Çeşme Alaçatı tatili

Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, İzmir’in en batısında ve yaklaşık 1 saat mesafede bulunan gözde bir tatil cenneti. Maldivler’i aratmayan berrak denizi, renkli marinası ile yerli ve yabancı turistin de tatil denildiğinde ilk akla gelen duraklarından.

Pırıl pırıl denizi, canlı gece hayatı ve beach kulüpleri ile ünlü Çeşme doyurucu bir tatil keyfi yaşatıyor biz tatilcilere. Çeşme’nin şirin bir beldesi olan Alaçatı ise taş evleri, butik otelleri, tatlı esintili havası, şirin sokakları ile kendinizi adeta kartpostalın içinde hissedeceğiniz bir yer. Hal böyle olunca Çeşme & Alaçatı gezilecek yerler listemizde bir hayli kabarık. Şimdi gelin hep beraber Alaçatı ve Çeşme’nin altını üstüne getirelim ve keşfedilmedik yer bırakmayalım.

Çeşme Gezilecek Yerler

Çeşme'de gezip görüleccek yerler

1. Çeşme Kalesi

Çeşme gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Çeşme Kalesi yer alıyor. Çeşme’nin görülmeye değer en önemli tarihi miraslarından biri şüphesiz Çeşme Kalesi’dir. Çeşme Kalesi 1508 yılında 2. Beyazıt döneminde yapılmış olup Aydın Valisi Mir Haydar tarafından Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırılmıştır.

Çeşme Kalesi’nin içerisinde 2 müze yer almaktadır. Bunlardan biri İyon kenti Ildır’dan getirilmiş eski heykel ve büstler; diğeri ise Osmanlı ile Ruslar arasında yapılan ve Osmanlı’nın kaybettiği Çeşme Deniz Muharebesi savaşından kalıntılardır.

Çeşme gezilecek yerler kale

Kale yaz aylarında İzmir Festivali kapsamında birçok konsere de ev sahipliği yapmakta ve izleyicilere farklı bir ambiyans sunmaktadır. Çeşme Kalesini müze kartınız varsa ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Müze kartı olmayanlar ise muze.gov.tr/tr/muzekart üzerinden 50 TL karşılığı müze kart çıkarabilir, öğrenci ve öğretmenler ise müze kart basım noktalarından 20 TL karşılığı ile bu karta sahip olabilirler. Üstelik 1 yıl boyunca 300’ü aşkın müze ve ören yerini sınırsız gezme fırsatınız olacak.

2. Çeşme Çarşısı

Çeşme'de alışveriş çarşı

Bir tatil beldesine gelindi mi çarşısı dolaşılmadan dönülmez tabi ki. Çeşme çarşısı cıvıl cıvıl hediyelik eşya satan sokakları ile Çeşme gezilecek yerler listenizde yerini almalı. Her gittiğim yerden magnet ve hediyelik eşya toplama gibi bir huyum olduğu için çarşılar vazgeçilmezimdir.

Alaçatı’nın çarşısından sonra uğradığımdan olsa gerek bana burası fazlasıyla ucuz geldi ve neredeyse eşe dosta bütün alışverişimi buradan yaptım. Alaçatı çarşı serüvenimi de aşağıda sizlerle paylaştım zaten 🙂 Çeşme’de kıyafetler ve ayakkabılar da oldukça makul fiyatlardaydı. Ben Ağustos’un sonunda gittiğim için bütün mağazalarda çılgınlar gibi indirim vardı. 50 TL’ ye abiye bir ayakkabı, 40 TL’ ye sandalet aldım gerisini siz düşünün 🙂

3. Erythrai Antik Kenti

Erythrai Antik Kenti Çeşme

Çeşme’ ye 27 km mesafede bulunan Erythrai Antik Kenti Çeşme gezilecek yerler listemize eklememiz gereken önemli bir yer. Ildır köyünün antik dönemdeki adı olan “Erythrai” hakkında çeşitli rivayetler mevcut.

Bir rivayete göre kentinadı Yunanca’da “kırmızı” anlamına gelen Erythros‘tan türemiş ve toprağının kırmızı renginden dolayı kente “Kızıl Kent” denilmeye başlanmış. Bir diğer rivayete göre de kent adını kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’tan almıştır. Şehirde 1963-1966 yılları arasında Prof. Hakkı Gültekin ve daha sonra da Prof. Ekrem Akurgal tarafından kazı çalışmaları yapılmış ve bir antik tiyatroya ulaşılmıştır.

Çeşme tarihi yerler antik kent

4. Çeşme Arkeoloji Müzesi

Çeşme gezilecek yerler listesinde tarihi eserlerden hoşlananları sevindirecek bir diğer yer ise Çeşme Arkeoloji Müzesi’dir. 1965 yılından bu yana hizmet veren müze ilk yıllarında İstanbul Topkapı Müzesi’nden getirilen silahların sergilendiği silah müzesi olarak hizmet verirken daha sonra Ildırı (Erythrai) antik şehrinde yapılan kazılardan elde edilen kalıntıların sergilendiği bir müze olarak günümüze ulaşmıştır. Müzeyi haftanın her günü yaz ayları boyunca 08.30-19.00 saatleri arasında, kış aylarında ise 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti ise yalnızca 8 TL.

5. Çeşme Marina

Çeşme yemek tutubiberi
Tuzubiberi, Çeşme

Çeşme’nin marinası oturup seyretmelik, öyle güzel. Yeme-içme anlamında da zengin bir yelpaze sunuyor. Yan yana dizilen birçok cafe-restorant mevcut marinada. İster kumru yiyin ister balık seçenek bol. Benim tavsiyem ise manzarası eşliğinde size keyifli bir akşam yaşatacak “Tuzu Biberi“‘ye gitmek. Ben acılı köftesini yedim ve başarılı buldum. Paçanga böreği de mutlaka denenmeli. 2 kişi ortalama bir akşam yemeği 100-120 TL civarında.

Değişiklik yapmak ister ve daha lüks bir mekan ararsanız hemen birkaç mekan ilerisinde bulunan Marina Yacht Club’da da bir şeyler yiyip içebilir, etkinlik takvimine göz atabilirsiniz. Benim gittiğim gün Fatih Erkoç sahne almıştı mesela. Sahne almasalar da mekanda bir köşede yemeklerini yiyen bolca ünlü sanatçı göreceğinize emin olabilirsiniz 🙂

6. Ilıca Plajı

Ilıca Plajı Çeşme

Geldik Çeşme gezilecek yerler listemizin en ılık plajına. Ilıca Plajı adını içerisinde kaynayan sıcak termal sularından alıyor. Yani denize girince tipik bu su neden çok sıcak yoksa…? soruları gelmesin aklınıza 🙂 Bembeyaz kumu, ılık ve pırıl pırıl denizi ile bana göre Çeşme’nin en iyi plajlarından.Halk plajı olmasına rağmen akın akın bir kalabalık yoktu plajda. Belki de hafta içine rastladığım için olabilir ancak bir çok yere kıyasla bana çok sakin geldi. Çeşme’nin güzel plajları genelde ulaşımı zor ve merkeze uzak yerlerde konumlandığı için Ilıca Plajı tüm güzellikleri bir yana konumu itibari ile de tatilciler için mükemmel bir seçenek.

7. Eşek Adası

Çeşme’nin eşekleri ile ünlü adası her yıl yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir yer. Yalnızca tekne turları ile ulaşımın mümkün olduğu adada maalesef konaklamaya izin verilmiyor. Günübirlik gezi rotanıza eklemeyi ve gittiğinizde eşeklerle selfie çektirmeyi unutmayın 🙂

8. Altınkum Plajı

Çeşme Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, Çeşme merkeze 10 dakikalık mesafede bulunan ve adını altın sarısı kumlarından alan güzel bir plaj. Denizin dalgasız ve serin olduğu bu plaja toplu taşıma ile ulaşım da oldukça kolay.

9. Aya Yorgi Koyu

İlçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan Aya Yorgi Koyu, tatilcilerin gözdelerinden. Koyda hizmet veren yan yana sıralı beach club’lar ister gece ister gündüz ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatıyor. Sole-Mare, Kafe Pi bunlardan sadece birkaçı. Ancak benim gibi eğlence değil sakinlik, bakirlik arayanlardansanız sizinle Delikli Koy’da buluşalım.

10. Delikli Koy

Çeşme Deliklikoy

En güzelini tabi ki en sona sakladım ^:) Alaçatı ve Ovacık arasında yer alan Delikli Koy, bu adını 2 plajı birbirinden ayıran kayalıkta doğal sebeplerle oluşan boşluktan alıyor. Özellikle kampçıların uğrak noktası olan Delikli Koy’a toplu taşıma ile ulaşım mümkün olmayıp özel araçlarla gelinmelidir. O kadar muhteşem bir denizi var ki kumsuz plajlardan haz etmeyen ben bile turkuaz renkli denizinin hatırına çakıl taşlı plajına razı oldum. Ayrıca en güzel gün batımına şahit olacağınızın da garantisini verebilirim.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı'da gezilecek yerler

1. Alaçatı Çarşısı

Alaçatı gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Alaçatı’nın renkli mi renkli çarşısı var. Alaçatı çarşısı ister gece olsun ister gündüz hep canlı hep kalabalık. Gece çarşıyı gezerken insan trafiğinden yürüyemediğim için çoğu zaman gündüz geziyorum. Çarşıda zaten yok yok. Butik birçok dükkan, el yapımı birçok hediyelikler mevcut. Çarşıda en çok karşınıza çıkacak şey ise damla sakızı 🙂 Her gittiğimde muhakkak alırım Türk kahvesi sunumlarım için. Ayrıca çarşıda adım başı karşınıza çıkan bir diğer şey ise kumru.

Alatı alışveriş çarşı hediyelik

Alaçatı’ya gelmişken kumru yemeden sakın dönmeyin demeyin. Alaçatı butik demiştik değil mi? Bu kadar butikliğin bir bedeli olarak da fiyatlar inanılmaz yüksek. Bu sene özellikle duyduğum fiyatlar karşısında hayrete düştüm. Basit bir plaj çantasının fiyatı 300 TL. Ancak buna rağmen özel tasarım bir çantayı 150 TL’ye bulup almanın da haklı gururunu yaşadım. Kısacası ilk girdiğiniz yerden alışveriş yapmayın ve muhakkak pazarlık edin 🙂

2. Çark Plajı

Çeşme Alaçatı Çark Plajı

Alaçatı konumu gereği rüzgarlı ve bu nedenle de sörf tutkunları için biçilmiş bir kaftan. Alaçatı gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken Çark Plajı, sörfe ilginiz var ise ya da daha önce sörf yapmamışsanız size mükemmel bir fırsat sunuyor. Plajdaki sörf okullarından ekipman kiralayıp ders alabiliyorsunuz.Hadi bu yaz bir değişiklik yapın ve sörf yapmayı öğrenin. Rüzgarınız bol olsun 🙂

2. İmren Tatlıcısı 

Alaçatı gezilecek yerler listemizin baş tacı İmren. 1941 yılından bu yana geleneksel Türk tatlıları ve özellikle de sütlü tatlıları ile damak çatlatan İmren, gelmişken meşhur sakızlı tatlılarını yemeden ve kavala kurabiyesini tatmadan dönülmeyecek bir mekan.Ayrıca kapanışı da nefis dondurması ile yapabilirsiniz. Topu 5 TL. Benim favorim ise Şirinler 🙂

3. Sakız Reçeli

Sakız Reçeli’ni gördükten sonra muhtemelen bir daha Alaçatı’ya gelince kahvaltı dahil seçenekli bir otelde kalmak istemeyeceksiniz. Abartısız Alaçatı’nın en iyi kahvaltıcısı burası. Burada farklı bir kahvaltı anlayışı var. Ev yapımı reçellerin pancakeler ile servis edildiği ve beraberinde omlet, menemen gibi klasiklerin de olduğu “Çekici Kadın“, gevrekli ve boyozlu bir kahvaltı seçeneği sunan “Kritik” bu farklı kahvaltı seçeneklerinden bazıları.

4. Alaçatı Evleri

alaçatı gezilecek yerler evler

Alaçatı gezilecek yerler listesinde Alaçatı evlerinin ne işi var demeyin. Alaçatı taş evleriyle ve çiçekli bahçeleriyle oldukça meşhur. Bu manzarayı görünce bütün evleri tek tek dolaşıp fotoğraflamak isteyeceksiniz 🙂

5. Kemalpaşa Caddesi

Çeşme Alaçatı merkezi Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı gezilecek yerler listemizin zorunlu istikameti desek yeridir burası için. Çılgın kalabalığın odağında olan bu cadde, farklı damaklara hitap eden cafe ve restoranlar barındırıyor bünyesinde. Bu caddeye girip hem alışveriş yapabilir, hem bir şeyler yiyip canlı müzik dinleyebilir hem de sanat galerilerinde kendinizi kaybedebilirsiniz. Benim favori galerim de “Kirli Çıkı“. Bu kapıyı da favori kapım ilan ediyorum. Bu kapıda hala fotoğrafı olmayan kaldı mı? 🙂

6. Hacımemiş Mahallesi

Alaçatı gezilecek yerler denildiğinde ilk aklımıza gelen tabi ki Hacımemiş Mahallesi. Hacımemiş meyhaneleri, antika dükkanları ve butik otelleriyle tam bir nostalji sokağı. Kemalpaşa Caddesi kadar turistik ve kalabalık olmayan bu mahalle Alaçatı’da daha sakin vakit geçirmek isteyenlere nezih bir ortam sunuyor.

7. Alaçatı Ot Festivali

Çeşme Alaçatı ot festivali

Her yıl Mart ayının sonunda düzenlenen bu festivali, Alaçatı gezilecek yerler listenize muhakkak eklemelisiniz. Festivalde Ege’nin lezzetli otlarından çeşit çeşit yemekleri, ev yapımı birçok reçeli tatma fırsatı bulacak, doğa ile ilgili yeni bilgiler öğreneceksiniz.

8. Alaçatı Port

Alaçatı yapılacak şeyler

Alaçatı’ya gelenlerin uğramadan dönmediği Alaçatı Port, deniz manzarasına karşı eğlenebilecek mekanlar sunuyor ziyaretçilerine. İster Ferdi Baba’da tezgahtan balığınızı seçip afiyetle yiyebilir isterseniz de kendinizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz, seçim sizin 🙂 Ferdi Baba, Öküz, Tren, Zio Beach ise burada bulunan mekanlardan sadece birkaçı.

Çeşme & Alaçatı: Nerede Kalınır?

Çeşme Alaçatı otelleri

İster Çeşme’de 5 yıldız otel konforunda kalın isterseniz Alaçatı’da bir butik otelde.. Ziyaretçilerine sunduğu farklı konaklama imkanları ile de bir tatil cenneti Çeşme & Alaçatı.

Konfor arayanlar için, Çeşme Sheraton Hotel, Solto Hotel, The S Hotel Alaçatı ve Alaçatı Beach Resort ilk seçenek olmalı.

Daha butik bir tatil anlayışı olanlar ise Alaçatı’nın köylerini tercih etmeliler. Bütçe anlamında daha düşük bir arayışınız varsa da sizlere Çeşme merkezi önerebilirim. Ama sizlere asıl önereceğim bir mekan var ki fiyat-performans anlamında ben oldukça memnun kaldım sizin de memnun kalacağınızı düşünerek bahsetmek istiyorum. Otelin adı: TashMekan Alaçatı. Burası 120 yıllık orijinal taş bloklar kullanılarak inşa edilmiş butik bir otel. Şirin bir havuzu, kuş cıvıltılarının eşlik ettiği huzurlu bir bahçesi var. Sabah keyifli bir kahvaltı yaptıktan sonra otelde çok da işiniz yoksa ve günün geri kalanını benim gibi gezerek ya da denize girerek geçirecekseniz kaçırmayın derim. Kendinizi evinizde hissedeceğiniz samimi bir ortam vaad ediyor TashMekan. Üstelik çarşıya sadece yürüme mesafesinde oldukça güzel bir konumda. Fiyatlar ise sezonunda 2 kişi oda+kahvaltı 300-350 TL arası.

Konaklama için şu yazılarımıza mutlaka göz atın!

Çeşme & Alaçatı: Nasıl Gidilir?

Çeşme'den Alaçatı'ya nasıl gidilir

İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na gelip buradan saat başı kalkan araçlarla Çeşme otogora ulaşabilirsiniz. İzmir-Çeşme arası yalnızca 90 km.

Çeşme merkeze vardıktan sonra ise Alaçatı’ya gitmek isterseniz yoğun bir şekilde çalışan minibüsleri kullanabilir ve yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuktan sonra Alaçatı merkeze ulaşabilirsiniz.

Yeldeğirmeni Alaçatı Çeşme

Son olarak İzmir merkezinde gezilecek yerleri İzmir gezilecek yerler, çevresinde gezilecek yerleri İzmir civarında gezilecek yerler yazılarımızda okuyabilirsiniz. Konaklama konusunda genel bilgiler ve otel tavsiyelerimiz ise İzmir’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda yer alıyor.

Avatar
İstanbul doğumlu.Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. Haftaiçi finansçı, tam zamanlı gezgin. Gördüğü güzellikleri etrafındakilerle paylaşan, keşfedilmemiş bir günü ömürden saymayan amatör yazar-çizer, fotoğraf çeker bir keşifperest.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın