Campo Santo Stefano

Campo Santo Stefano, Venedik’teki en büyük meydanlardan biridir. 1802 yılına kadar boğa güreşlerinin düzenlendiği yer olan bu meydan, ölümlü kazalar sonucunda güreşlerin burada yapılmamasına kararı ile bu işlevini kaybetmiştir. Bunun dışında balo, karnaval gibi organizasyonlar hala devam etmektedir. Açık hava restoran ve kafeleriyle de dikkat çeken bir meydandır.

Meydanın ortasında bir heykel yer almaktadır. Heykel, 1848 yılında Avusturyalılara karşı yapılan ayaklanmanın önemli isimlerinden Nicolo Tommaseo’ya ithaf edilmiştir. Meydanda yer alan bir diğer önemli yapı Palazzo Pisani’dir. 19. yüzyıldan beri konservatuar binası olarak kullanılmaktadır. Karşısındaysa Venedik Bilim, Edebiyat ve Sanat Enstitüsü bulunmaktadır. Meydanın sonunda Santo Stefano Kilisesi vardır ve bu yapı gotik mimarisi ile görülmeye değer bir yerdir.

Campo Santo Stefano Venedik
Campo Santo Stefano, Venedik

Campo Santo Stefano meydanı denildiğinde akla gelen isimlerden biri bir dönem bu meydandaki evlerden birinde yaşamış olan Francesco Morosini’dir. Cumhuriyetin son ordu komutanı olan Morosini yaptığı top atışları ile Türk barut varillerini havaya uçurması ile tanınır.

Campo Santo Stefano Ulaşım Bilgileri

Meydana, “Accademia” ya da “Sant’Angelo” duraklarından deniz otobüs ile ulaşabilirsiniz.

Önceki makaleGiudecca Adası
Sonraki makalePeggy Guggenheim Koleksiyonu
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın