Casa Mila (La Pedrera) Barselona

Casa Mila (La Pedrera),  Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin Barselona’daki en ünlü ikinci binasıdır. Passeig de Gracia Bulvarı’nda yer alan bina şehre hayat veren ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi tarafından 1906-1970 yılları arasında sanat meraklısı politikacı Pere Mila için yapılmıştır.

Bu yazıyı da okuyun: Barselona'da nerede kalınır?

100 metre kareden fazla alan kaplayan Casa Mila’da iki tane avlu bulunur. Böylece binanın her bölümü güneş ışığından faydalanır. Tamamen doğal taşlardan inşa edilmiştir ve bu nedenle tasarım ya da renkten yoksundur. La Pedrera olarak da bilinen, tek bir dönemeçte şehrin köşesini çevreleyen yapının dalgalı dış cephesinin Montserrat Dağı’ndan esinlenerek yapıldığı söylenirken, binaların kendisi aşınmış mağara evlere benzer. İlk yapıldığı yıllarda yapı, zamanın ilkelerine aykırı olduğu entelektüellerin ağır eleştirilerine ve alaylarına konu olmuştur. İnşasından sonra İspanya’nın en tartışmalı yapılarından biri halini alan Casa Mila, Barselonalılar tarafından La Pedrera yani “Taş Ocağı” adını almıştır. Yıllarca ilgisiz kaldıktan sonra 1984 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit alanı ilan edilen yapı ironik olarak günümüzde şehrin en hayran olunan yapıların başında gelmektedir.

Casa Mila (La Pedrera) 3
Casa Mila, Barselona

1996 yılında restore edilerek eski görünümüne kavuşan yapıda günümüzde mimara adanmış bir müze, Caixa de Catalunya Galerisi ve özel konutlar yer almaktadır. Casa Mila’nın şüphesiz en dikkat çekici kısmı çatısıdır. Burada yer alan birbirinden ilginç bacalar ve çeşitli şekiller ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görür. Birbirinden güzel balkonlara sahip ön cephe, Casa Mila’nın en etkileyici bölümlerinden biridir.

Casa Mila (La Pedrera) 3
Casa Mila (La Pedrera)

Çeşitli çizimlerin, fotoğrafların ve maketlerin sergilendiği en üst kattaki Espai Gaudi’de mimarın etkileyici dehasını yakından görebilirsiniz. Burada sanatçının eserlerinin modelleri ve açıklamaları yer alır.  Dönem mobilyaları ile dekore edilmiş olan Modernista El Pisde La Pedrera ise 19. yüzyılın sonlarındaki Barselona’nın tipik burjuva dairelerinin güzel bir örneğidir.

Bunlar dışında; iç ve dış avlu, 250 kişi kapasiteli oditoryum ve Caixa de Catalunya’nın işlettiği Geçici Sergi Salonu Casa Mila’nın diğer önemli bölümleri arasında yer alır.

Şehrin bu sıra dışı yapısını Barselona gezilecek yerler listenizde üst sıralara eklemeyi unutmayın.

Casa Mila (La Pedrera) Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Passeig de Gracia 92, Braselona
  • Ulaşım: “Diagonal” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Mart-Ekim her gün 09.00-20.00, Kasım-Şubat her gün 09.00-18.30. Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretlidir.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın