Cite Des Sciences Et De L’Industrie

Cite Des Sciences Et De L’Industrie, Avrupa’nın en büyük bilim müzesidir. Paris’in en büyük ve ünlü parklarından olan Parc de la Villette içinde yer almaktadır. Her yıl yaklaşık 5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan müzede birçok ilgi çekici bölüm yer almaktadır. Mimar Adrien Fainsilber’in tasarladığı 5 katlı bina toplam 40 metre yüksekliktedir ve 3 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Müzenin kalbi olan Explora sergisinde, bilim ve teknolojiye ilgi uyandırmayı amaçlayan çeşitli sergileri gezebilir, eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.

Müze içinde; sergiler, uzay, bilgisayar ve sesle ilgili oyunlar, sinemalar, çocuklar için bilim şehri, bilimsel haber odası, konferans merkezi, kütüphane ve mağazalar yer almaktadır.

Cite Des Sciences Et De L’Industrie İçindeki Önemli Bölümler

Planetaryum: 260 kişi kapasiteli bu çok özel sinemada uzay ile ilgili birçok özel gösterimi izleyebilirsiniz.

Ariane: Avrupa yapımı roket olan Ariane’nin bir kopyasının da bulunduğu bu alanda astronotların uzaya nasıl fırlatıldıklarını görebilirsiniz.

Le Geode: Parc de la Villette’nin dıştan dikkat çeken bu parlak küresinde IMAX ve 3 boyutlu filmler gösterilmektedir.

Çocuklar Kenti: Bu alanda yer alan etkileşimli makineler ile çocuklara bilimsel ilkelerin nasıl olduğu deneyler ile anlatılır.

Gerçek boyutlardaki Mirage Savaş Uçağı da müzenin dikkat çeken bir diğer bölümüdür.

Eğer Paris’te çocuklarınızla birlikte eğlenceli bir gezi yapmak isterseniz Cite Des Sciences Et De L’Industrie sizin için çok eğlenceli bir seçenek olabilir.

Cite Des Sciences Et De L’Industrie Paris
Cite Des Sciences Et De L’Industrie, Paris

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 30 av Corentin-Cariou, 75019, Paris
  • Metro: “Porte de la Villette” metro durağı ile parka ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Park, Salı-Cumartesi günleri 10.00-18.00 (Pazar 19.00) saatleri arasında gezilebilir.
  • Web: www.cite-sciences.fr
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın