cenova gezilecek yerler

2004 yılında Avrupa Kültür başkenti seçilen Cenova gezilecek yerler açısından oldukça zengin alternatifler sunuyor. Kuzey İtalya‘nın tarihi liman kenti, kaşif Kristof Kolomb’un doğduğu yer olarak da biliniyor. 16. ve 17. yüzyılda şehre akan zenginlikler, “La Superba” takma adını alan mermer saraylarda kendini gösteriyor. İtalya’nın en görkemli ve en soylu saraylarına ev sahipliği yapan şehirde, eski yolları takip ederek ilerleyebilir; Piazza de Ferrari yakınlarındaki Piazza Matteotti cadde ve meydanlarını gezebilir; Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından birinde  eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Cenova Gezilecek Yerler Listesi

Cenova, Apenin Dağlarının alt yamaçlarına kadar yükselen dikey bir kent olduğu için, haritada yakın görünen yapılar, aslında kilometrelerce ilerde olabiliyor.

Sizin için özel olarak derlediğimiz önemli lokasyonlar ise, limandan itibaren şehrin kalbine doğru uzun bir tırmanışa başlamadan önce, gezi listenizi çeşitlendirebilmenize olanak tanıyor.

1. Cenova Katedrali

Cenova Katedrali

Cenova’nın zebra çizgili Gotik-Romanet katedrali Cenova Katedrali (Cattedrale di San Lorenzo), Orta Çağ mimarisinin el değmemiş bir örneği olarak dikkat çekiyor.

1100‘lü yıllarda bazilika olarak inşa edilen, 1307‘de Gotik tarzda restore edilen ve 1557‘de bir Rönesans kubbesi ile şekillendirilen çarpıcı Katedral, şehrin en göz alıcı eserleri arasında yer alıyor. Bir zamanlar “Kutsal Kase” olduğu düşünülen cilalanmış kuvars tabak ve True Cross’un bir parçası da katedral içinde korunuyor.

2. Ferrari Meydanı

cenova Ferrari Meydanı

19. yüzyıldan kalma neo-barok yapılar ve Liguria’dan gelen heykeller ile oldukça gösterişli bir hal alan Ferrari Meydanı (Piazza De Ferrari), Cenova gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Şehrin sembolik buluşma merkezi olarak da bilinen Piazza De Ferrari, ülkenin en prestijli opera binaları ile göz dolduruyor.

3. Acquario di Genova

cenova Acquario di Genova

Avrupa’nın en büyük akvaryumlarından biri olan Acquario di Genova (Aquarium of Genoa), her çeşit deniz canlısını büyük doğal ortamı içinde izleyebilme olanağı sunuyor.

Kristof Kolomb’un 500. yıl dönümünü kutlamak için 1992 yılında kurulan ve endemik bitkilerle çevrili küre giriş kapısına sahip akvaryum, denize tutkusu olan herkesi kendine çekmeyi başarıyor.

4. Porta Soprana

cenova gezilecek yerler Porta Soprana

Frederick Barbarossa’nın tehditlerinin ardından Cenevizliler tarafından yaptırılan Porta Soprana (Orta Çağ Kapıları), şehrin tam merkezinde yer alıyor. 1155 yılında inşa edilmeye başlanan devasa Orta Çağ Kapıları, 4 yıl gibi rekor bir sürede tamamlanıyor.

5. Palazzo Doria Tursi

cenova Palazzo Doria Tursi

Palazzo Rosso ve Palazzo Bianco binaları ile birlikte olan Palazzo Doria Tursi (Belediye Sarayı), 1848 yılından beri Cenova belediye binasına ev sahipliği yapıyor.

Görkemli Belediye Sarayı, efsanevi kemancı Niccolo Paganini‘nin kişisel çalışmalarından oluşan etkileyici bir koleksiyonu da bünyesinde barındırıyor.

6. Palazzo Reale

cenova gezilecek yerler Palazzo Reale

Cenova gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Palazzo Reale (Royal Palace), Cenova’daki en güzel avlu, teras ve bahçeleri gözler önüne seriyor.

Savoy hanedanlarının eski ikametgahı olan şatafatlı odalarını, zarif mobilyalarını ve 17. yüzyıl sanatının en eşsiz koleksiyonlarını Royal Palace’da görebilmek mümkün oluyor.

7. Kristof Kolomb Evi

cenova gezilecek yerler Kristof Kolomb Evi

Porta Soprana kapısının gölgesinde ve eski surların hemen dışında yer alan Kristof Kolomb Evi (Casa di Colombo), restore edilmiş haliyle ziyaretçilerini bekliyor.

Kristof Kolomb’un doğduğu ev olarak bilinen müzede görülecek çok fazla şey yok, ancak evin, kapının ve manastırın bileşimi ile kesişen dolambaçlı yollar, sizi 12. yüzyılda ufak bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

8. Via Garibaldi

cenova Via Garibaldi

Eskiden Strada Nuova olarak adlandırılan Via Garibaldi, 16. yüzyıldan itibaren, önemli Ceneviz aileleri için Maniyerist sarayların inşa edildiği prestijli bir cadde olma özelliği taşıyor.

Palazzo Rosso, Palazzo Bianco, Palazzo Grimaldi ve Musei di Strada Nuova da cadde üzerinde bulunuyor. Ünlü yazar Charles Dickens’ın İtalya’daki seyahatinde övgülerle bahsettiği Via Garibaldi, 250 metre uzunluğu ve 7.5 metre genişliği ile göz dolduruyor.

9. Santa Maria di Castello

cenova Santa Maria di Castello

Castello Tepesinde denize nazır bir manzaraya sahip olan Santa Maria di Castello, harika freskleri ve 16. yüzyıl Ceneviz kültürüne ait boyalı majolikleri ile dikkat çekiyor.

Tatilde huzur ve sükunet arayışı içindeyseniz, Romanesk tarzında dizayn edilen Santa Maria di Castello bazilikasını Cenova gezilecek yerler listenize gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

10. Via XX Settembre

cenova gezilecek yerler Via XX Settembre

Cenova’nın en sempatik art nouveau binalarına ev sahipliği yapan Via XX Settembre, 1892 yılında şehir merkezinin kentsel yapılanması ile birlikte farklı bir çehreye kavuşuyor.

Yayalara açık olan ünlü cadde üzerinde alışveriş yapabileceğiniz ve hoşça vakit geçirebileceğiniz çok sayıda şık butik ve sanat galerisi yer alıyor.

11. La Lanterna

cenova La Lanterna

Yaklaşık 9 asırlık tarihi ve 77 metre yüksekliği ile dünyanın en eski ve en uzun fenerlerinden biri olan La Lanterna (Lighthouse of Genoa), 1543‘ten günümüze kadar tankerleri ve gemileri uyarmak için ışığını 50 km’den uzağa gönderiyor.

Cenova’nın ünlü deniz feneri, şehri ziyarete gelen turistler tarafından da en çok rağbet edilen yerler arasında bulunuyor.

12. Castello d’Albertis

cenova gezilecek yerler Castello d'Albertis

Bir dönemler kaptan Enrico Alberto d’Albertis’in evi olan Castello d’Albertis Kalesi, 1932’de Cenova şehrine bağışlanıyor. 2004 yılında açılan Museo del Mondo (Dünya Kültürleri Müzesi)’ni de içinde barındıran görkemli kalede, Giulio Monteverde tarafından yapılan Kristof Kolomb‘un çocukluğunun tasvir edildiği ilginç bir heykel de yer alıyor.

13. Palazzo Ducale

cenova'da gezilecek yerler Palazzo Ducale

16 yüzyılın sonlarında, savunma kalesi olarak inşa edilen Palazzo Ducale (Doge’s Palace), 1797’den sonra Cenova Cumhuriyetinin dağılmasıyla birlikte, kale vasfını yitiriyor.

Günümüzde yerel yönetim merkezi olan Palazzo Ducale, 1980 ile 1992 yılları arasında, son halini alıyor. 09:30 ile 18:30 saatleri arasında, halka açık bölümleri ziyaret edebilmek mümkün oluyor.

Büyük Oda’daki dev avizeler (Sala del Maggior Consiglio) ve Vali Şapeli (Capella del Doge) içindeki ihtişamlı tablolar, Orta Çağ mimarisinin heyecanını tekrar yaşatıyor.

14. Palazzo Bianco

cenova görülecek yerler Palazzo Bianco

Cenova gezilecek yerler planınızın içinde olmasını arzu edeceğiniz Palazzo Bianco (White Palace), “Strada Nuova” yı gören ihtişamlı binaların en sonuncusu olarak kabul ediliyor.

16. yüzyılın ortalarında Luca Grimaldi tarafından inşa edilen Beyaz Saray, 18. yüzyılda yeniden yapılandırılıyor. Van Dyck, Rubens, Filippino Lippi, Veronese ve Caravaggio gibi İspanyol ve Flaman okullarının önemli ressamlarına ait tablolar, bina içindeki müzede sergileniyor.

Lucas Cranach The Elder’in “Portrait of a Lady” tablosu ise, müzenin en dikkat çekici eserleri arasında yer almayı başarıyor.

15. Portofino

Portofino

İtalyan Rivierası’nın ünlü tatil beldesi Portofino, küçük liman etrafında kümelenmiş ve kıyı çizgisine paralel olarak dizilen rengarenk evleri ile büyülüyor.

Leo Chiosso’nun 1950 yılında bestelediği “Love In Portofino” şarkısıyla dünya çapında bir üne sahip olan kasaba; sakin, huzurlu ve sanat dolu bir tatil yapmak isteyen herkese kapılarını açıyor. (Portofino, Cenova merkeze 35km uzaklıkta yer alıyor.)

Cenova’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri?

Eğer Cenova gezinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Hotel Bristol Palace adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Cenova’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Cenova gezilecek yerler yazısı boyunca şehrin en gözde 15 yeri hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Cenova’da keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

3 Yorum

    • Girişte de internetten de satın alabilirsiniz. Lakin yurt dışı gezilerimde ben genellikle planlı bir tur yapıyorum. Sürprizle karşılaşmamak adına biletlerimi önceden internetten alıyorum. Gitmeyi planladığınız gün akvaryum kapalı da olabilir, en iyisi planlı gezi…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın