Cape Town Gezilecek Yerler listesi

Cape Town’da nereler gezilir? Cape Town gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Okyanus ve dağ arasına kurulmuş, Güney Afrika Cumhuriyeti’nın en eski yerleşim yerlerinden Cape Town hareketli ve hatta hüzünlü tarihi ile tanınıyor.

Siyahi ırkın ve Asyalıların bir zamanlar çektikleri acılara tanıklık etmiş olan şehir bugün modern, zengin ve son derece büyüleyici güzellikte. Güney Afrika’nın ilk siyahi devlet başkanı, özgürlük savaşçısı Nelson Mandela’nın da 18 yılını hapishanede bir hücrede geçirdiği kent, Cape Town gezilecek yerler listesinde bahsedeceğim yerleri göz önüne alırsanız, daha çok doğal güzellikleri, botanik bahçeleri, milli parkları, bitki florası ve okyanusuyla ilgili ziyaret noktalarına sahip.

Ancak tarihe dokunmak isteyenler de buradan eli boş dönmesi mümkün değil. Müzeleri ve tarihi yapılarıyla Cape Town farklı beklentilere sahip gezginleri memnun etmeye yetecek kadar zengin.

Cape Town Gezilecek Yerler Listesi

Cape Town’da gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer:

 1. Masa Dağı ve Milli Parkı (Table Mountain)
 2. Signal Tepesi (Signal Hill)
 3. Victoria & Alfred Rıhtımı
 4. Robben Adası
 5. Belediye Binası
 6. Good Hope Kalesi
 7. Clifton ve Camps Bay Plajları
 8. Kirstenbosch Botanik Bahçeleri
 9. Köpekbalığı Dalış Turları
 10. Güney Afrika Iziko Müzeleri

1. Masa Dağı ve Milli Parkı (Table Mountain)

Cape Town Gezilecek Yerler Table Mountain

Şehrin güneyindeki 1087 metre yüksekliğinde, adından da anlaşılabileceği üzere üstü bir masa gibi dümdüz olan Masa Dağı, Masa Dağı Milli Parkı ve hatta buraya ulaşım için kullanabileceğiniz teleferik Cape Town gezilecek yerler listesinin en önemli maddesi.

Masa Dağı Milli Parkı sahip olduğu 1470 farklı türde çiçekle yeryüzündeki en geniş çiçek çeşitliliğine sahip olan yer ünvanını alıyor. Ancak milli park sadece çiçek ve bitki örtüsü ile sınırlı değil. Maymunlar, fareler ve daha pek çok sıradan ve sıra dışı hayvan türü de milli parkta görebilecekleriniz arasında.

Masa Dağı’nın kendisi ise başlı başına görkemli bir seyir terası. Havanın açık olduğu günlerde buradan Cape Town’u ve hatta tüm yarımadayı izlemek sıradışı bir deneyim.

Masa Dağı’na ulaşım için en hızlı yol teleferik. Yaklaşık 10 dakika süren yolculuğun ücreti ise yetişkinler için gidiş-dönüş 20 USD, çocuklar için 10 USD. Ayrıca bu teleferik seyahati de kendi başına bir seyir şöleni.

Dağın tepesine ulaştıktan sonra seyir terasında bir şeyler içerek manzarayı izleyebilir, farklı yürüyüş rotalarından birini seçerek yürüyüş yapabilir ve manzarayı izlerken doğal hayatın da tadını çıkarabilirsiniz.

2. Signal Tepesi (Signal Hill)

Cape Town Gezilecek Yerler Signal Tepesi

Yine bir manzara izleme noktası Signal Tepesi şehrin batısında yer alıyor ancak bu çok daha kolay çıkılabilecek bir zirve. 350 metre yüksekliğindeki tepe adını tarihte gemilere mesaj göndermek veya işaret vermek için bayrakların burada dalgalandırılmasından dolayı almış. Burada neler yapabileceğinize gelince…

Öncelikle şehirdeki en güzel günbatımını izleyebileceğiniz yerin Signal Tepesi olduğunu belirtmeliyim. Cape Town şehri, Masa Dağı ve Okyanus buradan nefes kesici güzellikte izlenebiliyor.

Bunun dışında tepede bir de gemiler işaret veren bir top yer alıyor. Akşam saatlerinde top atışı ile ilgili bir sunum ve ardından topun ateşlenmesini de izleyebilirsiniz.

3. Victoria & Alfred Rıhtımı

Cape Town Gezilecek Yerler Victoria Alfred

İki liman havzasında yer alan Victoria & Albert Rıhtımı Cape Town gezilecek yerler listesindeki en hareketli ve eğlenceli bölge. Hatta bu açıdan San Francisco’daki Fisherman’s Wharf’a da benzetebiliriz.

Rıhtımda yer alan eski binaların korunup restore edilmesiyle turistler açısından da çekici bir merkez haline gelmiş. Restoranlar, barlar, cafeler, yerel mağazalar, galeri, sinema ve müzelerle dolu bölgede yapılacak şeyler bitmek bilmiyor.

Daha spesifik olarak bahsetmek gerekirse; Springbook Rugby Müzesi, Two Oceans Akvaryumu, Nelson Mandela Kapısı, Green Point Şehir Parkı ve Cape Town Stadyumu burada ve çevresinde yer alan önemli noktalardan.

4. Robben Adası

Cape Town Gezilecek Yerler Robben Adası

400 yıl boyunca bir hapishane görevi gören Masa Körfezi’ndeki Robben Adası bugün Unesco Kültür Mirasları listesinde yer alan önemli bir durak. Aynı zamanda Cape Town gezilecek yerler listesinin de en hüzünlü noktalarından biri.

Nelson Mandela’nın da 18 yılını küçük bir hücrede geçirdiği yüksek güvenlikli adaya yapacağınız tur Mandela’nın hücresi, tutukluların çalışmaya zorlandıkları  taş ocağı gibi ilginç yerleri içeriyor.

Üstelik bu turun rehberleri de bir zamanlar adada tutuklu olarak bulunmuş kişiler ve dolayısıyla tur sırasında kendi yaşadıkları tecrübeleri de dinleyebiliyorsunuz.

1 saati feribotta olmak üzere yaklaşık 4 saat süren turun icretleri ise yetişkinler için 26 USD, 18 yaş altı için 14 USD. Erken rezervasyon için tıklayın.

5. Belediye Binası

Cape Town Görülecek Yerler City Hall

Yazının başında da belirtmiştim Cape Town turistleri daha çok doğal güzellikleri ile kendine çekiyor. Ancak az da olsa tarihi yapılar yok değil ve şehir merkezinde yer alan Belediye Binası da bunlardan biri.

İtalyan Neo-Rönesans ve İngiliz Sömürge Dönemi mimarilerinden esintiler taşıyan Belediye Binası’nın yapılış tarihi 1905 yılına uzanıyor.

60 metrelik çan kulesi ise 1923 yılında eklenmiş ve Londra’daki Big Ben örnek alınmış. Mozaik döşemeleri, mermer merdivenleri ve vitray camları ile dikkat çeken tarihi yapıda Cape Filarmoni Orkestrası da konserler veriyor ve bilet bulabilirseniz kaçırmamanızı öneririm.

6. Good Hope Kalesi

Cape Town'da Görülecek Yerler Good Hope Kalesi

Cape Town gezilecek yerler listesinin bir diğer tarihi yapısı da Good Hope Kalesi. Belediye Binası’ndan yürüyerek 5 dakikalık mesafede yer alan yapı 1666 yılında yapılmış ve Güney Afrika’nın en eski yapılarından biri.

Şehir valisinin konutu olması amacıyla yapılan 5 köşeli yıldız biçimindeki bina bugün hem mimari anlamdaki güzelliği hem de sahip olduğu koleksiyonda yer alan porselen, cam, seramik eserleri, tabloları ve 17.-18. YY mobilyaları ile dikkat çekiyor.

7. Clifton ve Camps Bay Plajları

Cape Town Clifton Camps Bay Plajlar

Şehir merkezinin sadece 5-6 kilometre dışında yer alan plajlar kentin zenginlerinin sahip olduğu görkemli evler dışında beyaz kumlu plajları, şık cafe ve restoranlarıyla öne çıkıyor.

Clifton Plajı daha çok masmavi, benzersiz denizi ile Camps Bay ise hareketli sosyal hayatı ile önerebileceğim hafta sonu kaçış mekanları.

8. Kirstenbosch Botanik Bahçeleri

Cape Town'da Gezilecek Yerler Kirstenbosch Botanik Bahçesi

1913 yılında bölgenin sıra dışı bitkisel çeşitliliğini korumak amacıyla kurulan Kirstenbosch Botanik Bahçeleri bugün Unesco Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

528 hektarlık alanda 20 binden fazla Güney Afrika’ya özgü bitki çeşidi yer alıyor. Botanik Bahçesi’ni ilginç kılan bir diğer özelliği de burada yer alan bitki çeşitleri öyle bir şekilde seçilmiş ki yılın farklı dönemlerinde mutlaka çiçek açan bitkiler birlikte bulunuyor. Eğer ziyaretiniz yaz aylarında denk gelirse (bize göre kış) Botanik Bahçesi’nde düzenlenen açık hava konserlerine mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri’ne giriş normalde ücretsiz ancak rehberli turlar veya konser ve diğer etkinlikler ücrete tabi.

9. Köpekbalığı Dalış Turları

Cape Town Gezilecek Yerler Köpekbaşlığı dalış turları

Tüm köpek balığı türleri arasında da en tehlikelilerinden büyük beyaz köpekbalıklarını görmek için dalmak istemez misiniz? Tehlikeli evet ancak her yıl dünyanın her yerinden binlerce dalış sever bu deneyimi yaşıyor. Ve dalışlar bir kafes içerisinde yapılıyor.

En uygun mevsimin Nisan – Ekim arası olduğu büyük beyaz köpekbalığı dalışı için Simon’s Town, Mossel Koyu, Seal Adası veya Gansbaai ideal bölgelerden.

Cape Town gezilecek yerler listesinin en adrenalin dolu aktivitesi olan dalışlar kafesle yapıldığı için herhangi bir dalgıç sertifikasına sahip olmak da gerekmiyor ve buradan elde edilen gelirin önemli bir kısmının köpekbalığı araştırmalarına harcandığını söylüyorlar.

10. Güney Afrika Iziko Müzeleri

Cape Town Iziko Müzeleri

Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından verilen yetkiyle bir konsey tarafından yönetilen 11 müzeyi kapsayan Iziko Müzeleri Cape Town’daki tüm müze ihtiyacınızı karşılayacak cinsten. Kısaca önemli müzelerden bahsetmek gerekirse;

 • Bo-Kaap Müzesi 17. YY’da Hindistan ve çevresinden getirilen kölelerin torunlarınlarının hala yaşadığı, iki katlı eski evlerden oluşan, bölgede eski Müslüman hayat tarzı ve sonrasındaki Hollanda Sömürge Dönemi’ne dair etkileri görebileceğiniz sıra dışı bir yer ve Bo-Kaap Bölgesi’nde yer alıyor.
 • Old Town House ise Green Market Meydanı’nda yer alıyor ve ülkenin tarihine ait resimler, 17. YY’dan kalma Hollandalı ve Flemish sanatçıların eserleri ile zengin bir koleksiyona sahip.
 • Koopmans-de Wet House ise 1701 yılında yapılan tarihi bir bina ve başlı başına görülmeye değer bir yapı. İçerisinde 18. YY’da bir iş adamının hayatına dair kesitleri görebileceğiniz ilginç müzelerden.

Cape Town gezilecek yerler listesinde kentteki en önemli gezilecek yer ve aktivitelerden bahsettim ancak şehir bunlardan ibaret değil. Kente 70 kilometre mesafedeki Boulders Bay’da penguenleri görmek, Unesco Kültür Mirasları arasında yer alan Cape Point’de hem manzarayı seyretmek hem de bölgeye özgü bitkisel çeşitliliği yerinde görmek, 120 kilometre mesafedeki Hermanus’da balina izleme turlarına katılmak da burada yapabileceğiniz onlarca aktiviye arasında yer alıyor.

Cape Town’da Nerede Kalınır?

Cape Town otel tavsiyesi Sugar Hotel
5 yıldızlı Sugar Hotel, şehirde konaklama için güzel bir seçenek.

Cape Town seyahatinizi kendiniz planlıyorsanız şehirde konaklama için 3 yıldızlı Port View Guest House, 4 yıldızlı Dutch Manor, 5 yıldızlı Taj Cape Town ile Sugar Hotel adlı tesislere göz atabilirsiniz.

Şehirde yapılması gereken şeylerle ilgili bilgileri ise Cape Town’da ne yapılır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın