olmasını sağlayan Cambridge Üniversitesi’ne kısaca değinmeden geçmek olmaz.

Bugün dünyanın en iyi 5 üniversitesinden biri olan University of Cambridge aynı zamanda en çok Nobel kazanan mezuna sahip okul. Ve Cambridge şehrinin de simgesi. Yapıldığı dönemde her bir okul (kolej); derslik binası, yurt binası, kilise ve yemekhaneleri ile aslında başlı başına bir yerleşim birimi olarak tasarlanıyormuş. Başka bir deyişle, eğitim, konaklama, ibadet ve yeme-içme gibi 4 temel ihtiyacı karşılayan küçük yerleşim birimleri. Bu şekilde tasarlanan kolejlerden birçoğunun tarihi ve mimari açıdan yüksek bir değer sahip olması sebebiyle göreceksiniz ki Cambridge gezilecek yerler listesinin önemli bir kısmı bu okullara ait.

İngiltere’ye özgü yemyeşil doğa ve eski ile yeninin benzersiz bir estetikle buluştuğu mimari de kenti turistik ziyaretler için çekici kılıyor. Parkları, barları, cafe ve restaurantlarıyla Cambridge klasik bir İngiltere kentinin tüm özelliklerine sahip olmasının yanında tarihi eserleriyle de göz kamaştırıyor.

Normalde biraz planlı ve programlı hareket edilerek 1 günde gezilebilecek bir şehir olan Cambridge’e daha detaylı gezmek isterseniz 2 gün ayırmalısınız.

Cambridge Gezilecek Yerler Listesi

Şehirde Cambridge Üniversitesi’nin etkisi çok baskın, dolayısıyla sadece üniversitede bile görülecek çok şey var. Üniversiteye ait binaların çoğu başlı başına birer mimari şaheser. O yüzden Cambridge gezilecek yerler listesine buradan başlayalım istiyorum, sonrasında da şehir merkezinden dışarı doğru diğer önemli spotlardan bahsedelim.

1. Backs

Backs Cambridge

Aslında Cambridge’deki kolejlerin etrafında yer alan nehir boyunca uzanan yemyeşil bir alan, hatta park Backs. Adını da kolejlerin arkasında yer almasından dolayı “Backs” olarak almış. Baharda nergis ve çiğdemlerin coştuğu park büyüleyici manzaralara da ev sahipliği yapıyor.

2. King’s College ve King’s College Chapel

Kings College Cambridge

1441’de VI.Henry tarafından kurulan King’s College üniversitedeki en etkileyici yapılardan da biri ve Cambridge gezilecek yerler listesindeki en önemli tarihi yapı. Yelpaze şeklindeki kemeri, pencere kenarı ve duvarlardaki oymaları, 16. Yüzyıldan kalma vitray pencereleri ve yine aynı dönemin eseri ahşap org ve mihrabı ile nefes kesici bir yapı. King’s College aynı zamanda Backs’den de son derece güzel görünüyor.

3. Queen’s College ve Matematik Köprüsü

Cambridge'de gezilecek yerler Queens College

1448’de VI. Henry’nin kraliçesi Margaret tarafından yaptırılan okul kendi içinde bile görülecek çok yer vaat ediyor. Cloister Court (Manastır avlusu), First Court, President’s Lodge burada görebilecekleriniz arasında. Okulun Cam Nehri üzerindeki Matematik Köprüsü ise yapılışında hiç çivi kullanılmaması sebebiyle bu adı almış. Son derece hassas hesaplamalarla köprünün mukavemeti sağlanmış. Köprünün Newton tarafından tasarlandığı söylense de yapım tarihinin Newton’un ölümünden 20 yıl sonra olması bu iddiaların bir şehir efsanesi olduğunu kanıtlıyor. Queen’s College’ın bahçeleri de ayrıca büyüleyici.

4. Trinity College

Trinity College Cambridge

1546 yılında kurulan Trinity College kendi görkeminin yanında Nevile’s Court’a giden geçidindeki şapel ve ünlü akademisyenlerin heykelleriyle de biliniyor. Burada görülmeye değer bir başka nokta olan Wren Kütüphanesi de meşe rafları ve ahşap oymalarıyla ünlü.

5. Peterhouse College

Peterhouse College Cambridge

Cambridge Üniversitesi ve Cambridge gezilecek yerler listesindeki en eski ve de en küçük kolej Peterhouse. Kuruluşu 1284 yılına dayanıyor. Bünyesinde şapel özellikle göz alıcı güzellikteki vitray pencereleri ile dikkat çekiyor.

6. Corpus Christi College

Corpus Christi Cambridge

1352 yılında kurulan Corpus Christi College de eski yapılardan. Okuldaki St.Benet Kilisesi burada görülecek önemli mimari eserlerden. Görülmeye değer noktaları diğer okul binalarına kıyasla daha az olsa da Cambridge gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken yapılardan biri.

7. John’s College

Cambridge gezilecek yerler St Johns College

1511 yılında kurulan St. John’s College ise Tudor tarzı mimarinin güzel örneklerinden biri. Buradaki en önemli bölümlerden The Hall başlangıçta bir yemek salonuyken yapılan eklemelerle büyütülmüş ve geniş ve şimdi bir portre koleksiyonuna sahip. The Combination Room ise görkemli alçı tavanıyla tanınıyor. 1602’de eklenen Second Court (ikinci avlu) ve Third Court da burada görülecek yerlerden.

8. Cambridge Bilim ve Teknoloji Müzesi

8. ve 20. Yüzyıl günlük hayatından kesintilerin sunulduğu müze Cambridge’deki en popüler turistik yerlerden de biri. Müzede o döneme ait kostümler, sikkeler, tıbbi araç gereçler, madalya veya oyuncak gibi sayısız obje yer alıyor. Cambridge gezilecek yerler listesinin bu önemli durağının endüstriyel gelişmelere özel bölümü de son derece ilginç.

Müze, sikkeler, kostümler, madalyalar, oyuncaklar ve tıbbın yanı sıra sayısız ilginç eser içeren geniş bir eser koleksiyonuna sahip. Bir zamanlar kullanılmış olan buharlı lokomotif ve pek çok farklı motor da burada görebileceklerinizden.

9. Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi

Cambridge gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi

1884 yılında Cambridge Üniversitesi tarafından kurulan Arkeoloji ve Antropoloji Müzesi tarih öncesi dönemlerden kalan binlerce objeye sahip. Sadece İngiltere değil, Afrika ve hatta Uzak Doğu da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden toplanan koleksiyon, içerisinde özellikle Pasifik Koleksiyonu Kaptan Cook’un seyahatlerinden alınma eserler olması sebebiyle dikkat çekici.

10. Fitzwilliam Müzesi

Cambridge'de gezilecek yerler Fitzwilliam

Cambridge’deki en ünlü müze olan Fitzwilliam, Cambridge gezilecek yerler listesinin de en önemli duraklarından. Yapının kendisi bile başlı başına bir sanat eseriyken içerisinde bulunan Çin ve İngiliz porselenleri, Yunan, Roma ve Mısır antikaları ve el yazmaları ile tarih içinde eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Üstelik Hogarth, Rambrant, Van Dyck, Rubens gibi ünlü sanatçıların eserlerinden bazıları da Fitzwilliam Müzesi’nde sergileniyor.

11. Botanik Bahçeleri

1831 yılında yapılan Botanik Bahçesi dünyanın hemen her yerinden getirilen 8 binden fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Bahçedeki cam kulübeler ve yürüyüş yollarında zaman geçirmeden Cambridge seyahatini bitirmemelisiniz.

12. Mary Kilisesi

St Mary Kilisesi Cambridge

Büyük St. Mary hem yerel halk hem de üniversiteye ait bir kilise. 15. yüzyılda yapılan St. Mary Kilisesi dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. Galerileri 18. yüzyılda ve çan kulesi 17. yüzyılda eklenen kilisenin kulesinden Cambridge manzarası da göz alıcı.

13. Round Kilisesi (Yuvarlak Kilise)

Round Kilisesi Cambridge

İngiltere’de kalan son 4 Norman kilisesinden biri olan Round Kilisesi Cambridge gezilecek yerler listesindeki küçük ancak etkileyici yerlerden biri. 1131 yılında inşa edilen kilisenin koro bölmesi 15. yüzyılda eklenmiş.

14. Anglesey Abbey

Cambridge gezilecek yerler Anglesey Abbey

Cambridge’in 14 kilometre dışındaki Anglesey Abbey 12. yüzyılda inşa edilmiş bir saray. Bugünse bir çeşit güzel sanatlar müzesi görevi görüyor. Yapının kendi güzelliği bir yana içerisindeki Soho ve Anglesey goblenleri ile benzersiz sanat eserleri de son derece değerli.

Anglesey Abbey’in etrafındaki bahçe ve parklar da birkaç saat dinlenmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Ayrıca Lode Mill de denilen su değirmeni de burada görülebilecek yerlerden biri. Bahçeler, ev ve Lode Mill dahil giriş ücreti 12,5 GBP.

15. At Yarışı Müzesi

Cambridge’in 21 kilometre doğusundaki Newmarket 1174 yılından beri İngiltere at yarışlarının merkezi olmuş. At ve at yarışı meraklıları için bir cennet sayılan Ulusal At Yarışları Müzesi ünlü jokey ve atların resimleri, kupalar, eyerler ve diğer at yarışı materyallerine sahip.

 

Cambridge gezilecek yerler listesinde şimdiye kadar görülmesi gereken yerlerden bahsettik ancak bu küçük öğrenci şehri aktivite açısından da son derece zengin. O yüzden burada yapabilecekleriniz arasında yer alan aktivitelerden de kısaca bahsedelim.

16. Punting

Cambridge'de görülecek yerler Punting

Cambridge’e özgü eğlencelerden biri de ince uzun, ahşap bir teknede seyahat ederek şehrin tarihi eserlerini seyretmek ve bu sırada arkanıza yaslanıp dinlenmek. Rehberli veya rehbersiz olarak yapabileceğiniz bu tur için şu adresi tıklayabilirsiniz.

17. Cambridge Üniversitesi’nde Bir Derse Girmek

Dünyanın en önemli üniversitelerinden birinde bir derse katılmak sıradışı bir deneyim. Cambridge Üniversitesi’nde ise bu mümkün. Bazı dersler dışarıdan katılıma açık olmasa da biraz araştırma ile misafir olarak katılabileceğiniz bir ders bulabilirsiniz.

18. Cam Nehri’nde Kürek Çekmek

Kürek çekmek Cambridge’de bir geleneksel spor da diyebiliriz. Aynı zamanda punting ile beraber şehirdeki en popüler aktivite. Üniversite’deki her bir kolejin kendi takımlarının da olduğu bu spor için herhangi bir acentadan tekne kiralamanız yeterli.

19. Cambridge Shakespeare Festivali

Üniversite’deki çeşitli kolejlerin bahçesinde her yaz 6 Shakespeare oyunu sahneleniyor. Eğer Cambridge’i festival sırasında ziyaret ederseniz bu oyunlardan birine mutlaka katılmalısınız.

Küçük bir şehir olmasına rağmen Cambridge gezilecek yerler listesi fazlasıyla uzun oldu. Bu şehir tarihi ve doğal güzellikleriyle, etkileyici mimarisiyle, spor ve sanatsal aktiviteleriyle dolu dolu gezilecek bir yer.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

  1. Ellerinize sağlık, harika bir yazı olmuş. Yazın iki hafta Çocukların yaz okulu için Cambridge gideceğiz.Bizim için çok faydalı bir yazı oldu☺️

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın