Capitolini Müzesi Palazzo dei Conservatori

Roma’nın önemli müzelerinden olan Capitolini Müzesi, bir zamanlar Antik Roma’nın dinsel merkezi olan tepede yer almaktadır. Müzedeki koleksiyonlar, Piazza del Campidoglio Meydanı’ndaki Palazzo Nuovo ve Palazzo dei Conservatori saraylarında sergilenmektedir. Piazza del Campidoglio’nun altındaki galeri iki binayı birbirine bağlar.

Palazzo Nuovo’nun ön cephesi Michelangelo tarafından tasarlanmış, ancak 1655 yılında Carlo ve Girolama kardeşler tarafından tamamlanmıştır. 1734 yılında Papa XII. Clemens Corsini, palazzonun dünyanın halka ilk halka açık müzesine dönüştürülmesini istemiştir.

Palazzo Nuovo heykellere ayrılmıştır ve Capitolino Venüsü gibi en güzel yapıtların büyük kısmı Yunan orijinallerinin Roma kopyalarıdır. Ayrıca 18. yüzyıldan kalma iki büst koleksiyonu da vardır; ziyaretçiler burada Antik Yunan Filozofları ve şairlerin yanı sıra, antik Roma hükümdarlarının büstlerini de görebilirler. Capitolini Venüsü, Ölen Galyalı ve Discobolus burada sergilenen önemli eserler arasında yer alır.

Capitolini Müzesi Palazzo Nuovo
Palazzo Nuovo, Capitolini Müzesi, Roma

Palazzo dei Conservatori ise geç Ortaçağ’da kent hâkimlerinin makamıydı. Fresklerle dekore edilmiş salonları hala siyasi toplantılar için kullanılmaktadır ve zemin katında belediye sicil dairesi vardır. Palazzo, Michelangelo’nun Piazza del Campidoglio tasarımlarını temel alan Giacomo della Porta tarafından 16. yüzyılın ortalarında yaptırılmıştır. Sarayın büyük kısmı heykellere ayrılmıştır, ancak ikinci kattaki sanat galerilerinde Veronese, Guercino, Tintoretto, Rubens, Caravaggio, Van Dyck ile Tiziano’nun eserleri görülebilir. Vaftizci Yahya (Caravaggio, 1595-6), Spinario ve Dişi Kurt bu bölümde sergilenen önemli eserlerden birkaçıdır.

Capitolini Müzesi interior
Capitolini Müzesi İç Görünüm

Eğer müze ve sanat galerileri ilginizi çekiyorsa şehrin en ünlü müzelerinden olan Capitolini Müzesi’ni mutlaka Roma gezilecek yerler  listenize ekleyin.

Capitolini Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Campidoglio 1, Roma
  • Otobüs: 63, 70, 75, 81, 87, 95, 160, 170, 204, 628 ve 716 otobüsler ya da metro ile “Colosseo” durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri, 1 Ocak, 1 Mayıs, 24 Aralık ve 31 Aralık tarihlerinde kapalıdır.
  • Web: www.museicapitolini.org
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın