Circo Massimo Roma

Günümüzde ücretsiz halk konserlerinin düzenlendiği, yeşil bir çayır görünümündeki Circo Massimo bir zamanlar Antik Roma’nın en büyük stadyumuydu. Palatino ve Aventino tepeleri arasında yer alan yapı M.Ö 4. yüzyılda yapılmış ve son yarışların düzenlendiği M.S 549 yılına kadar sürekli büyütülen bir stadyumdu.

Antik Roma’nın en ünlü stadyumlarından olan Circo Massimo’da at ve araba yarışları, vahşi hayvan dövüşleri, halka açık idamlar ve gladyatör dövüşleri gibi halkı eğlendiren etkinlikler düzenlenmiştir. Taş, beton ve tahta olmak üzere toplam 3 kademeli oturma düzenine sahip stadyumun kapasitesi yaklaşık 250.000 kişilikti, bu rakam şehrin ünlü amfiyatrosu olan Kolezyum’un kapasitesinin yaklaşık 5 katıdır. 6. yüzyılda stadyumun kullanımdan kalkmasının ardından bölge su baskınları ile çamur ile kaplanmış ve zamanla günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Circo Massimo Orjinal Yapı
Circo Massimo Orjinal Yapının Modeli, Roma

Stadyumun ortasında yer alan ve farklı dönemlerde eklenen antik Mısır dikilitaşları günümüzde şehrin ünlü meydanlarından olan Piazza del Popolo ve Piazza San Giovanni in Laterano’da yer almaktadır.

Circo Massimo Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via dei Cerchi ve Via del Circo Massimo, Roma
  • Ulaşım: 81, 160, 175 ve 628 otobüsler ile ya da 3 numaralı tramvay hattını kullanarak bölgeye ulaşabilirsiniz. En yakın metro durakları ise “Circo Massimo” ve “Line”.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın