Cape Town'da ne yapılır blog rehber,

Cape Town’da ne yapılır? Güney Afrika‘nın 3 başkentinden biri ve en eski şehri olan Cape Town uzun yıllar deniz ticaretinde önemli bir durak olmuş.

Hindistan ve Uzak Doğu’ya giden, ve bu bölgelerden geri dönen gemilerin yakıt ve malzeme ikmali için durup mola verdiği şehir Malezya, Endonezya, Hindistan, Afrika ülkeleri ve Hollanda gibi sömürgeci ülkelerden aldığı göçlerle de rengarenk bir demografik ve kültürel yapıya ulaşmış.

New York Times ve The Daily Telegraph tarafından 2014 yılında “dünyada ziyaret edilebilecek en iyi yer” ünvanına layık görülen Cape Town enfes bir Avrupa – Afrika karışımı aslında. Bir yanda Hollanda sömürgesi olduğu dönemden kalma Avrupai yapılar ve kurumlar, bir yanda da kentin etnik kökeninden beslenen kültürel yapısı ve coğrafi konumu bu karışımı oluşturan ana unsurlardan.

Haliyle Cape Town’da yapılacak şeyler listesi de bu çok kültürlü yapıdan, şehrin deniz ticaretindeki öneminden ve coğrafi yapısından fazlasıyla etkilenmiş aktivitelerden oluşuyor.

Cape Town’da Ne Yapılır?

Cape Town'da ne yapılır blog rehber, Cape Town'da ne yapılmalı

Cape Town’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Masa Dağı’nda Cape Town’u seyredin.
 2. Denize girin.
 3. Victoria & Alfred Waterfront’ta dolaşın.
 4. Bo-Kaap Sokak Hope’u gezin.
 5. Güney Afrika şaraplarını tadın.
 6. Robben Adası’na gidin.
 7. Tekne turu yapın.
 8. Yamaç paraşütü yapın.
 9. Penguenleri görün.
 10. Greenmarket Square’ı görün.
 11. Vahşi hayatı yerinde görün.
 12. Castle of Good

1. Masa Dağı’nda Cape Town’u seyredin.

masa dağı Cape Town'da ne yapılmalı

Cape Town’da Ne Yapılır listesinin en başında elbette şehrin simgesi Masa Dağı olmalı.

İsterseniz yürüyüş yaparak isterseniz teleferikle çıkacağınız dağın tepesinde gözlerinizi alamayacağınız bir Cape Town manzarası seyretmeye hazır olun. Ki trekking yaparak çıkmayı tercih ederseniz bu manzara her açıdan yol boyunca sizinle olacak.

Masa Dağı’na teleferikle çıkmak çok daha konforlu elbette ancak yoğun sezonda 1 ila 2 saat arasında sıra beklemeniz gerekebileceğini unutmayın.

Bir de Masa Dağı biletini şehri istediğiniz yerde inip tekrar binerek gezebileceğiniz Hop On Hop Off otobüs turlarıyla birleştiren paketler var. En popülerlerinden bir öneri:

Masa Dağı Tramvay Bileti & Hop On Hop Off Otobüs Turu: Kişi başı 45 USD ödeyerek Masa Dağı’na teleferikle çıkış, 24 saatlik hop on hop off bileti ve rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Normalde kendi web sitesinden veya gişeden bilet almak istediğinizde sadece teleferik bile gidiş dönüş 25 USD tutuyor. Buna hop on hop off otobüsleri ve rehberliği de eklediğinizde son derece uygun fiyatla iki aktiviteyi birden almış oluyorsunuz.

Paketi almış olan 500’ün üzerinde kullanıcı 4,6 puan vermiş. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

2. Denize girin.

deniz tatili Cape Town'da yapılacak şeyler listesi

Güney Afrika’ya kadar gitmişken denize girmeden dönerseniz seyahatiniz eksik kalır. O yüzden Cape Town’da Ne Yapılır listesinin başlarına deniz, güneş, kum üçlüsünü de almakta fayda var.

Burada plajları iki gruba ayırabiliriz. İlki Clifton Plajı, Camps Bay ve Llandudno Plajı’nın yer aldığı Atlantik Okyanusu kıyıları. Bu kısımda deniz güzel olmakla birlikte biraz rüzgarlı ve dalgalı. Haliyle yüzmeden çok sörf yapmak için ideal ama yüzenler de var elbet.

Bir de bu bölge, hatta özellikle Clifton Plajı trendy bir yer. Başka bir deyişle, sosyal statü göstergesi, insanların çoğunlukla “biz de oradaydık” demek için tercih ettiği bir plaj.

Diğer taraftaki False Koyu ise kapalı bir koy olmasından dolayı hem daha az dalga alıyor hem de deniz suyu daha ılık. Dolayısıyla amacınız sadece yüzmek, güneşlenmek ve biraz deniz keyfi yapmaksa gitmeniz gereken adres.

3. Victoria & Alfred Waterfront’ta dolaşın.

Victoria Alfred Waterfront Cape Town'da ne yapılır

Dönemin İngiltere Kraliçesi Victoria’nın oğlu Alfred tarafından 19. YY’da yaptırılan Victoria & Alfrend Limanı gece ayrı gündüz ayrı hareketli bölgelerden. Bir dönem Avrupa’ya giden veya dönen gemilerin uğrak noktası olan liman bugün turistlerin ve Cape Town yerlilerinin sosyalleştiği bir mekan olmuş.

Victoria & Alfred Limanı, alış veriş merkezleri, küçük mağazalar, restoranlar ve Oceans Aquarium gibi mekanların yanında Cape Town’da Ne Yapılır yazısının devamında bahsedeceğim Robben Adası veya diğer tekne turlarının da kalkış noktası.

4. Bo-Kaap Sokakları’nı keşfedin.

Bo Kaap Cape Town'da ne yapılır

Şehrin önemli tepelerinden Signal Hill eteklerinde kurulu olan Bo-Kaap Cape Town’daki Müslümanlar’ın yaşadığı bölge. Bir zamanlar sömürgeci Hollandalılar tarafından Malezya, Endonezya gibi ülkelerden getirilen Müslüman kölelerin kolonileşerek yerleştiği bölge bugün rengarenk evleri ile turistlerin ziyaret noktası.

Yalnız bölgede bu fotojenik evler ve sokaklar dışında başka bir atraksiyon yok onu da belirteyim. Dolayısıyla yeme, içme, alışverişten ziyade sokakları dolaşıp harika fotoğraflar çekmek için ideal.

Bo-Kaap’a Victoria & Alfred Limanı ile Cape Town şehir merkezinden yürüyerek gidebilirsiniz ancak plajlardan buraya gitmek için taksiye binmeniz gerekiyor.

5. Greenmarket Square’ı görün.

Greenmarket Square Cape Town'da ne yapılır

Greenmarket Meydanı Güney Afrika’daki en eski meydanlardan biri. Bugünse Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında kurulan pazarıyla ünlü.

Aslında meydan kurulduğu günden beri bir pazar yeriymiş diyebilirim. O günden bugüne sadece satılan ürün değişmiş. Bir zamanlar köle ticaretinin yapıldığı bu meydanda bugün yiyecek içecekten, el işi ürünlere kadar her şey satılıyor.

Biraz yerel Cape Town havası solumak, rengarenk pazar tezgahları arasında kaybolmak ve hatta isterseniz alış veriş de yapmak için gitmeniz gereken yer kısacası.

6. Vahşi hayatı yerinde görün.

vahşi hayat Cape Town'da ne yapılır

Aslında devasa doğal yaşam alanı parklarıyla vahşi hayatı en güzel gözlemleyebileceğiniz yer Johannesburg. Ama Cape Town’da Ne Yapılır yazısında da sizlere Afrika’ya özgü vahşi hayatı yerinde görmenizi tavsiye edebilirim.

Cape Point ve West Coast Ulusal Parkları bunun için gitmeniz gereken yerlerden.

Bu tarz gezileri kendiniz organize etmektense isterseniz bir safari turuna da katılabilirsiniz. İlginç birkaç tur önerisi:

Gün Batımında Safari: 5 Büyükleri (vahşi hayatın en güçlü avcılarından aslan, leopar, buffalo, fil ve gergedan) evlerine en benzer bir ortamda görmenin ücreti kişi başı 69 USD. Turu almış olanların puanı ise 4,3. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

7. Castle of Good Hope’u gezin.

Castle of Good Hope Cape Town'da ne yapılır

17.YY’da Hollandalılar tarafından inşa edilen Castle of Good Hope Kalesi Güney Afrika’daki en eski yapılardan biriymiş.

Bugün askeri üs olarak kullanılan yapı hem tarihi değeri hem de içerisindeki müzeler sebebiyle turistik ziyaretlere de açık.

8. Güney Afrika şaraplarını tadın.

şarap Cape Town'da yapılması gerekenler

Şarap denilince akla ilk Fransız ve İtalyan şarapları geliyor ancak Güney Afrika’nın bu konudaki ününü de yabana atmamak lazım. Dolayısıyla Cape Town’da Ne Yapılır yazısında bir önerim de alkol tüketen ve bu konuda farklı tatları merak edenlere gelsin.

Constantia, Stellenboch ve Franschoek Bölgeleri’nde yetiştirilen üzümlerden elde edilen kırmızı ve beyaz şaraplar lezzetli olduğu kadar Avrupa’ya kıyasla uygun fiyatlı da.

Hatta alkol tüketmiyorsanız bile Constantia Bölgesi’ne düzenlenen bir şarap turuna katılabilirsiniz çünkü bölge tarihi yapıları ve yemyeşil doğasıyla insanı baştan çıkaracak güzellikte, sadece bunun için bile gidilebilir.

Franschhoek Şarap Tramvayı: Şarap tadımını Franschhoek’de, istediğiniz yerde inip, canınız istediğinde sıradaki tramvaya binerek gezebileceğiniz bir turla yapmak isterseniz kişi başı 34,50 USD ücreti olan tur tam size göre. Ayrıca tramvaylar da son derece nostaljik ve romantik.

Tur paketine Cape Town’dan Franschhoek’e konforlu otobüslerle ulaşım, Franschhoek’deki şarap bağları arasında tramvayla ulaşım dahil ve tramvay içerisinde rehberlik ve şarap tadımı dahil. Turu daha önce yapmış olanların puanı ise 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

9. Robben Adası’na gidin

Robben Adası Cape Town'da ne yapılır

Cape Town’ın 17.YY’da kurulduğu yıllarda önce veremlilerin ardından akıl hastalarının toplandığı yer, en sonunda da Nelson Mandela’nın da bir dönem tutuklu kaldığı hapishane olarak kullanılan Robben Adası Cape Town’ın yaklaşık 7-8 kilometre açıklarında yer alıyor.

Bugün UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan ada ülkenin trajik geçmişinin de şahidi olduğundan Cape Town’da ne yapılır diye düşünenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

İçerisinde eski hükümlülerin rehber olarak görev aldığı bir müze de yer alan adaya Victoria & Alfred Limanı’ndan kalkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Robben Adası Feribot Bileti ve Adada Rehberli Tur: Kişi başı 38 USD ödeyerek Robben Adası’na gidiş-dönüş ulaşım sağlayıp, burada eski mahkumlardan birinin rehberliğinde, kendi ağızdan adayla ilgili bilgiler alabilirsiniz.

Robben Adası’na tursuz, bireysel ziyaret yapılamıyor. Her halükarda bir tura katılmanız gerekecek. Dolayısıyla online satın alma yapabilmek için İngilizce bilmenize dahi gerek olmayan ve ücreti de diğer turlarla aynı bu paketi tercih edebilirsiniz.

Turu almış olan 500’den fazla kişinin puanı ise 4,2. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

10. Tekne turu yapın.

tekne turu Cape Town'da ne yapılır

Cape Town gibi bir okyanus kıyısı şehrine gidip de tekne turu yapmadan dönmeyi düşünmezsiniz umarım. Gerçi buradaki tekne turları yüzmekten daha çok balina görmek veya okyanus ve Cape Town manzarası seyretmek amacıyla düzenleniyor. Ancak bunlar da keyifli bir tekne turu yapmak için gayet yeterli ve geçerli sebepler.

Birkaç saatinizi ayırın ve başka yerde göremeyeceğiniz manzaraların tadını çıkarın.

Cape Town Limanı Turu: Gün batımında şampanya eşliğinde Cape Town’ı denizden seyretmek son derece romantik değil mi? Kişi başı 31 USD ücreti olan turu daha önceden almış olan 200’e yakın kişinin puanı 5 üzerinden 4,6. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

11. Yamaç paraşütü yapın.

yamaç paraşütü Cape Town'da ne yapılır

Şehrin güzelliği bir yana Masa Dağı ve okyanus manzarası ile de gökyüzünden seyredilmeyi hak ediyor Cape Town. Dolayısıyla biraz cesareti olan herkese Cape Town’de Ne Yapılır yazısında yamaç paraşütü yapmalarını öneririm. Elbette, tecrübeli bir pilotla birlikte tandem atlayışı. Bir daha bu manzarayı nerede bulacaksınız?

Pilotla Tandem Atlayışı: Cape Town’u tecrübeli pilotlarla gökyüzünden seyretmenin ücreti kişi başı 90 USD. Eğer programınız değişecek olursa son 24 saate kadar iptal etme şansınız da var. Atlayışı yapmış olan 200’e yakın kişinin puanı ise 5 üzerinden 4,7. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

12. Penguenleri görün.

penguenler Cape Town'da yapılacak şeyler

Cape Town’da Ne Yapılır listesini hayatta insanın karşısına nadiren çıkabilecek fırsatlardan birini değerlendirmenizi önererek bitireceğim. Penguenleri hayvanat bahçesinde filan değil, kendi yaşam alanlarında görmek.

Yüzlerce pengueni güneşlenirken veya denize girerken görmek, onlarla fotoğraf çektirmek için gitmeniz gereken adres ise Boulders Plajı.

Plaja arabayla gidebileceğiniz gibi metroraile binip Simon’s Town İstasyonu’nda inerek de ulaşabilirsiniz. Yalnız Boulders Plajı Masa Dağı Ulusal Parkı’nın bir parçası olduğu için 152 R giriş ücreti ödemeniz gerekiyor (çocuklar için ücret 76 R).

Özetle Cape Town’da Ne Yapılır?

Cape Town'da ne yapılır listesi,

Eğer Cape Town’da ilk defa gidecekseniz mutlaka yapmanız gereken aktivitelerin başında Masa Dağı’na çıkmak, Victoria & Alfred Limanı’nda dolaşmak ve Robben Adası’nı görmek yer alıyor. Bu bahsettiklerim şehre özgü ve giden her turistin listesinde yer alan maddeler.

Bunun yanında zamanı olanlara ben Bo-Kaap Sokakları’nı dolaşmalarını bir de ya bir safariye katılarak karadaki vahşi hayatı, ya da tekne turu yaparak denizdeki balinaları görmelerini tavsiye ederim.

Sonuçta her ikisi de her zaman gördüğümüz şeylerden değil. Ki yaşam alanı sadece Güney Yarımküre olan, bizim olduğumuz Kuzey Yarımküre’de görme şansımız olmayan penguenleri görmek de bunun bir parçası olmalı.

Caste of Good Hope gibi tarihi mekanları gezmeyi, şarap tadımı turlarına katılmayı veya Cape Town’da Ne Yapılır yazısında yer veremediğim diğer pek çok aktiviteyi ise şehirde geçirecek 3-4 günden fazla zamanı olanlara önerebilirim.

Cape Town’da Ne Yapılır yazısında burada görebileceğiniz yerler dışında, yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Şehirle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazılardan faydalanabilirsiniz:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın