Casa Batllo, Barselona’daki en sıradışı yapılardan biridir. Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer alan Casa Batllo şehrin ünlü yapılarından oluşan Mansana de la Discordia bölgesinde yer alır. Bloktaki önemli yapılardan diğerleri arasında Casa Ametller ve Casa Lleo Morera yer alır.

Sanayici Josep Batllo i Casanovas’ın siparişiyle yapılan bu blok ünlü Katalan Mimar Gaudi’nin diğer eserlerinden farklı olarak var olan bir yağının dönüştürülmesiyle hayata geçirilmiştir. 1906 yılında tamamlanan yapı, çarpıcı formlarla dolu ön cephesi, göz alıcı bacaları ve çatısıyla günümüzde hal sınırları zorlayan, sıra dışı bir yaklaşımın ürünüdür.

2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren yapının en dikkat çekici bölümü, ön cephenin üst kısmında çatıyı kaplayan ve bir sürüngenin sırtını andıran dik,  dar ve renkli formdaki Ejderha Sırtı’dır.

Casa Batllo
Casa Batllo, Barselona

Salvador Dali’nin duvarları ve pencereleri “gölün sakin sularına” benzettiği ön cephe, yapının dikkat çeken bir diğer noktasıdır. Yapının ilk katında yer alan balkonlardaki ince sütunlar nedeniyle Casa Batllo’ya “Kemikler Evi” de denir.

Passeig de Gracia’ya ve vitraylı pencereleri ile dikkat çeken Çizim Odası, Gaudi üslubunun ön plana çıktığı Bacalar, evin arka bölümündeki teras ve arka cephe, yapı içindeki yemek odası, şömine odası ve çatı katı Casa Batllo ziyareti sırasında görülmesi gereken en önemli bölümler arasında yer alır.

Casa Batllo
Casa Batllo, Barselona

Rehbersiz sesli turlarda Casa Batllo’nun ana zeminini, teras ve arka cepheyi, yivli çatıyı ve meşhur mozaik bacaları görebilirsiniz. Şehrin bu en ünlü üç evinin yer aldığı bölümü mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Casa Batllo Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Passeig de Gracia 43, Barselona
  • Ulaşım: “Passeig de Gracia” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 09.00-20.00
  • Giriş Ücretleri: Giriş 16,5€
  • Web: www.casabatllo.cat

Barselona Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın