İstanbul gezilecek yerler Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı, yapımı 1874 yılında tamamlanan İstanbul‘un ünlü saraylarından biridir. Abdülaziz döneminde tamamlanan yapının olduğu yerde saraydan önce Lale Devri’nde yapılmış eski ahşap bir saray vardı. Nikoğos Balyan tarafından tasarlanan binanın mimarisinde İspanyol Elhamra Sarayı’nın izleri görülebilir. Sultan Abdulmecid’in selefinin yaptırdığı sarayı beğenmemesi üzerine Batı mimari tarzı ile bir proje hazırlanır. Sarayın yapımının yaklaşık 4.5 milyon altına mal olduğu düşünülmektedir. Hatta bunun için yabancı devletlerden borç alınmıştır.

Günümüze gelene kadar birkaç kez yıkılıp baştan yapılan saray, bu halini Cumhuriyet döneminde kazanmıştır. Çırağan Sarayı Osmanlı tarafından kraliyet ikametgahı olarak çok kısa bir dönem kullanılmıştır. Saray, ismini Lale Devri ve eğlencelerinden almaktadır. Abdülaziz bir dönem burada yaşamıştır ve bu sarayda vefat etmiştir. Ayrıca V. Murat bir süre burada göz altında tutulmuştur. 1910 yılında meydana gelen bir yangında zarar gören Çırağan Sarayı 1990 yılında yenilenerek aynı ismi taşıyan lüks bir otel ve organizasyon merkezine dönüştürülmüştür. İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan olan bu ünlü sarayda siyasi, kültürel, sanat etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Çırağan Sarayı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Çırağan Cad. No:32, 34349 Beşiktaş İstanbul
  • Ulaşım: 25E ya da 40 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz
  • Web sitesi: http://www.ciragansarayi.com
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın