chocolate

Çikolata, her yaş grubundan insan tarafından sevilir. Bir yere seyahat etmeden o yerin mutfak kültürünü, ünlü yiyecek ve içeceklerini de araştırır gittiğimizde tadarız. Çikolatası ile ünlü olan yerlerin ise ayrı bir havası ve popülerliği vardır. Bir sonraki seyahat planınızı buna göre yapabilirsiniz. İşte birbirinden lezzetli çeşitleri bulabileceğiniz çikolatası ile ünlü 10 yer:

1. Brüksel, Belçika

Brussels chocolate

Brüksel‘in dünyanın en güzel çikolatalarını ürettiği bilinen bir gerçek! Hatta bu şehirde dünyadaki birçok yerden daha fazla çikolata dükkanı bulunmakta. Belçika’da çikolata üretimi 17. yüzyılda İspanyolların kakaoyu bu ülkeye tanıtmaları ile olmuştur. O günden beri Belçika ve özellikle Brüksel çikolata üretiminde lider yerlerden olmuştur. Belçikalılar 1912‘de pralin yaparak çikolataya yeni bir boyut kazandırmıştır. Buraya geldiğinizde pralin, truffles ve waffle denemeyi de unutmayın. Bu arada Brüksel başta olmak üzere tüm yurt dışı uçak bileti seçeneklerini Obilet’ten bulabilirsiniz.

2. Zürih, İsviçre

Zurih chocolate

Eğer sütlü çikolatayı seviyorsanız doğum yeri Zürih‘i de seversiniz. 17. yüzyılda Zürih belediye başkanının Brüksel’den çikolata haberi ile dönmesinin ardından Zürih’de de çeşitli çalışmalar yapılmış ve o günden günümüze bu şehir çikolata ile ünlü yerler listesinde yer almaktadır. Zürih’in en ünlü çikolata markası Lindt & Springli‘dir. Bir müze ile çikolatanın tarihi ve üretimine tanıklık da edilebilir. Şehirdeki birçok çikolata dükkanı gösterilerine katılabilir, ücretsiz tadımlar yapabilirsiniz.

3. Barselona, İspanya

Museu de la Xocolata barcelona

İspanyollar çikolata ile tanışan ilk Avrupalılar’dır. Bu şehrin yerlileri için 18. yüzyılın başında ilk çikolata makinesinin burada yapılmış olması gurur kaynağıdır. Birçok çikolata dükkanına ev sahipliği yapan Barselona‘da Museu de la Xocolata isimli bir çikolata müzesi de vardır. Burada çikolata tarihi ile ilgili bilgi edinirken tadım yapabilir, atölye çalışmalarına katılabilirsiniz.

4. Oaxaca, Meksika

Oaxaca chocolate

Çikolatanın kökeni milattan önceki dönemlerde Meksika‘ya dayanır. Tatlı, Meksika kültürünün vazgeçilmez bir ögesidir. Günümüzde bile misafir sıcak çikolata ile ağırlanır. Meksika’da çikolata, tarçın, badem, şeker ve diğer içerikler ile çeşitlendirilerek hazırlanır. El yapımı olan çikolataları mutlaka denemelisiniz.

5. Paris, Fransa

paris chocolate

Paris, hiç şüphesiz ki birçok konuda olduğu gibi mutfak, tatlı ve çikolata konusunda da dünya liderlerinden biridir. Çikolatayı, çikolata gibi tüketmenin yanı sıra hamur işlerinde de kullanan Fransızlar, çikolata konusunda İsviçre ya da Belçika kadar meşhur olmasalar da bu konuda öncülerdir.  (Paris uçak bileti hakkında bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.)

6. Londra, İngiltere

London chocolate

İngiltere‘nin çikolata yapmayı Fransa‘dan öğrendiği söylense de günümüzde çikolata konusunda onlarla yarışır hale gelmişlerdir. Londra, zamanla çikolata konusunda öyle bir konuma gelmiştir ki her yıl Aralık ayında düzenlenen çikolata festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivalde birçok özgün çikolata çeşidini deneyebilirsiniz.

7. San Francisco, Kaliforniya

San Francisco chocolate

Ghirardelli, San Francisco‘da bulunan Amerika’nın ünlü çikolata markasıdır. Yaklaşık iki yüzyıl önce kurulan Ghirardelli, her yıl geleneksel hale gelen iki çikolata etkinliğe ile yüzlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

8.Villajoyosa, Barselona

villajoyosa barcelona chocolate

İspanya’nın 18. yüzyılda kakao ihracatçısı olarak bilinen Villajoyosa, çikolata üretiminde de adından bahsettirmektedir. Ünlü çikolata markası Valor bu şehre aittir. Bu geleneksel lezzet tadılmaya değerdir.

9. New York, Amerika

New York chocolate

Kozmopolit şehir New York, birçok ünlü çikolata markasıyla da adından bahsettirir. MarieBelle, Chocolatebar, Li-lac New York’tan çıkan denenmesi gereken çikolata markalarındandır. New York, birçok konuda kalitenin göstergesi olarak kabul edilir. Çikolata da bu hususlardan biridir.

10. Tainl’hermitage, Fransa

Tein hermitage chocolate

Lyon‘a yaklaşık bir saat mesafedeki Tainl’hermitage Fransa’nın sadece şarap üretiminde değil, çikolata konusunda da öncü olduğunun kanıtı niteliğinde bir yer. Lezzetli çikolataları denemek için burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Dünyanın bu en güzel lezzet duraklarını seyahat planlarınız arasına almak isterseniz uygun uçak bileti bulma konusunda Obilet’ten yararlanabilirsiniz.

Kaynak: Oyster

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın