Bursa gezilecek yerler Çekirge Hamamı
Çekirge Hamamı

Çekirge Hamamı, 1365-1370 yılları arasında, Bursa‘da ücretsiz kadınlar hamamı olarak yaptırılmıştır. Şehrin kadınları tarafından şifalı ve kutsal olarak bilinen hamam, yol seviyesinin altında kalmaktadır. Yoldan birkaç basamak inildikten sonra hamamın, üzerinde tuğla ile deniz dalgası motifi işlenmiş giriş kapısına varılır. Uzun bir koridordan sonra soğukluk bölümüne geçilen Çekirge Hamamı’nın soğukluğunun üzeri kubbe ile örtülüdür. Hamamın soğukluk bölümünden ise dikdörtgen planlı başka bir koridora geçilmektedir. Bu koridorun sonunda da sıcaklık, usturalık ve bir hela bulunmakta olup sıcaklığın üzeri kasnaklı bir kubbe ile örtülüdür.

Hamamın beden duvarları tuğla ve kesme taşla örülmüş; örgü sıralarında iki sıra kesme taş, iki ve bazen de üç sıra tuğla kullanılmıştır. Ayrıca taşların arasında dikey şekilde tek tuğlalar da görülmektedir. Günümüzde hamamın kubbeleri beton ile kaplıdır.

Bursa şehri kadınları tarafından yüzyıllardır kullanılmaya devam eden Çekirge Hamamı, adakların adandığı kutsal bir yer olma özelliğini günümüzde de sürdürmektedir. Hayırlı bir kısmet, sağlıklı bir çocuk ve mutlu bir yuva dileyip adak adayan kadınlar; dilekleri gerçekleştiğinde hamamı bir günlüğüne kiralayıp yakınlarıyla burada yıkanmaktadır. Adak sahibi gittikten sonra ise gün içinde hamama gelenler, hamamdan ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın