Campo de Fiori Roma

Campo de Fiori, gece gündüz Roma’nın en hareketli meydanlarından biri. Rönesans binalarıyla çevrili olan bu meydan, sabahları burada kurulan sebze-meyve pazarının hareketliliğine, akşamları da kafe ve barlarda toplanan gençlerin eğlencelerine sahne oluyor.

Tiber Nehri ile Navona Meydanı arasında yer alan Campo dei Fiori’nin adı efsaneye göre Pompeo’nun sevdiği kadın Flora’dan almıştır. “Fiori” İtalyancada “çiçek” anlamına gelir. İsim aslında Ortaçağ’da, alan çayır çimenlikken verilmiştir. Başka bir inanışa göre ise meydana bu ismin verilmesinin nedeni verimsiz olan bu alanın verimli ve renkli hale getirilmesidir.

Meydanın ortasında, Roma Engizisyon (Katolik Kilisesi’ne bağlı bir mahkeme sistemi), 1600 yılında fikirleri nedeniyle yakılan Filozof Giordano Bruno’nun bronz heykelini yer alır. 1888 yılında yapılan bu heykel, bir anlamda, geçmişte burada düzenlenen infazların acı verici anısını yansıtır.

Campo de Fiori Sokak Pazarı

Meydanın bu kadar hareketli ve ünlü olmasının nedenlerinden biri de gündüzleri burada kurulan sokak pazarıdır. Sokak pazarını, pazar günleri hariç sabahtan öğlen vaktine kadar ziyaret edebilirsiniz. Pazarda günlük taze meyve sebzeler alabilir, Romalıların pazar alışveriş kültürünü gözlemleyebilirsiniz.

Campo Dei Fiori Pazarı, Roma
Campo Dei Fiori Pazarı, Roma

Roma’nın en hareketli bu meydanını mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize kaydedin.

Campo de Fiori Meydanı’na Ulaşım

  • Adres: Piazza Campo de’ Fiori, Roma
  • Otobüs: 40, 46, 62, 64, 70, 81, 116, 492 ve 628 numaralı otobüsler ile ya da 8 numaralı tramvay hattı ile meydana ulaşabilirsiniz.
  • Not: Meydandaki sokak pazarı Pazar günleri hariç her gün 08.00-14.00 saatleri arasında kuruluyor.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

2 Yorum

  1. Yazılarınız çok güzel, gezilerimizde çok büyük kolaylık sağlıyor. Ancak yukarıdaki pazarı hiç tavsiye etmiyorum, zaman kaybına sebep oldu maalesef.

    • Merhabalar,

      İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Haklısınız pazar biraz ufak. Yalnız merkezi konumu ve ucuz hediyelik eşya imkanından dolayı bana cazip gelmişti. Görüşmek üzere, sevgiler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın