Barselona Casa Batlló hakkında bilgiler

Casa Batlló: Barselona’daki Sıradışı Kemikler Evi

Gaudi’nin Barselona silüetini süsleyen Sagrada Familia, Park Güell ve diğer eserleri gibi Casa Batlló da modernizm akımının örneklerinden biri. Hem de en güzellerinden.

Kemikler Evi (Casa dels Ossos) da denilen Casa Batlló bir masaldan fırlamışcasına duran, UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan ancak devlete, kamuya ait olmayan nadir eserlerden de biri aynı zamanda.

Dönemim varlıklı ailelerinden Batllo Ailesi için yapılan bina günümüzde bir müze gibi turistik ziyaretlere açık hatta bazı günlerde çatısında konserler de düzenleniyor. Ki seyahatiniz sırasında böyle bir konsere denk gelirseniz ne yapıp edip bilet bulmanızı öneririm.

Casa Batlló Hakkında Bilgiler

Kemik Ev Barselona gezilecek yerler

Passeig de Gracia Caddesi’ndeki Gaudi’nin iki önemli eserinden birisi Casa Batlló. Diğeri de La Pedrera da denilen Casa Mila zaten. Ve ünlü mimarin diğer eserleri gibi Casa Batlló da doğa anadan fazlasıyla esinlenerek yapılmış.

Balkonları kemiklerden, sütunları ise kafataslarından yapılmış gibi duran binanın pencereleri de doğanın renklerinden ilham alınarak süslenmiş.

Her köşesinde Gaudi’nin sıradışı dehasını yansıtan Casa Batlló’nun çatısı ise başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz, ejderhayı andıran, kıvrımlı bacalarla süslü.

Binanın içi ise meşe merdivenleri, nefis avlusu ve orijinal haliyle korunmuş tüm dekorasyonu ile nefes kesici başka bir dünya.

Üstelik Casa Batlló sadece güzelliğiyle değil, yaşıtı diğer yapılara kıyasla son derece fonksiyonel olmasıyla da dikkat çeken bir yapı.

Casa Batlló Tarihi

Barselona Kemik Ev hakkında bilgiler

19. YY sonlarında Barselona’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları sayesinde Passeig de Gracia Caddesi şehrin zenginleri arasında hızla popüler olmuş bir yer. Ki o dönemde Casa Batlló’nun bulunduğu yere Gaudi’nin de öğretmenlerinden olan Emilio Sala Cortés tarafından tasarlanan bir bina yapılmış.

Ancak 1903 yılında bu binayı satın alan, kentin zenginlerinden tekstilci Josep Batllo Gaudi’yi mimar olarak tutarak bu binayı restore etmesini istemiş. Hatta isterse tamamen yıkıp yeniden yapma özgürlüğünü de tanıyarak. Kaldı ki binanın tasarımı konusunda da ünlü mimara sonsuz özgürlük sunmuş.

Gaudi binayı yıkmamış ama öyle bir restorasyon yapmış ki bugün gördüğümüz Casa Batlló’nun eski haliyle en ufak bir ilgisi kalmamış.

Ünlü mimar dış cepheyi yukarıda bahsettiğim gibi kemikler ve kafataslarından oluşuyormuş gibi görünmesini sağlayacak şekilde değiştirmiş, iç duvarları yıkarak yapının içindeki kat planlarını tamamen değiştirip yeniden oluşturmuş ve bir binadan ziyade sanat eserine dönüştürmüş.

Aile uzun yıllar boyunca alttaki 2 katta yaşayarak üst katları kiraya vermiş ve 1950’li yıllarda Batllo Ailesi’nin elden çıkardığı yapı 1990’lara kadar birkaç defa el değiştirdikten sonra Bernat Ailesi tarafından satın alınmış ve orijinaline sadık kalınarak restore edilmiş (aslında buna restorasyon denmez de, bakım yapılmış diyelim). Ve bu yatırım Bernat Ailesi açısından fazlasıyla kârlı olmuş.

Aile 1995 yılında Casa Batlló’yu turistik ziyaretlere ve konser gibi çeşitli etkinliklere açmış ve yapı 2005 yılında da UNESCO Kültür Mirasları’ndan biri olarak tescillenmiş.

O günden beri yılda 1 milyonu aşkın ziyaretçi çeken Casa Batlló Barselona’nın simge yapılarından biri olmuş.

Casa Batlló Bölümleri

Kemik Ev Barselona içi

Dış cephesi bir masal evini andıran, içi ise dönemin varlıklı ailelerinin hayatlarından kesitler sunan bir sanat eseri diyebileceğim Casa Batlló ziyareti ortalama 2 saatinizi alacaktır. Bu sürede göreceklerinizden de kısaca bahsetmem gerekirse:

Giriş Holü

Kaplumbağa kabuğunu andıran aydınlatmaları ve 3 boyutlu seramik süslemeleri ile denizaltı dünyasını andıran giriş holü aslında Gaudi’nin sıradışı zihnine de giriş kapısı aynı zamanda.

Burada göreceğiniz her detay binanın ilerleyen kısımlarında göreceklerinize dair bir ipucu veriyor aslında. Meşeden yapılma merdivenler ise yakından incelemeden geçmemeniz gereken bir detay.

Barselona Casa Batlló iç görünüm

Asalet Katı

Aslında Gaudi Lord of the Rings’deki hobbitlerin evini çoktan tasarlamış bile dedirtecek bir bölüm burası. Fazlasıyla renkli bu kat dönemin elit ailelerinin yaşadığı bir yer olup fazlasıyla renkli dekore edilmiş. Buradaki en dikkat çekici unsurlar ise dalgalı görünümdeki tavan ile mantara benzeyen şömine.

Bu katta bir de tasarımını yine Gaudi’nin yaptığı küçük, özel bir bahçe yer alıyor. Zemini renkli seramiklerle süslü bahçenin kendisi bile o kadar zengin görünüyor ki, hiç çiçek olmasa dahi rengarenk.

Işıklar Avlusu

Binanın ortasında yer alan ve gün ışığını avlunun etrafındaki odalara dağıtan Işıklar Avlusu da Gaudi’nin dehasını yansıtan yerlerden biri.

Avluya açılan pencerelerin alt katta olanları üst kattakilere nazaran daha büyük, ki bu farklılık alt kattaki odaların da en az üsttekiler kadar ışık alması için yapılmış. Mavi ağırlıklı ama rengarenk seramikler burada da bir denizaltı etkisi yaratıyor.

Avluda ayrıca tüm katlara ulaşım sağlayan bir de asansör mevcut.

Çatı Dairesi

Beyaz tavanı dalgalı bir görünüme sahip olan çatı katı da son derece sıradışı bir yer. Burası beki de Casa Batlló’nın en sade yeri ancak Gaudi’nin yetenekleri sağ olsun sadeliği bile dikkat çekici.

Çatı Katı

Casa Batlló Barselona çatı gezisi

Burası -bence- Casa Batlló’nun en fotojenik yeri. Gel gelelim dışarıdan baktığınızda göremezsiniz.

Kıvrımlı bacalardan ve rengarenk seramiklerle süslü olan çatı aslında çatıdan çok bir baca bahçesine benziyor ve görmeden ayrılmamanız gereken, yapının en önemli yerlerinden biri.

Casa Batlló Nerede? Nasıl Gidilir?

Barselona Casa Batlló nerede ve nasıl gidilir
Casa Batlló’nun harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Passeig de Gràcia, 43, 08007 Barcelona, İspanya adresinde yer alan Casa Batlló’ya yürüyerek ve toplu taşıma ile ulaşım en kolayı.

Toplu taşımada metro tercih ederseniz, L2, L3 veya L4 hatlarına binerek Passeig de Gracia İstasyonu’nda inebilirsiniz.

Tren kullanmak isteyenler; RENFE trenlerine binip Passeig de Gracia İstasyonu’nda, FCG Trenleri’ne binip Provença İstasyonu’nda inebilirler.

Otobüs tercih edenler ise; H10, V15, 7, 22 veya 24 no’lu otobüslere binebilirler.

Casa Batlló mavi ve kırmızı hop on hop off otobüs güzergahları üzerinde bulunuyor. Dolayısıyla bu hop on hop off otobüs turlarından aldıysanız, tur sırasında inip binayı gezebilirsiniz.

Casa Batlló Güncel Giriş Ücretleri

Casa Batlló Barselona seyahati

Casa Batlló giriş ücreti 25 Euro. Ancak fotoğrafçıysanız veya herhangi bir sebepten dolayı özellikle burayı fotoğraflamak istiyorsanız ziyaret saatleri başlamadan önce girişe izin veren biletlerden almanız gerekir ki onun da ücreti 39 Euro.

Casa Batlló Ziyaret Gün ve Saatleri

Yılın 365 günü ziyarete açık olan Casa Batlló’nun ziyaret saatleri ise her gün 09:00 – 20:00 arası.

Barselona seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top