Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, Ankara gezilecek yerler listemizdeki önemli müzelerden biridir. Türkiye’deki iki önemli sanayi müzesinden biri olan müzede makine yaşantısına geçen insanlığın gelişimini genel olarak ifade etmekle birlikte özel olarak da Türkiye sanayileşme mücadelesi de anlatılmaktadır. 

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul’daki kardeşinden biraz daha farklıdır. Burada bulunan eserler daha çok araba türleri, çeşitli makine parçaları ve ulaşım araçlarıyla üretim araçlarındaki gelişmelere odaklanmıştır. Ulaşımda İstanbul’daki gibi deniz ve hava araçlarına ağırlık verilmeyen bu merkezde daha çok kara ve demir yolu ürünleri sergilenmektedir.

Müze, tarihi Çengelhan binası içinde kurulmuştur. Binanın tarihi 16. yüzyıla rastlamaktadır. Tarihe önemli bir figür olarak geçen Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından kurulduğu bilinen yapı aradan geçen yüzlerce yılda birçok amaçla kullanılmıştır. Bu tarihsel dönemin bir noktasında da Tabakhane olarak kullanıldığı bilinen yapı 2005 yılında Rahmi Koç Vakfı tarafından kiralanmıştır. Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki binanın bakım ve onarımı yapılarak Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi oluşturulmuştur.

Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Necatibey Mahallesi, Depo Sokak No: 1 Altındağ Ankara
  • Ziyaret Bilgileri: Müze hafta içi 10.00 ve 17.00 saatleri arasında, hafta sonu da 10.00 ve 19.00 saatleri arasında açık durumdadır. Sadece Pazartesi günleri kapalı olan müzeye giriş için tam ücret 6 TL, indirimli ücret 3 TL’dir.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın