Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo, Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Görkemli bir kale olan yapı, adını, Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden alır. Kale, M.S 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarına dâhil edilmiş, Ortaçağ’da kaleye dönüştürülmüş ve siyasi karmaşa dönemlerinde papaların ikametgâhı olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan burada esir tutulanlar arasında yer almıştır.

Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş ile papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru adı verilen bölüm Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya dek uzanır. 1227 yılında, papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edilmiştir.

Castel Sant Angelo günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Müzeye içindeki Sala delle Urne bölümünde ölü küllerinin saklandığı kapları görebilirsiniz. İmparator Hadrian ve ailesinin külleri de bir zamanlar burada bulunsa da şu an nerede olduğu bilinmemektedir. Kalenin merkezini boydan boya kat eden VI. Alexander Merdivenleri ve Perino del Vaga ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleriyle (1544-7) süslenmiş Sala Paolina, kalenin görülmesi gereken bölümlerindendir. Terrazzo dell’Angelo’da (Melek Terası) büyük, bronz St. Michael heykelinin bakışları altında Aziz Petrus Bazilikası ve Tiber Nehri’nin panoramik manzarasını seyredebilirsiniz. Bu bölümde yer alan Bronz Melek Heykeli, 18. yüzyıl Flaman heykeltıraşı olan Pieter Verschaffelt’e aittir.

Castel Sant'Angelo, Vatikan
Castel Sant’Angelo, Vatikan

Kalenin önünde Ponte Sant Angelo (Hadrian Köprüsü) yer alıyor. Hadrian Köprüsü, Roma’da bulunan en güzel köprüler arasında yer alır. Köprünün yan yüzeyleri travertendir. Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçen köprü Castel Sant Angelo ile seyre değer bir manzara oluşturur.

Castel Sant'Angelo Vatican Corridor
Vatikan Koridoru, Castel Sant’Angelo

Roma görsellerinde sıkça yer bulan, Tiber Nehri kıyısındaki bu ünlü yapıyı Roma gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Castel Sant Angelo Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Lungotevere Castello 50, Roma
  • Otobüs: 23, 34, 40, 49, 62 ve 280 numaralı otobüsler ya da metro ile “Lepanto” durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri, resmi tatiller ve Ocak ayında kapalıdır. Salı-Pazar 09.00-20.00, Giriş ücretli: 5€

Roma Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın