Roma Castel Sant’Angelo hakkında bilgiler

Castel Sant’Angelo nerede? Tarihi Roma sokaklarında dolaştıktan sonra Vatikan’a doğru yürürken Tiber Nehri’nin karşı kıyısında, sağlı sollu melek heykelleriyle süslenmiş bir köprünün karşı ucunda silindir şeklinde bir yapı görürsünüz.

Turistlerin bol bol fotoğrafını çektiği ancak yanı başındaki Vatikan ve Vatikan Müzeleri’nin popülaritesinden dolayı pek azının ziyaret ettiği ve bence çok şey kaçırdığı bu yapı Castel Sant’Angelo, başka bir deyişle Melek Kalesi.

Neredeyse 2 bin yaşındaki Castel Sant’Angelo bu uzun hayatına anıt mezar, kale, papalık konutu, hapishane ve son olarak da müze olma görevlerini sığdırmış. Dolayısıyla zengin de bir tarihi var.

Bu yüzden “bu dev silindir yapı da ne ki” diyenler, “ziyaret etsem mi etmesem mi” tereddütü yaşayanlar, ziyaret etmeye karar verip görecekleri hakkında biraz da bilgi edinmek isteyenler için kısaca Castel Sant’Angelo tarihçesinden başlayıp burada neler görebileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Castel Sant’Angelo Tarihi

Rom Kutsal Melek Kalesi tarihi

Castel Sant’Angelo kendisini Roma’daki sıra dışı yapılardan biri haline getiren ilginç bir geçmişe sahip aslında.

Bugün Kutsal Melek Kalesi diye bildiğimiz yapı MS 135 yılında Roma İmparatoru Hadrian tarafından kendisi için bir anıt mezar olarak yaptırılmış. Zaten yapının orijinal ismi de “Mole Adriana – Hadrian’ın Mozolesi” imiş.

Mimar Demitriano’nun MS 135 – 139 yılları arasında tamamladığı üst üste 3 silindirden oluşan yapıya amacına uygun olarak, MS 138 yılında vefat eden İmparator, eşi ve oğlunun külleri konulmuş. Ve bu gelenek yaklaşık 80 yıl kadar da devam etmiş.

Ancak MS 271 yılında İmparator Aurelianus tarafından bu yapı savunma amacıyla inşa edilen şehir surlarına dahil edilmiş ki iyi tarafından bakılırsa yapı bu sırada yeni duvarlar ve surlarla oldukça güçlendirilmiş. Zaten bu savunma duvarlarına da Aurelian Walls – Aurelian Duvarları deniliyor.

MS 401 yılında askeri üs olarak kullanılan Castel Sant’Angelo dekorasyonu (iç ve dış süslemeleri) maalesef bu dönemde epey zarar görmüş.

Sonrasında, 14. YY’dan itibaren güvenli olduğu gerekçesiyle papalık konutu, papalık hazinelerinin korunduğu yer ve bir dönem hapishane olarak da kullanılan yapı 1901 yılında müzeye dönüştürülüyor.

Bugün “Museo Nazionaledi Castel Sant’Angelo – Castel Sant’Angelo Ulusal Müzesi” adıyla bilinen müze yılda 1,5 milyona yakın kişi tarafından da ziyaret ediliyor.

Castel Sant’Angelo Hakkında Bilgiler

Castel Sant’Angelo gezi rehberi

Peki İmparator Hadrian’ın mozolesinden bir Melek Kalesi’ne nasıl dönüştü bu tarihi eser? İşte bu sorunun cevabı da bir efsanede yatıyor.

Efsaneye göre MS 590 yılında, Avrupa veba hastalığından kırılırken melek Mikail Papa tarafından mozolenin tepesinde görülmüş ve bunun veba hastalığının sona ereceğine dair bir işaret olduğu düşünülmüş (ya da kasıtlı olarak düşündürülmüş). Sonuçta kalenin adı Castel Sant’Angelo olarak değişmiş ve bugüne kadar da böyle gelmiş.

Aslında Castel Sant’Angelo Şatosunu önündeki Ponte Sant’Angelo Köprüsü’nden ayrı düşünmek neredeyse imkansız. Roma’nın en ünlü köprülerinden Ponte Sant’Angelo (Hadrian Köprüsü diye de bilinir) bir zamanlar hacıların Vatikan’a ulaşmak için geçtikleri bir köprüymüş.

3 kemerli, yanları travertenden yapılmış köprünün üzerindeki melek heykelleri ise Bernini’ye ait ve burada Castel Sant’Angelo ile birlikte en çok fotoğraflanan detaylardan.

Yazı boyunca bahsetmek istediğim diğer bir detay ise buranın yer altındaki gizli bir geçit yoluyla Vatikan’la bağlı olduğu. “Passetto di Borgo” (Vatikan Koridoru) geçidi 14.YY’dan sonra, kale Papalar tarafından kullanılırken yapılmış ve Castel Sant’Angelo ile Vatikan arasında bağlantı sağlıyor.

İktidar kavgalarının ve kaotik olayların sık sık yaşandığı tarihlerde tarihlerde Papaların güvenle bölgeden tahliye edilmesi için yapılmış olan gizli geçidi VI. Alexander ve VII. Celement gibi Papalar’ın kullanmak zorunda kaldığı da belirtilmiş bazı tarih kitaplarında.

Castel Sant’Angelo Müzesi

Castel Sant’Angelo Vatikan Koridoru

Belki biraz lafı uzattım ancak bu muhteşem şatoyu (kaleyi) daha fazla turistin gezmesi için elimden geldiğince fazla bilgi vermeye çalışıyorum. Son olarak da bugün müzede neler görülebileceğinden bahsedeyim ve konuyu bitirelim.

Buradaki en ilgi çekici yer bir zamanlar İmparator Hadrian ve ailesinin küllerinin saklandığı küçük salona çıkan 120 metrelik spiral şeklindeki rampa.

Bunun dışında içerisindeki 58 salonda Rönesans Dönemi resimlerinden, heykellere, dekoratif sanat eserlerinden antika objelere kadar zengin bir koleksiyonun sergilendiği müzede bir zamanlar Papalık Konutu olan odalar da ziyarete açık.

Sanat eserlerinin büyük kısmı 1900’lerin başında Mario Menotti ve Contini Bonacossi tarafından müzeye bağışlanmış.

Fresklerle süslenmiş, adeta labirenti andıran salonların ve avluların oluşturduğu şato aslında 2000 yıllık tarihi görsel bir şölen gibi anlatıyor.

Kalenin altıncı katında ise nefis bir Roma manzarası seyredebileceğiniz çatı terası bulunuyor ki eğer yapıyı gezecekseniz bu terasa mutlaka çıkın.

Castel Sant’Angelo Nerede? Nasıl Gidilir?

Roma Castel Sant’Angelo nerede, nasıl gidilir
Castel Sant’Angelo harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Tiber Nehri’nin batısında, Vatikan’a 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Castel Sant’Angelo nereden yola çıktığınıza bağlı olarak yürüyerek de ulaşabileceğiniz bir konumda.

Eğer İspanyol Merdivenleri civarında iseniz yürüyüşünüz 20-25 dakika, Pantheon veya Navona Meydanı civarındaysanız 10-15 dakika, Vatikan’da iseniz ortalama 5-10 dakikada yürüyerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Toplu ulaşım tercih edenlerse;

62, 23, 982 ve 280 no’lu otobüslerlen Piazza Pia Durağı’nda, 34 no’lu otobüsten Viadi Porto Castello Durağı’nda, 87, 99 no’lu otobüslerden Piazza Cavour – via Crescenzio Durağı’nda ve 46, 64 no’lo otobüslerden de Santa Spritio Durağı’nda inerek yapıya ulaşabilir.

Metro A hattına binmeniz halinde ise Lepanto veya Ottaviano İstasyonları’ndan birinde inip, 15 dakika yürüyerek de Castel Sant’Angelo’ya ulaşabilirsiniz.

Castel Sant’Angelo Giriş Ücretleri

Roma Castel Sant’Angelo turu

Castel Sant’Angelo giriş ücreti yetişkinler için 10,50 Euro. 18-25 yaş arası için indirimli ücret 7,50 Euro ancak bu bize pek yaramıyor çünkü indirim sadece AB vatandaşları için geçerli.

Castel Sant’Angelo Ziyaret Gün ve Saatleri

Roma Castel Sant’Angelo turu

Pazartesi hariç haftanın her günü açık olan Castel Sant’Angelo ziyaret saatleri 09:30 – 19:30 arasında.

Son olarak Roma ziyaretinizde bu ünlü yapıya yakın bir bölgede konaklamak isterseniz size şehrin en popüler tesislerinden biri olan 4 yıldızlı NH Collection Roma Giustiniano adlı oteli önerebilirim. Bilgi ve tavsiye için tıklayın.

Roma gezinizde ihtiyacınız olabilecek en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

  1. Gezdiğinizi söylediğiniz kulede Cem Sultan’ın esir olarak tutulduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyor ve bir daha gitme şansınız yok ise bir fırsatı kaçırmışsınız demektir. Aynı şekilde Malta’ya yolunuz düştü ve Verdala (A ve B Bloklar)ile Polveritsa Kışlaları’nda Kurtuluş savaşında esir tutulan Türkler ve orada şehit düşen 266 kişinin koğuşları ve mezarlarını ziyaret etmediyseniz de aynı şey söz konusu…Bu konuları bilmek isteyip istemediğinizi bilemiyorum; ama bilmenizin iyi olacağını düşünüyorum…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın