Terme di Caracalla Rome

Eski Roma’da hamam kültürü çok önemli bir yere sahipti. Banyo ve tuvalet ihtiyaçları bölge hamamlarında toplu olarak yapılırdı. Bu hamamlarda spor salonu, sauna, spa ve havuz gibi bölümler yer alırdı. Hamamlarda sohbet edilir, yeni insanlarla tanışılır hatta iş anlaşması bile yapılırdı. 3 adet girişin olduğu hamamlarda ilk giriş erkekler, ikinci giriş kadınlar, diğeri ise köleler içindi.

Antik Roma’nın en zengin kaplıca kompleksi olan Caracalla Hamamı, İmparator Caracalla zamanında,  M.S 212-216 yılları arasında yaptırılmıştır. İstilacı Gotlar tarafından tahrip edilene kadar yaklaşık 300 yıl boyunca hizmet vermiştir. Hamamda aynı anda 1600 kişi yer alabiliyordu.

Ziyaretçiler Caracalla Hamamı’na girdikten sonra eşyalarını soyunma odalarına (apodyterium) bırakır ve sıcak odalarda banyo keyfine başlarlardı. Ziyaretçiler daha sonra ılık tepidarium odasında (günümüzde ziyarete açık tek yer) gevşer ve soğuk su havuzlarında (frigidarium) serinlerlerdi. Dileyen ziyaretçiler bu bölümün yanında yer alan spor salonlarını da kullanırlardı. Hamam keyfinin son adresi olarak ise şimdi yerde alçak bir çukur olan Natatio’ya (olimpik yüzme havuzu) girerlerdi. Havuzlar dışında komplekste kütüphaneler ve çeşitli salonlar da yer alırdı.

Günümüze kadar güzel bir şekilde korunan Caracalla Hamamı’ndaki gösterişli mermer sütunların büyük kısmı, 16. yüzyılda Farnese ailesi tarafından Palazzo Farnese’ye götürülmüştür. Caracalla Hamamı’nin eğlence kompleksinde yaz sezonunda opera (Teatro Dell’Opera di Roma) performansları sergilenmektedir.

Terme di Caracalla
Caracalla Hamamı, Roma

Caracalla Hamamı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via delle Terme di Caracalla 52, Roma
  • Ulaşım: 118, 160, 175 ve 628 numaralı otobüsler ya da 3 numaralı tramvay hattı ile Caracalla Hamamı’na ulaşabilirsiniz. Bölgeye en yakın metro durağı ise “Circo Massimo”.
  • Ziyaret Bilgileri: Resmi tatillerde kapalıdır.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın