Campo San Polo Venice
Campo San Polo

Campo San Polo, Venedik’te yer alan bir meydandır. Bu geniş meydan 15. yüzyıldan sonra karnaval, maskeli balo, tören, boğa güreşi ve benzeri etkinliklerin gerçekleştirildiği yer olarak bilinir.

Meydanın doğusunda Soranzo Ailesi’ne ait olan gotik tarzdaki Palazzo Soranzo görülebilir. Kuzeybatısında yer alan Palazzo Corner Mocenigo ise İngiliz yazar Frederick Rolfe’ye ev sahipliği yapması ile tanınır. Rolfe, bu evden Venedik İngiliz sosyetesini yerdiği “Bütünlük İsteği ve Arayışı” kitabının bulunması ile atılmıştır.

Campo San Polo Meydanı denince akla gelen en bilindik olay 1548 yılında Lorenzo de Medici’nin burada suikasta kurban gitmesidir. Kuzeni Alessandro’yu öldürdükten sonra Venedik’e sığınan Medici bu meydanda bıçaklanarak öldürülmüştür.

Günümüzde hala karnavalların düzenlendiği, insanların paten kayıp bisiklete bindiği bu meydanda 17. yüzyıldan kalma burada oyun oynayanların hapis cezasına çarptırılacağı ya da sürgüne gönderileceği tabelası dikkat çekmektedir.

Campo San Polo Meydanı, Venedik

Campo San Polo Meydanı’na Ulaşım

1, 2, 6, 14 numaralı deniz otobüsleriyle “Rialto” durağından meydana ulaşabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın