Casa Mila La Pedrara hakkında bilgiler

Gaudi’nin En İlginç Eseri: Casa Mila (La Pedrera)

Ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi‘nin bütün eserleri biraz uçuk, biraz sıradışı ancak bunların en ilginçleri arasında ilk sıralarda yer alan modernist stili 8 katlı apartman Casa Mila uçukluğu kadar mimarın üstün dehasını da göstermesi açısından önemli. La Pedrera (Taş ocağı) ismiyle de tanınan yapı 1900’lü yılların başında şehrin varlıklı isimlerinden Pere Mila ve ailesi için yapılmış.

İki avlu etrafında şekillenen Casa Mila dalgalı formu, doğal taşların ustaca şekillendirilerek kullanılması, tuhaf bir heykeller bahçesini andıran bacalara sahip çatısı, ağır demir işçiliğiyle bezenmiş ön cephesi ile yapı hakkında hiçbir fikriniz olmadan sokaktan geçiyor olsanız bile dikkatinizi çeker.

Hem Barselona turları içerisinde hem de Gaudi eserleri arasında bu kadar önemli bir yere sahip olması sebebiyle de detaylıca anlatılmayı hak eden bir yapı Casa Mila.

 

Casa Mila Hakkında Bilgiler

Barselona Casa Mila hakkında bilgi ve tavsiyeler

Barselona’da bir zamanlar şehrin varlıklı ailelerinin yaşadığı Eixample Bölgesi‘nde yer alan art nouveau (modernist) stili Casa Mila Katalan Mimar Gaudi’nin ünlü bitmeyen kilisesi Sagrada Familia‘ya başlamadan önceki son eseri olmasıyla da önemli.

Başta konut olarak yapılan bu binanın La Pedrera (Taş ocağı) ismini alması da sıradışı, daha önce görülmemiş bir forma sahip olması ve kullanılan doğal taş işlerinden kaynaklanıyor.

Aynı zamanda Barselona’nın ilk yer altı kapalı otoparkına da sahip olan (Casa Mila ilk inşa edildiğinde yapılan) binada bugün özel konut olan daireler hala mevcut ancak yapı artık Catalunya La Pedrera Foundation Genel Merkezi ve El Espai Gaudi Müzesi olarak hizmet veriyor.

Yazının sonunda giriş saatleri, bilet ücretleri gibi bilgileri vereceğim ancak öncesinde kısaca Casa Mila tarihçesinden ve içerisinde neler göreceğinizden de bahsetmek istiyorum.

Kısaca Casa Mila Tarihi

Yapımı 1906–1910 yılları arasında tamamlanan Casa Mila Barselona’lı zengin bir iş adamı Pere Mila‘nın siparişi üzerine Gaudi tarafından tasarlanmış.

O dönemde konut olarak kullanılan yapı bir dönem bakımsızlıkla kaderine terk edilmiş ancak 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları arasına alınarak turistik ziyaretlere açılmış.

1996 yılında da aslına uygun bir şekilde restore edilerek eski görkemine kavuşan yapı bugün milyonların ziyaret ettiği Barselona’nın en çekici duraklarından biri.

Casa Mila Bölümleri

La Pedrara ziyaret saatleri

İki dairesel avlu etrafında sonsuzluk sembolu, yan yatmış 8 (∞) şeklinde inşa edilen Casa Mila, garip şekilli bacalarla dolu çatısı, avluları, ön cephesi ve hiçbir keskin kenara sahip olmayan, dalgalı formuyla görüp görebileceğiniz en ilginç yapılardan biri.

Aslında yine Barselona’daki birkaç benzeri dışında dünya üzerinde bu formda bir yapı başka hiçbir yerde de yok. Dolayısıyla 1–2 saatinizi ayırıp her köşesini keşfetmeye değer. İçeride ve dışarıda görebilecekleriniz ise…

Casa Mila Dış Cephesi

Casa Mila hakkında bilgiler

Carrer de Provença ile Passeig de Gracia Caddeleri’nin kesişiminde tam köşede bulunan Casa Mila’nın dairesel, dalgalı formunun en belirgin hissedildiği yer dış cephesi.

Gaudi’nin diğer eserlerine kıyasla daha az renkli olan yapının cephesinde en çok dikkat çeken bir başka detay ise art-nouveau tarzında, tıpkı bir sanat eseri gibi yapılan dökme demir balkonlar. Ki aynı işçilik Casa Mila içerisindeki tüm demir kapılarda da kendini gösteriyor.

Casa Mila Avluları

La Pedrara hakkında bilgi ve fotorğaflar

Yazının başında Casa Mila’nın iki dairesel avlu etrafında şekillendiğinden bahsetmiştim. Ön cepheden görünmeyen bu avlular için yapıyı ziyaret ediyor olmanız lazım.

Carrer de Provença Avlusu ve Passeig de Gracia Avlusu sanki bir masal diyarındaymışsınız etkisi bırakan sarmal merdivenler, duvar resimleri ve mozaiklerle süslü avlular. Bu avlularda ünlü mimar Gaudi’nin doğadan aldığı ilham ve yaşayan canlıların mimariye nasıl konu edilebileceğine de şahit olabilirsiniz.

Casa Mila Çatısı

Barselona Casa Mila La Pedrara çatısı

Bir baca ne kadar tuhaf olabilir ki demeyin. Casa Mila çatısında yer alan garip şekilli onlarca baca göreceksiniz. İnişli çıkışlı küçük patikalar ve binanın tepesini dolaşan merdivenler arasına bu bacalar da eklendiğinde Casa Mila çatısı insanda gerçek üstü bir bahçede olduğu izlenimini uyandırıyor. Üstelik burada büyüleyici bir Barselona manzarası izlemek de cabası.

Gaudi Müzesi

Gaudi Müzesi Casa Mila Barselona

Gaudi’nin mimari dehasının arkasında yatan çalışmaları gözlemleyebileceğiniz, ünlü mimarın çizimler, taslakları ve planlarının sergilendiği Gaudi Müzesi yapının 270 tuğla kemerle süslenen çatı katında yer alıyor.

Barselona Casa Mila Gaudi Müzesi

Casa Mila sadece bunlardan ibaret değil. Binada özel mülk daireler de olduğunu söylemiştim. 1900’lü yılların burjuva ailelerinin hayatına ışık tutan El Pis de la Pedrera isimli daire buna güzel bir örnek.

Onun dışında zemin kattaki 250 kişi kapasiteli oditoryum, geçici sergi salonu, keyifle bir içki alıp Barselona’yı seyredebileceğiniz bir Cafe de la Pedrera isimli restoran ve bir teras bar da Casa Mila turunda uğramanız gereken duraklardan.

Casa Mila Nerede ve Nasıl Gidilir?

Casa Mila La Pedrara harita konumu

Şehrin modern merkezi Eixample Bölgesi’nde Passeig de Gracia ile Carrer de Provença kesişiminde yer alan Casa Mila metro ile de kolay ulaşılabilen bir noktada.

3 ve 5 numaralı metro hatlarıyla Diagonal İstasyonu‘nda inip 2 dakika yürümeyle Casa Mila girişine ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek isteyenler ise 7, 16, 17, 22, 24 ve V17 numaralı otobüsleri kullanabilirler.

Casa Mila Ziyaret Gün ve Saatleri

Casa Mila ziyaret gün ve saatleri

Casa Mila haftanın her günü ziyarete açık.

  • Gündüz turları için; 09:00–20:30
  • Gece turları için; 21:00–23:00

Casa Mila Güncel Giriş Ücretleri

Casa Mila giriş ücreti (gündüz turları için) yetişkinlere 24 Euro, öğrenci ve 65 yaş üstüne 18,50 Euro. Ancak gece turu yapmak isterseniz fiyat 34 Euro veya hem gece hem gündüz turları 43 Euro. Barcelona Card sahiplerine ise %20 indirim uygulanıyor.
 
Bu fiyatlar biletinizi Casa Mila resmi web sitesinden almanız halinde geçerli. Gişeden bilet almak istediğinizde +3 Euro fark alınıyor.
 

Şu yazılarımıza da mutlak göz atın:

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Gaudi’nin En İlginç Eseri: Casa Mila (La Pedrera)”

  1. Aytül Gültekin

    Bu yapı Dan Brown ‘ın kitabında geçiyor. Siz de burada çok güzel tanıtmışsınız, bilgiler için teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top