Cenevre gezilecek yerler

Küresel şehir kavramıyla özdeşleşmiş olan Cenevre, ilgi çekici tarihi ve doğal güzellikleri sayesinde turistler tarafından her dönem rağbet görüyor. İsviçre Federal Devleti‘ne bağlı 26 eyaletten birisini oluşturan şehir, uluslararası pek çok kuruluşun merkezi binasına ev sahipliği yapıyor. Avrupa tarihi açısından önem taşıyan global şehre gezi planlayarak siz de Cenevre gezilecek yerler çizelgesindeki turistik rotaları daha yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz.

Cenevre Gezilecek Yerler Listesi

Jura dağları ve Alpler ile çevrili olan Cenevre, İsviçre’nin en kalabalık şehirleri arasından öne çıkıyor. Tarihin ve sanatın birleşimi olan mimari yapıtlar, yemyeşil dokusu ile göz dolduran parklar ve mavi suları ile insana huzur aşılayan nehirler, kozmopolit yapıya sahip olan şehri, kartpostal güzelliğine bürüyor.

İlginç konseptlerde dizayn edilmiş müzeler ve hoş vakitler geçirebilmenizi sağlayan sanatsal galeriler ve gastronomik mabetler ise bölgenin kültürel çeşitliliğini yansıtıyor.

1. St Pierre Katedrali

Cenevre St Pierre Katedrali

Cenevre gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan St Pierre Katedrali (Cathedral St. Pierre), 1160-1252 yılları arasından inşa edilmiş şehrin en ünlü ana yapıtlarından birisi.

Sade ve yalın vitray süslemeleri ile beğeni toplayan mimari eserin iç yapısında parlak mumu andıran avizeler, birbirinden güzel tapınaklar ve tarihi şapel kalıntıları göze çarpıyor.

Yan kısımlarında bulunan kuleleri ile son derece etkileyici bir görsellik sunan neoklasik tarzdaki katedrali, Place du Bourg-de-Four meydanına geldiğinizde ziyaret ederek, burada düzenlenen konserlere katılabilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

2. Jet d’eau Fıskiyesi

Cenevre gezilecek yerler Jet d'eau Fıskiyesi

Cenevre Gölü’nün Rhone Nehri ile birleştiği yerde bulunan Jet d’eau Fıskiyesi, 500 litrelik suyu saatte 200 kilometrelik hızla, 240 metrelik bir yükseğe çıkartıyor.

Yekpare açıdan bakıldığında gelen ziyaretçileri bir hayli şaşırtmayı başaran fıskiye, dünyanın en uzun çeşmelerinden birisini temsil ediyor.

Kentin bu görkemli simgesini, General-Guisan Rıhtımı’na giderek yakından görebilir ve yaşayacağınız şaşırtıcı anlarınızı fotoğraflarla ölümsüzleştirebilirsiniz.

3. Cenevre Gölü

Cenevre Cenevre Gölü

İsviçre ile Fransa arasında konuşlanmış olan Cenevre Gölü (Lake Geneva), 581 kilometrelik yüz ölçümü ile büyük bir alanı kaplıyor. “Le Mans” (Leman) olarak adlandırılan gölün etrafında, otantik gemiler, yelkenler ve yat limanları göze çarpıyor.

Vapur ile tekne turu yapabileceğiniz bölgede, üstelik göl manzarasına karşı yemek yiyebileceğiniz pek çok balık restoranı da bulabileceksiniz.

4. Çiçek Saati

Cenevre Çiçek Saati

Leman Gölü yakınlarındaki “İngiliz Bahçesi” içerisinde görebileceğiniz Çiçek Saati (Flower Clock), 1955 yıllarında Cenevre’de çalışan bahçıvanlar tarafından tasarlanmış.

650 çiçek ile bütünleştirilerek dekore edilen ve güneş enerjisi ile çalışan 4 metre çapındaki saat, her mevsim farklı renk tonlarına bürünerek şehre ayrı bir doğa güzelliği kazandırıyor.

5. Rue de Rhone

Cenevre görülecek yerler Rue de Rhone

Alışveriş Cenneti” şeklinde tabir edilen Rue de Rhone, kentin hareketli yaşantısını vurgulayan en popüler semtlerinin başında geliyor. Globus, EPA, Hennes & Mauritz gibi servis ve moda zincir mağazalarının sıralandığı cadde üzerinde zaman zaman çeşitli eğlence aktiviteleri organize ediliyor.

Özellikle vizon kürklü paltoların ve mücevherlerle kaplı saatlerin yer aldığı küçük dükkan, Cenevre gezilecek yerler içerisinde bulunan meydanın lüks dokusuna dikkati çekiyor.

6. Uluslararası Kızıl Haç Müzesi

Cenevre gezilecek yerler Uluslararası Kızıl Haç Müzesi

Avenue de la Paix semtinde görebileceğiniz Uluslararası Kızıl Haç Müzesi (International Red Cross and Red Crescent Museum), Kızıl Haç’ın oluşumundan savaşlardaki desteklerine kadar pek çok alandaki fotoğraflarını ve belgelerini yansıtıyor.

Özellikle de Afrika’da yaşanmış açlığı ve sefaleti anlatan fotoğraflar bir hayli etkileyici. 8. numaralı otobüslerle kolayca ulaşımın sağlandığı müzeyi, 10.00-18.00 saatleri arasında gezebilir ve birbirinden farklı tarihsel anlara tanıklık edebilirsiniz.

7. Reform Anıtı

Cenevre Reform Anıtı

1909 yılında John Calvin‘in 400. günü doğum günü anısına Eski Şehir’e ait duvarlar üzerinde inşa edilen Reform Anıtı (Reform Monument), Cenevre Üniversitesi‘nin bahçesinde bulunuyor. İlk etapta dekoratif tasarımı ile ilgi çeken yapıt, Protestan Reformu‘nu sembolize eden önemli olayları ve bilgileri içeriyor.

William Farel, Théodore de Bèze and John Knox, John Calvin gibi önemli isimlere ait dev heykellerle desteklenen anıtın bas kabartmaları ise Parc des Bastions semtine karşı oldukça heybetli bir görüntü yaratıyor.

8. Kırık Sandalye Anıtı

Cenevre gezilecek yerler Kırık Sandalye Anıtı

Birleşmiş Milletler Binası’nın bulunduğu Nations Meydanı üzerinde göze çarpan 5.5 ton ağırlığında Kırık Sandalye Anıtı (Broken Chair Sculpture), savaş sırasında gelen bir mayın nedeniyle ayağını kaybeden kişinin durumunu ifade ediyor.

1997 yılında “Kara Mayını Kurbanları” anısına Daniel Berset’e yaptırılan muazzam eserin 12 metre ölçüsündeki devasa boyutu da yine görenleri bir hayli hayrete düşürüyor.

9. Reform Müzesi

Cenevre Reform Müzesi

Geçmişi 16. yüzyıl dönemlerine kadar dayanan Reform Müzesi (Museum International de la Reforme), Orta Çağ tarihine damgasını vuran ve en çok Avrupa’yı yakından etkileyen Reform hareketlerinin başlangıcını baz alıyor.

Reform hareketlerinin başladığı orijinal manastır bölgesinde kurulmuş olan müzenin içerisinde kitap, el yazması, mezar taşı, kişisel obje ve heykel gibi daha pek çok tarihsel unsur sergileniyor.

Reform hareketlerine ilişkin keşif imkanı sunan müzeyi, Cloître Sokağı‘na geldiğinizde gezmenizi tavsiye ederim.

10. Cenova Şehir Bahçesi

Cenevre gezilecek yerler Şehir Bahçesi

Agustin-Pyrame de Candoll tarafından 1904 yılında tasarımına başlanılan Cenova Şehir Bahçesi (Garden of the City of Geneva), 6000.000 numunesi sayesinde bünyesinde dünyanın en zengin bitki koleksiyonlarına yer veriyor.

Seralar, Kayalık, Arboretum ve Kış Bahçesi olmak üzere toplamda 4 kategoriye ayrılan yeşillik alanda; Tarihi Gül Bahçesi, Evrim Yolu ve Hayvan Parkı gibi farklı koleksiyonlar görülüyor.

Chemin de l’Impératrice adresindeki bahçede üstelik kafe, restoran, kütüphane, içme suyu musluğu, botanik dükkanı ve çocuklar için tasarlanan Enchanted Forestoyun alanı gibi farklı tesisler de düşünülmüş.

11. Neuve Meydanı

Cenevre gezilecek yerler Neuve Meydanı

Bohem ve aristokrat bir atmosfere sahip olan şehrin Neuve Meydanı (Place Neuve), gelen ziyaretçilerini daha çok tarihi dokusu ile etkiliyor.

Rath Müzesi, Büyük Tiyatro, Cenevre Müzik Konservatuarı ve Victoria Konser Salonu gibi binalarla hareketlendirilen bölgede, bir de 1787 – 1875 yılları arasında yaşamış General Guillaume Henri Dufour’a ait dekoratif atlı heykel yükseliyor.

Cenevre gezilecek yerler turunuza şehrin bu ünlü meydanını ekleyerek, tatilinize kültürel anlamda bir yenilik katabilirsiniz.

12. Yüksek Enerji Fiziği Laboratuarı (CERN)

Cenevre CERN

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi ismiyle de anılan Yüksek Enerji Fiziği Laboratuarı (CERN) 3000 kişilik personeli ve yüzlerce binası ile 1954 yılından günümüze değin faaliyetlerine devam ediyor.

Günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üye adayı bulunan kuruluşta, nükleer fizik alanının yanı sıra uygulamalı bilimler, mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanında da detaylı araştırmalar yapılıyor.

Franco-Swiss sınırında yer alan laboratuvara, geziniz boyunca uğrayabilir ve CERN topluluğundan evrenin temel yapısı hakkında birtakım bilgiler öğrenebilirsiniz.

13. İngiliz Bahçesi

Cenevre İngiliz Bahçesi

Haftanın her günü ziyarete açık olan İngiliz Bahçesi (Jardin Anglais), doğanın huzur verici etkisini hissetmek isteyenler için son derece ideal bir durak.

Yapımı 19. yüzyıl dönemine kadar süren park içinde birbirinden seçkin bitki topluluklarına yer veriliyor. Cenevre’de hareketli yaşamdan uzak sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız, Cenevre Gölü kenarında yer alan bu yeşili bol doğa harikası parka mutlaka uğramalısınız.

Park gezintiniz sırasında ayrıca rengarenk dizaynıyla insanı büyüleyen Çiçek Saati‘ni de inceleyebilirsiniz.

14. Ariana Müzesi

Cenevre'de gezilecek yerler Ariana Müzesi

Neoklasik ve barok stildeki tarzların sentezi ile şekillenen Ariana Müzesi (The Musee Ariana), 45 hektarlık bir alanı kaplayan Ariana Parkı içerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Gustave Revillioad tarafınca 1877 yılında inşa edilen müzenin koleksiyonunda, dünyanın dört bir yanından gelen ve 2000 parçadan oluşan cam, çömlek ve seramik gibi sanatsal öneme sahip birçok eser mevcut.

Haftanın Salı hariç diğer tüm günleri ziyaret edilebilen La Paix Meydanı‘ndaki bu kültürel bina, Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi’ni içerisinde barındırdığı için aynı zamanda “İsviçre Cam ve Seramik Müzesi” olarak da isimlendiriliyor.

15- Mont Blanc Rıhtımı

Cenevre Mont Blanc Rıhtımı

Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan Mont Blanc Rıhtımı (Quai du Mont Blanc), Fransa Alpleri’ne karşı muazzam bir panoramik manzara sunuyor.

Köprünün batı kısmında Jean-Jacques Rousseau’nun heykeli ile sembolize edilen Rousseau Adası, görülmeyi bekliyor. Le Mans Gölü çıkışındaki rıhtımı, Cenevre gezilecek yerler turunuzun başlangıç rotası yapabilirsiniz. İster Bergues Köprüsü üzerinden yürüyerek kolayca adaya ulaşabilir, isterseniz de nehrin öbür kıyısına geçerek lüks alışveriş mağazalarından beğeninize uygun kıyafetler satın alabilirsiniz.

Cenevre’de Gezilecek Diğer Yerler

Eğer yeteri kadar vaktiniz varsa Cenevre gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz:

  • Birleşmiş Milletler Sarayı (United Nations Office at Geneva)
  • Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum of Geneva)
  • Bruswick Anıtı (Bruswick Monument)
  • Marche Croi Caddesi
  • Barbier Mueller Müzesi (Barbier Mueller Museum)
  • L’lle L’lle (Gözcü Kulesi)

Cenevre’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Cenevre seyahatinizde konaklama için mükemmel bir konuma sahip olan 4 yıldızlı Warwick Geneva adlı tesise göz atabilirsiniz. Bu otel dışında Cenevre’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Cenevre’de konaklama yapılacak yerler hakkında bilgiler ile her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi Cenevre’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Cenevre gezilecek yerler
4 yıldızlı Warwick Geneva, Cenevre’de konaklama için güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Cenevre gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. İyi tatiller!

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın