Cinquantenaire Parkı

Cinquantenaire Parkı (Parc du Cinquantenaire), Brüksel’de bulunan ünlü ve büyük bir parktır. Jubelpark adıyla da bilinen bu park, Belçika’nın sembollerinden biridir. “Parc du Cinquantenaire” “ellinci yıldönümü” (park of the fiftieth anniversary) anlamına gelmektedir ve Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına yapılmıştır.

Park, 30.000 hektarlık bir alan üzerine 1880 yılında kurulmuştur. İçerisinde bahçeler, gölcükler, şelaleler, bitki çeşitleri ve değerli eserler bulunmaktadır. Altıgen şeklindeki parkın güneyinde bir zafer takı bulunmaktadır. Bu taktan geçerek Autoworld ve Ordu Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Parc du Cinquantenaire’deki en ünlü noktalardan biri tak ile fotoğraf çektirmeye de imkan tanıyan ünlü çeşmedir. Park içerisinde yürüyüş yapmak, koşmak, dinlenmek, piknik yapmak mümkündür. Ayrıca parkta yıl boyunca düzenlenen sosyal ve kültürel etkinlikler mevcuttur. Brüksel manzarasının izleneceği güzel noktalardan biri olması nedeniyle de ziyaretçi çekmektedir.

Cinquantenaire Parkı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Parc du Cinquantenaire 1000, Bruxelles
  • Ulaşım: Merode metro istasyonundan metro ile buraya gelebilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın