Çemberlitaş Hamamı İstanbul
Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı, Mimar Sinan’ın önemli eserlerinden biri olan İstanbul’daki bir hamamdır. II. Selim’in karısı Nur Banu Sultan tarafından 1584’te yaptırılan hamamın kadınlar bölümünün o günkü hali günümüze ulaşamamıştır.

Valide-i Atik Külliyesi’ne gelir sağlamak için yaptırılmıştır. Valide Sultan Hamamı ya da Gül Hamamı isimleriyle de bilinen yapıda kadın ve erkekler için ayrı bölümler vardır. Hamamın girişleri de buna göre ayrılmıştır. Kadınlar Divanyolu Caddesi’nden, erkekler Vezir Hanı Caddesi’nden yapıya girebilir.

Bir dönem harabe şeklinde kalan hamam sonrasında depo olarak kullanılmıştır. Restore edildikten sonra ise ilk işlevine tekrar kavuşmuştur. Çemberlitaş Hamamı, İstanbul Üniversitesi, Kapalıçarşı, Atik Ali Paşa Medresesi gibi tarihi ve turistik yerlere yakın olması nedeniyle tarihi bir adanın içerisinde izlenimi yaratır.

Hamam, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği bir yerdir. İstanbul gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden olan hamam, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerindendir. Çemberlitaş Hamamı’nda yer alan her ince detay Sinan’ın zeka ve başarısının göstergesidir.

İstanbul Çemberlitaş Hamamı

Çemberlitaş Hamamı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Mollafenari Mah. Vezirhan Cad. No:8 34440 İstanbul
  • Ulaşım: Kapalıçarşı ve İstanbul Üniversitesi’ne yakın bulunan Çemberlitaş Hamamı’na Çemberlitaş otobüs durağından otobüs ile, tramvay ile Karaköy’den ya da metroyla Aksaray’dan gelebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 06:00 – 24:00 arasında açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Self servis hamam kullanım bedeli 60 Lira’dır.
  • Web sitesi: http://www.cemberlitashamami.com
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın